Kategoriler

Kampanya ve İndirimler

Fiyat Aralığı

TL
-
TL

Marka

Msi
HP
Nmb
MSI
Tx
Avc
TX
Jms
LG
3m
3M
AMD
3x
Eva
F&f
T&T
Apc
Cl9
Hp
Hxh
Ibm
Oag
T&t
Tgc
XPG
Başka bir kelime deneyin

Mağaza Puanı

0 10
Tüm mağazalar

Mağaza

Başka bir kelime deneyin

Soğutucu Tipi

Başka bir kelime deneyin

Seçenek

Başka bir kelime deneyin

Cihaz Tipi

Başka bir kelime deneyin

Pervane Çapı

Başka bir kelime deneyin

Kargo Seçenekleri

Bu ürünler, 1-2 iş günü içinde kargoya verilir.
1 iş günü içinde gönderim yapan, düzenli satış yapan,
yüksek puana sahip mağaza.

Yurt Dışından Gelsin

Ürün Puanı

5 yıldız
4 yıldız ve üzeri
3 yıldız ve üzeri
2 yıldız ve üzeri
1 yıldız ve üzeri

Soğutucu & Fan

için 16,572 sonuç bulundu.
Akıllı sıralama nasıl çalışır? Arama ile uygunluk, satış miktarı, satıcı ve ürün puanı, teslimat avantajları, popüler kategoriler, ürüne ait reklam gibi kriterler belirleyici olabilmektedir.

Konum Seç
 • ÜCRETSİZ KARGO

  Thermalright Tl-c12c-s Argb Kasa Fanı Siyah Üçlü Paket

  (50)
  30 günün en düşük fiyatı!
  788,42 TL 764,77 TL
  +
 • Mağazaların Seçtiği ÜrünlerREKLAM

 • 120X120X38 Mm Fan 220V

  (109)
  30 günün en düşük fiyatı!
  195 TL 189,15 TL
  +
 • Kategoride Öne Çıkanlar REKLAM

Soğutucu ve Fan

Günümüzde her ev için gerekli olan bilgisayar donanımı zamanla eskiyebilir ve sonunda aşırı ısınabilir. Aşırı ısı, bilgisayar kasasına veya dizüstü bilgisayara zarar verebilir. Bununla birlikte, çok fazla ısı, bilgisayar donanımına da zarar verebilir. Bunu önlemek için ısıya dayanıklı malzemeler kullanılmaktadır. Bu malzemelerden birisi de fandır. Fan, bilgisayar soğutucusu görevi görerek bilgisayar donanımının ısınmadan zarar görmesini engeller. Soğutucu ve fan masaüstü ve dizüstü bilgisayarlara kurulabilir. Masaüstü bilgisayarınıza ekleyeceğiniz soğutucu fan masaüstü ürünü işlemcinin üzerine yerleştirilebilir. Bu sayede fan, CPU soğutucu işlevini alır. Bilgisayar donanımının aşırı ısınması da bilgisayar performansını etkiler. Aşırı ısınan bilgisayarlar yavaşlar ve performans her gün yavaşlar. Soğutucu ve fan ürünü yalnızca bilgisayarın aşırı ısınmasını engellenemez. Bu sorunu çözmesi dışında cihazın performansını da artırır. Fan, işlemci üzerine kolayca yerleştirilebilen bir kilitleme sistemine sahiptir. Kilitleme sistemi, fanın çalışırken işlemciden çıkmasını engeller. Soğutucu ve fan ürününün içinde, soğutma mekanizmasını döndürmeye yardımcı olan küçük bir motor bulunur. Soğutucu ve fan ürünü sadece bilgisayarın içindeki işlemciye değil başka yerlere de takılabilir. Grafik kartı ısınırsa, soğutucuyu grafik kartı aksamına yerleştirmek için aynı kilitleme sistemini kullanabilirsiniz. Bunun yanı sıra Termal gres, işlemci ve soğutucu ile fan arasındaki boşlukta toplanan ısıyı soğutucuya aktarmak için kullanılır. Bu son derece yalıtkan ürün, yüksek sıcaklıkları iletebilir. İşlemciler, grafik kartları ve RAM için kolayca termal gres kullanılması önerilmektedir. Soğutucu ve fan ürünleri sayesinde bilgisayarınız aşırı ısınmayacak ve yüksek performansta çalışmaya devam edecektir. Bu ürünler bilgisayarınızın ömrünü uzatan ve sıklıkla kullanılan yapıya sahiptir. Soğutucu fan gibi ürünler çeşitli model ve özelliklerde satılmaktadır. Bu nedenle soğutucu fan fiyatları ürün ve markaya göre değişiklik göstermektedir. Soğutucu ve fan seçenekleriyle bilgisayarınızda kullanabileceğiniz çeşitli ekipmanlara bilgisayar bileşenleri sayfamız üzerinden göz atabilirsiniz.

Soğutucu Fan Nedir, Özellikleri Nelerdir?

Soğutucu Fan Nedir, Özellikleri Nelerdir?

Soğutucu fan PC cihazlarının içinde bulunan ve soğuk hava yayılmasını sağlayan parçadır. Piyasada bulunan birçok model ve özellikte soğutma ve fan ürünü bulunmaktadır. Bu soğutucu ve fan ürünleri arasından seçim yaparken fanınızın ve bilgisayarınızın özelliklerine göre tercih yapmalısınız. Soğutma ve fan performansı, motor çıkışına bağlı olarak boyut ve hıza bağlıdır. Daha büyük fanlar, daha küçük fanlardan daha fazla hava akışı ve daha hızlı soğutma sağlar. Soğutma fanı olarak bir PC fanı satın alırken, özelliklerine göre dikkatlice seçmeniz gerekir. Soğutucunun en önemli özelliği pervanenin dönüş hızıdır. Daha büyük motorlara sahip radyatörler daha hızlı dönerek daha fazla soğutma sağlar. Ancak bazı durumlarda bilgisayarınızın ihtiyacı olan soğutucu mini fanlı soğutucu modeli olabilir. Bu soğutucular, küçük boyutları nedeniyle tercih edilir ancak daha yavaş çalışır. Soğutucunun bir diğer önemli özelliği de fanın sessiz çalışıp çalışmadığıdır. Gürültü yapmadan hareket eden sessiz soğutucu kasa fanı, rahatsızlık vermeyen bir ürün çeşididir. Bu konuda mini radyatör fanları ilk sırada gelmektedir. Mini fanın desibel cinsinden gürültü seviyesi çok düşüktür. Soğutucu ve fan ürünü bir bilgisayara bağlanırken belirli bir miktarda güç kullanır. Radyatörlerin daha fazla enerji tüketicisi modellere ve doğaya bağlıdır. Bu nedenle, bilgisayarınızın ihtiyacının bir parçası olarak küçük bir elektrikli ürünü satın alabilirsiniz. Konsantrasyon fanları da sıklıkla kullanılan ürünler arasında yer alır. Bununla birlikte, kırmızı, mavi, satış ve yeşil gibi farklı renklerde tasarlanan ürünler bulunur. Soğutucu ve fan gibi ürünlerin temel amacı, bilgisayar ısınmasını önlemektir. Bilgisayarın aşırı ısınması doğrudan performansı etkiler. Bunun için bilgisayara en uygun soğutucu ve fan ürünü tercih edilmelidir. Bunun yanı sıra soğutucu ve fan ürünleri, bilgisayarlara ve yüksek performansa ısıtmayı azaltabilir. Soğutucu ve fan uygulama özellikleri, cihazdaki işlemcilerin grafik kartları gibi bir bilgisayardaki donanımlara bağlanabilir. Böylece bilgisayarınızın maksimum ısısını belirlemenize ve fanı takmanıza yardımcı olur.

Soğutucu ve Fan Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Soğutucu ve Fan Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bilgisayarınız için soğutucu ve fan ürününü seçerken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar bulunur. Soğutucu ve fan satın almadan önce araştırma yaparak ürün modelinin bilgisayarınız için uyumlu olup olmadığını kontrol etmek gerekir. Bununla birlikte satın almak istediğiniz ürünü kullananların soğutucu ve fan ürünü konusunda tavsiye ve yorumlarını dikkate alabilirsiniz. Kullanıcıların yorumlarından yola çıkarak hangi fan tipini seçeceğinizi öğrenebilirsiniz. Tüm soğutucu ve fanlar her işlemcide iyi çalışmaz. Bu nedenle satın almak istediğiniz soğutucu ve fan ürününün ne tür bir işlemci, ekran kartı ve bellek ile çalışacağının farkında olmanız gerekir. Dizüstü bilgisayarınız için alacağınız USB fanlı soğutucu ürününün bilgisayarınızın boyutunda olmasına dikkat etmelisiniz. Bilgisayarınızın büyük veya küçük fanlarından tam performans alamayabilirsiniz. Dizüstü bilgisayarınızı hareket halindeyken çeşitli ortamlarda kullanmak istiyorsanız mini soğutucu fan modellerinden de seçim yapabilirsiniz. Ürünün küçük boyutu nedeniyle bilgisayarınızda taşıması kolaydır. USB mini fan tipinin dizüstü bilgisayarınızda tükettiği güç miktarının farkında olmanız gerekir. Bunun yanı sıra, dizüstü bilgisayar soğutucusunun ızgaraları arasındaki mesafe ne kadar büyük olursa, hava akışı o kadar büyük olur. Uzun ızgara aralığına sahip radyatörler yüksek hava akışı ve soğutma sağlar. Soğutucu ve fan çeşitleri için önemli olan bir diğer husus ise enerji tüketimidir. Büyük motorlu fanlar daha fazla güç kullanır ve bilgisayarınıza zarar verebilir. Bu nedenle soğutucu ve fan ürününün değerlerine dikkat etmeniz gerekmektedir. Üretilen ısı miktarını inceleyerek bilgisayarınızın bir fana ihtiyacı olup olmadığını belirleyebilirsiniz. Bilgisayarınızın termal değeri normal ise soğutucu ve fan almanıza gerek yoktur. Soğutucunun gereksiz kullanımı hem çantaya hem de bilgisayar donanımına zarar verebilir. Bununla birlikte sıklıkla kullanılan ve kaliteli olan ürünlerden birisi de sessiz çalışan soğutucu ve fan modelidir. Fanlı soğutucuların performansı yüksektir . Bunun yanı sıra bilgisayar soğutucu kasa fanı satın alırken göz önünde bulundurulması gereken ana hususlar; fan boyutu, kanat çapı, kasa fan hızı (RPM), gürültü seviyesi (dB), CFM (fanın emebileceği hava miktarı) ve konektör tipidir. Bununla birlikte, fanın fiziksel boyutu, fanın en önemli özelliklerinden birisidir. 80, 92, 120, 140 ve 200 mm kasa fanları olmak üzere çeşitli fan boyutları mevcuttur. Masaüstü kasanız için fan seçimi, bilgisayar kasanızın boyutuna, kasanın desteklediği fanların boyutuna ve kasaya sığdırmak istediğiniz fan sayısına bağlıdır. Küçük PC Kasaları fan modelleri 25 mm ile 70 mm arasında değişir ve genellikle küçük kasalara monte edilir. 12 cm kasa fanı ürünü yüksek soğutma değerlerine sahip olacak şekilde tasarlanan ve sıklıkla tercih edilen bir üründür. 120mm kasa fanı ürünü performans odaklı bir ürün olup etkili bir soğutma sunmaktadır.

Soğutucu ve Fan Çeşitleri

Soğutucu ve Fan Çeşitleri

Soğutucu ve fan alternatifleri, masaüstü bilgisayarlar ve dizüstü bilgisayarlar için farklı özellik ve modellerde üretilmektedir. Dizüstü bilgisayarlar için makinenin altına yerleştirilebilen farklı modelde fan ürünleri tasarlanır. Masaüstü bilgisayarlar için kasa içindeki donanımın üzerine yerleştirilebilecek bir fan kullanabilirsiniz. Masa üstü bilgisayarı için masaüstü fanı satın aldıysanız, bu ürünü işlemcinize, grafik kartınıza veya kasa RAM'inize kurabilirsiniz. Soğutucu kasa fanı olarak da bilinen bu ürünler kasanın içindeki işlemci, ekran kartı gibi donanımlarla uyumlu olma özelliğine sahiptir. Dizüstü bilgisayarlar için verilen soğutucu ve fan modeli bilgisayarın altına yerleştirilir. Dizüstü bilgisayarınızın altına oturan ve fanlarınıza soğuk hava sağlayan bir soğutma kutusu birçok modelde mevcuttur. Bu ürünlerin boyutları ve özellikleri pervane sayısına bağlıdır. İki, üç veya dört fan takılabilen bir soğutucu, bilgisayarınızla uyumlu çalışır. Radyatör ısıtma sorununu çözmek için dizüstü bilgisayarınıza takılabilecek birden fazla fan kullanabilirsiniz. USB bağlantılı dizüstü bilgisayarlarla çalışmaya uygun bir soğutucu ve fan ürünü de sıklıkla tercih edilen bir modeldir. Soğutma kutusunun USB bağlantı kablosunu bağlayarak ürünü çalıştırabilirsiniz. Dizüstü bilgisayarlar için jel tipi bir soğutucu da kullanılır. Bu jeller, fasulye boyutuna kadar bir dizüstü bilgisayar işlemcisine bırakılmalıdır. İhtiyaçlarınıza bağlı olarak, kullanıcılarınız için farklı modellerde bulunan çeşitli soğutucular arasından seçim yapabilirsiniz. Bilgisayarınızda oyun veya program oynamak istiyorsanız iyi bir soğutucu ve fan modeli seçmeniz gerekmektedir. Seçeceğiniz soğutucu ve fan bilgisayarınızın performansını kısa sürede etkiler. Bu ürünler sayesinde cihaz ilk günkü gibi tam güçte çalışabilmektedir. Ancak performansı artırmak istiyorsanız, modelden bilgisayar bileşenlerini yeteneklerine göre seçip bilgisayarınıza bağlamanız gerekir. Bunun yanı sıra farklı özellik ve farklı boyutlarda soğutucu ve fan modelleri bulunur. Fanlar genellikle havayı tek yönde göndermek için kullanılır. Fan oku, fan hava akışı yönünü gösterir. Üç ana fan türü vardır. Ön fan kasanın ön tarafında bulunur ve kasaya temiz hava sağlar. Arka fan jeneratörün hemen yanında. Gövde içindeki sıcak havanın dışarı atılmasına hizmet eder. Kasanın yan tarafında bulunan fan işlemciyi soğutmak için önemli bir bileşendir. Bir bilgisayarın en önemli unsurlarından biri olan işlemci, özellikle yüksek performansın gerekli olduğu durumlarda çok ısınır ve bu fan rolü üründe büyük rol oynar. Dizüstü bilgisayar fanları da farklı tasarımlarıyla dikkat çeker. Değiştirilmesi masaüstü fanlara göre daha zor olan soğutucu fan laptop ürünü düzenli olarak temizlenmelidir. Bu fanlarda zamanla toz birikir ve bu da hava çıkışlarını tıkar ve sıcak havanın dışarı atılmasını engeller. Tükenmeyen hava tekrar içeriye yayılır ve dizüstü bilgisayarın içinde çok fazla ısı üretir. Birçok dizüstü bilgisayar, belirli bir sıcaklığa ulaşıldığında otomatik kapanma özelliği gösterir. Bu, iç parçaların yanmasını önler. Ancak, otomatik kapanma yeterli olmayabilir. Yüksek performanslı çalışma için sıklıkla kullanılan işlemci ısıyı dağıtamazsa bilgisayar bileşenleri zarar görebilir. Soğutuculu kasa fanı, performansı doğrudan etkileyen temel bilgisayar bileşenlerinden birisidir. CPU'nuz veya GPU'nuz ne kadar iyi olursa olsun, yüksek kaliteli bir fan olmadan yetersiz soğutma ve termal kısma gibi sorunlar ortaya çıkabilir. Fanlara sağlanan ideal hava akışı, uygulamayı ideal performansla çalıştırır. Bilgisayarınıza uygun yüksek kaliteli soğutucu ve fan modeli yalnızca performansı artırmakla kalmaz, aynı zamanda bilgisayarınızın en önemli bileşenlerinde ısıyla ilgili hasar riskini de azaltır. İşlemciler ve grafik kartları gibi ısıya duyarlı bileşenleri korumak ve düşük frekans gibi sorunları önlemek için çeşitli performans seçeneklerine sahip soğutucu ve fan ürünleri kullanılabilir. Soğutucu ve fan kategorisinde yer alan standart modellere ek olarak, kendi kendini aydınlatan LED ürünler, yarattığı atmosfer ve performans ile cihazın görünümünü iyileştiriyor. Kendine has renk değişimi ile odanıza veya ofisinize estetik bir hava katar. Bununla birlikte, Gametech soğutucu kasa fanı , bilgisayarda atıl durumda olan fan yuvalarına etki ederek sistemi etkili bir şekilde soğutur. Böylece bilgisayarın kullanım ömrü uzar. Çeşitler arasından seçim yaparken hangi alana uyumlu olduğunu kontrol edebilirsiniz. Kasa için uygun modeller ile işlemci için kullanılan çeşitler farklıdır. Bundan dolayı seçim kullanım yerine göre yapılmalıdır.

Soğutucu ve Fan Avantajları

Soğutucu ve Fan Avantajları

Günümüzde donanım, tasarım ve uygulamaya göre sunulan fansız bilgisayar modelleri bulunur. Bilgisayarınız, kullandıkça ısınabilen ve düşük performansa neden olabilen bir aygıttır. Bilgisayarının performansını artırmak isteyen kullanıcılar soğutucu ve fan ürününü kullanabilir. Bilgisayarınızla uyumlu hale getirilebilen bu ürünlerin faydaları çok çeşitlidir. Tüm soğutucuların temel amacı, bilgisayarın içindeki sıcak havayı dışarı atmak ve donanımı soğutmaktır. Bu soğutucular, bazı ürünlerin muhafazasına entegre edilebilir. Fanlar kasanın içindeki işlemciye, grafik kartına ve RAM'e monte edilebilir. Soğutucu, bağlı cihazın ısınmasını önler. Bu ürünleri diğer donanımlara bağlayabilirsiniz. Kullandığınız ürün aynı zamanda ekran kartı soğutucusu ve RAM soğutucusu özelliklerine de sahip olur. Bu özellikler soğutucu ve fan ürününün en büyük faydalarından biridir. Bununla birlikte, bazı işlemci fan modelleri çeşitli renk seçeneklerinde mevcuttur. RGB fanlar olarak da bilinen bu ürünler mavi, kırmızı, sarı ve yeşil gibi renkleri içerir. RGB fanlar, gökkuşağının ve farklı renklerin karışık bir versiyonunu da sunabilir. Güzel bir ışık görüntüsü için bu fanlar kasaya takılarak kullanıldığında bilgisayarınıza şık bir görünüm kazandırır. Özellikle dizüstü bilgisayarlar için uygun olan USB fan modeli, küçük ve kullanışlı bir boyuta sahiptir. Dizüstü bilgisayarlar için kullanılan soğutucu kutuyu bir çantada rahatlıkla taşıyabilirsiniz. Hareket halindeyken veya bilgisayarınızı götürdüğünüz her yerde kullanabileceğiniz taşınabilir, ergonomik, hafif ve kullanışlı bir soğutucu ürünüdür. Dizüstü bilgisayar soğutucusunun çalışması için yalnızca bir USB bağlantısı gereklidir. Bu soğutucular gerekli enerjiyi laptoptan alır ve soğutma işlemini başlatır. Sessiz çalışan soğutucu ve fan ürünü dikkat dağıtmadığı için genellikle tercih edilen bir üründür. Soğutma fanları ve diğer ısıyı engelleyen ürünler, bilgisayarınızın performansını doğrudan etkiler. Bunun yanı sıra, dizüstü bilgisayar soğutucusu, dizüstü bilgisayarın altında bulunan bir fana sahip hiyerarşik bir sistemdir. Soğutucu ve fan ürünleri sayesinde ısınma sorunu çözülmektedir. Dizüstü bilgisayarını kucağınızda veya masanızda kullanırken fan kısımları altta kalır ve bu da ısıdan kurtulmayı zorlaştırmaktadır. Bu durum laptop fanları ile çözülür.

Soğutucu ve Fanların Kullanım Alanı

Soğutucu ve Fanların Kullanım Alanı

Genellikle pervanenin dönüşüne eşlik eden soğutucunun hızının ayarlanması özelliği kullanıcılar için oldukça önemlidir. Dönme hızının kontrol edilmesi, soğutucunun işlevselliğini iyileştirir. Bazı bilgisayar kasası soğutucularının sabit bir hızı vardır. Bazıları dönüş hızını kontrol eder. PWM soğutucu ve fan varyasyonları doğrudan bilgisayarınızın ana kartında çalışır. Dönme hızı ana devre kartı tarafından kontrol edilir. Anakart, işlemin veya durumun gereksinimlerine bağlı olarak soğutucuyu başlatır veya durdurur. Çalışırken ürünün hızını otomatik olarak ayarlama özelliği bulunur. Bu tip soğutucuya sahip elektronik cihazlar, uzun ömürlü olmaları nedeniyle oldukça tercih edilmektedir. Diğer bir otomatik hızlı soğutucu türü ise ana işlemciye bağlı olandır. Bunlar, işlevsellik ve çalışan elektronikler açısından oldukça verimli soğutucu ve fan ürünüdür. Soğutucu ve fan çeşitlerinin bir diğer kullanım alanı ise oda, ofis gibi mekanlarda insanları soğutmaktır. Fan adı verilen daha büyük soğutma cihazlarına göre boyutları daha küçük olan bu soğutucu ve fan ürünleri günümüzde sıklıkla tercih edilen ürünler arasındadır. Mini soğutucu, masa üzerine kurulabilmesi ve kolay taşınabilmesi gibi özelliklere sahiptir. Bu tip soğutma cihazının dönüş hızını da ayarlayabilirsiniz. Cihazınıza ve kullanım alanınıza uygun olan soğutucu ve fan modelini kolayca seçip sipariş verebilirsiniz.