Kategoriler

Kampanya ve İndirimler

Fiyat Aralığı

TL
-
TL

Kapasite

Başka bir kelime deneyin

Mağaza Puanı

0 10
Tüm mağazalar

Mağaza

Başka bir kelime deneyin

Marka

Bellek Kapasitesi

Başka bir kelime deneyin

Bellek Türü

Başka bir kelime deneyin

Güç (Watt)

Başka bir kelime deneyin

Bağlantı Arayüzü

Bellek Hızı

Başka bir kelime deneyin

Uyumlu Platform

Başka bir kelime deneyin

Ürün Tipi

Başka bir kelime deneyin

Okuma Hızı

Başka bir kelime deneyin

Kargo Seçenekleri

Bu ürünler, 1-2 iş günü içinde kargoya verilir.
1 iş günü içinde gönderim yapan, düzenli satış yapan,
yüksek puana sahip mağaza.

Yurt Dışından Gelsin

Ürün Puanı

5 yıldız
4 yıldız ve üzeri
3 yıldız ve üzeri
2 yıldız ve üzeri
1 yıldız ve üzeri

Bilgisayar Bileşenleri

için 103,755 sonuç bulundu.
Akıllı sıralama nasıl çalışır? Arama ile uygunluk, satış miktarı, satıcı ve ürün puanı, teslimat avantajları, popüler kategoriler, ürüne ait reklam gibi kriterler belirleyici olabilmektedir.

Konum Seç
  • Mağazaların Seçtiği ÜrünlerREKLAM

  • Kategoride Öne Çıkanlar REKLAM

Bilgisayar Bileşenleri

Bilgisayar günlük hayatta okulda, evde, işyerinde, ofislerde ve daha birçok yerde sıklıkla kullanılan teknolojik bir cihazdır. Bilgisayar parçaları ya da diğer adıyla bilgisayar ana bileşenleri donanım ve yazılım olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Bilgisayarlarınızın sistemini oluşturan temel ögelerdir. Bilgisayarı oluşturan her türlü fiziksel olarak dokunabildiğiniz parçaya verilen genel isim donanımdır. Bilgisayarda bulunan anakart, işlemci, bellek (RAM), sabit disk (hard disk), monitör, kasa, klavye, fare, ekran kartı, ses kartı vb. gibi parçaların bir araya gelmesiyle donanım oluşur. Yazılım ise bilgisayarın belirli bir görevi yerine getirmesi amacıyla oluşturulmuş bir program olarak tanımlanır. Fiziksel bileşenin tam tersidir. Bir program satın aldığınız takdirde yazılım almış alıyorsunuz fakat aldığınız yazılımın çalışabilmesi için üzerine kaydedileceği bir harddiske ihtiyaç duyarsanız. Aralarındaki farkı bu şekilde açıklamak mümkündür. Yazılım kendi içerisinde 3 ana başlığa ayrılır. Sistem yazılımı makine kodları aracılığıyla bilgisayar donanımları ile iletişime geçen yazılım türüdür. Kullanıcının hizmet aldığı tüm bilgisayar programları uygulama yazılımı içerisine girer. Programlama yazılımları ise tamamen sistem için yazılımlar oluşturmaya yarayan uygulamalara denir. Bilgisayar parçalarınızda gelişen olası problemlerin hangi donanım parçasından geldiğini bilmeniz önemlidir. Şayet bilgisayar bileşenleri işlevleri hakkında bilgi sahibi olursanız karşılaştığınız sorunla bağdaştırarak hangi parçadan kaynaklı sorun olduğunu tespit edebilir ve yenisini temin edebilirsiniz. Bilgisayar bileşenleri kategorimizde birçok çeşitte bilgisayar parçasına ulaşarak ihtiyacınız doğrultusunda keyifli bir alışveriş gerçekleştirebilirsiniz.

Bilgisayar Bileşenleri ve Görevleri

Bilgisayar Bileşenleri ve Görevleri

Bilgisayar donanımı birçok parçadan oluşmaktadır. Tüm parçalar bir araya gelerek mükemmel bir uyum içerisinde çalışır. Her bilgisayarın kendisine özgü ve en önemli parçalarından biri anakarttır. Anakart birçok elektronik cihazda bulunur. Bilgisayar üzerindeki tüm parçalar anakarta bağlanır ve çalışmaları için gerekli olan tüm bağlantı yollarını sağlayan elektronik bir devredir. Anakartın hız performansını belirleyen çok sayıda unsur vardır. İşlemci, ses kartı, RAM, ekran kartı, modem, TV kartı vb. girebileceği yuvalar temel bilgisayar bileşenleri içerisinde büyük önem taşıyan anakartın üzerinde bulunur. Anakartın beyni konumunda yer alan entegre devrelere chipset denir. Chipset, anakart üzerinde bulunur. İşlemci, önbellek, klavye, sistem veri yolları gibi donanımlar arası veri akışının denetimini sağlar. Bilgisayarın özellikleri, kalitesi, hızı üzerinde etkili olması açısından büyük önem taşımaktadır. Bir diğer donanım olan monitör ya da ekran, bilgisayara mikroişlemciden gelen sinyalleri gözün görebileceği şekilde görüntüye dönüştürme işlevini gören parçadır. Bilgisayarda yapılan işlemlerin monitöre aktarımını sağlayan parça ekran kartıdır. İşlemcilerin içerisinde bulunan ekran kartları basit düzeydedir. Oyun oynarken daha kaliteli görüntüler istediğiniz takdirde harici olarak almanız mümkündür. Cihazınıza uygun monitör seçimi yaparken netlik ve çözünürlük oranlarına dikkat etmelisiniz. Profesyonel bir kullanıcıysanız görüntü kalitesi yüksek bir cihaz almalısınız. Monitör bir çıkış birimidir. Açıklamak gerekirse bilgisayara girilmiş olan verilerin komutları işlenerek kullanıcıya sonuç olarak iletilmesini sağlayan parçalara çıkış birimi adı verilir. Yazıcı da monitör gibi bir çıkış birimidir. İşlemlerin yürütülmesi ve elde edilen sonuçların ilgili yerlere gönderen bilgisayar donanım ve bileşenleri elemanlarından olan işlemciler kodlama ile çalışır. Bir bakıma bilgisayarın beyni olarak görev yapmaktadır. Bütün hesaplamaları ve işlemleri yapmakla görevlidir. Hangi parçanın hangi görevi yapacağını işlemci belirler. Bilgisayardaki bilgileri güvenli bir şekilde saklayan programların kurulu olduğu bir depolama birimidir. En önemli parçalardan biridir. Kalıcı olarak saklamaya karar verdiğiniz bilgileri bilgisayarınız kapalı olsa dahi korumaya ve saklamaya devam eder. Sabit diskteki bilgilerin istediğiniz takdirde başka bir ortamdaki diske yedeklenmesini ya da aktarımını sağlayabilmeniz mümkündür. Kasa bilgisayarın ekran dışında tüm parçalarını içerisinde barındırır. Plastik ve metal bileşiminden oluşan bir kutudur. Bilgisayarınız için piyasaya sunulan parçalarının seçeneklerini ürün sayfamızı inceleyerek daha detaylı bir şekilde keşfedebilirsiniz. Dilerseniz ihtiyacınız doğrultusunda gerekli bileşenleri sayfamız üzerinden hemen satın alabilirsiniz.

 Bilgisayar Bileşenlerinin Uyumluluğu

Bilgisayar Bileşenlerinin Uyumluluğu

Bilgisayarlar programlanabilir ve tek başına iş yapmazlar. İlk olarak giriş verilerine ihtiyacı vardır. Bu veriler ya kullanıcı ya da bilgisayar tarafından olabilir. Giriş birimleri bu verileri toplar ve işlem basamaklarından geçer. Girişi yapılmış ve işlenen veriler bellek tarafından depolanır. İşlem basamakları tamamlandıktan sonra bilgisayar tarafından üretilen yazı, resim, grafik, müzik, video vb. ürünün ekrandan, yazıcıdan ya da hoparlörden çıkışı sağlanır. Bilgisayar donanım ve yazılım bileşenleri uyumlu bir şekilde çalışarak gerekli işlemleri yapmanızı sağlar. Donanımın çalışmasını sağlayan bilgisayar yazılım bileşenleri olmaktadır ve işlem yapmanızı sağlayan yazılımlar da vardır. Örnek olarak kelime işlemciler, programlama dilleri, ses programları, tablolama yazılım bileşenleri arasına girer. Masaüstü ve dizüstü PC kullanım farkı olduğundan bileşenleri açısından da farklılık gösterir. Örneğin masaüstü bilgisayar kasaları monitörden bağımsız olarak konumlanmıştır. Tabi ki bu demek değildir ki dizüstü bilgisayar bileşenleri içerisinde kasa yoktur. Kasa mutlaka olması gerekir. Dizüstü bilgisayarların alt kısımlarındadır. Önemli bileşenlerden biri de güç kaynağıdır. İçerisindeki bütün parçalara elektrik akımının iletilmesini sağlayan güç kaynağı bileşenidir. Bilgisayar içerisinde 5-12 volt aralığında elektrik dolaşır. Olmazsa olmazlardan biri de klavyedir. F ve Q olmak üzere iki türü vardır. En büyük farkı tuş diziliminin farklı olmasıdır. F klavye Türkçeye uygun olarak tasarlanmıştır. Q klavye ise bir dile uygun olacak şekilde tasarlanmamıştır. F klavyenin amacı olabildiğince az enerji kaybına sebep olarak hızlı yazı yazılmasını sağlamaktır. Kâğıt üzerindeki grafik, tablo, resim, yazı gibi bilgilerinizi bilgisayara aktarmak istiyorsanız tarayıcı kullanmanız gerekmektedir. Birçok model ve marka çeşitlilikleri bulunmaktadır.

 Bilgisayar Bileşenleri Fiyatları

Bilgisayar Bileşenleri Fiyatları

Farklı fiyat skalalarında ve model çeşitliliği ile huzurunuza sunulan bilgisayar sisteminin bileşenleri performansa göre farklılık göstermektedir. Öncelikle profesyonel bir iş yapıyorsanız daha üstün özelliklere sahip parçalar edinmelisiniz. Normal bir kullanıcıysanız basit ürünler de işinizi görebilecek düzeyde ve kapasitededir. Eğer bir anakarta ihtiyacınız varsa kullanacağınız donanım ve işlemciyle uyumlu olmasına özen gösteriniz. Temel kriterlerden olan veri aktarım hızına da dikkat ederek almanız önerilmektedir. RAM seçimi yaparken RAM hızına oldukça dikkat ederek tercihinizi yapmalısınız. En az 8 GB RAM almanız gerekmektedir. Bütçeniz elverdiği sürece ne kadar yüksek GB’lara sahip olan RAM’ in o kadar iyi olduğunu bilmelisiniz. Bilgisayarla çalışan bütün sistemlerin işlemlerin tamamı RAM üzerinde tutulur. Verileniz geçici olarak burada depolanır. Fiyatları büyüklüğüne göre değişkenlik gösterebilir. Kusursuz uyum ve performansta çalışmalarının sebebi bilgisayar bileşenleri ve görevleri bakımından her birinin farklı bir işlevi yerine getirmesidir. Model ve marka çeşitliliğiyle size sunulan her bütçeye uygun olacak şekilde planlanmış bilgisayar bileşenleri fiyatları hakkında sayfamızdan detaylı bilgi edinerek satın alabilirsiniz.