TESLİMAT ADRESİNİZ

Farklı Konum Seç

bölgesine özel avantajları keşfedin

  • Konuma Özel İndirim: Ürünleri adresinize özel indirimlerle satın alabilirsiniz.
  • Aynı Gün Teslimat: Siparişiniz aynı gün içinde adresinize teslim edilir.
Avantajlı Ürünleri Gör

Artık konumunuzu seçerek size özel avantajlardan yararlanabilirsiniz

  • Konuma Özel İndirim: Ürünleri adresinize özel indirimlerle satın alabilirsiniz.
  • Aynı Gün Teslimat: Siparişiniz aynı gün içinde adresinize teslim edilir.
Konum seç
Bu ürünler, 1-2 iş günü içinde kargoya verilir.
1 iş günü içinde gönderim yapan, düzenli satış yapan,
yüksek puana sahip mağaza.

Nefesli Çalgılar

için 10,708 sonuç bulundu.

Nefesli Çalgılar

Müzik Aletleri içinde hatırı sayılır bir yeri olan üflemeli çalgılar, nefesli çalgılar olarak tanımlanır. Çalgı, müzik yapmaya yarayan bir alettir ve nefesli çalgıların ortak özellikleri, içinde bulunan havanın titreşimi sonucunda ortaya ses çıkmasıdır. Nefesli çalgılarda çıkan sesin ince ya da kalın olması, borunun uzunluğu nedeniyledir. Uzun borularda ses daha kalın olur.

>Nefesli Çalgılar

Nefesli Çalgılar

Üflemeli çalgılar genellikle batı müziğinde görülür ve orkestranın ikinci çalgılar bölümündedir. Nefesli çalgılarda tahta nefesliler ve bakır nefesliler olarak iki farklı tasarım vardır. Ayrıca pirinçten yapılan saksafonlar, gümüş, altın, nikel ya da çeşitli alaşımlardan imal edilmiş yan flütler de üflemeli çalgılar sınıfında yer alır. Sınıflandırma yapılırken sesin üretiliş şekli göz önüne alınmamıştır. Bir nesneden ses elde edilebilmesi için nesnede titreşimin oluşturulması şarttır. Üflemeli çalgılar ise temelinde içi boş ve silindir şeklindeki gövdeden meydana gelir. Ağızlık kısmından üflendiğinde ise gövdenin içinde var olan hava sütunu titreşir ve böylece ses elde edilir. Nefesli çalgılarda flüt, ney, obua, klarnet, fagot ve saksafon tahta nefesli çalgılar olarak nitelendirilir. Bakır çalgılar korno, trompet, trombon, tubadır. Kaval, zurna, flüt, sipsi ve tulum ise “diğer üflemeli çalgılar” kategorisindedir. Örneğin üflemeli çalgılar arasında yer alan flüt, üç kısımdan meydana gelir. Bu kısımlar ağızlık, gövde ve kuyruktur. Tüm üflemeli çalgılar arasında flüt en fazla hünere sahip olan çalgıdır. Elbette flüt ile diğer nefesli çalgıların fiyatları birbirinin aynısı değildir.

Nefesli Çalgı Modelleri, Özellikleri ve Fiyatları

Nefesli Çalgı Modelleri, Özellikleri ve Fiyatları

Nefesli çalgılarla tüm müzik türlerini seslendirmek mümkündür. Elbette bunun yapılabilmesi için ders alınmalıdır. Enstrüman dersi alındıktan sonra örneğin ahşap bir çalgı türü olan fagotu çalabilirsiniz. Korno da çalınacak bir başka çalgı aletidir. Bakır borudan yapılan üflemeli çalgı türü olan korno, bakır nefesli çalgılar sınıfındadır. Trompet de yine bakır üflemeli çalgılardan biridir. Trombon bakır nefesli çalgıdır. Neyin Türk müziğindeki yeri başkadır. Kamıştan tasarlanan., yedi deliğin yer aldığı, çeşitli cinsleri olan üflemeli çalgıdır. Tuba; bakır üflemeli çalgılar kategorisindedir ve bu gruptaki en kalın sese sahip olan enstrümandır. Orkestralarda genel olarak sadece bir adet tuba yer alır. Tuba, bakır üflemeli çalgılara bas sesiyle iştirak eder. Tubanın gövde tasarımı kıvrımlıdır. Nefesli çalgıların arasında yer alan kaval çoban çalgısı olarak nitelendirilir. Bu Müzik aleti altta 1 ve üstte 7 delikli şeklinde üretilir. Dilli ve dilsiz olarak isimlendirilen iki farklı türü vardır. Dilli kavalın uç kısmında sesin çıkmasını sağlayan düdük vardır. Dilsiz kavalın ise içi boştur. Obua ise ağız ve hava basıncıyla çalınan bir çalgı aletidir.

Nefesli Çalgılarda Birbirinden Farklı Tasarımlar Var

Nefesli Çalgılarda Birbirinden Farklı Tasarımlar Var

Zurnanın folklor içinde önemli bir yeri vardır. Ülkemizin birçok yerinde kullanılan zurna, tahta, metal ve kamış ile yapılır. Zurnanı sesi yüksektir ve genellikle davul ile birlikte çalınır. Yüksek sesli olması nedeniyle de açık hava için uygundur. Klarnet; genel olarak sert ve dayanıklı ağaçlardan yapılır. Ve yapımında genel olarak abanoz ağacından yararlanılır. Saksafon koni ve “S” tasarımındaki pirinçten imal edilir. Ağı kısmında olan kamış aracılığı ile ses çıkarır. Saksofon genel olarak pop ve caz müziği ile ilişkilendirilir. Sipsi de Türk halk müziği çalgısıdır. Tulum, özellikle Karadeniz’in kuzey bölgelerinde kullanılan bir çalgı aletidir. Genel olarak Rize, Artvin, Gümüşhane ve Ardahan ile Erzurum illerinde kullanılır. Üflemeli çalgıların çalışma prensipleri aynı olmasına karşın üflemeli çalgılar isimleri birbiriden farklıdır. Ayrıca kullanım yerleri de değişiktir. Kimi ağırlıklı olarak batı müziğinde kullanılırken kimi de coğrafyamıza uygundur. Ancak nefesli çalgılar arasında hangisi olursa olsun çok iyi çalabilmek için eğitim alınmalıdır. Elbette eğitimsiz olarak da esler çıkarılabilir ancak iyi bir eğitimle kusursuz bir Kitap, Müzik, Film, Oyun insanı olmak söz konusudur.

Sonuçlarda Ara

Kategoriler

Yurt Dışından Gelsin YENİ

Marka

Acepro (11)
ADASTRA (2)
Alctron (1)
Alesis (2)
Almansa (2)
Almira (10)
Alto (5)
ARDOR (4)
Arenas (6)
Arya (2)
Bach (131)
Barcelona (3)
Barre (48)
Bianca (3)
Bonson (35)
Boss (1)
Brauner (1)
Carvin (1)
Castle (6)
Conductor (23)
Conn Selmer (112)
Cox (7)
Cremonia (89)
Daddario (67)
Dadi (8)
Dca (2)
Delano (2)
(2057)
Dominguez (37)
Donizetti (2)
DR (1)
Extreme (3)
F Zone (1)
Fame (3)
Fender (33)
Fox (99)
Gemini (1)
Gibraltar (2)
Gibson (3)
GUO (1)
Helena Mia (76)
Hercules (4)
Hohner (255)
JENBO (1)
Jinbao (29)
JUPİTER (111)
Jwin (4)
King (1)
Korg (1)
Line6 (5)
Locto (2)
LONGTERM (1)
LP (1)
Manol (1)
Masterwork (17)
Mavis (3)
MICKLE (1)
Möller (3)
Neotech (19)
Nino (1)
Nomad (30)
On-Stage (1)
P.Mauriat (15)
Picaldi (9)
Pirastro (1)
RCF (1)
Remo (1)
Rico Royal (343)
Ritter (20)
Rockbag (1)
Roy Benson (85)
Royal (2)
S.Cruz (1)
Saz (90)
Segovia (2)
Sesenta (5)
Sevilla (1)
SOLID (2)
Stagg (16)
Suzuki (76)
Swing (10)
SX (3)
Tama (1)
Tombo (22)
Tornado (18)
Tycoon (7)
Valencia (18)
Valler (6)
Vandoren (411)
Vater (2)
Vivaldi (11)
wisemann (21)
Yamaha (203)
Zoom (1)
Başka bir kelime deneyin Listeyi Uzat

Ürün Notu

(543)
ve üzeri (742)
ve üzeri (817)
ve üzeri (843)
ve üzeri (891)

Mağaza Puanı

0 100
Tüm mağazalar

Fiyat Aralığı

TL
-
TL