Filtreleri Temizle
Yazar
Cahit Zarifoğlu

Kategoriler

Fiyat Aralığı

TL
-
TL

Yazar

Mağaza Puanı

0 10
Tüm mağazalar

Mağaza

Başka bir kelime deneyin

Yayınevi

Başka bir kelime deneyin

Sınıf

Başka bir kelime deneyin

Kitap Türü

Başka bir kelime deneyin

Yayın Dili

Başka bir kelime deneyin

Yayın Tarihi

Başka bir kelime deneyin

ISBN

Başka bir kelime deneyin

Sayfa Sayısı

Başka bir kelime deneyin

Kargo Seçenekleri

Bu ürünler, 1-2 iş günü içinde kargoya verilir.
1 iş günü içinde gönderim yapan, düzenli satış yapan,
yüksek puana sahip mağaza.

Ürün Puanı

5 yıldız
4 yıldız ve üzeri
3 yıldız ve üzeri
2 yıldız ve üzeri
1 yıldız ve üzeri

Cahit Zarifoğlu Kitap

için 198 sonuç bulundu.
Akıllı sıralama nasıl çalışır? Arama ile uygunluk, satış miktarı, satıcı ve ürün puanı, teslimat avantajları, popüler kategoriler, ürüne ait reklam gibi kriterler belirleyici olabilmektedir.

Konum Seç

Cahit Zarifoğlu

Cahit Zarifoğlu 1 Temmuz 1940 yılında Ankara’da doğmuştur. Tam ismi Abdurrahman Cahit Zarifoğlu olan yazar, İstanbul Üniversitesi Alman Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun olmuştur. Şiir ve yazıya karşı ilgili olan Zarifoğlu’nun ilk denemeleri gazete ve dergilerde yayımlanmıştır. Dergilerde de çalışmış olan Zarifoğlu, 7 Haziran 1987 yılında İstanbul’da vefat etmiştir.

Cahit Zarifoğlu’nun Hayatı ve Edebi Kişiliği

Birçok türde eser veren Cahit Zarifoğlu, 1976 yılında Mavera dergisinin kuruluşunda görev almıştır. Babasının işi sebebiyle çocukluğunu Siverek, Maraş ve Ankara’da geçirmiştir. Zarifoğlu, özellikle şiirleriyle meşhur olmuştur. Lise yıllarında inatçı kişiliği sebebiyle sınıfta kalmıştır. Zarifoğlu şiirler yazmaya lise yıllarında başlamıştır. Pilotluğa karşı derin sevgi besleyen yazar, annesinin karşı çıkmasına rağmen pilotluk eğitimi almıştır. Eğitimden sonra uçak kullanabilecek düzeye gelmesine rağmen sağlık sebeplerinden dolayı elenmiştir. Hayallerine veda eden Zarifoğlu üniversiteyi 10 yılda bitirmiştir. Cahit Zarifoğlu eserleri içerisinde anlaşılması zor bir dil kullanmıştır. Şiirleriyle bilinen yazar hikâye, roman, günlük, deneme, tiyatro, çocuk şiiri ve çocuk hikayeleri yazmıştır. Çocuklar için kaleme aldığı eserlerde hayal ve gerçek dünya iç içedir. Bu eserler sayesinde 1984 yılında Türkiye Yazarlar Birliği Çocuk Edebiyatı Ödülü’nü kazanmıştır. Cahit Zarifoğlu kitapları arasında isimleri ‘Savaş Ritimleri’ ve ‘Ana’ olmak üzere iki tane roman bulunur. En çok şiir ve çocuk hikayesi yazan Zarifoğlu’nun ‘Sütçü İmam’ adında bir adet tiyatrosu vardır.

Cahit Zarifoğlu Şiirleri, Tiyatrosu, Araştırması ve Hikayeleri

İçerisinde İslami motifler kullandığı şiirleri Zarifoğlu’nun en önemli eserleridir. Cahit Zarifoğlu şiirleri içerisinde anlaşılması güç bir dil kullanmayı tercih etmiştir. Cahit Zarifoğlu Sultan şiiriyle hafızalara kazınmıştır. Yazarın en çok okunan şiirlerinden olan Sultan Zarifoğlu’nun kendisini anlatmaktadır. Kendini şiirle yansıtan Zarifoğlu, ‘Sultan’ şiiri ile döneme damgasını vurmuştur. Cahit Zarifoğlu Yedi Güzel Adam eserinde oldukça kapalı bir dil kullanmıştır. Karmaşık ve zorlu dilin arkasında kendine has anlamları bulunan şiirde yazar birçok konuya değinmiştir. Şiirlerinin yanında Zarifoğlu’nun tek tiyatrosu ‘Sütçü İmam’, konusuyla okuyanları etkilemiştir. Zarifoğlu, Maraş'ın yabancı ülkeler tarafından işgal edilmesini konu edinir. Cahit Zarifoğlu ‘Mahalle Kavgası’ ve ‘Hikayeler’ olmak üzere iki tane hikâye türünde eser yazmıştır. Araştırma türündeyse ‘Rilke’nin Romanında Motifler’ eserini kaleme almıştır. Üniversiteden mezun olmak için hazırladığı bitirme tezinde Rilke’yi incelemiştir. Zarifoğlu bu araştırmayı 1971 yılında yazmıştır. Tezinde şiirleriyle meşhur olan Rilke’nin şiirlerini değil tek romanı olan Malte Laurids Brigge’nin Notları’nı araştırmıştır. Alışılmışın dışına çıkan Zarifoğlu romandaki Malte karakteriyle kendisini yansıtmıştır.

Cahit Zarifoğlu Yaşamak Eseri, Çocuk Hikayeleri ve Şiirleri

Cahit Zarifoğlu sekiz adet çocuk hikayesi yazmıştır. Şiirle öne çıkmasının yanında çocuk hikayelerinde de başarılı eserlere imza atmıştır. Cahit Zarifoğlu Yürekdede ile Padişah eserinde iyiliğin her zamana kazanacağını vurgulamıştır. Mutlu sonla biten hikâye Yürekdede ve eşinin yolculuğuyla başlar. Padişahla Yürekdede arasında olanlar eserde detaylı bir şekilde incelenmiştir. Bu hikâyenin dışında isimleri ‘Derya’, ‘Serçekuş’, ‘Ağaçkakanlar’, ‘Küçükşehzade’, ‘Katıraslan’, ‘Kuşların Dili’ ve ‘Motorlu Kuş’ olan yedi farklı hikâye vardır. Zarifoğlu çocuk hikayelerinin yanında çocuk şiirleri de yazmıştır. Bu şiirler ‘Gülücük’ ve ‘Ağaç Okul’dur. Samimi bir dille ele aldığı ‘Gülücük’ eseriyle çocuklara içten bir şekilde hitap etmiştir. ‘Ağaç Okul’ eserinde konu olarak Afganistan Savaşı’nı ele almıştır. Küçük yaştaki çocukların savaşa gitmesini ve Rus askerlerinin yaptıklarını eserinde incelemiştir. Cahit Zarifoğlu Yaşamak adlı eserini açık bir dille yazmıştır. İçerisinde deneme ve şiirin bulunduğu günlükte kronolojik olaylar bulunmaz. Farklı tarihlerdeki anıları ortak bir eserde toplayan Zarifoğlu, ‘Yaşamak’ adlı eseriyle Türk edebiyatına damgasını vurmuştur.