Klarnet

Klarnet, gövdesi silindir, kalak bölümü ise geniş olan nefesli çalgı çeşididir. Dikkatlice yontulup biçimlendirilen bu kamış parçası ağızlık üzerine takılır ve kişinin nefesi ile titreşime geçer. Boru içindeki havayı titreşime geçirerek ses elde edilmesini sağlar. Klarnet çalan kişinin sol eli yukarıda, sağ eli ise aşağıda az bir eğimle yere doğru tutulur. Kafalık, fıçı, üst gövde, alt gövde ve kalak olmak üzere toplamda 5 bölümden oluşur.

Klarnet nasıl çalınır diye öğrenmek için klarnet kursuna gitmeniz gerekecektir; çünkü klarnet, tek başına öğrenilecek bir çalgı değildir. Klarnet, sert ve dayanıklı ağaçlardan yapılan bir çalgı çeşididir. Günümüzde kauçuktan ve metalden yapılan olan modelleri de bulunmaktadır. Klarnetin bir diğer adı da gırnatadır. Gırnata çalmak oldukça keyifli olmasına rağmen bir o kadar da zahmetlidir. Klarnet çalmayı öğrenmek için eğitim kadar yetenek de gereklidir. En önemlisi de klarnet çalmayı başarabilmek için güçlü bir sese ihtiyaç vardır.

Klarnetin tarihi uzun yıllara dayansa da 1750 yıllarında orkestraya dahil edilmiştir. Günümüzün orkestra parçaları arasında klarnet olmazsa olmazlar arasındadır. Klarnet, bir orkestra parçası olabildiği gibi aynı zamanda tek başına müzik yapmaya yarayan bir alettir. Klarnetin oda orkestrasında yer almasında Mozart'ın önemli bir yeri olduğu, geçmişten günümüze kadar gelen önemli bilgiler arasındadır. Mozart’ın konçerto ve Quintetlerinde yumuşak ve koyu sesiyle klasik, caz ve pop orkestralarının vazgeçilmez nefesli sazı olarak bugün konservatuarlarda eğitim metotlarında ve müzik literatüründe yerini almıştır.

Müzik öğrencisiyseniz veya profesyonel bir şekilde müzisyenlik yapıyorsanız, kategorimizde bulunan klarnet çeşitlerini inceleyebilir ve size uygun olan bir tanesini satın alabilirsiniz. Klarnet fiyatları, özelliklerine ve markalarına göre değişiklik göstermektedir. Güzel bir şekilde klarnet çalabilmek için bazı teknikleri bilmek gerekir. Bunu öğrenmenin en sağlam yolu ise müzik dersi almak ve fazlasıyla emek harcamaktır. Klarnet çalan kişilerin dudak kaslarının iyice gelişmiş olması gerekir, aksi durumda güçlü bir üfleme gerçekleştiremeyebilirler.

Klarnet

için 1,727 sonuç bulundu.

Artık konumunuzu seçerek size özel avantajlardan yararlanabilirsiniz

  • Konuma Özel İndirim: Ürünleri adresinize özel indirimlerle satın alabilirsiniz.
  • Aynı Gün Teslimat: Siparişiniz aynı gün içinde adresinize teslim edilir.
Konum seç
Bu ürünler, 1-2 iş günü içinde kargoya verilir.
1 iş günü içinde gönderim yapan, düzenli satış yapan,
yüksek puana sahip mağaza.

Sonuçlarda Ara

Kategoriler

Marka

(2)
(1)
(3)
Barre (14)
(2)
Bonson (9)
Castle (7)
(3)
(1)
Cremonia (29)
Daddario (10)
(242)
Dominguez (12)
Extreme (6)
Fox (12)
Helena Mia (85)
(1)
(4)
(4)
(2)
JUPİTER (12)
(1)
koshi (7)
(3)
(1)
(3)
Rico Royal (80)
(4)
(3)
(1)
(5)
(3)
(2)
(3)
Vandoren (89)
Vivaldi (9)
wisemann (9)
(1)
Yamaha (8)
Başka bir kelime deneyin Listeyi Uzat

Ürün Notu

(54)
ve üzeri (73)
ve üzeri (81)
ve üzeri (84)
ve üzeri (87)

Mağaza Puanı

0 100
Tüm mağazalar

Fiyat Aralığı

TL
-
TL