Ney

Ney, günümüzde Türk sazı olarak anılmaktadır. Ayrıca tasavvuf müziğinin bir simgesidir. Üflemeli müzik aletleri için kullanılan çalmak tabiri yerine, Ney için üflemek tabiri kullanılır. Burada üflemenin mecazi anlamı vardır; kaynağını İslam'da, Allah'ın insanı yaratırken ruhu üflemiş olmasından alır. Ney dinlemek, kişiyi huzura kavuştururken, ruhunu dinlendirir ve sakinleştirir. Ney çalmayı öğrenmek için müzik eğitmenlerinden ney dersleri almak gerekecektir. Son yıllarda neye üflemeyi kolaylaştırmak adına başpare eklenmiştir. Başpareler fil dişinden, manda boynuzundan, şimşir gibi bazı sert ağaçlardan ve son zamanlarda yaygınlaşan derlin denilen bir cins sert plastikten yapılır. Düşük kalitede üretilmiş neylerin başpareleri PVC gibi malzemelerden üretilebilmektedir.

Plastikten, kamıştan ve Mansur’dan yapılmış ney çeşitleri bulunmaktadır. Bunların arasında profesyonel ney çeşitleri de vardır. Profesyonel ney fiyatları, diğer ney fiyatlarına göre daha pahalıdır. Uygun fiyatlı bir ney arıyorsanız, sayfamızı inceleyebilir ve size uygun olanını tercih edebilirsiniz. Neyin düzgün akorda sahip olabilmesi için 9 adet boğumdan oluşması ve bu boğumların birbirine eşit olması gerekir. Eşit kamışın sazlıkta bulunması zordur bu nedenle ney yapımcıları, perde deliklerini açarken kaydırma denilen bir teknik kullanarak neyin akordunu istenilen frekanslara ayarlamaktadır.

Kamışın sarı renkli ve sık lifli olması, çok kalın ya da ince olmaması, boğum genişliklerinin ve boylarının orantılı biçimde azalması, profesyonel neyde olması gereken özellikler arasındadır. 13 farklı ney çeşidi bulunmaktadır. Neylerin uzunlukları yaklaşık olarak birbiri ile aynı ölçüdedir. Kamış çapına ve hacmine bağlı olarak bu oranlar artı ya da eksi değişkenlik gösterebilir. Neylerin boyu uzadıkça ses elde edilmesi ve parmakların perdelere rahatça ulaşıp kıvrak hareket edebilmesi zorlaşır. Ney çalmaya yeni başlayacak kişiler için, Mansur ney veya kız neyi gibi orta-üst uzunlukta neyler tavsiye edilmektedir. Bu ney çeşitlerinde hakimiyet sağlamayı başaran kişi, daha uzun neylerde de kolayca başarılı olabilir. Usta neyzenler tarafından solo olarak kullanılan ney çeşidi, Şah neydir.

Ney

için 316 sonuç bulundu.

Artık konumunuzu seçerek size özel avantajlardan yararlanabilirsiniz

  • Konuma Özel İndirim: Ürünleri adresinize özel indirimlerle satın alabilirsiniz.
  • Aynı Gün Teslimat: Siparişiniz aynı gün içinde adresinize teslim edilir.
Konum seç
Bu ürünler, 1-2 iş günü içinde kargoya verilir.
1 iş günü içinde gönderim yapan, düzenli satış yapan,
yüksek puana sahip mağaza.

Sonuçlarda Ara

Kategoriler

Marka

(4)
(74)
(3)
(1)
Başka bir kelime deneyin

Ürün Notu

(12)
ve üzeri (28)
ve üzeri (29)
ve üzeri (30)
ve üzeri (30)

Mağaza Puanı

0 100
Tüm mağazalar

Fiyat Aralığı

TL
-
TL