TESLİMAT ADRESİNİZ

Farklı Konum Seç

bölgesine özel avantajları keşfedin

 • Konuma Özel İndirim: Ürünleri adresinize özel indirimlerle satın alabilirsiniz.
 • Aynı Gün Teslimat: Siparişiniz aynı gün içinde adresinize teslim edilir.
Avantajlı Ürünleri Gör

Artık konumunuzu seçerek size özel avantajlardan yararlanabilirsiniz

 • Konuma Özel İndirim: Ürünleri adresinize özel indirimlerle satın alabilirsiniz.
 • Aynı Gün Teslimat: Siparişiniz aynı gün içinde adresinize teslim edilir.
Konum seç
Bu ürünler, 1-2 iş günü içinde kargoya verilir.
1 iş günü içinde gönderim yapan, düzenli satış yapan,
yüksek puana sahip mağaza.

Optik Sürücü

için 245 sonuç bulundu.

Optik Sürücü

Bilgisayar bileşenleri ya da kullanılan bir diğer adıyla bilgisayar parçaları gelişmekte olan teknoloji sayesinde yalnızca bilgisayarınızda dahili olarak değil, aynı zamanda bilgisayarınıza harici olarak bağlanabilen sürücülerin üretilmesine tanıklık eden bir cihazlar grubu olarak karşımıza çıkar. Bu bilgisayar bileşenleri arasında sayabileceğimiz optik sürücü çeşitleri de hem tasarım açısından hem de kullanıcı dostu olmaları açısından oldukça sık tercih edilen sürücülerdir.

Optik Sürücü Nedir?

Optik Sürücü Nedir?

Optik sürücüler bilgisayarlarınızda veri depoladığınız araçlardan verileri okumaya yarayan aygıtlara verilen addır. Optik sürücüler yalnızca verileri okumakla kalmaz elbette. Bunun yanı sıra bir optik sürücü aracılığıyla yazılabilir medya adını verdiğimiz ürünlere veri aktarımında ve yazımında da bulunabilirsiniz. Optik sürücü adını ışığa duyarlı olarak tanımlanan medyalardan veri okuyup yazabilmeleri nedeniyle almıştır. Bu ışığa duyarlı medya adını verdiğimiz medya ise çok basit bir tanımla DVD ya da CD olarak ifade edilebilir. Optik sürücü her bilgisayar kullanıcısı için elzem bir aygıttır. Optik sürücüler sayesinde bilgisayarlarımız DVDleri ve CDleri çalıştırır ve onlara verileri yazmamızı, veri depolamamızı sağlar.

Optik Sürücüler Hakkında...

Optik Sürücüler Hakkında...

Kendi bilgisayarınızda sıklıkla kullandığınız optik sürücüler kısaca iki ana gruba ayrılabilir. Bunlardan birinci grup içinde CD-ROM ve DVD-RAM bulunur. Bu gruptaki optik disk sürücü aygıtlar yalnızca CD ve DVDlerin içindeki verileri okumakla sınırlı kalır. Yani bu optik sürücü türüyle CD ve DVDlere veri yazımı yapmanız olanaklı değildir. İkinci grupta yer alan optik sürücü çeşitleri ise CD-RW ve DVD-RW adını verdiğimiz sürücülerdir. Eğer bilgisayarınızda ikinci gruba ait bu optik sürücüler varsa, hem ışığa duyarlı medyaya yazılı veriyi okuyabilir, hem de medyaya yeni veri yazımında bulunabilirsiniz. Bu optik sürücülerin hem dahili hem de harici modelleri bulunmaktadır. Harici DVD yazıcı olarak adlandırılan optik sürücüler, harici disket sürücü olarak adlandırılan disket okuyucular, genel olarak harici optik sürücü terimiyle ifade edilir. Sadece CD ve DVDleri değil, artık kullanımda olmayan disketleri de okuyabileceğiniz harici disket okuyucular sayesinde çok eski verilerinizi yeniden elden geçirme imkânı bulabilirsiniz.

Optik Sürücü Fiyatları

Optik Sürücü Fiyatları

Kategorimizde bulabileceğiniz optik sürücüler çeşitli bilgisayar marka ve modellerine göre değişiklik gösterir. Örneğin LG optik sürücü, Apple optik sürücü ve Asus optik sürücü gibi ünlü markalarla uyumlu optik sürücü çeşitlerini en uygun optik sürücü fiyatları ve eşlik eden avantajlar ile birlikte hızlıca satın almanız mümkün. Sitemizden kolayca sipariş edeceğiniz optik sürücüler ile siz de kolayca verilerinizi okutabilir, DVD ve Cdlere verilerinizi depolayabilir ve yazabilirsiniz. Böylece saklamak ya da yedeklemek istediğiniz döküman ve veriler daima güvenle muhafaza edilir. Optik sürücülerin yanı sıra eğer diğer bilgisayar bileşenlerine de göz atmak isterseniz, buraya tıklamanız yeterli!

Bunları Bilmekte Fayda Var

 • Eğer satın alacağınız optik sürücünün kasa içinde olmasını istiyorsanız bu tipteki bir optik sürücüyü almalı ve direkt olarak kasaya monte etmelisiniz.
 • 3D oyunlar ve filmler için optik sürücü olarak Blu-ray tercih etmelisiniz.
 • Optik sürücülerin hızı disklerin dönüş hızı ile doğru orantılıdır. Diskler ne kadar hızlı dönerse okuma ve yazma hızları da ona göre artış gösterir.
 • CD-ROM satın alırken CD okuma hızı en çok dikkat etmeniz ve göz önünde bulundurmanız gereken özelliktir.

Bunlara Dikkat!

 • CD-ROM’ların güneş ışınlarına karşı duyarlı olması sebebiyle mümkün olduğunca 20 derecelik sabit bir oda sıcaklığında ve karanlık bir odada depolaması gerekir.
 • Eğer sistemde yer alan optik sürücülerin bilgi okumama sorunuyla karşılaşırsanız böyle bir durumda ilk olarak bilgisayarınızın elektrik bağlantısını kesin.
 • Yukarıdaki adımın ardından kasayı açın ve optik sürücünün güç ve veri bağlantı kablolarını kontrol edin.
 • Sistem hala açılmıyorsa optik sürücülerin güç ve veri bağlantılarını iptal ederek sistemi tekrar çalıştırın. Sorun giderilirse optik sürücülerin jumper ayarlarını kontrol edin.

Sonuçlarda Ara

Kategoriler

Marka

Acard (2)
Alps (1)
Asus (150)
(1)
Frisby (4)
Hadron (11)
HP (1)
Lenovo (1)
LG (37)
Lite-On (8)
Nivatech (3)
Panasonic (4)
Pioneer (6)
Pop-Up (1)
S-Link (1)
Samsung (1)
Sony (2)
Triline (4)
Başka bir kelime deneyin Listeyi Uzat

Sürücü Türü

(154)
(75)
(6)
(1)
Başka bir kelime deneyin

Ürün Notu

(27)
ve üzeri (42)
ve üzeri (44)
ve üzeri (44)
ve üzeri (44)

Mağaza Puanı

0 100
Tüm mağazalar

Fiyat Aralığı

TL
-
TL