Filtreleri Temizle
Yazar
Ahmet Ümit

Kategoriler

Fiyat Aralığı

TL
-
TL

Yazar

Mağaza Puanı

0 10
Tüm mağazalar

Mağaza

Başka bir kelime deneyin

Yayınevi

Başka bir kelime deneyin

Sınıf

Başka bir kelime deneyin

Marka

Başka bir kelime deneyin

Kitap Türü

Başka bir kelime deneyin

Yayın Dili

Başka bir kelime deneyin

ISBN

Başka bir kelime deneyin

Sayfa Sayısı

Başka bir kelime deneyin

Yayın Tarihi

Başka bir kelime deneyin

Kargo Seçenekleri

Bu ürünler, 1-2 iş günü içinde kargoya verilir.
1 iş günü içinde gönderim yapan, düzenli satış yapan,
yüksek puana sahip mağaza.

Ürün Puanı

5 yıldız
4 yıldız ve üzeri
3 yıldız ve üzeri
2 yıldız ve üzeri
1 yıldız ve üzeri

Ahmet Ümit Kitap

için 130 sonuç bulundu.
Akıllı sıralama nasıl çalışır? Arama ile uygunluk, satış miktarı, satıcı ve ürün puanı, teslimat avantajları, popüler kategoriler, ürüne ait reklam gibi kriterler belirleyici olabilmektedir.

Konum Seç

Ahmet Ümit

1960 yılında Gaziantep şehrinde dünyaya gelmiştir. Babası kilim tüccarı annesi ise terzi olan bir ailenin 7. çocuğudur. İlk ve orta öğretiminin ardından liseyi Gaziantep Atatürk Lisesi’nde okumuştur. Lisede arkadaşları arasında çıkan siyasi bir kavgadan dolayı sürgün edilmiş bu nedenle liseyi Diyarbakır’ın Ergani ilçesinde tamamlamıştır. 1983 yılında Marmara Üniversitesi Kamu Yönetimi Bölümü’nden mezun olmuştur.

Ahmet Ümit’in Edebi Kişiliği

Daha lisedeyken siyasi görüşü ve idealleri olan bir kimliğe bürünmüştür. Yazmaya öykü ile başlamış ve hikayelerindeki yalın, kolay anlaşılır dili ile birinci ağızdan anlatımı ona sürükleyici bir tarz katmıştır. Bir bulmaca çözer gibi okuyan kişinin ipuçlarını yakalamasını ve hikayenin içerisinde girmesini hedeflemiştir. Şaşırtan, gizemli noktalara değinen ve arka planda dönemin sorunlarını ve sıkıntılarını da işleyen bir romancı olmuştur. 1985-86 yıllarında Moskova Sosyal Bilimler Akademisi’nde öğrenim görmüştür. 1989-1996 yılları arasında reklamcılık yapmış ve “Yine Hişt” adlı dergiyi çıkarmıştır. Çalışmalarının çoğunu İstanbul’dan yürütmüştür. Şiirlerini yazmaya başladığı dönemlerde arkadaşı ve aynı zamanda tiyatro yönetmeni olan Ali Taygun ile birlikte bir reklam ajansı işletmeye başlamıştır. Yazar ve şair olan Ahmet Ümit yazdığı şiir, hikaye ve romanlarını Adam Sanat, Öküz ve Cumhuriyet Kitap dergilerinde ve hatta Yeni Yüzyıl gazetesinde yayımlamıştır. Hikayelerinin çoğunda kullandığı bir karakterde 3 kitaplık bir seri yapmıştır. Bunlar; “Başkomser Nevzat Çiçekçinin Ölümü” (2005), “Başkomser Nevzat Tapınak Fahişeleri” (2011) ve “Başkomser Nevzat Davulcu Davut’u Kim Öldürdü?” (2011) adlı kitaplarıdır.

Ahmet Ümit Romanları

Ahmet Ümit romanlarını genellikle polisiye türünde yazmıştır. İlk romanı 1994 yılında yayımlanan “Bir Ses Böler Geceyi” isimli kitabı olmuştur. Tuhaf karakterler ile Alevi inancına başka bir pencereden bakış açısı sunan mistik bir gerilim romanıdır. Ahmet Ümit Sis ve Gece 1996 yılında yayımlanan yazarın ikinci romanıdır. Yazarın faili meçhul cinayet romanlarına giriş yaptığı eseri ona uzun vadede başarıların kapılarını açmıştır. Ahmet Ümit Patasana Fırat nehri kıyısında yaşanan gizemli bir olayı anlattığı ve 2000 yılında okuyucu ile buluşturduğu kitabı olmuştur. Tarihi konulara da değinerek anlatılan hikâye aynı zamanda geçmiş ve gelecek arasında köprü kurmuştur. Ahmet Ümit Kukla adlı kitabını Türkiye’nin yakın tarihinde yaşanan Susurluk Olayı’ndan esinlenerek 2002 yılında yayımlamıştır. Ardından Ahmet Ümit Kavim isimli polisiye romanını 2006 yılında yayımlamıştır. Yazar bu eserinde günümüz Türkiye’sini anlamak için geçmişten ve yakın tarihten olaylara dikkat çekmiştir. Aşkın, tarihin, yaşamın ve ölümün satırlar arasında gizlendiği bu romanı Anadolu topraklarının gizemine de ışık tutar niteliktedir. 2010 yılında Ahmet Ümit İstanbul Hatırası adlı sıra dışı cinayetlere kurban olmuş yedi kişinin hikayesini anlattığı romanını yayımlamıştır.

Ahmet Ümit Eserleri

1985 yılında üyesi olduğu Türkiye Komünist Partisi (TKP) tarafından Moskova’ya gönderildiği dönemde yaşadıklarından izler taşıyan “Kar Kokusu” kitabı 1989 yılında yayımlanmıştır. Rusya’ya komünizmi öğrenmesi için gönderildiği bu süreçte şiir yazmaya da başlamıştır. Siyasete olan ilgisi 1989 yılına kadar sürmüş ve siyasetten ayrılarak “Sokağın Zulası” isimli ilk şiir kitabını çıkarmıştır. Bu şiiri “Adam Sanat” adlı dergide yayımlanmıştır. “Çıplak Ayaklıydı Gece” isimli ilk öyküsünü 1983 yılında yazmıştır. Aynı yıl Ferit Oğuz Bayır Düşün ve Sanat Ödülü’ne layık bulunmuştur.Ahmet Ümit Beyoğlu’nun En Güzel Abisi adlı eserini 2013 yılında yayımlamıştır. Hem midi boy hem de normal boyutta piyasaya sunulmuştur. Yılbaşı işlenen bir cinayetin izlerini süren yine alışılan tarzında bir polisiye romanıdır. Polisiye kitaplarında sıkça yer verdiği karakterlerden biri olan Başkomser Nevzat’ın karmaşık cinayetleri çözmeye devam ettiği bir diğer eseri, Ahmet Ümit Kırlangıç Çığlığı Nisan 2018 tarihinde yayımlanmıştır. Kitapta tüm dünyayı yakından ilgilendiren çocuk tacizi konusu da işlenmiştir. Yayımlanan son kitabı Ahmet Ümit Aşkımız Eski Bir Roman adlı eseridir. Eylül 2019 yılında okurlarıyla buluşmuştur.