Filtreleri Temizle
Yazar
Victor Hugo

Kategoriler

Fiyat Aralığı

TL
-
TL

Yazar

Mağaza Puanı

0 10
Tüm mağazalar

Mağaza

Başka bir kelime deneyin

Yayınevi

Başka bir kelime deneyin

Marka

Başka bir kelime deneyin

Kitap Türü

Başka bir kelime deneyin

Yayın Dili

Başka bir kelime deneyin

ISBN

Başka bir kelime deneyin

Sayfa Sayısı

Başka bir kelime deneyin

Yayın Tarihi

Başka bir kelime deneyin

Çevirmen

Başka bir kelime deneyin

Kargo Seçenekleri

Bu ürünler, 1-2 iş günü içinde kargoya verilir.
1 iş günü içinde gönderim yapan, düzenli satış yapan,
yüksek puana sahip mağaza.

Ürün Puanı

5 yıldız
4 yıldız ve üzeri
3 yıldız ve üzeri
2 yıldız ve üzeri
1 yıldız ve üzeri

Victor Hugo Kitap

için 222 sonuç bulundu.
Akıllı sıralama nasıl çalışır? Arama ile uygunluk, satış miktarı, satıcı ve ürün puanı, teslimat avantajları, popüler kategoriler, ürüne ait reklam gibi kriterler belirleyici olabilmektedir.

Konum Seç

Victor Hugo

26 Şubat 1802 Fransa Besançon’da dünyaya gelmiştir. Babası Napolyon’un ordularında general olarak görev yapmıştır. Ailevi problemleri yüzünden çocukluğu sorunlarla geçmiş devamlı annesi ile kalmıştır. Eğitimine düzenli olarak devam edememiş ancak iyi bir Latin edebiyatı eğitimi almıştır. 1816 yılında Hukuk Fakültesi’nde okuduğu dönemlerde edebiyatla ilgilenmeye başlamıştır. 1819-1821 yılları arasında “Conservateur Litteraire” isimli bir dergi çıkarmıştır.

Victor Hugo Hayatı

1821 yılında annesini kaybetmiş ve büyük bir boşluğa düşmüştür. Ertesi yıl çocukluk aşkı Adele Foucher ile evlenmiştir. İlk şiir kitabı olan “Odalar ve Çeviriler”i bu sene içerisinde yayımlayan Victor Hugo edebiyat alanına daha çok yoğunlaşmıştır. Çocukluk ve gençlik döneminde yaşadığı ülkede siyasi karmaşanın olduğu bir dönem olduğu için pek çok farklı olaya şahit olmuş ve bunları gözlemlemiştir. Daha küçük yaşta pek çok yer görmüş olması ona eserlerindeki mekanlar için ilham kaynağı olmuştur. İlk başlarda yazdığı yazıları ailesinden gördüğü kadar bildiği inanışlar ve krala olan bağlılığın bir tezahürü olmuştur. İlk çocuğunu 1823’te kucağına almış ancak kısa süre sonra toprağa vermiştir. Ardından ikişer yıl arayla dört kızı daha dünyaya geldi. En büyük kızı Leopoldine 1843 yılında 19 yaşındayken ölmüş ve yazarın yaşadığı bu ağır acılar bir çok şiirine de konu olmuştur. Victor Hugo eserleri tüm dünyada büyük ses getirmiş ve ilgiyle okunmuştur.

Victor Hugo Edebi Kişiliği

İlk romanını “İzlanda Hanı”nı 1823 yılında yayımlamıştır. Bunu üç yıl sonra yayımladığı “Bug-Jargal” isimli ikinci romanı izlemiştir. İlk şiirini yayımladığı 1822 yılında yalnızca 20 yaşındayken XVIII. Louis tarafından kendisine kraliyet maaşı bağlanmıştır. Bu gelişme kadar genç yaşta büyük bir şöhrete kavuşmasına sebep olmuştur. Kelimeleri ustalıkla kullanmış ve çoğu eserinde toplumsal olayları ele almıştır. Victor Hugo Bir İdam Mahkumunun Son Günü isimli romanını 1829 yılında yayımlamıştır. Yazarın bu eseri dünya klasiklerinden biri haline gelmiş ve tüm dünyada okunmuştur. Grene Meydanı isimli bir yerde şahit olduğu bir idam sahnesinden etkilenmiş ve bunu kurgulayarak roman haline getirmiştir. Victor Hugo Notre Dame’ın Kamburu adlı romanı 1831 yılında yayımlanmıştır. Bir üçlemenin ilk kitabı olan bu eserinde din teması ağırlıktadır. Notre Dame Katedrali’nde yaşayan kambur, çirkin ve kimsenin sevmediği bir adamın fantastik öğeler de içeren duygu dolu hikayesini anlatmıştır. Victor Hugo Nişanlıya Mektuplar isimli eserini 1820-1822 yılları arasında kaleme almıştır. Kardeşiyle aynı kıza olan aşklarını itiraf ettiği bu mektuplar yazarın gençlik yıllarının da bir yansıması olmuştur.

Victor Hugo Kitapları

Bir üçleme olarak yazdığı eserlerinden toplum temasını işlediği ikinci kitabı Victor Hugo Sefiller adlı romanını 1862 yılında yayımlamıştır. Bu romanındaki ana düşünce insanların yoksulluk çekerken şartların ne kadar zorlayıcı olursa olsun verdiği mücadeleyi anlamlandırma çabası olmuştur. Hapisten yeni çıkan bir karakterin insanlar tarafından kabul görülme arzusu ve bu uğurda çektiği acıları kaleme almıştır. Üçlemenin son kitabı Victor Hugo Deniz İşçileri 1866 yılında yayımlanmıştır. Bu eserindeki ana tema doğa olmuştur. Sert mizaçlı ve kaba görünümlü bir denizcinin aşık olması ve aşkı için giriştiği sayısız mücadeleyi anlatmıştır. Bu esri 1953 yılında “Kızıl Saçlı Casus” adlı bir filme de ilham kaynağı olmuştur. Yazarın oyun türünde de pek çok eseri olmuştur. Bunlardan ilki 1827 yılında yayımlanan “Cromwell”dir. Victor Hugo Hernani isimli oyununu 1830 yılında yayımlamıştır. Eserlerinde sıklıkla görülen romantizm akımından etkilenerek yazdığı bu oyunu beş perdeden oluşmuştur. Tiyatroların üç perdeden oluşması zorunluluğunu da ortadan kaldıran ilk eser olma niteliğinde olmuştur. Yazar 83 yaşında 22 Mayıs 1885 tarihinde Fransa’da yaşamını yitirmiştir.