n11
 • Ürün İadesi

  Ürün eksik, hatalı veya arızalı geldiyse iade edebilirsiniz.
 • Sipariş İptali

  Siparişinizi daha size gönderilmeden iptal edebilirsiniz.
 • Talep Formunu Doldur

  İade Talebi Oluştur

  Hesabım > Siparişlerim sayfasından İade Et butonuna basın. Talep formunu doldurup iade adresini alın.

  İade Talebi Oluştur
 • Ürünü Mağazaya Gönder

  Ürünü Mağazaya Gönder

  İade talebinden sonra 7 takvim günü içinde ürünü mağazaya geri göndermelisin. Ücretsiz gönderim için eğer varsa Kargo Kampanya Kodu kullanabilirsin.

  İade kargo kodu nedir?
 • Mağaza İadeyi Onaylasın

  Mağaza İadeyi Onaylasın

  Ürün kargolandıktan sonra mağazaya ulaştırılması ve kontrol edilmesi için 7 gün süre verilir ancak mağazaya teslimat sağlanırsa 2 iş günü süre tanınır.

  Mağaza iade için ek süre talep etti, ne yapmalıyım?
 • Paran İade Edilsin

  Paran İade Edilsin

  İade talebin onaylandıktan sonra, iade tutarı ortalama 3 gün içinde hesabına aktarılır.

  Taksitli alışverişimin iadesi nasıl yapılır?

Sıkça Sorulan Sorular

Ürün iadesiyle ilgili detaylı bilgiyi soru-cevap listesinden bulabilirsiniz.

 • İade Süreci
 • Ürün Gönderimi
 • Para İadesi
 • Cayma Hakkı
 • Alıcının ürünü iade etmesi için ne kadar süresi vardır?

  Hesabım > Siparişlerim sayfasındaki İade Et butonuna tıklayarak formu doldurabilirsin.

  Alıcı, iade talebini ilettikten sonra 7 takvim günü içerisinde kampanya kodu ile kargo firmasından işlem yapması beklenmektedir.

 • Ürün arızalı / hasarlı / eksik / farklı ise nasıl iade edebilirim?

  • "Kargo paketinde veya üründe fark edilir şekilde hasar, darbe, kırık tespit edilmesi durumunda kargo görevlisine mutlaka hasar tespit tutanağı düzenletmelisiniz. Hasarlı kargolar için kargo görevlileri zabıt tutmakla yükümlüdür.
  • Kargo görevlisinin belge, zabıt veya tutanak düzenlemediği durumlarda ürünü teslim almadan görevliye iade edebilir veya kargo şubesinde kontrolunu sağlayarak teslim alabilirsiniz.
  • Hasar tespit belgesini düzenletmezseniz üründeki sorunun mağaza veya kargo kaynaklı olduğunu ispatlamanız mümkün değildir. Bu nedenle mutlaka tutanak tutturmalısınız.
  • Kargo paketinde veya üründe fark edilir şekilde hasar, darbe, kırık olması durumunda kargo görevlisine hasar tespit tutanağı düzenletmeniz gerekir.
  • Tutanak tutturarak ürünü teslim almadan görevliye kapıda iade edebilirsiniz. Ürününüz eksik, arızalı, kusurlu, hasarlı veya belirtilenden farklı ise iade etme hakkınızı kullanabilirsiniz.
  • İade sürecini başlatabilmek için Hesabım > Siparişlerim sayfasındaki İade Et butonuna tıkla.
 • İade süreci nasıl işler?

  Eğer ürünü teslim aldıysan ve henüz kargoya vermediysen, İade Talebi oluşturabilirsin. Sistemin verdiği Kargo Kampanya Kodu ile birlikte kargo firmasına teslim edebilirsin.

  Eğer ürünü teslim almadıysan, sebebini belirterek İade Talebi oluşturabilirsin.

 • Mağaza iade için ek süre talep etti. Ne yapmam gerekiyor?

  Ürün iade kargo bilgileri iletildikten sonra mağazanın 7 gün veya gönderi mağazaya teslim edilir ise 2 iş günü içerisinde iade talebini sonuçlandırması gerekmektedir. Ürünü incelemek için zamana ihtiyaç duyması durumunda mağaza ek süre talep edebilir. Ek süreye onay verdiğinde ek süre sonunda, talebin sonuçlandırılması gerekir.

  Not: Talep edilen ek süre iş günü olarak hesaplanır.

 • Ürünün paketine zarar verdim, yine de iade yapabilir miyim?

  Mevzuat gereği, ürünün değerinin azalması veya iadeyi imkânsız kılan bir nedenin varlığı, cayma hakkının kullanılmasına engel olmaz. Ancak ürünün değerinin azalması veya iadenin imkânsızlaşması, alıcının kusurundan kaynaklanıyorsa ürünün değerini veya değerindeki azalmayı mağazaya tazmin etmesi gerekir. Bu durumda, mağaza zararını tazmin edebilmek için ürün değerinin azalmasına karşı alıcı hakkında yasal yollara başvurabilir. Daha detaylı bilgi için

 • Kuponla aldığım ürünü iade edersem kuponu tekrar kullanabilir miyim?

  "Kupon kullanılarak alınan ürünlerin iade veya iptalinde sepetin tamamının iade veya iptal edilmesi gerekir. Kullanım süresi devam ediyorsa kupon hesaba tekrar yüklenir. Kısmı iade ile kullanım süresi geçtikten sonra yapılan iptal ve iade işlemlerinde kupon hesaba tekrar yüklenmez.
  Önemli Not: Kampanya şartlarına bağlı olarak kupon iade durumu değişiklik gösterir."

 • Ürün bilgilerinde "İade Olamaz" diye belirtilmiş. Ürün gerçekten iade olmuyor mu?

  Mağaza, ürün detay sayfasında "İade Olmaz" diye yazdıysa bile tüketici haklarını göz önünde tutarak alıcının iade talebini almak zorunludur.

 • Mağaza ile iade konusunda anlaşmazlık yaşıyoruz, ne yapmam gerekir?

  Mağaza ve müşterilerin, n11 üzerinden yaptığı alışverişlerde tarafların verdiği bilgilerin doğruluğu kabul edilir. Alışveriş süreci boyunca mağaza ve müşteri yanlış bir beyan verdiği takdirde taraflar doğrudan yükümlülüklerini yerine getirmekle sorumludur. n11, zamanında yapılmayan bildirimlerden ve yanlış bilgilendirilmeden sorumlu değildir. İade işlemlerinin taraflar arasında belirtilen süreçlerin dışında gerçekleştirilmek istenmesi, müşterinin gönderdiği ürünün zarar verildiği gerekçesiyle mağaza tarafından kabul edilmemesi durumlarında Mesafeli Satış Sözleşmesi hükümleri uygulanacak olup n11 bu aşamada taraf olmamaya özen gösterecektir. Mesafeli Satış Sözleşmesini gör

  Uyuşmazlıkların Çözümü

  Alıcılar, satın aldıkları ürünlerle ilgili şikâyetlerini, ürünlerin tedarikçisi olan mağazalara n11 üzerinden iletmek durumundadır. n11, bu süreçte, sorunun çözülmesi için mümkün olan tüm desteği sağlayacaktır. Satılan ürüne ait sorumluluk bizzat mağazaya ait olacaktır. Buna rağmen sorunun çözülememesi halinde alıcılar, 2023 yılı için mağazalara karşı haklarını aramak için değeri 66.000 TL'ye kadar olan işlemlerle ilgili şikâyet ve itiraz konularında başvurularını, ürünü satın aldıkları veya ikametgâhlarının bulunduğu yerdeki Tüketici Hakem Heyeti'ne yapabilecektir. Değeri 66.000 TL'nin üzerinde olan işlemlerle ilgili şikâyet ve itiraz konularında başvurularını ise, ürünü satın aldıkları veya ikametgâhlarının bulunduğu yerdeki tüketici mahkemesine yapabilecektir.

 • İade talep ettim, nereden takip edebilirim?

  Hesabım > Siparişlerim sayfasından iade işlemini takip edebilirsin.

 • İade başvurusu yaptım, iptal edebilir miyiz?

  "İade talebinizi iptal etmek için; Hesabım menüsündeki Siparişlerim sayfasından ürünün yanındaki Talebi Geri Al butonuna basarak talebinizi çekebilirsiniz.

 • "İadeyi iptal ettim, tekrar iade için başvurabilir miyim?"

  Hesabım > Siparişlerim sayfasından tekrar iade talebinde bulunabilirsin.

 • Mağaza en fazla kaç gün ek süre talep edebilir?

  Ürünün incelenmesi için zamana ihtiyaç duyulması durumunda, mağaza müşteriden en fazla 30 iş günü ek süre talep edebilir.

 • Kargo Kampanya Kodu nedir?

  Mağazalar, gönderim için n11'in anlaşmalı kargo firmalarını kullanmaktadır. İade ve değişim için mağazaların anlaşmalı kargo firmalarıyla ürünü ücretsiz geri gönderebilirsin. Bunun için;

  • “Henüz göndermedim, iade sürecini başlatmak istiyorum.” seçeneğiyle ilerlediğinde çıkan Kargo Kampanya Kodunu al.
  • Ürünü bu kodla birlikte kargo firmasına teslim edin.

  Eğer iade talep ederken herhangi bir kod çıkmazsa Mağazaya Soru Sor butonuna basıp mağazanın kullandığı kampanya kodunu isteyebilirsiniz.

 • İade edeceğim ürünü nasıl göndermem gerekiyor?

  Ürünü kargoya teslim etmeden önce, iyi şekilde paketlediğinden emin ol. Baloncuklu poşet, köpük gibi koruyucu maddelerle birlikte ürünleri uygun bir kutu içine koymak, en güvenli kargolama yoludur.

  Hesabım > Siparişlerim sayfasındaki İade Et butonuna tıkla. Açılan sayfada bulunan iade talep formunu doldurup kargo kampanya kodu ile beraber kargo firmasında işlem yaptırabilirsin.

 • Para iadesi ne zaman yapılır?

  "Bankaların süreç ve uygulamalarına göre para iadesinin, kredi kartlarına ve banka kartlarına yansıması ortalama 3 günlük bir süreyi bulabilir. İade edilen ürün bedeli, hesabınıza artı bakiye olarak yansıyacaktır. Siparişle birlikte ödemesini yaptıysanız kargo ücreti de para iadesiyle birlikte yatırılır. Detaylı bilgi için bankanızla görüşebilirsiniz."

 • Para iadesi yerine başka ürün alabilir miyim?

  Para iadesi yerine farklı bir ürün satın alınması mümkün değildir.

 • Ücret iadesi taksitle mi yapılacak? Kart limitim ne zaman açılacak?

  Ücret iadesi toplam tutar olarak yapılır. Yapılan iade tutarı kadar kart limitiniz açılır. Taksitle yapılan ödemelerin iadesi tek seferde toplam tutar kadar yapılır ancak banka süreçleri nedeniyle taksit yapılan ay kadar muhasebeleştirilebilir. Bu nedenle tüm iadenin tek ferde yapılmasına rağmen taksit yapılan ay boyıunca hesap ekstrenizde, +,- bakiye olarak görebilirsiniz.

 • Kredi kartı ile ödeme yaptım, farklı şekilde para iadesi olur mu?

  "Kredi kartıyla ödeme yaptıktan sonra siparişi iptal etme durumunda, para iadesi kredi kartına yapılmaktadır. Diğer metotlarla para iadesi almak mümkün değildir.
  Not: Kredi kartı ile yapılan alışverişlerde iade tutarı, bankaların yoğunluk ve süreç uygulamalarına bağlı olarak 3 iş günü içerisinde kredi kartınıza artı bakiye olarak yansıyacaktır. Ayrıntılı bilgi almak için bankanızla görüşebilirsiniz."

 • Taksitli yaptığımın alışverişin iadesi neden taksitli yapılıyor?

  Ücret iadesi toplam tutar olarak yapılır. Yapılan iade tutarı kadar kart limitiniz açılır. Taksitle yapılan ödemelerin iadesi tek seferde toplam tutar kadar yapılır ancak banka süreçleri nedeniyle taksit yapılan ay kadar muhasebeleştirilebilir. Bu nedenle tüm iadenin tek seferde yapılmasına rağmen taksit yapılan ay boyunca hesap ekstrenizde +,- bakiye olarak görebilirsiniz.

 • Taksitli alışverişimin iadesi nasıl yapılır?

  Taksitli yapılan alışverişlerin iadeleri, banka prosedürleri gereği, taksit süresi ve ilgili taksit tutarlarına göre yapılır. Taksitli siparişlerde iade yapıldığında kartınıza tek seferde ödeme yapılarak toplam işlem tutarı kadar limit açılır. Banka işlem ve süreçlerine göre ekstrenizde artı/eksi bakiye olarak görebilirsiniz.

 • Cayma hakkı nedir?

  6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanun ve Mesafeli Sözleşmeler Yönetmeliği gereğince, alıcıların mal satışına ilişkin işlemlerde teslimat tarihinden itibaren, hizmet satışına ilişkin işlemlerde satın almanın yapıldığı tarihten itibaren 14 gün içinde cayma haklarını kullanarak sebep göstermeden ve herhangi bir cezai şart ödemeden satın aldıkları ürünleri iade etme hakları vardır.

 • Cayma hakkı nasıl kullanılır?

  Mağaza, alıcının talebini aldıktan sonra 7 gün veya gönderi mağazaya teslim edilir ise 2 iş günü içerisinde, ürünü iade alıp ürün bedelini ve varsa teslim masrafları dahil tüm ödemeleri alıcıya hiçbir masraf yükletmeksizin iade etmekle ve iade kargo ücretini ödemekle yükümlüdür. n11 Ödeme Koruma Sistemine göre ürün bedeli mağazaya aktarılmış olsa bile cayma hakkı gereğince alıcı, ürünü iade edip parasını geri alma hakkına sahiptir.

 • Cayma hakkının geçerli olmadığı ürünler nelerdir?

  Alıcının, 14 gün içinde mağazaya iade talebinde bulunduğu halde iadesi mümkün olmayan durumlar aşağıdaki gibidir:

  • Alıcının isteğiyle kişiye özel olarak üretilen, üzerinde değişiklik veya ilave yapılarak kişiye özel hale getirilen ürünler,
  • Niteliği itibarıyla geri gönderilmeye elverişli olmayan ürünler (İç çamaşırı, mayo, kozmetik gibi hijyenik durumu hassas olan ürünleri iade edebilmenin koşulu ürünün açılmamış ve denenmemiş olmasıdır.)
  • Alıcı tarafından açılmış olan ses veya görüntü kayıtları (DVD, CD ve Kaset vb.), basılı ürünler (Kitap, dergi vb.), yazılım programları ve bilgisayar sarf malzemeleri,
  • Çabuk bozulma tehlikesi olan veya son kullanma tarihi geçme ihtimali olan ürünler,
  • Fiyatı borsa veya teşkilatlanmış diğer piyasalarda belirlenen ürünler (Külçe, Ziynet Altın ve Gümüş kategorisindeki tüm ürünler vb.)
  • Tatil kategorisinden satın alınan otel, yurt içi/yurt dışı turlar, gezi ve uçak bileti gibi ürün ve hizmetler. Bu ürün ve hizmetlerin iptal/iadesi, satıcı acente uygulaması doğrultusunda yapılır.)
 • Cayma hakkı sürecinde iade kargo ücreti kime aittir?

  Cayma hakkı kapsamında ürün iadelerinde, iade kargo ücreti mağazalara aittir. Alıcılar, ürünleri kişisel sebeplerle iade etseler dahi kargo ücreti ödemeden ürünleri iade etme hakları vardır. Bununla birlikte, ön bilgilendirme formunda belirtilmiş olan ve ilgili mağazanın anlaşmalı olduğu kargo şirketiyle gönderilmeyen kargoların ücretini müşteri öder.

  Satıcının ön bilgilendirmede iade için herhangi bir kargo şirketi belirtmediği durumda ise, satıcı müşteriden iade masrafına ilişkin herhangi bir bedel talep edilemez. İade için ön bilgilendirme formunda belirtilen kargo şirketinin müşterinin bulunduğu yerde şubesinin olmaması durumunda satıcı, ilave hiçbir masraf talep etmeksizin iade edilmek istenen malın müşteriden alınmasını sağlar.

 • Ürüne zarar gelmesi durumunda alıcı, cayma hakkını kullanıp ürünü iade edebilir mi?

  Mevzuat gereği, cayma süresi (mal satışına ilişkin işlemlerde teslimat tarihinden itibaren, hizmet satışına ilişkin işlemlerde satın almanın yapıldığı tarihten itibaren 14 gün) içinde alıcı ürünü, işleyişine, teknik özelliklerine ve kullanım talimatlarına uygun bir şekilde kullandığı takdirde meydana gelen değişiklik ve bozulmalardan sorumlu değildir. Olağan dışı kullanımdan dolayı oluşacak bozulmalardan ise alıcı sorumlu olacaktır ve bu durumda mağaza iadeyi onaylamayabilir.

 • Ürünü kullansam bile iade edebilir myim?

  Ürünün ambalajının açılması, denenmesi, mutat kullanımı, yani ürünün alışılageldiği gibi kullanılması Cayma Hakkını ortadan kaldırmaz. Satıcı, cayma süresi içinde ürünü alıcıya teslim etmişse alıcı, ürünü ancak olağan bir gözden geçirmenin gerektirdiği ölçüde kullanabilir. Aksi takdirde alıcı Cayma Hakkını kullanamaz.

 • Elektronik ürünlerde Cayma Hakkı ve iade süreci nasıl kullanılır?

  • Elektronik ürünlerin "Cayma Hakkı" dahilinde iade alınabilmesi için satın alınan ürünün, orijinal kutusuna zarar verilmemiş olması, faturasının ve tüm tamamlayıcı aksesuarlarının ürünle birlikte gönderilmesi gerekir. Gönderilmemesi halinde iade talebi reddedilecektir.
  • Kurulumu servis tarafından yapılan ürünler için servis haricinde kutunun açılması veya kurulumunun servis haricinde yapılması durumunda iade alınmaz.
  • Satın alınan cep telefonuna Sim kart takılması, WiFi ile network bağlantı kurulması halinde cihaz 2’nci el statüsüne geçer. İlgili mevzuat gereği Cayma Hakkı kapsamında ""ürünün satılabilir özelliğinin kaybolmaması"" gerekmektedir. Bu nedenle de Sim kart takılan veya WiFi ile bağlantı kurulan ürünler Cayma Hakkı kapsamında iade alınamamaktadır. Ayıplı vs. ürün olması halinde mağaza ile irtibata geçilmelidir. Mağaza, teknik servis raporu talep edebilir.
  • Cayma Hakkı dışında kalan 6 ila 24 ay arasındaki iade talepleri için, ürünün teknik servise gitmesi ve servis tarafından iade kararı verilmiş olması gerekir.