Filtreleri Temizle
Yazar
Mark Twain

Kategoriler

Fiyat Aralığı

TL
-
TL

Yazar

Mağaza Puanı

0 10
Tüm mağazalar

Mağaza

Başka bir kelime deneyin

Yayınevi

Başka bir kelime deneyin

Sınıf

Başka bir kelime deneyin

Marka

Kitap Türü

Başka bir kelime deneyin

Yayın Dili

Başka bir kelime deneyin

ISBN

Başka bir kelime deneyin

Sayfa Sayısı

Başka bir kelime deneyin

Yayın Tarihi

Başka bir kelime deneyin

Kargo Seçenekleri

Bu ürünler, 1-2 iş günü içinde kargoya verilir.
1 iş günü içinde gönderim yapan, düzenli satış yapan,
yüksek puana sahip mağaza.

Ürün Puanı

5 yıldız
4 yıldız ve üzeri
3 yıldız ve üzeri
2 yıldız ve üzeri
1 yıldız ve üzeri

Mark Twain Kitap

için 332 sonuç bulundu.
Akıllı sıralama nasıl çalışır? Arama ile uygunluk, satış miktarı, satıcı ve ürün puanı, teslimat avantajları, popüler kategoriler, ürüne ait reklam gibi kriterler belirleyici olabilmektedir.

Konum Seç

Mark Twain

Asıl adı Samuel Langhorne Clemens olan ama daha çok Mark Twain takma adını kullanmayı tercih eden Amerikalı yazar 30 Kasım 1835 yılında Missouri eyaletinin Florida şehrinde doğmuştur. Küçük yaşlarda babasını kaybetmiş ve okulu bırakmak zorunda kalıp çalışmaya başlamıştır. 12 yaşındayken basımevinde çıraklık yapmış daha sonraları Philadelphia ve Saint-Louis gazetelerinde muhabir olarak çalışmıştır.

Mark Twain Biyografi

Küçüklüğünden beri dünyayı dolaşmanın hayalini kurmuş ve 1857 yılında Missisippi Irmağı’ndaki bir yük gemisinde kılavuz yardımcılığı yaparak bu hayalini gerçekleştirme imkanı bulmuştur. Yaptığı bu yolculuklarda edindiği deneyimler ve gözlemleri onun eserlerinin konusu olmuştur. Mark Twain hayatı boyunca pek çok farklı işte çalışmıştır. Ağabeyinin çıkardığı Hannibal Journal isimli yerel gazetenin dizgicilik görevini yapmıştır. Aynı dönem Boston’da yayımlanan The Carpet-Bag dergisine mizahi yazılar yazmıştır. Zengin olmak ve define bulmak hayalleriyle Nevada Dağları’nda altın aramış ancak sonuç alamamıştır. Bir dönem gazete muhabiri olarak çalışmış ve ilk defa Mark Twain adını kullanarak 1863 yılında mizahi bir gezi yazısını yayımlamıştır. 1870 yılında Oliva Langdon’a aşık olmuş ve onunla New York’ta evlenmiştir. Bu evlilikten Susy ve Clara isimlerinde iki kız çocuğu oldu. İzlenimlerini gerçekçi bir şekilde yansıtmaktan yana olmuştur. 1907 yılında Oxford Üniversitesi ona fahri doktora unvanı vermiştir.Mark Twain biyografisinde 1906 yılında yazmaya başlamış ancak geçirdiği kalp rahatsızlığından dolayı eserini tamamlayamamıştır. 21 Nisan 1910 tarihinde de hayatını kaybetmiştir.

Mark Twain Eserleri

Yazarın Mark Twain adıyla imzaladığı ilk makalesi “Carson’dan Mektup” isimli bir yazı olmuştur. Edebiyat alanına giriş yapması ise 18 Kasım 1865 tarihinde New York Saturday Pres isimli gazetede yayımladığı Jim Smiley ve Zıplayan Kurbağası isimli hikayesi sayesinde olmuştur. İlk öykü kitabını 1867 yılında yayımlamış ve içerisine bu hikayesini de eklemiştir. “Saflar Yabancı Ülkede” isimli kitabında bir gazete için Akdeniz’de gemi turuna çıktığı zamanki gezi yazılarını toplamıştır. 1869 yılında yayımlanan “Yurtdışındaki Masumlar veya Yeni Hac Yolculuğu” isimli eseri de Akdeniz gezisinde yazdığı mektuplardan oluşmaktadır. Seyahat etmeyi ve gezi yazısı türünde eserler kaleme almayı seven Twain, 1972 yılında “Güçlüklere Katlanarak” adlı eserini yayımlamıştır. Bu eserin konusu atlı arabayla çıktığı yolculuklardaki başından geçenler ve anıları olmuştur. Gezi yazısı dışında, öykü, roman, otobiyografi türlerinde eserler vermiştir. Eserlerinde çoğunlukla mizahi bir dil kullanmış ve gözlem yeteneği sayesinde kişileri ve olayları yansıtabilme konusunda ustalaşmıştır. Pek çok farklı insan görmüş ve tanımış bu toplumsal gerçekleri de mizahi bir dille yazılarına dökmüştür.

Mark Twain Kitapları

Edebiyat dünyasında giderek sevilen bir konuma ulaştığı sıralarda Mark Twain Tom Sawyer adlı eserini yayımlamıştır. 1875 yılında yayımlanan bu eseriyle büyük bir ilgi toplamış hem çocuklar hem de yetişkinlerin nesiller boyunca okuyacakları bir klasik haline gelmiştir. Aynı yıl Avrupa ile alakalı bir yazı yazmak için yayınevi ile anlaşmış ve gittiği yerlerdeki gördüklerini “Prens ve Dilenci” adlı eserinde anlatmıştır. 1885 yılında “Huckleberry Finn” adlı Amerika tarihinin ilk büyük edebi eserlerinden sayılan eserini yayımlamıştır. Bu kitap Mark Twain eserlerine ilham olan Mississippi kıyısında geçen olaylar ve küçük haylaz bir çocuğun maceralarını konu almıştır. 1904 yılında Mark Twain Adem’le Havva’nın Güncesi kendi ismiyle yayımladığı son eseri olmuştur. Bu kitap 7 adet kısa öyküden oluşmuştur. 1906 yılında anonim olarak yayımladığı Mark Twain İnsan Nedir yazarın açıkça felsefi fikirlere değindiği eseri olmuştur. Kendi adını kullanmadan ve sadece 250 adet basılmasını istediği bu eserinde daha cesur bir dil kullanmıştır. Mark Twain Esrarengiz Yabancı adlı kitabı üzerinde ölmeden önce çalışmalar yapmıştır. Ancak eserini bitiremeden hayata veda etmesinden dolayı eleştirmenler ve yazarın yayıncısı tarafından toparlanarak 1916 yılında yayımlanmıştır.