Filtreleri Temizle
Yazar
Lev Nikolayeviç Tolstoy

Kategoriler

Fiyat Aralığı

TL
-
TL

Yazar

Mağaza Puanı

0 10
Tüm mağazalar

Mağaza

Başka bir kelime deneyin

Yayınevi

Başka bir kelime deneyin

Marka

Başka bir kelime deneyin

Kitap Türü

Başka bir kelime deneyin

Yayın Dili

Başka bir kelime deneyin

ISBN

Başka bir kelime deneyin

Sayfa Sayısı

Başka bir kelime deneyin

Yayın Tarihi

Başka bir kelime deneyin

Çevirmen

Başka bir kelime deneyin

Kargo Seçenekleri

Bu ürünler, 1-2 iş günü içinde kargoya verilir.
1 iş günü içinde gönderim yapan, düzenli satış yapan,
yüksek puana sahip mağaza.

Ürün Puanı

5 yıldız
4 yıldız ve üzeri
3 yıldız ve üzeri
2 yıldız ve üzeri
1 yıldız ve üzeri

Lev Nikolayeviç Tolstoy Kitap

için 448 sonuç bulundu.
Akıllı sıralama nasıl çalışır? Arama ile uygunluk, satış miktarı, satıcı ve ürün puanı, teslimat avantajları, popüler kategoriler, ürüne ait reklam gibi kriterler belirleyici olabilmektedir.

Konum Seç

Tolstoy

9 Eylül 1828 Rusya’da doğan Tolstoy anne ve babasını küçük yaşta kaybetmiştir. Üniversite eğitimini tamamlayamamış olan Tolstoy maddi açıdan iyi bir ailenin çocuğudur. Bir dönem rahat bir yaşam geçirmesine rağmen asillerin yanında sıkılmış ve askere katılmıştır. Bir kere evlenen yazarın 13 tane çocuğu olup beşi erken yaşta ölmüştür. Tolstoy 20 Kasım 1910 yılında hayatını kaybetmiştir.

Tolstoy ve Edebi Kişiliği

Tolstoy hayatında birçok önemli eser vermiştir. Tolstoy eserleri birçok yabancı dile çevrilmiş ve geniş kitleler tarafından okunmuştur. Eserlerinin çoğu filmlere uyarlanmıştır. Gerçekçi tarzda yazan Tolstoy toplumsal sorunlara eserlerinde yer vermiştir. Halkın yaşamı ve onların sorunlarıyla yakından ilgilenmiştir. Servetinin çoğunu fakirlere dağıtmıştır ve onlar gibi giyinip yaşamıştır. Lüks yaşama değer veren eşiyle bu sebepten dolayı tartışmışlardır. Zatürreden dolayı hayatını kaybeden Lev Tolstoy iki üniversite bırakmıştır. İlk olarak 1843 senesinde doğu dilleri okumak için Kazan Üniversitesi’ne gitmiştir. Burada iyi bir öğrencilik yaşamayan Tolstoy, kendini eğlenceye adamıştır. Daha sonra Kazan Üniversitesini bıraktıktan sonra Hukuk Fakültesine geçiş yapmıştır. 1845 yılında başladığı Hukuk Fakültesini 1847 yılında bırakmıştır. Mutluluğun başkalarına fedakârlık yaparak kazanılabileceğini düşünen Tolstoy köylülere yardım etmeye çalışmıştır. İlk eseri olan Çocukluk kitabını cephede yazan Tolstoy bu eserinde kendi hikayesini yazmıştır. Otobiyografik türde olan bu eser hatıra defterindeki bir nottan dolayı 1851 yılının temmuz ayında yazıldığı düşünülüyor.

Tolstoy ve Başyapıtları

Tolstoy Savaş ve Barış kitabını 1869 yılında yayımlamıştır. Tolstoy’un en popüler eserlerinden biri olan Savaş ve Barış, Napolyon döneminde Rusya ve Fransa arasındaki çekişmeyi konu edinmiştir. Bunun yanında Rusya’da bulunan birçok kesimdeki insanın hayatına ve geleneklerine kitapta yer vermiştir. Kitapta 500’e yakın karakter bulunur. Kitabın ismindeki savaş Fransa ve Rusya arasındaki savaş ve savaşın getirdiği vahşet, barış ise karakterler arasındaki aşktan gelir. Genel olarak olaylar üç aile üzerinden aktarılır. Bu aileler Bezuhov, Balkonski ve Rostov’dur. Eser birçok dile çevrilmiştir ve basılmıştır. Tolstoy Anna Karenina kitabını 1877 yılında yayımlamıştır. Eserin konusu Rusya’da geçen bir aşk hikayesidir. Baş karakter olan Anna zeki ve güzel bir kadındır fakat mutsuz bir evliliği vardır. Anna Karenina başka bir adama âşık olarak yasak aşk yaşar. Tolstoy bu yasak aşk sırasında yaşananları gözler önüne serer. Eserde Anna Karenina gibi diğer kadınlar da bulunur fakat cesaretiyle Anna ön plana çıkar. Aynı isimle birçok uyarlama film yapılmıştır.

Tolstoy ve Eserleri

Tolstoy İtiraflarım eserini 1880 yılında yazmıştır. 1882 yılında yayımlanan İtiraflarım eseri 1884 yılında yasaklanmıştır. Otobiyografik bir eser olan İtiraflarım büyük bir arayışın simgesidir. Tolstoy, derin arayışa giren bir adamın mutluluktan depresyona geçen hayatını konu edinmiştir. Eserde birçok konuya değinen Tolstoy gerçek doğrunun peşine düşmüştür. Tolstoy İnsan Ne ile Yaşar kitabını 1885 yılında yazmıştır. Aynı yılda yayımlanan eser kısa hikayedir. Eserde insanların ne kadar doyumsuz olduğunu vurgulayan yazar insanların neden yaratıldığı gibi sorulara cevap verir. Eserin içerisinde birçok öykü bulunur. Kitaba ismini veren İnsan Ne ile Yaşar bu öykülerden bir tanesidir. Tolstoy Diriliş romanını 1899 yılında yayımlamıştır. Tolstoy bu eserinde fikir olarak hayatta tamamen bir adalet olmadığını benimser. Herkesin bir suçu olması sebebiyle kimsenin kimseyi cezalandırmaya hakkı olmadığını savunur. Diriliş eserinin birçok uyarlaması bulunur. Farklı dillere çevrilen bu romanda ana karakter Prens Nehludov’dur. Karakterin kendini sorguladığı gibi Tolstoy’da o dönemde kendini sorgulamıştır. Eserleriyle kendini bağdaştıran Tolstoy edebiyat dünyasına değerli armağanlar bırakmıştır.