Filtreleri Temizle
Yazar
George Orwell

Kategoriler

Fiyat Aralığı

TL
-
TL

Yazar

Mağaza Puanı

0 10
Tüm mağazalar

Mağaza

Başka bir kelime deneyin

Yayınevi

Başka bir kelime deneyin

Marka

Başka bir kelime deneyin

Kitap Türü

Başka bir kelime deneyin

Yayın Dili

Başka bir kelime deneyin

ISBN

Başka bir kelime deneyin

Sayfa Sayısı

Başka bir kelime deneyin

Yayın Tarihi

Başka bir kelime deneyin

Çevirmen

Başka bir kelime deneyin

Kargo Seçenekleri

Bu ürünler, 1-2 iş günü içinde kargoya verilir.
1 iş günü içinde gönderim yapan, düzenli satış yapan,
yüksek puana sahip mağaza.

Ürün Puanı

5 yıldız
4 yıldız ve üzeri
3 yıldız ve üzeri
2 yıldız ve üzeri
1 yıldız ve üzeri

George Orwell Kitap

için 460 sonuç bulundu.
Akıllı sıralama nasıl çalışır? Arama ile uygunluk, satış miktarı, satıcı ve ürün puanı, teslimat avantajları, popüler kategoriler, ürüne ait reklam gibi kriterler belirleyici olabilmektedir.

Konum Seç

George Orwell

George Orwell 25 Haziran 1903 yılında Hindistan’da dünyaya geldi. Asıl adı Eric Arthur Blair’dir. George Orwell hayatı boyunca farklı mesleklerde çalışmıştır. İngiliz Edebiyatının önde gelen isimlerinden bir tanesi olmayı başaran yazar, ilk kitabını 1933 yılında yazmıştır. Maddi sıkıntıları hiçbir zaman yakasını bırakmamıştır. Zaman zaman eserlerine de yaşadığı ekonomik sıkıntılar yansımıştır.

George Orwell Kitapları

George Orwell ünlü bir yazar olmadan önce bir dönem Hindistan İmparatorluk Polis Teşkilatı'nda çalışır. 15 yıl çalıştıktan sonra görevinden istifa ederek yazarlık kariyerine devam eder. Bu doğrultuda İngiltere’ye gider. İngiltere’ye gelen George Orwell Paris ve Londra’da Beş Parasız isimli eserini yazar. 1933 yılında kaleme aldığı eserin otobiyografik olup olmadığı konusunda birçok tartışma vardır. Ancak yazarın popülerliğini yükselten ve edebiyat dünyasında saygın bir yere sahip olmasını sağlayan ilk eseri “Hayvan Çiftliği” olmuştur. George Orwell Hayvan Çiftliği isimli eserinde dönemin totaliter rejimlerini eleştirmiştir. Yazarın önemli eserlerinden bir tanesi de 1984’tür. George Orwell 1984 kitabında da dönemin şartlarını eleştirel bir bakış açısıyla anlatmıştır. 1939 yılında yazılan Boğulmamak Üzere isimli kitabında ise 45 yaşında evli ve çocuklu bir adamı anlatır. George Orwell Boğulmamak Üzere kitabında esprili ve ironik bir dile kullanır. Yazarın diğer popüler eserleri ise; Boğulmamak İçin, Aspidistra, Burma Günleri, Katalonya’ya Selam, Papazın Kızı, Wigan İskelesi Yolu, Savaş Barıştır Özgürlük Köleliktir Cahillik Güçlük, Politika ve İngilizce, Neden Yazıyorum, Aslan ve Unicorn, Diarias, Bir İdam, Kitaplar ve Sigaralar, Edebiyat Üzerine, Balinanın Karnında, Faşizm Kehanetleri’dir.

George Orwell Kitaplarından Esinlenen Filmleri

George Orwell yayın yaşamına çok erken yaşlarda başlamıştır. İlk eserini 13 yaşındayken bir dergide yayınlayan yazar, çalışmalarına uzun süre ara vermeden devam etmiştir. George Orwell kitapları günümüze kadar gelmeyi başarmıştır. Ortaya çıktığı ilk günden beri büyük yankı uyandıran kitapların farklı anlatım tekniği her yaştan okuyucuya uygun bir seçenek olmasına imkan sağlar. George Orwell eserleri sayesinde Prometheus Şeref Kürsüsü Ödülü ve Retro Hugo En İyi Kısa Roman Ödülü almaya hak kazanmıştır. Yazarın ödül almasını sağlayan kitabı ise Hayvan Çiftliği olmuştur. Yazarın en popüler kitaplarından olan Hayvan Çiftliği 29 Aralık 1954 yılında beyaz perdeye aktarılmıştır. Animasyon / dram türünde yayınlanan filmin yönetmenliğini John Halas ve Joy Batchelor yapmıştır. Yazarın önemli eserlerinden bir tanesi olan 1984 ise 6 Mart 1956 yılında Michael Anderson yönetmenliğinde filme çevrilmiştir. Siyah - beyaz olan film bilim kurgu türündedir. Bunların yanı sıra George Orwell’in; Anno Schmidt, Aspidistra, Bir Fili Vurmak isimli eserlerinin de filmi çekilmiştir. Yazarın kitapları kadar filmleri de beğeniyle karşılanmıştır.

George Orwell Hayvan Çiftliği Konusu

Hayvan Çiftliğinde basit bir anlatım dili kullanılmıştır. Bu sayede her yaştan okuyucu kitabı rahatlıkla okuyabilir. Kitapta birçok hayvan vardır. Hayvanlar bir çiftlikte yaşar. Ancak, hayvanlar insanlardan çok şikayetçidir. İnsanların kendilerini sömürdüğünü düşünerek başkaldırırlar. Onların tek isteği eşitlik ve adalettir. Hayvanlar kendi aralarına konuşur ve anlaşırlar. İçlerinde en akıllısı domuzdur. Domuz bir gün bir rüya görür ve çiftlikteki tüm hayvanları bir araya toplayarak rüyasını anlatır. Anlattığı rüyada ise insanların olmadığı mükemmel bir dünya vardır. Hayvanlar rüyadan etkilenerek domuz liderliğinde başkaldırırlar. İnsanlara karşı bir nevi savaş açarlar. Ancak domuzlar bir süre sonra insanlardan bile daha acımasız hale gelirler. Domuzun diktatörlüğü insanlara kıyasla daha baskıcıdır. Masal şeklinde anlatılan kitapta fabl tekniği kullanılmıştır. Kitap her ne kadar eğlenceli bir şekilde anlatılsa da aslında farklı mesajlar içermektedir. Örneğin; kitaptaki Koca Reis isimli domuz Stalin dönemine bir eleştiri niteliği taşır. Bu yönüyle politik bir taşlama olan Hayvan Çiftliği, çeşitli ülkeler tarafından zaman zaman yasaklanan bir roman olmuştur. Siz de George Orwell eserleri arasında inceleme yapabilir, yazara ait kitapları satın alabilirsiniz.