Blog11

Kitap, Müzik, Film, Oyun

Kişiler, yoğun ve stresli bir günün sonunda eve geldiğinde kendilerini dinlemek için vakit ayırırlar. Bu ayrılan vakitler genellikle kişinin tercih ettiği bir hobi ile uğraşması olmuştur. Hobileriniz arasında sizi dinlendirirken aynı zamanda hayata bakış açınızı değiştirecek olan kitap okumanın sayılmayacak kadar faydası bulunmaktadır. Yapılan araştırmalarda kitap okumanın stres yönetimi konusunda ciddi faydaları olduğu kanıtlanmıştır. Stresli ve sıkıntılı olduğunuz anlarda birkaç sayfa kitap okumak size çok iyi gelecektir. Kelime dağarcığını büyük oranda geliştiren bu aktivite, yaş ilerledikçe artan hafıza kaybı problemini minimuma indirmeye yardımcı olur. Kitaplarla uzun süre vakit geçirdiğinizde pratik düşünmenizin hızlandığını ve karar verme mekanizmanızın geliştiğini fark edeceksiniz. Bu tür özellikler iş hayatında sizi bir adım öne çıkaracaktır.

Müzik Aleti Çeşitleri

Müzik Aleti Çeşitleri

Müzik aletleri, müzik yapmak için kullanılan enstrümanlara verilen genel bir addır. Çok eski zamanlardan beri eğitim, sanat ve kişisel gelişim alanında kullanılmaktadır. Müzik aletlerinin birçok çeşidi bulunmaktadır. Müzik aleti çeşitleri kullanım şekillerine göre kategorize yapılmış; telli, yaylı, vurmalı, tuşlu ve nefesli olarak beş gruba ayrılmıştır. Bu gruplama sayesinde de yetenek ve ilgi duyulan alan kolayca belirlenebilir hale gelmiştir. İnsan beyninin gelişimine büyük katkısı olan müzik aletleri kişinin okuma- öğrenme ve hafıza gelişiminde büyük rol oynamaktadır. Ruh halinin iyi olmasına, stres ve kaygının azalmasına yardımcı olmaktadır. Müzik aleti öğrenmeye küçük yaşlarda başlanabildiği gibi kişinin isteği doğrultusunda sonradan da oldukça rahat bir şekilde öğrenilebilir. Genellikle okullarda başlayan müzik aleti öğrenme süreçleri kişinin gelişiminde katkı sağlaması ve ilgi alanının belirlenmesinde rol oynamaktadır. Okullar ve eğitim amacı dışında bazı hastalıkların tedavisinde de kullanılıp kişinin tedavi sürecine katkıda bulunur. İlgi alanına göre birçok çeşidi olan müzik aletlerinin en çok bilinenlerinden biri telli müzik aletidir. Gitarlar ise bunlardan en çok tercih edilen enstrümanlardan biridir. Vurmalı müzik aleti çeşitlerinden en bilinenlerinden biri de bateridir. Bu müzik aletleri en çok tercih edilenler arasındadır. Kendinize ya da çevrenizdekilere hediye olarak alabileceğiniz müzik aleti türlerini sayfamızdan inceleyebilirsiniz.

Kitap Okuma Alışkanlığı Kazanmak İçin Yapılması Gerekenler

Kitap Okuma Alışkanlığı Kazanmak İçin Yapılması Gerekenler

Kitap okuma alışkanlığı kazanmak için yapabileceğiniz ilk şey, hangi tür kitaplardan hoşlanacağınızı tespit etmektir. Karakterinize uygun bir kitabı okumak, alışkanlık kazanmanızda büyük bir rol oynar. Kimi insan romanlardan hoşlanırken kimisi tarihe meraklıdır. Tek başınıza seçim yapamıyorsanız, zevkine güvendiğiniz arkadaşlarınızdan kitap önerileri almak, karar verme sürecinizi hızlandırmak için önemli bir adım olacaktır fakat beğenmeme ihtimaliniz olduğundan dolayı bu her zaman iyi bir tercih olmayabilir. Kitapçıların vitrinlerindeki en çok satanlar, en sevilenler ve en yeniler kategorilerini araştırmak da bir diğer seçenektir. Eğer kitap okuma alışkanlığınız varsa, sevdiğiniz bir yazara göre kitap seçimi yapmak işinizi büyük ölçüde kolaylaştıracaktır. Daha önce aynı yazarın kitabını okumuş ve zevk almışsanız, muhtemelen yeni kitabını da seveceksiniz. Kitapların arka yüzlerindeki özet bilgiyi ve diğer yazarların yorumlarını okuyarak bir fikir sahibi olabilirsiniz. Görsel zevke önem veren kişiler, kitap hakkında hiçbir bilgiye sahip olmasa bile sadece kapağına bakarak seçim yapabilir, bu da başka bir yöntemdir. kitap alışverişi yaparken bu önerilere dikkat etmek, istediğiniz kitaba kolayca ulaşabilmenize yardımcı olur. Okuma alışkanlığına sahip insanlar, kendilerini başka dillerdeki kitapları okuyarak geliştirmek ister. Özellikle global dil olarak kabul edilen İngilizce ile yazılmış kaynaklar sayesinde kültürünüze evrensel bir seviye katabilirsiniz. Birçok türü bulunan ingilizce kitap çeşitlerinden biri ile başlamak için önce hangi konuda ne okumak istediğinizi ve dil seviyenizin yeterli olup olmadığını ölçmek gerekir. Aksi takdirde kitaptan çabucak sıkılıp bir kenara koyabilirsiniz. Alışkanlık kazanana kadar okumaktan zevk aldığınız konuları ve seviyenizde kitaplar okuyabilirsiniz. Bir süre sonra kendi seviyenizin bir kur üstünden kitap okuduğunuzda yeni kelimeler öğrenerek dağarcığınızı geliştirebilirsiniz. Anlamını bilmediğiniz kelimelerin üzerinde vakit kaybetmemek, metni bir bütün olarak okuyup anlamadığınız kelimenin ne anlamda kullanılabileceğini çözmek, ingilizcenizi pekiştirmenize büyük ölçüde yardımcı olacaktır. Birçok farklı türden kitap okumak bir yandan ufkunuzu genişletirken, diğer yandan da kitaplara eleştirel boyutta yaklaşmanıza yardımcı olacaktır. Kitap bölümlerden oluşuyorsa, her bölümü okuduktan sonra hatırladıklarınızı kendi içinizde özetlemek, kitabın aklınızda kalmasına yardımcı olur.

Kitap, Müzik, Film, Oyun Çeşitleri, Özellikleri ve Fiyatları

Kitap, Film, Oyun Çeşitleri, Özellikleri ve Fiyatları

Eskiden oyun denince akıllara direkt olarak bilgisayar ve türevleri gelirken, günümüzde oyun konsolu her geçen gün popülerliğini arttırmaya devam etmektedir. Oyun dünyasında, hem konsolların hem de bilgisayarların kendine ait kullanıcısı olsa da, konsol oyunlarına olan talep gün geçtikçe artmaktadır. oyun konsol aksesuarları bir konsolun tamamlayıcıları olarak kabul edilir. Bu sebeple oyun konsolu alırken şüphesiz aksesuarlarını da beraberinde temin etmek gereklidir. Bir konsol için gerekli olan en önemli aksesuarlardan biri joystick koldur. Bu cihaz, oyun çubuğu olarak nitelendirilen, oyunlardaki kontrol sistemini oluşturan bir mekanizmaya sahiptir. Son modellerinde kablosuz özellik bulunan joystick, son derece hassas kontrol tuşları ile oyununuzu en yüksek verimde oynamanıza yardımcı olur. Özellikle FPS olarak tabir edilen ''First Person Shooter'' yani oyuncunun oyunu, karakterin gözünden görebilecek şekilde oynaması, en küçük bir hareketin büyük önem taşıdığı oyun türlerinden biridir. Yine bazı modellerde bulunan orta kısımdaki dokunmatik ekran ile FPS oyunları oynarken hassaslığı iki katına çıkarabilirsiniz. Görsel zevke ve oyunda olan biteni kolayca takip etme amacıyla dokunmatik ekran üzerinden görünen ışıklı çubuklar, oyundaki sahneye göre renk değiştirebilme özelliğine sahiptir. Kulaklık jak girişi bulunan cihazla bir yandan oyun oynarken diğer yandan oyundaki ses derinliğini hissedebilirsiniz. Yaklaşık 6 saate kadar kullanım ömrü imkanı sunması ile sürekli olarak şarj etme problemi ortadan kalkmış olur. Yaklaşık 10 metreye kadar kablosuz kullanım özelliği ile istediğiniz yerden oyun oynayabilirsiniz. Buna ek olarak 2 saat gibi kısa bir süre içerisinde dolarak oyun keyfinizi kolayca tamamlayabilirsiniz. Joysticklerin elde tutulan modellerinin yanı sıra yarış oyunları severler için özel olarak tasarlanmış direksiyon, vites ve pedal aksesuarları da bulunmaktadır. Bu şekilde oyun deneyiminize simülasyon havası verirken, diğer yandan da zevkinizi iki katına çıkarır. İsteğinize uygun birçok oyun konsol oyunları bulunmaktadır. Savaş, strateji, simülasyon, spor gibi onlarca tür arasından oyun seçebilmek için kullanıcı yorumlarına ve oyun tanıtımlarına göz atmak büyük ölçüde fayda sağlamaktadır. Konsol oyun aksesuarları kullanım amacına ve türüne göre çeşitlilik gösterebilir. Çeşitli Video Oyun & Konsol aksesuarlarına kategori üzerinden ulaşabilirsiniz.

Birbirinden Çeşitli Filmler

Birbirinden Çeşitli Filmler

Teknolojinin gelişmesi ile birlikle sinema sektöründe de her yıl farklı kurgularda çekilmiş binlerce film yer alıyor. Filmler, her türlü duyguyu içinde barındıran yapıtlardır. Kimisi kurgu kimisi gerçek hayatlardan alıntılanmış olsa bile, her insan kendinden bir parça bulabilmektedir. Günümüzde, film izlemenin insan psikolojisine olan faydaları kesin olarak kanıtlanmış niteliktedir. Bir süre için dünya ile olan bağınızı koparabilir, kendinizi izlediğiniz filmin içerisindeki dünyada bulabilirsiniz. Bu şekilde iyi vakit geçirmiş ve filme tam olarak odaklanmış olursunuz. Film seçerken dikkat edilmesi gerekenlerden biri ise zevkinize ve o günkü ruh halinize uygun bir seçim olmasıdır. Uzman eleştirmenler tarafından izlenmiş filmlerin yorumlarını incelemek, filmi izleyen insanların yaptığı yorumları ve verdikleri puanlara göz atmak film seçmenize yardımcı olacak nitelikteki diğer seçeneklerdir. Kitap seçerken yazara ya da bir film seçerken beğenilen oyuncuya göre film seçmek bir diğer alternatif olabilir. Sevdiğiniz bir oyuncunun ilk filmini beğendiyseniz muhtemelen diğer filmlerini de beğenebilirsiniz. Halk arasında ‘’ağlatan filmler’’ olarak tabir edilen duygusal filmler, size empati yapma duygusunu hatırlatarak olası sorunlarınıza farklı bir bakış açısı ile bakmanızı sağlayabilir. psikolojik filmler motivasyonunuzu arttırarak kendi hayatınız ile ilgili önemli kararlar vermenize yardımcı olabilir. Filmdeki karakterlerle özdeşleşerek güçlü ya da zayıf yönlerinizi geliştirmenize fayda sağlayabilir. Her bireyin tercih ettiği film türü farklılık göstermektedir. Bazıları sürekli yüksek tempoda ilerleyen, dövüş sahnelerinin bol olduğu aksiyon filmleri tercih ederken, bazıları yüksek tempoya ani korkunç sahnelerin eklendiği ve sürekli olarak yerinizden sıçrama isteği uyandıran korku filmlerinden haz alabilir. Genellikle çocukların tercih ettiği fakat günümüzde yetişkinlerin de izlemekten keyif aldığı animasyon filmleri ile çocuğunuzla ya da sevdiklerinizle güzel bir gün geçirebilirsiniz. Enerjinizin yüksek olduğu ya da modunuz düştüğünde kendinizi eğlendirmek amacıyla izlediğiniz komedi filmleri neşenizi kolayca yerine getirebilir. Filmler, türlerine ve popülerliklerine göre çeşitlilik gösterir, fiyat skalası da bu özelliklere göre değişir. En sağlıklı bilgi için sayfamızı inceleyebilir, sizin ve sevdiklerinizin zevkine uygun bir film gecesi aktivitesi yaratmak için Film ürünlerimize göz atabilirsiniz. Daha fazla aktivite arıyorsanız, size özel hazırladığımız eğlenceli grup aktiviteleri blog yazımızı inceleyebilirsiniz.