Filtreleri Temizle
Yazar
William Shakespeare

Kategoriler

Kampanya ve İndirimler

Fiyat Aralığı

TL
-
TL

Yazar

Mağaza Puanı

0 10
Tüm mağazalar

Mağaza

Başka bir kelime deneyin

Yayınevi

Başka bir kelime deneyin

Sınıf

Başka bir kelime deneyin

Marka

Başka bir kelime deneyin

Kitap Türü

Başka bir kelime deneyin

Yayın Dili

Başka bir kelime deneyin

ISBN

Başka bir kelime deneyin

Yayın Tarihi

Başka bir kelime deneyin

Sayfa Sayısı

Başka bir kelime deneyin

Çevirmen

Başka bir kelime deneyin

Kargo Seçenekleri

Bu ürünler, 1-2 iş günü içinde kargoya verilir.
1 iş günü içinde gönderim yapan, düzenli satış yapan,
yüksek puana sahip mağaza.

Ürün Puanı

5 yıldız
4 yıldız ve üzeri
3 yıldız ve üzeri
2 yıldız ve üzeri
1 yıldız ve üzeri

William Shakespeare Kitap

için 466 sonuç bulundu.
Akıllı sıralama nasıl çalışır? Arama ile uygunluk, satış miktarı, satıcı ve ürün puanı, teslimat avantajları, popüler kategoriler, ürüne ait reklam gibi kriterler belirleyici olabilmektedir.

Konum Seç

William Shakespeare

Nisan 1564 tarihinde Warwickshire, İngiltere'de, Stratford upon Avon kasabasında dünyaya gelmiş ve burada doğup büyümüştür. İngiliz şair, oyun yazarı ve oyuncu olan William Shakespeare “Avon’un ozanı” olarak da tanınmıştır. 18 yaşında evlenmiş ve 3 çocuğu olmuştur. Yazdığı eserlerden günümüze 38 oyun, 154 sone, iki uzun öykü kalmıştır.

William Shakespeare Kimdir?

3 kız çocuğu olan Shakespeare’in ikizlerinden Hamnet isimli kızı 11 yaşındayken hayatını kaybetmiştir. Bu evlat acısı yazarın ileriki yıllarda kaleme aldığı eserlerine de yansımıştır. Öğrenim yıllarında Latince öğrenmiş ve klasik eserler veren yazarların kitaplarını okumuştur. 1592 yıllarında oyunculuğu ile tiyatro çevrelerinde tanınmaya başlamıştır. Ancak veba salgınından dolayı tiyatrolar kapatılınca “Venüs ile Adoni” ve “Lucretia’nın Kaçırılması” isimli ilk şiirlerini yazmıştır. 1594 yılında tiyatrolar geri açılınca Chamberlain Topluluğu’na katılmış ve burada yazdığı oyunları ile kazanç elde etmeye başlamıştır. Shakespeare eserlerinde dönemin şartlarını da yansıtmıştır. Öyle ki 1603-1606 yılları arasında yazmış olduğu “I. James” isimli oyununda dönemin huzursuz ve güvensiz havasını yansıtmıştır. Tiyatro eserlerinde önemli sahneler birkaç karakter arasında geçmekte ve kalabalık sahnelerde bile bir karakter odakta olmuştur. William Shakespeare oyunları ilk başlarda komedi üzerine kurulu tarihi oyunlar olmuştur. 1608 tarihinden itibaren trajedi türüne yönelmiştir. Oyunlarının ilk toplu olarak baskısı 1623 yılında yapılmıştır. 1590 yılında yayınlanan ilk oyunları “III. Richard” ve üç bölümden oluşan “VI. Henry” olmuştur.

William Shakespeare Oyunları

En kısa oyunu 1592 yılında yayınlanan “Yanlışlıklar Komedyası” isimli eseri olmuştur. Aşk ve dostluk temasını işlediği ve İspanyol bir düz yazıdan alınan “Veronikalı İki Centilmen” 1594 yılında yayınlanmıştır. Esinlediği öyküye yeni karakterler ekleyerek olayı özgün bir şekilde kurgulamıştır. Shakespeare eserleri dünya çapında yüzlerce yıldır değerini kaybetmeden okunmakta ve en büyük klasiklerin arasında yer almaktadır. En ünlü oyunlarından olan ve 1594-1595 yılları arasında yazdığı “Romeo ve Juliet” isimli oyununda şiirsel bir aşk hikayesini işlemiştir. Alışılmışın dışında bir aşk hikayesiyle iki düşman soyda ailenin çocuklarının birbirine duyduğu imkansız aşkı anlatmıştır. Yalnızca Elizabeth döneminde değil tüm dünyada en iyi oyun yazarları arasındadır. Aktörler için kurulan Globe Tiyatrosu’nu inşa etmişler ve 1599 yılında burada sergilenen ilk oyun “Julius Caesar” olmuştur. William Shakespeare Hamlet 1603 yılında yayınlanmıştır. Danimarka prensi olan Hamlet isimli bir karakterin babasının ölümü üzerine girdiği bunalımın üstüne başına gelenleri trajedi unsurlarını kullanarak işlemiştir. Hem aşk hem entrika hem de dramın ye aldığı bu eser pek çok ülkede sergilenmiştir.

William Shakespeare Eserleri

1622 yılında yayınlanan William Shakespeare Othello isimli oyununda entrikalar yüzünden karısını gereksiz yere kıskanmaya başlayan adamın hikayesini anlatmıştır. Yine bir aşk hikayesinin üstüne eserin en belirgin olan teması kıskançlığı eklemiştir. William Shakespeare Macbeth isimli oyunu 1623 yılında yayınlanmıştır. Aldatmacalara inanan ve kendi evladı olmayan kişilere idareyi devreden kral ve kontun hikayesini anlatmıştır. Yine aynı yıl 1623 yılında yayınlanan William Shakespeare Fırtına adlı oyu beş perdeden oluşan traji- komik oyunlarından olmuştur. Shakespeare’in diğer yazar arkadaşlarıyla birlikte yazmadığı yalnızca kendisine ait olan son tiyatro eseri olmuştur. William Shakespeare şiirleri arasından “Soneler” 1609 yılında yayınlanmıştır. Şiirlerinde oyunlarından farklı olarak güçlü ve bastırılmış duyguların denetimi almıştır. Yıllar boyu gizli tarafları çözülmeye çalışılmış ve yorumlanmaya çalışılmış Soneler kitabı yazarın en bilindik eserleri arasında yerini almıştır. William Shakespeare kitapları ticari kaygı güdülerek ve sahnelenmek için yazılmıştır. Yeterli bir eğitim görmemesine rağmen kendini yetiştirmeyi ve kalemini güçlendirmeyi başarmıştır. 23 Nisan 1616 tarihinde hayatını kaybetmiştir.