Filtreleri Temizle
Yazar
Yaşar Kemal

Kategoriler

Fiyat Aralığı

TL
-
TL

Yazar

Mağaza Puanı

0 10
Tüm mağazalar

Mağaza

Başka bir kelime deneyin

Yayınevi

Başka bir kelime deneyin

Sınıf

Başka bir kelime deneyin

Marka

Başka bir kelime deneyin

Kitap Türü

Başka bir kelime deneyin

Yayın Tarihi

Başka bir kelime deneyin

Sayfa Sayısı

Başka bir kelime deneyin

ISBN

Başka bir kelime deneyin

Baskı Sayısı

Başka bir kelime deneyin

Kargo Seçenekleri

Bu ürünler, 1-2 iş günü içinde kargoya verilir.
1 iş günü içinde gönderim yapan, düzenli satış yapan,
yüksek puana sahip mağaza.

Ürün Puanı

5 yıldız
4 yıldız ve üzeri
3 yıldız ve üzeri
2 yıldız ve üzeri
1 yıldız ve üzeri

Yaşar Kemal Kitap

için 275 sonuç bulundu.
Akıllı sıralama nasıl çalışır? Arama ile uygunluk, satış miktarı, satıcı ve ürün puanı, teslimat avantajları, popüler kategoriler, ürüne ait reklam gibi kriterler belirleyici olabilmektedir.

Konum Seç

Yaşar Kemal

1923-2015 yılları arasında yaşayan Yaşar Kemal, Türk romancısıdır. 1939 yılında ilk şiiri ‘Seyhan’ Adana Halkevleri Dergisi’nde yayımlanmıştır. İlk kitabı ‘Ağıtlar’ 1943 yılında basılmıştır. ‘Pis’ adlı ilk hikâyesini 1946’da yazmıştır. 1948 yılında yazdığı ‘Bebek’ adlı hikâyesinden sonra ‘Dükkâncı’ eserini kaleme almıştır. Yaşar Kemal Çığ dergisi ile Nurullah Ataç’la tanışmıştır.

Yaşar Kemal’in Hayatı

Yazar, Cumhuriyet gazetesinde köşe yazarı olarak çalıştıktan sonra Yaşar Kemal adını kullanmıştır. Yaşar Kemal romanları arasında yer alan İnce Memed 1', 'Ağrıdağı Efsanesi', 'İnce Memed 2', 'Kuşlar da Gitti', 'İnce Memed 3 yazarın en çok okunan eserlerindendir. Yaşar Kemal; İnce Memed adlı eserini 1947 yılında yarıda bırakmış ve 6-7 yıl sonra kitabı bitirmiştir. Adana’da yaşayan İnce Memed’in fakir halkına sahip çıkmasını bu romanında işlemiştir. Dört ciltten oluşan kitap 39 yıl sonra tamamlanmıştır. Yaşar Kemal, Nobel Edebiyat Ödülü’ne aday gösterilmiştir. Bu ödüle aday gösterilen ilk Türk yazardır. 2015 yılında organ yetmezliği sebebiyle vefat etmiştir. Yaşar Kemal’in eserlerinde dünya edebiyatının etkileri görülür. ‘Don Kişot’ yazarın etkilendiği ilk kitaptır. ‘Medari Maişet Motoru’ adlı eserini yazan Sait Faik Abasıyanık’ın bu eserine hayran kalmıştır.

Yaşar Kemal ve Yalnızlık

Yaşar Kemal Yalnızlık şiirini 17 yaşında yazmıştır. "Kuş uçmaz, kervan geçmez bir yerdesin. Su olsan kimse içmez, Yol olsan kimse geçmez, Elin adamı ne anlar senden? Çıkarsın bir dağ başına, Bir ağaç bulursun Tellersin Pullarsın Gelin eylersin..." Yaşar Kemal Teneke romanını 1955 yılında kaleme almıştır. İnce Memed’den sonraki 2. kitaptır. Varlık Yayınları’nda yayımlanan eser, birçok yayınevi tarafından da yayımlanmıştır. ‘Teneke’ adlı eseri tiyatroda sahnelenmiştir. Sahnelenen eser Nancy Tiyatro Festivali’nde birinci olmuştur. Eser birçok dile çevrilmiştir.

Yaşar Kemal Kitapları

Yaşar Kemal, Türk edebiyatına birbirinden değerli eserler bırakmıştır. Yaşar Kemal Üç Anadolu Efsanesi adlı eserini 1967 yılında yazmıştır. Kitabın ilk baskı Ararat Yayınları tarafından yayımlanmıştır. Köroğlu, Karakacaoğlan, Alageyik’i anlatan Üç Anadolu Efsanesi Anadolu’da yaşanmış hikayeleri, duru bir dille ele almıştır. Destansı bir dille kaleme aldığı bu eser etkileyici, akıcı bir dille okuyucuyu Anadolu gezintisine çıkartmıştır. Yaşar Kemal Sarı Sıcak adlı eserini 1955 yılında yazmıştır. ‘Sarı Sıcak’ 22 hikayeden oluşan ilk öykü kitabıdır. Hayatın içinden aldığı bu dram öykülerle toplumun sorunlarını da okuyucuya anlatmıştır. Çukurova’nın zorlu yaşamını ele alan bu eser yazarın tanınmasında da etkili olmuştur. Yaşar Kemal Kuşlar da Gitti adlı eserini ilk uzun hikaye olarak kaleme aldı. ‘Kuşlar da Gitti’ 1978 yılında Milliyet Yayınları tarafından yayımlanmıştır. Anadolu’nun farklı şehirlerinden gelen üç kişinin İstanbul’a gelerek yakaladıkları kuşları satamayıp, aç kaldıkları için kuşları yemesini anlatıyor. Yaşar Kemal’in ilk kurmaca hikayesi olarak bilinir. Uzun Süleyman, Hayri ve Semih’in vicdanlarıyla baş başa kaldığı bu hikaye gözlemci bir anlatımla okuyuculara aktarılmıştır.