TESLİMAT ADRESİNİZ

Farklı Konum Seç

bölgesine özel avantajları keşfedin

  • Konuma Özel İndirim: Ürünleri adresinize özel indirimlerle satın alabilirsiniz.
  • Aynı Gün Teslimat: Siparişiniz aynı gün içinde adresinize teslim edilir.
Avantajlı Ürünleri Gör

Artık konumunuzu seçerek size özel avantajlardan yararlanabilirsiniz

  • Konuma Özel İndirim: Ürünleri adresinize özel indirimlerle satın alabilirsiniz.
  • Aynı Gün Teslimat: Siparişiniz aynı gün içinde adresinize teslim edilir.
Konum seç
Bu ürünler, 1-2 iş günü içinde kargoya verilir.
1 iş günü içinde gönderim yapan, düzenli satış yapan,
yüksek puana sahip mağaza.

Korno

için 12 sonuç bulundu.

Korno

Bakır nefesli çalgılar sınıfına giren korno, insan sesine en yakın çalgı olarak bilinmektedir. Salyangoz kabuğu gibi kıvrımlı, bakır borudan üretilen üflemeli bir çalgıdır. Yumuşak ve sıcak bir sesi bulunan korno enstrümanı hem orkestranın parçası olabilir hem de solo çalgı olarak kullanılabilir.

Korno Nedir?

Korno Nedir?

Korno müzik aleti nedir diye soranlara şöyle cevap verebiliriz: Nefesli bir çalgı olan korno, bas bariton, bariton, tenor ve alto aralıklarını kullanabilen önemli bir orkestra çalgısıdır. Korno müzik aletinin özellikleri söz konusu olduğunda, sevilen bir solo çalgı olmasının yanı sıra orkestrada melodiyi çalan yaylı ve üflemeli çalgılar ile melodiye eşlik eden diğer çalgılar arasında bir denge unsuru oluşturmak gibi önemli bir görevi olduğundan bahsedilmelidir. Klasik dönem ve hatta bazı romantik dönem bestecileri orkestrada korno müzik aletini, trompet ile birlikte vurmalı çalgılara yardımcı olmak amacıyla ritmi desteklemesi için kullanmıştır.

Kornonun Kullanıldığı Klasik Eserler

Kornonun Kullanıldığı Klasik Eserler

Korno müzik aleti hakkında bilgi almak isteyenlere, kornonun tarihinden ve kullanıldığı klasik müzik eserlerinden kısaca bahsedelim. Antik Mısır'da, Antik Roma'da ve Mezopotamya'da boynuzdan, hayvan kemiklerinden, ağaç kabuklarından yapılan ilk korno müzik aleti örnekleri, işaret vermek, haberleşmek ve avcılara yol göstermek için kullanılırdı. Korno’nun bir müzik aleti olarak orkestrada kullanımı 1600’lü yıllarda olmuştur. Orkestra için kaba bir çalgı olduğu düşünülen kornoya dair algı, 1721’de Johann Sebastian Bach’ın “Branderburg Konçertoları” eserine iki korno eklemesi ile değişmiştir. Joseph Haydn ve Wolfgang Amadeus Mozart orkestra eserlerinde iki korno kullanmıştır. Ludwig van Beethoven orkestra eserlerinde, dört adet korno kullanmıştır. Mendelssohn'un ‘Bir Yaz Gecesi Rüyası’, Tchaikovsky'nin 5. senfonisi, Brahms 1. ve 2. senfonileri yine önemli korno enstrümanını içeren klasik müzik eserlerindendir.

Korno Nasıl Çalınır?

Korno Nasıl Çalınır?

Korno, çalınması çok zorlu ve yorucu bir çalgıdır. Nefesli çalgılar sınıfına giren kornonun gövdesini oluşturan boru, ağızlık bölümünden kıvrılarak genişler ve çan biçimli kalak bölümüyle son bulur. Üflenen ucunda koni biçiminde bir ağızlık vardır. Üzerinde flüt gibi ses delikleri ya da üfleme dili yoktur. Üflendiğinde çıkan sesler üfleme sırasında dudakların duruş biçimine göre değişir. Dudaklar gevşek bırakılırsa bas ses, gergin tutulursa tiz ses elde edilir. Kornocunun dudak pozisyonunu milimetrik değiştirmesi çıkan sesi değiştirir. Müzik Aletleri kategorimizden korno fiyatları ve diğer müzik aletleri hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Sonuçlarda Ara

Kategoriler

Marka

Bach (1)
(2)
Fox (1)
Valler (1)
Başka bir kelime deneyin

Ürün Notu

(0)
ve üzeri (0)
ve üzeri (0)
ve üzeri (0)
ve üzeri (0)

Mağaza Puanı

0 100
Tüm mağazalar

Fiyat Aralığı

TL
-
TL