Kategoriler

Benzer Kategoriler

Kampanya ve İndirimler

Fiyat Aralığı

TL
-
TL

Ekran Boyutu

Başka bir kelime deneyin

Mağaza Puanı

0 10
Tüm mağazalar

Mağaza

Başka bir kelime deneyin

Marka

Smart TV

Başka bir kelime deneyin

İşletim Sistemi

Başka bir kelime deneyin

Görüntü Tarama Hızı

Başka bir kelime deneyin

Çözünürlük Standardı

Başka bir kelime deneyin

Dahili Uydu Alıcı

Başka bir kelime deneyin

Dahili Wifi

Başka bir kelime deneyin

Çözünürlük

Başka bir kelime deneyin

HDMI Girişi

Başka bir kelime deneyin

Kargo Seçenekleri

Bu ürünler, 1-2 iş günü içinde kargoya verilir.
1 iş günü içinde gönderim yapan, düzenli satış yapan,
yüksek puana sahip mağaza.

Ürün Puanı

5 yıldız
4 yıldız ve üzeri
3 yıldız ve üzeri
2 yıldız ve üzeri
1 yıldız ve üzeri

Televizyon

için 667 sonuç bulundu.
Akıllı sıralama nasıl çalışır? Arama ile uygunluk, satış miktarı, satıcı ve ürün puanı, teslimat avantajları, popüler kategoriler, ürüne ait reklam gibi kriterler belirleyici olabilmektedir.

Konum Seç

Televizyon

Televizyon kısa adıyla TV, bir vericiden elektromanyetik dalga şeklinde yayınlanan görüntü ve seslerin, ekranlı ve hoparlörlü alıcılar tarafından yeniden görüntü ve sese çevrilmesini sağlayan cihazdır. Televizyon 1923 yılında John Logie Baird tarafından icat edilmiş, 1926 yılında ise ilk televizyon görüntüsü yayınlanmıştır. Başlangıçta noktalar şeklinde, titrek olan görüntüler zamanla geliştirilmiştir. İlk televizyonlar tüplü ve siyah beyaz olarak üretilmiştir. Gelişen teknolojiler sayesinde artık günümüzde görüntü ve ses donanımları yüksek, gelişmiş özellikleriyle ince yapılı televizyonlara yerini bırakmıştır. TV, ses ve görüntüleri dünyanın en uzak yerlerine bile eş zamanlı olarak iletebilir. TV, internet yaygınlaşmadan önce önemli bir kitle iletişim aracıydı. Dünyada olup bitenler, yaşanan olaylar televizyon aracılığıyla kolayca öğreniliyordu. Günümüzde plazma, LCD, 3D, Smart, OLED, QLED gibi birçok televizyon çeşitleri bulunur. Yeni bir televizyon almak istiyorsanız sayfamızı inceleyerek son teknoloji televizyon modellerini bir arada görebilir ayrıntılı bir şekilde inceleyebilirsiniz. İlerleyen teknoloji ile birlikte TV'lerden kaliteli ses ve görüntü almak şansı da artmaktadır. Bununla beraber televizyonun yanında kullanılan çeşitli cihaz ve aksesuarlar da bu görevi görür. Bu cihazların arasında ses sistemleri bulunur. Siz de farklı model ve markalardaki TV'lere ve ses sistemlerine göz atmak isterseniz televizyon ve ses sistemleri sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Televizyon Çeşitleri ve Özellikleri Nelerdir?

Televizyon Çeşitleri ve Özellikleri Nelerdir?

Günümüzde görüntü ve ses teknolojisinin gelişmesi, birçok markaların televizyon modellerine de yansımıştır. Televizyon firmaları, çağın gereklerine uygun yeni modelleriyle kullanıcılarına birçok alternatif ürünler sunmaktadır. LED TV, LCD televizyonların daha gelişmiş bir versiyonu olarak bilinirler. Gelişmiş TV modellerinden farklı olarak floresan yerine LED aydınlatmalar kullanılır. Görüntü pikselleri ışıklarla renklendirilir. Siyah olan bölgeler LED ışıklarla kapatılarak maksimum kaliteli görüntü elde edilir. Standart bir televizyonda renk gösterim oranı %70-75 civarında olurken LED TV’lerde bu oran %85’e ulaşır. Gerçekçi ve canlı görüntüler elde edilir. LED TV’lerde ışık kaynakları görüntüye göre ayarlanabilir. Görüntü kalitesinin maksimum düzeyde olması için ekstra enerji harcamaya gerek kalmaz. Enerji tasarrufu sağladıkları için de tercih edilirler. Yapay zekâ destekli LED TV’ler, video verilerini analiz edip gerekli düzenlemeleri yaparak düşük seviyedeki videoları daha canlı bir şekilde ekrana yansıtırlar. LED TV’ler şık tasarımlara sahiptir. PurColour teknolojisi ile en küçük ayrıntıları canlı bir şekilde aktarırlar. 4K televizyon, 4K çözünürlüklü televizyonlardır. Yatay olarak 3840, dikey olarak 2160 piksel bulunur. Bu da yaklaşık olarak 8,3 milyon pikselden oluşması anlamına gelir. 4K TV’ler, Full HD televizyonlara göre 4 kat daha fazla piksele sahiptir. Aynı boyutlardaki TV ekranlarında 4K görüntü kalitesi daha yüksek piksel yoğunluğu sayesinde, daha keskin ve ayrıntılı olur. Akıllı televizyon diğer adıyla Smart TV’ler, internet erişimi olan televizyonlardır. Kendi içerisinde özelliklerine göre sınıflara ayrılır. Bazı akıllı TV modelleri sınırlı olarak internete erişim sağlarken bazı modelleri tam anlamıyla bilgisayara dönüşebilir. Smart LED TV modelleri, hem bilgisayar ve DVD player özelliklerini bir araya getirir. Dizi, video, film, müzikler kısa sürede aktif hale gelir. Her televizyonun ara yüzü farklıdır. Akıllı TV’lerin arayüzü genellikle WebOs, Android, Tizen, Amazon Fire, Roku gibi işletim sistemleridir. 8K televizyon, yatay 7680 dikey 4320 piksel bulunan toplam olarak 33 milyon piksele sahip TV’lerdir. 4K TV’lere göre 4 kat daha fazla pikselden oluşan 8K TV’ler daha keskin ve ayrıntılı görüntü sunar. Bunun sebebi, piksellerin yakından bakıldığında fark edilmeyecek kadar küçük ve sık olmasıdır.

Televizyon Nasıl Çalışır, Nasıl Üretilir?

Televizyon Nasıl Çalışır, Nasıl Üretilir?

Televizyonun çalışma prensibi, belirli noktadaki ışıkların radyo dalgasına dönüştürülmesi ve bu radyo dalgalarının eş şiddetli bir başka noktayı oluşturmasıdır. TV’lerde yer alan görüntüler çok küçük milyonlarca noktadan oluşur. Yani bir görüntü milyonlarca noktaya bölünerek ekrana verilir ve hızlı olarak değişimleri sağlanır. Bu sayede görüntüler hareketli olarak görünür. TV’lerde alıcı ve vericiler bulunur. Bu alıcılar TV ve radyo alıcısıdır. TV kamerası, içinde bulunan ışık enerjisini elektrik enerjisine çevirir. Bu elektrik enerjisi radyo dalgalarına dönüşerek monitör TV'ye yansır. TV alıcısı, bu elektrik sinyallerini tekrar alarak ışık enerjisine dönüştürür ve bu şekilde görüntü meydana gelmiş olur. Görüntü teknolojisinin ilk icatlarından biri olan TV, çeşitli aşamalardan geçerek üretilir. LED TV üretiminde, televizyonun ekranı, temiz oda verilen kapalı bir ortamda üretilir. Bunun amacı kalite için kritik önemde olan nem, sıcaklık, partikül sayısı gibi belli bazı parametreleri belli seviyelerde tutmaktır. Burada çalışanlar, özel temiz oda kıyafetleriyle çalışır. İçeriye giren malzeme ve insanlar hava duşlarından geçerek giriş yapar. Önce plastik veya metal olan bir kapak üzerinde LED TV’ye adını veren LED barlar, LED barların üzerinde reflektör denilen katmanlar bulunur. Bu reflektörler ışığı ileriye doğru yansıtır. Reflektörlerin üzerinde farklı prizmalar yer alır. Bu prizmalar ışığı homojen bir şekilde seyirciye iletir. En üst kısımda ise LCD denilen temel malzeme bulunur. Bu malzemenin üzerinde Full HD TV’lerde 2 milyon, ultra HD televizyonlarda ise 8 milyona yakın piksel vardır. Bu piksellerin altında mavi, kırmızı ve yeşil olmak üzere üç renk bulunur. Bu üç rengin her biri bir musluk gibi, gelen ışığı keserek veya ileterek görüntünün oluşmasını sağlar. Televizyonun ana kartı TV'nin beynidir. Otomatik dizgi kafasıyla PCB adı verilen levha üzerine, AR-GE'nin tasarladığı şekilde rezistanslar, çipler, dirençler, entegreler yerleştirilip lehimlenir. Kürleme fırınına gönderilir. Yaklaşık 20 saniyede bir TV ana kartı üretilir. TV yazılım kısmında, akıllı TV’lerde kullanılan uygulamalar, arayüz tasarımları, ses ve görüntü işleme yazılımları, işletim sistemleri, uydu alıcısı gibi işlemler yapılır. Test odasında televizyonların elektromanyetik alanlara karşı performanslarını ölçmeye yarayan sistemler bulunur. Bu test odasında, telefonlar çaldığı zaman televizyonda oluşan etikler varsa ve bundan dolayı sorunlar oluşuyorsa çözümler üretilir ve televizyonlar daha iyi hale getirilir. TV teknolojisi çok hızlı değişen bir teknoloji olduğu için nereye gidebileceği konusunda tahmin yürütmek oldukça zordur. Televizyonda değişmeyecek en önemli iki şeyden bir tanesi görüntü performansı, ikincisi ise ses performansıdır. TV üreticileri, bu alanlardaki gelişmeleri ürünlerine yansıtarak sektörde yerlerini korumaya çalışır.

Televizyon Satın Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Televizyon Satın Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

TV satın alırken dikkat edilmesi gereken en önemli kriterlerden biri televizyonun görüntü teknolojisidir. TV’nin panel özellikleri, izlenme kalitesini etkilediği gibi görüş mesafesini de etkilemektedir. LED, OLED, QLED akıllı telefonların görüntü teknolojisine benzeyen teknolojilerdir. Uzun süre kullanılmak isteniyorsa OLED ve QLED teknolojili modeller tercih edilebilir. Bu teknolojilerle görüntüler daha gerçekçi görünür. Siyah renklerin daha siyah, diğer renklerin gerçeğe çok yakın olması sağlanır. Diğer önemli bir kriter çözünürlük yani görüntü kalitesi farkıdır. TV’lerin çözünürlük teknolojileri, görüntüleri daha ayrıntılı ve keskin bir biçimde algılamayı sağlar. TV çözünürlükleri HD, Full HD, 4K yani Ultra HD televizyon ve 8K olarak adlandırılır. Çözünürlük ne kadar yüksek olursa, görüntünün netliği ve canlılığı da o kadar iyi olur. Fakat yüksek çözünürlüklü TV almak yetmez, yayınlarında yüksek çözünürlüklü olması gerekir. Uydu ya da internetten sağlanan görüntü varsa onun da yüksek çözünürlüklü olması lazımdır. Televizyonun HDR özelliği de satın almada etkili olabilir. HDR, gölgelerle aydınlık alanların dengelenmesi anlamına gelir. TV özellikle oyun için kullanılacaksa HDR özelliği önemlidir. Önemli kriterlerden bir diğeri ise, televizyonun boyutudur. Daha önceden televizyonların çözünürlükleri az olduğu için en az 2 metre uzaktan izlenmesi önerilirdi. Fakat artık çözünürlükler arttı, daha gerçekçi görüntü ve renklere ulaşıldı. Küçük bir alana küçük televizyon alma zorunluluğu kalmadı. Küçük bir alana büyük televizyonda alınabilir. Mümkün olduğunca büyük ekranlı TV almak seyretmeyi daha keyifli hale getirir. İnternete bağlanamayan televizyonlar birkaç cihaz yardımıyla akıllı TV olarak kullanılabilir. İnternete bağlanılan akıllı medya istasyonlarıyla Wi-Fi üzerinden bağlanarak internet üzerindeki dosyalar TV ekranına aktarılabilir. Genellikle yeni model TV’ler üzerinde çeşitli çıkışlar bulunur. Bunlar USB, Scart, HDMI gibi çıkışlardır. TV satın alırken bu özelliğe de dikkat etmek gerekir. HDMI çıkışı ile TV’ye HDMI destekli ürünler bağlanabilir. USB çıkışlarına bağlanılarak müzik dinlenebilir, film ve diziler izlenebilir. Bu çıkış sayıları ne kadar fazla olursa o kadar çok cihazdan yararlanma, farklı cihazları kullanılabilme imkânı doğar. Sürekli gelişen ses sistemlerini bağlayabilmek için bu tür çıkışlara ihtiyaç duyulur. Bu özelliklere dikkat edilerek satın alınan ürünler teknolojisinin gerisinde kalınmadan uzun yıllar kullanılabilir. 3 boyutlu TV satın alınacaksa gözlük kısımlarına özellikle dikkat etmek gerekir. 3 boyutlu TV’lerde 3 boyutlu gözlük kullanmayı gerekli kılar. Bazı TV üreticileri 3D gözlükleri TV yanında verirken bazıları vermeyebilir. Daha sonra sıkıntı yaşamamak için buna dikkat etmek gerekir. Genelde ekran boyutu büyüdükçe fiyat aralığı da genişler. Yeni nesil TV’lerin büyük çoğunluğu standart uydu alıcıyla birlikte sunulur. Uydu alıcı televizyon sayesinde ek bir uydu alıcısına bağlamak zorunda kalınmaz. Standart uydu alıcıları yer açısından büyük avantaj sağlar. Görüntü açısından da avantajlıdır. Ayrıca kablo karmaşası yaşanmaz bununla birlikte bağlantı problemleriyle de uğraşmak zorunda kalınmaz. Bütün bu nedenlerden dolayı dahili uydu alıcılı TV’ler tercih edilebilir. Ambilight teknolojisine sahip TV’lerin arka taraflarında bulunan LED ışıklar, görüntünün rengiyle birlikte değişir. Karanlıkta izlenen filmler daha etkileyici olur. Ambilight teknolojine sahip TV’ler, teknoloji kadar farklı özelliklerden hoşlananlar için uygun bir seçenek olabilir.

Televizyon Boyutunu Seçerken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Televizyon Boyutunu Seçerken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Televizyon satın alırken belirlenmesi gereken özelliklerden biri de ekran boyutudur. Ekran boyutu, televizyonun görüntüleri belli oranda büyük ya da küçük olarak gösterilmesinde etkili olur. İnç olarak nitelendirilen TV boyutunu öğrenmek için, ekranı çapraz olarak ölçmek gerekir. Ekran boyutu aynı zamanda televizyondan ne kadar uzaklıkta oturulması gerektiğini de gösteren bir kriterdir. Televizyonun boyutu ölçüldükten sonra 1,2 ile çarpılmasıyla ne kadar inç olduğu belirlenmiş olur. Satın alınacak TV’nin ekran boyutuna karar verirken öncelikle TV’nin konulacağı odanın genişliği göz önünde bulundurulmalıdır. Dar bir odaya geniş ekran TV almak veya geniş bir odaya küçük ekran bir TV almak, görüş açısı bakımından zorluk yaratabilir. Bazen izlenen programların türleri de ekran seçiminde etkili olabilir. Futbol maçları için özellikle geniş ekran TV’ler tercih edilebilir. 22 inç TV’ler 55 ekran olarak bilinir. Küçük alanlarda kullanılmak üzere tasarlanmıştır. Çocuk ve genç odalarında kullanılabilirler. 32 inç TV’ler 80 veya 82 ekran olarak kabul edilir. TV konsolları ve üniteleriyle uyumludur. 32 inç TV’ler, salon, oturma odası gibi bölümler için tercih edilebilir. 40 inç olan 102 ekranlı TV modelleridir. Bu boyutlardaki TV’ler orta ölçekli salonlarda rahatlıkla kullanılabilir. Genellikle tercih edilen TV boyutları 50 inç televizyon 127 ekran olarak bilinir ve 127 cm’dir. Ölçüleri 111 cm x 62 cm’dir. 55 inç televizyon 139,70 cm’dir. Ölçüleri 122 cm x 68 cm’dir. Bu boyutlardaki TV’ler ortalama bir salon veya oturma odası için ideal ölçülerdir. TV'nin ekran boyutu büyüdükçe izlenme mesafesi de arttığı için TV’nin kullanılacağı alanın ölçüleri dikkate alınarak seçim yapılmalıdır. 80 inç model bir TV’yi en az 3,31 metre mesafeden seyretmek gerekir. Farklı tasarımları ve özellikleriyle yüzlerce çeşit TV modeli arasından seçim yapabilmek zor olsa da fiyat, seçim konusunda belirleyici bir faktördür. TV fiyatlarında ürünün boyutu, panel teknolojisi, işletim sistemi, ek donanım gibi bazı özellikler etkili olur. Küçük boyutlardaki TV’ler daha uygun fiyatlarda olurken Android televizyon fiyatları biraz daha farklı olabilir. Android TV’lerle tabletlerde yapılan bütün işlemler TV üzerinde gerçekleştirilebilir. Android TV, çeşitli uygulama ve oyunların indirilmesine imkân verir. Geniş ekranda daha eğlenceli bir şekilde oyunların oynanmasını sağlayan Android televizyon alternatifleri, son teknoloji ürünleri olmalarından dolayı fiyatlar açısından da farklılık gösterirler. Teknik özellikler ne kadar artarsa o derece fiyata yansır. Her zevke her bütçeye uygun TV modelleri bulabilmek mümkündür.

Televizyon Panel Özellikleri Nelerdir, Kullanırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Televizyon Panel Özellikleri Nelerdir, Kullanırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

TV panelleri LED, OLED, Curved, LCD olarak çeşitlendirilir. LED panel TV’ler LCD TV’lere göre biraz daha ince tasarımlara sahiptir. İnce tasarımlarının yanı sıra düşük enerji harcamaları ve ısınmayan yapılarıyla ön plana çıkarlar. Görüntü kaliteleri LCD’lere oranla daha iyidir. Işıklandırma işleme LED’lerle yapıldığı için daha kalitelidir. LCD panel TV’lerde ışıklandırma LED’ler yerine floresanla yapılır. LED’lere göre fazla enerji tüketirler. Curved TV, kavisli yapılarıyla dikkat çeker. Normal televizyonlar düz bir tasarıma sahipken Curved TV’lerin ekranları kavislidir. Aynı boyutlardaki Curved TV’lerle diğer televizyonlar kıyaslandığında Curved TV’ler daha büyükmüş gibi görünür. Aynı zamanda Curved TV’lerdeki derinlik hissi, yayınları daha gerçekmiş gibi gösterir. OLED TV, ekranları oldukça ince olan televizyonlardır. Hafiftir olmaları ve az enerji tüketmeleri artı özellikleri arasında yer alır. QLED TV, Quantum dot teknolojisi ile tasarlanmış TV’lerdir. Quantum dot, nano ölçek boyutlarında, yarı iletken ve ultra ince yapıda bir malzemedir. Bu noktalar, parçacıkların boyutlarına göre farklı ışık renkleri üretir. Parçacık boyutu ne kadar büyük ise, renk o kadar kırmızı, renk ne kadar küçük ise, o kadar mavi olur. Parçacıkların boyutları kuantum hızında ayarlanarak doğru ve verimli ışık salınımı sağlanmış olur. Böylece oldukça hassas renklerde ışık yayarlar. Bu parlaklık sayesinde genel görüntü kalitesi oldukça yüksek seviyede artmış olur. Televizyon temizleme işleminde dikkatli davranmak gerekir. TV’yi temizlemeye başlamadan önce kapatılması ve fişten çekilmesi gerekir. TV, kuru bezle silinmeli ıslak bezle silmekten kaçınılmalıdır. TV’nin toz, nem, sudan korunması önemlidir. Islak bez elektronik aksamlara zarar verebilir. Bu nedenle TV’ler temizlenirken kuru bez ve toz fırçalarından yararlanılabilir. Veya TV temizliği için özel olarak üretilmiş sprey temizleyiciler kullanılabilir. Böylece TV, uzun bir süre tozlardan uzak tutulmuş olur. Televizyon kullanılmadığında sadece kumandasından kapatılmamalıdır. Fişinden çekerek kapatmak hem TV’nin güvenliği açısından hem de enerji tasarrufu açısından önemlidir. TV’nin boyutuna uygun izlenme mesafesinden seyredilmesi ekranı daha kapsayıcı şekilde görmeyi sağlar. Gözleri yormaz, göz sağlığını da olumsuz olarak etkilemez. Yeni alacağınız televizyon modeli konusunda bir türlü karar veremiyorsanız sayfamızı inceleyerek, en son teknoloji ürünü olan televizyon cihazlarına göz atabilir, televizyon fiyatları hakkında fikir edinebilirsiniz. Seçtiğiniz televizyon modelini siparişinizi oluşturarak kolaylıkla alışveriş sepetinize ekleyebilirsiniz.