Filtreleri Temizle
Yazar
Yusuf Atılgan

Kategoriler

Yayınevi

Başka bir kelime deneyin

Kitap Türü

Başka bir kelime deneyin

Basım Tarihi

Başka bir kelime deneyin

Sayfa Sayısı

Başka bir kelime deneyin

Baskı Sayısı

Başka bir kelime deneyin

ISBN

Başka bir kelime deneyin

Marka

Başka bir kelime deneyin

Kargo Seçenekleri

Bu ürünler, 1-2 iş günü içinde kargoya verilir.
1 iş günü içinde gönderim yapan, düzenli satış yapan,
yüksek puana sahip mağaza.

Fiyat Aralığı

TL
-
TL

Ürün Puanı

5 yıldız
4 yıldız ve üzeri
3 yıldız ve üzeri
2 yıldız ve üzeri
1 yıldız ve üzeri

Mağaza Puanı

0 10
Tüm mağazalar

Kitap

için 39 sonuç bulundu.
Akıllı sıralama nasıl çalışır? Arama ile uygunluk, satış miktarı, satıcı ve ürün puanı, teslimat avantajları, popüler kategoriler, ürüne ait reklam gibi kriterler belirleyici olabilmektedir.

Konum Seç

Yusuf Atılgan

Yusuf Atılgan, 27 Haziran 1921 yılında Manisa’da doğdu. Sırasıyla Necati Bey İlköğretim Okulu, Manisa Ortaokulu ve Balıkesir Lisesi’ni tamamladıktan sonra İstanbul Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünü bitirdi. Edebiyat fakültesinde okurken Ahmet Hamdi Tanpınar, Halide Edip Adıvar gibi önemli Türk edebiyatçılarından dersler aldı. Mezun olduktan sonra bir süreliğine doğduğu şehir olan Manisa’daki Maltepe Askeri Lisesi’nin edebiyat öğretmeni oldu. Hayatının ilerleyen yıllarında ise Milliyet Yayınları’nda çevirmenlik görevi yaptı.

Yusuf Atılgan Edebi Kişiliği ve Kitapları

Yusuf Atılgan romanları ve öykü türünde yazdığı kitaplarıyla bilinmektedir. Bunların yanında şiir alanında da çalışmalar yapmıştır. Yazılarında “Nevzat Çorum” ve “Ziya Atılgan” mahlaslarını kullanan Yusuf Atılgan eserleri etkilendiği modernizm akımıyla yazmıştır. Roman ve öykülerinde bireyselliği ön planda tutmuş, topluma karşı yabancılaşmayı, yalnızlığı ve psikolojik çöküntüleri işlemiştir. Romanlarını iç gözlem ve bilinç akışı tekniğiyle yazmıştır. Bireyin iç dünyasını okuyucuya aktarma konusunda başarılıdır. Yusuf Atılgan ilk romanı olan Aylak Adam’ı 1959 yılında edebiyata kazandırmıştır. Öykü alanında ilk eseri olan “Bodur Minareden Öte”yi 1960 yılında yazmıştır. Yusuf Atılgan’ın “Anayurt Oteli” adlı kitabı ise roman alanındaki çok bilinen bir diğer eseridir. Bu eserini 1973 yılında yazmıştır. “Anayurt Oteli” adlı romanı aynı zamanda 1987 senesinde yönetmen Ömer Kavur tarafından sinemaya uyarlanmıştır. 2000 yılında “Canistan” adlı romanını yazan Yusuf Atılgan Bütün Öyküleri adıyla 1992 yılında tüm öykülerini bir araya getirmiştir. Atılgan, 1981 yılında da bir çocuk öyküsü olan “Ekmek Elden Süt Memeden”i yazmıştır. Atılgan’ın vefatının ardından 2018 yılında kitaplarda yayımlanmamış şiir, çeviri ve yazıları derlenerek “Siz Rahat Yaşayasınız Diye” adlı kitapla bir araya getirilmiştir.

Yusuf Atılgan Şiirleri ve Eserleri

En bilinen romanı olan “Aylak Adam”da ekonomik açıdan iyi ve bu sebepten çalışmaya ihtiyacı olmayan C. adlı karakterin yaşadıkları konu olmaktadır. İstanbul’da geçen romanda ana karakter olan C.’nin psikolojik buhranları ve çöküntüleri yazar tarafından okuyucuya aktarılmaktadır. Romanda betimlemeler oldukça fazladır. Kitapta bireyin toplum içerisinde yalnızlaşması ve varoluş sancıları konu alınır. Okuyucu romanda C.’nin hayatın anlamını arayışına tanıklık eder. Yusuf Atılgan Zebercet adlı meşhur ana karakterin bulunduğu Anayurt Oteli adlı kitabında ise Zebercet’in çalıştığı otele gelen bir kadına aşık olup ona bağladığı umutların gittikçe psikolojik buhranlara dönüştüğünü gözler önüne serer. Yazar son romanı olan Canistan’ı tamamlayamamıştır. Tamamlanmayan ve son romanı olan Canistan’da ele alınan konu Manisa’nın bir köyünde yaşayan Selim adlı karakterin geriye dönük anıları, iç hesaplaşmaları ve yaşam mücadelesidir. Yazar, ilk öykü kitabı olan “Bodur Minareden Öte”e ise bireylerin toplum ile ilişkisi, çatışmaları, yaşadığı bunalımlar ve monotonluktan gelen bıkma hali anlatılır. Yazarın sinemaya uyarlanan “Anayurt Oteli” adlı romanı 2016 yılında Fred Stark tarafından Motherland Hotel adıyla İngilizceye çevrilmiştir. Yusuf Atılgan şiirleri ise genellikle kitaplaşmamış eserlerdir. Ölü Su adlı şiiri Yazı dergisinde, Ayrılık adlı şiiri ise Milliyet Sanat dergisinde yayınlanmıştır. Yazarın 1947 yılında yazdığı Çıkış Gecesi adlı bir piyesi de bulunmaktadır. Yusuf Atılgan’ın kitapları ölümünden sonra başka dillere de çevrilmiştir.

Yusuf Atılgan’ın Kitapları ve Aldığı Ödüller

Yazar, 1955 yılında Tercüman gazetesinin düzenlediği öykü yarışmasında “Evdeki” adlı öyküsüyle birincilik kazandı. Yusuf Atılgan, en çok bilinen eserlerinden olan “Aylak Adam” adlı romanıyla 1958 yılında Yunus Nadi Edebiyat Ödülü’nde ikincilik sahibi oldu. “Bodur Minareden Öte” adlı öyküsüyle de Sait Faik Öykü Ödülü’nü kazanan Yusuf Atılgan 9 Ekim 1989 tarihinde “Canistan” adlı romanını yazdığı dönemde kalp krizi geçirerek hayata gözlerini yumdu. Yusuf Atılgan, bugün hala çok okunanlar listelerinde bulunmaktadır. Edebi kişiliği ve eserleriyle Türk edebiyatına önemli katkılar sağlayan yazarlardandır.