Filtreleri Temizle
Yazar
Oscar Wilde

Kategoriler

Kampanya ve İndirimler

Fiyat Aralığı

TL
-
TL

Yazar

Mağaza Puanı

0 10
Tüm mağazalar

Mağaza

Başka bir kelime deneyin

Yayınevi

Başka bir kelime deneyin

Marka

Başka bir kelime deneyin

Kitap Türü

Başka bir kelime deneyin

Yayın Dili

Başka bir kelime deneyin

ISBN

Başka bir kelime deneyin

Sayfa Sayısı

Başka bir kelime deneyin

Yayın Tarihi

Başka bir kelime deneyin

Çevirmen

Başka bir kelime deneyin

Kargo Seçenekleri

Bu ürünler, 1-2 iş günü içinde kargoya verilir.
1 iş günü içinde gönderim yapan, düzenli satış yapan,
yüksek puana sahip mağaza.

Ürün Puanı

5 yıldız
4 yıldız ve üzeri
3 yıldız ve üzeri
2 yıldız ve üzeri
1 yıldız ve üzeri

Oscar Wilde Kitap

için 265 sonuç bulundu.
Akıllı sıralama nasıl çalışır? Arama ile uygunluk, satış miktarı, satıcı ve ürün puanı, teslimat avantajları, popüler kategoriler, ürüne ait reklam gibi kriterler belirleyici olabilmektedir.

Konum Seç

Oscar Wilde

Oscar Wilde, 16 Ekim 1854 tarihinde Dublin’de dünyaya gelmiştir. Aslen İrlandalı olan yazar, edebiyat tarihine hem kısa öykü hem roman hem de şiir gibi türlerde eserler kazandırmıştır. Okul hayatında oldukça başarılı olmuş ve pek çok okuldan burs kazanmıştır. 1874’te Oxford Üniversitesi Magdalen Koleji’nden mezun olup sanat eleştirmeni olarak çalışmaya başlamış, ardından Londra’ya taşınmıştır.

Oscar Wilde Hayatı

Oscar Wilde, iğneleyici dili ve üstün gözlemci yeteneği sonucunda yaptığı toplumsal yorumlarıyla kısa sürede ünlenmiştir. Londra’ya geldikten sonra akademik dünyadan edebiyata geçiş yapmış burada estetik hareketin önde gelen isimlerinden olmuştur. 1878 yılında “Ravenna” isimli şiiriyle Newdigate Ödülü’nü kazanmıştır. Hayatı boyunca pek çok konferans vermiş ve çok çeşitli ülkelere seyahat etme imkanı bulmuştur. 1881 yılında ABD’de konferans vermek üzere gitmiştir. Toplamda 1 yıl boyunca elliden fazla konferans vermiştir. Bu seyahatlerinde Amerikalı yazar ve şairlerden Henry Longfellow, Oliver Wendell Holmes ve Walt Whitman ile tanışmıştır. 1882 yılında New York’ta sahnelenecek “Vera” isimli oyunu düzenlemiştir. 1883’te üç yıl Paris’te kaldığı süreçte “Padova Düşesi” isimli oyunu yazmıştır. Ardından Londra’ya geri dönmüş ve burada kraliçenin danışmanlarından olan Constance Lloyd ile tanışmıştır. 1884 yılında Paddington, Londra’da evlenmişlerdir. Bu evlilikten iki erkek çocukları olmuştur. Oscar Wilde 1895 yılında yazdığı yazılar yüzünden çeşitli suçlamalar ile yargılanmış ve iki yıl kürek hapsine mahkum olmuştur. 30 Kasım 1900 tarihinde vefat etmiştir.

Oscar Wilde Kitapları

Oscar Wilde hayatının son dönemlerinde kaleme aldığı Reading Zindanı Baladı adlı altışar dizelik 109 bentten oluşan şiirini ilk kez 1898 tarihinde yayımlanmıştır. Bu şiirinde Oscar Wilde Oysa Herkes Öldürür Sevdiğini olarak Türkçeye çevrilen bir dize içermektedir. Bu dize 1895-1897 yılları arasında mahkum edildiği sırada tanıdığı bir mahkum arkadaşından etkilenerek yazılmış bir idam mahkumunun hikayesidir. Yazarın basılan ilk kitabı 1881 yılında “Poems (Şiirler)” isimli eseridir. En ünlü eserlerinden olan “Dorian Gray’in Portresi” 1891 senesinde basılmıştır. 1 Mart 1945 tarihinde ise beyaz perdeye uyarlanmıştır. Korku ve dram türünde olan bu film 1996 yılında ‘Retro Hugo En iyi Dramatik Sunum Ödülü’ne değer bulunmuştur. Oscar Wilde Mutlu Prens adlı eserini oğulları için yazdığı masallardan derleyerek, 1888 yılında yayımlamıştır. Yediden yetmişe içinde çocuk ruhunu taşıyan herkese hitap eden bu kitap ile yazar bencilliği ve duyarsızlığı eleştirmiştir. Oscar Wilde Salome adlı eseri sadece Fransızca olarak yazdığı tek oyunu olmuştur. 1893 yılında yayımlanan bu eseri Türkçeye çevrilen eserlerinden biri olmuş MS 30 yıllarında Filistin ve İsrail’de geçen trajik bir hikayedir.

Oscar Wilde Toplumsal Görüşleri

Oscar Wilde, hayatının büyük bir kısmını sosyalizmi destekleyerek geçirmiştir. Oscar Wilde Sosyalizm ve İnsan Ruhu 2014 yılında Türkçeye çevrilerek yayımlanmış, felsefe ve düşünce türünde siyasi bir eseridir. Wilde’ın sosyalizm, sanat ve insan ile ilgili düşüncelerini yoğun bir şekilde içeren bir kitap olmuştur. Edebiyat hayatının büyük bir bölümünde oyun yazmış ve oyun yazmak konusunda da başarılara imza atmıştır. Siyasi içerikli tek oyunu “Vera veya Nihilistler” isimli eseri 1880 yılında yayımlanmıştır. Yazarın 1894 yılında yazdığı “Kutsal Metres” ve “Bir Floransa Trajedisi” adlı oyunlar ise tamamlanmamıştır. Oscar Wilde eserlerinde yaşadığı dönemi, gözlemlerini ve karşılaştığı insanları konu edinmeyi seven ve bunları kurgulayarak sıkıcı olmadan kendini okutan yazarlardan olmuştur. Döneminde pek çok suçtan yargılanmış mahkumken kendisine kağıt kalem verilmediği dönemlerde bile yazacağı eserleri düşünmüştür. Bu ihtiyacı karşılandıktan sonra yazar Douglas’a 50.000 kelimelik bir mektup yazmış ancak bu mektup ancak ölümünden sonra “De Profundis” ismiyle kısaltılmış olarak basılmıştır. 1992 yılında ise “Oscar Wilde’ın Mektupları” olarak tam haliyle yayımlanmıştır.