Kategoriler

Kampanya ve İndirimler

Kapasite

Başka bir kelime deneyin

Ürün Tipi

SSD
HDD
Başka bir kelime deneyin

Marka

Bağlantı Arayüzü

M.2
SAS
IDE
Başka bir kelime deneyin

Boyut

Başka bir kelime deneyin

Okuma Hızı

Başka bir kelime deneyin

Dönüş Hızı

Başka bir kelime deneyin

Yazma Hızı

Başka bir kelime deneyin

Kargo Seçenekleri

Bu ürünler, 1-2 iş günü içinde kargoya verilir.
1 iş günü içinde gönderim yapan, düzenli satış yapan,
yüksek puana sahip mağaza.

Yurt Dışından Gelsin

Fiyat Aralığı

TL
-
TL

Ürün Puanı

5 yıldız
4 yıldız ve üzeri
3 yıldız ve üzeri
2 yıldız ve üzeri
1 yıldız ve üzeri

Mağaza Puanı

0 10
Tüm mağazalar

Hard Disk

için 1,345 sonuç bulundu.
Akıllı sıralama nasıl çalışır? Arama ile uygunluk, satış miktarı, satıcı ve ürün puanı, teslimat avantajları, popüler kategoriler, ürüne ait reklam gibi kriterler belirleyici olabilmektedir.

Konum Seç

Hard Disk

Bilgisayarlarda mutlaka bulunması gereken bilgisayar bileşenleri arasında yer alan Hard Disk, teknolojinin sürekli gelişmesi ile daha yüksek boyutlarda fotoğraf, video ve uygulamalarla beraber içeriğinde büyük dosyaların yer aldığı sunum ve belge gibi dosyalar insanlara yeni nesil bir ihtiyaç alanı yarattı: Veri depolama. Kişisel dosyaların ya da şirket verileri için yüzlerce GB, onlarca TB depolama alanı ihtiyacını karşılamak hard disklerin görevi. Modeller dahili yani bilgisayarlarınıza gömülü şekilde kullanılabilir iken aynı zamanda harici yani taşınabilir biçimde de kullanılabiliyor. Depolama birimi ise 0-1024 arasında GB (GigaByte) ile tanımlanırken 1024 GB üzeri birim TB (TeraByte) ile adlandırılmaktadır. 500 GB, 1 TB, 2 TB ve 8TB Hard disk gibi ihtiyaçlara uygun halde depolama seçenekleri sunarak çeşitlendirilmiştir ve bununla beraber RPM yani dakikadaki devir sayısı 5400 RPM, 5700 RPM, 5900 RPM, 7200 RPM ve 10000 RPM olarak değişmektedir. RPM sayısı ve ön bellek boyutu yüksek olan okuma ve yazma hızı daha yüksek olduğundan bilgisayardaki oyunlarda ve programlarda performans artışı sağlarken, kurulu bilgisayar sisteminin hızı açısından yüksek performans sağlıyor. Bununla beraber veri aktarımında da zaman kaybını en aza indirgiyor. Güç tüketiminin otomatik dengelenmesi özellikle laptop kullanıcıları için büyük bir artı; çünkü laptopların minimal tasarımındaki bileşenlerin batarya ile çalışması, enerji tüketimini önemli hale getiriyor. Ön bellek, 8 MB, 16 MB, 32 MB, 64 MB, 128 MB ve 256 MB olarak bulunabilir. Ön belleği yüksek olan modeller bilgisayar üzerinde anlık yapılan işlemlerin hızına büyük ölçüde etki etmektedir. Popüler HDD markaları benzer özellikler sunabilirken satılan hard disk fiyat, performans, güç tasarrufu ve markanın kendi ürünleri için geliştirdiği özellikler gibi temel farklılıklar gösterebilmektedir.

Hard Disk Kullanım Alanları

Hard Disk Kullanım Alanları

Hard Disk, birçok kullanım alanına sahip olsa da harici ve dahili kullanım olarak ikiye ayrılmaktadır. Bu iki seçenek ise kullanıcıların depolama ihtiyaçlarını farklı olarak karşılamaktadır. Oldukça yüksek boyutlarda dijital veri sahibi olan ve yine çok önemli belgeleri saklama gereği duyan kullanıcılar harici Hard Disk tercih ederken, bilgisayarda yeni bir depolama alanı oluşturmak ve mevcut depolama alanını genişletmek isteyen kullanıcılar dahili Hard Disk tercih etmektedir. Harici hard disk taşınabilir olmasıyla her bilgisayarda USB bağlantısı ile kullanılabilir ancak dahili olanlar bilgisayar bileşenlerinin arasında yer aldığından ve doğrudan anakart bağlantısına ihtiyaç duyduğundan harici kullanıma uygun değildir. Dahili çeşidi anakarttan söküp harici gibi kullanmak isteyen kullanıcılar ise hard disk kutusu gibi ek ürünlere ihtiyaç duymaktadır. Bu kutuları modellere göre değişiklik göstererek birden fazlası aynı anda çalışabiliyor. Kişisel kullanımlar için 2 TB’a kadar alan yeterken, yazılım, donanımsal sistemler ve kurumsal kullanım için bu alan 15 TB’ın üzerine çıkabilmektedir. Hard Diskler bilgisayar haricinde sunucu adı verilen bilgisayar sistemlerinde de kullanılmaktadır. Bu sunucular internet kafeler, servis sağlayıcı firmalar ve şirketlerin sunucu bilgisayarlarında yoğun olarak kullanılmaktadır. İnternet kafelerde merkez sunucudaki modeller ile diğer tüm bilgisayarlara oyunlar servis edilebilir iken, servis sağlayıcı firmalar bu modelleri web hosting, bulut depolama ve diğer dijital hizmetler için kullanabilmektedir. Şirketlerin sunucularındaki kullanımı ise, önemli bilgileri depolama ve servis sağlayıcı firma yerine kendi servis sağlayıcı sistemini kurmak ve benzeri durumlar için tercih edilmektedir. Ayrıca oyuncular için bilgisayar dışında çeşitli oyun konsollarında da depolama alanını genişletmek için Hard Disk kullanılıyor. Böylece mevcut depolama alanına ek alan sağlayarak daha fazla oyun indirilebiliyor. Oyuncuların kullanım alanı dışında ailelerin fotoğraf albümlerinin ve videolarının yeni nesil arşivleme alanı dahili ve harici hard disk 1 TB boyutunda ise fotoğraf boyutuna bağlı olarak ortalama 2 Milyon adet kadar fotoğraf yüklenebilir.

Hard Disk ve SSD Arasındaki Farklar

Hard Disk ve SSD Arasındaki Farklar

Depolama alanı için gerekli olan Hard Disk ve SSD ürünleri, temelinde aynı hizmeti sunuyor olsa da bu ikili için birçok temel farklılıklar bulunmakta. Bu temel farklılıkların başında performans yer alıyor. Devamında ise sağlamlık ve boyut gibi birçok farklılık bulunuyor. Özellikle performans odaklı bilgisayarların vazgeçilmezi olan SSD’ler, Hard Disklere göre daha hızlı veri aktarımı sağlıyor, daha küçük ebatlarda oluşu ile taşınabilirliği daha da kolaylaştırıyor ve sabit sürücü olarak kullanıldığında bağlı olduğu cihazda daha az enerji tüketip oyun ve program gibi kullanımlar dahil olmak üzere bilgisayarın genel performans tarafına büyük ölçüde katkı sağlıyor. HDD’ler ise daha ağır ve hassas yapılarıyla tanınıyor. İçerisindeki dönen DVD ve CD biçimindeki plak oldukça hassas yapıya sahip olsa da belirli kurallar dahilinde kullanıldığında yeterince sağlam olabiliyor. Ancak hard disk kutusu söküldüğü taktirde plağa temas eden tek bir parmak bile iz bırakabilir ve sadece küçük bir parmak izinden ötürü Hard Disk içerisinde yer alan tüm verilerin bozulmasına neden olabilir. SSD kullanımı için böyle bir risk olmasa da HDD’ye göre daha masraflıdır. RAM benzeri soketlere ve Hard Disk gibi kutu biçimindeki modelleriyle bağlanır. SSD’ler masaüstü bilgisayarın ya da laptopun sistem dosyalarını çalıştıracak sabit disk sürücüsü olarak kullanıldığı takdirde şiddetle tavsiye edilir. HDD’ler ise genellikle ek alan yaratma ve harici depolama aygıtı olarak kullanımlarda tavsiye edilmektedir. Performans hayranlarının vazgeçilmezi olan SSD’ler, bilgisayarın açılış hızını saniyelere indirirken, render gerektiren grafik, çizim ve 3D program kullanıcılarına hız açısından büyük fayda sağlıyor. Oyuncular için de oyun performansı açısından ciddi anlamda performans artışı sağlayarak FPS düşmesi ve donma gibi olası sorunları azaltıyor. Oyuncu bilgisayarlarının neredeyse tamamında SSD kullanımı görülmektedir. Hard Disk ve SSD arasında maksimum depolama alanı sınırı farkları da vardır. Farkları ise tam olarak şöyledir şöyle: HDD’ler 16 TB’a kadar depolama alanı sağlarken SSD’ler 60 TB’a kadar depolama alanı sağlıyor. Ancak GB başına maliyet HDD’ye oranla SSD’lerde daha fazladır. Bu nedenle normal kullanım için satın alınan bilgisayarların çoğunda Hard Disk kullanımı sıklıkla görülmektedir. Sayfamızdan Toshiba hard disk modellerine bakabilirsiniz.

Hard Disk Modelleri

Hard Disk Modelleri

Hard Diskler iki farklı kullanım modeline sahiptir. Bunlar harici ve dahili Hard Diskler olmak üzere ikiye ayrılıyor ve harici Hard Disk taşınabilir özelliğe sahipken dahili Hard Diskler bilgisayar ya da laptopa gömülü olarak kullanılıyor. Telefon ve bilgisayar kullanıp yüzlerce GB veriye sahip olan her insanın ihtiyacı haline gelen hard disk USB belleklere yanı sıra profesyonel kullanım sağlıyor. Dahili ve harici kullanım için ikiye ayrılan harici disklerin çeşitli modelleri bulunmaktadır. Bu modeller arasında harici kullanım için depolama alanı, desteklenen hard disk USB kablosu (2.0, 3.0, 3.1 ve USB-C) sürümü, RPM hızı ve estetik görünüm olarak çeşitlendirilmektedir. Depolama alanı olarak harici hard disk 2 TB modelleri sıklıkla tercih edilirken, dosya aktarım hızını arttırmak için USB 3.0 ve USB-C sürümüyle uyumlu olan Hard Diskler alınıyor. RPM hızı birçok harici hard diskte 5400 RPM ve 8 MB ön bellek ile performans sağlanırken estetik olarak kırmızı, mavi, gümüş, gri ve siyah gibi çeşitli renk seçenekleri sunuluyor. Boyut olarak 2.5 ve 3.5 inç seçenekleri bulunmaktadır ve 2.5 inç olan harici Hard Disk USB bağlantısıyla çalışırken, 3.5 inç harici hard disk aparatı olan adaptörü aracılığıyla priz üzerinden elektrik alırken bilgisayara USB ile bağlanmaktadır. Dahili Hard Disk kullanımlarında 3.5 inç için herhangi bir adaptör bağlantısı gerekmiyor. Dahili kullanım tercihleri ise tamamen performans odaklı seçiliyor. Bilgisayara ek depolama alanı açmak için ya da sıfırdan sistem kurulumu için kullanılmaktadır. Depolama alanı açan Hard Disk 500GB ‘a kadar depolama alanı yeterli görülse de bu ihtiyaç 4 TB’a kadar çıkabiliyor. Sıfırdan sistem kurulumu için de daha fazla depolama alanı tercih edilebilir. Hard Disk 1TB modellerin sıfırdan sistem kurulumu yapan standart kullanıcılar için uzun süre depolama alanına dair problemler oluşturmadığı için alınabilir. Estetik olarak neredeyse aynı görünüme sahip olan dahili hard disklerde enerji tasarruflu modellerle de popüler olabiliyor. 2.5 İnç dahili olanlar laptoplar için kullanılırken 3.5 inç modeller masaüstü bilgisayarlar için kullanılmaktadır. Dahili Hard Disk satın almadan önce mutlaka anakartın desteklediği bağlantı arabirimi öğrenilmelidir. SATA1, SATA2, SATA3 ve SAS olarak ayrılan bağlantı arabirimleri Hard Disk ile uyumluluğu sağlarken aktarım hızında performans farkı yaratmaktadır.

Hard Disk Ömrünü Uzatmak için İpuçları

Hard Disk Ömrünü Uzatmak için İpuçları

Harici Hard Disk güvenliğini sağlamak oldukça hassastır. Kullanım sırasında yüzeye sabit ve yatay şekilde indirilmelidir ayrıca üstüne baskı yapılmamalıdır. Arıza durumlarında disk kutusunun içini teknik servisler haricinde açmamalı, aksi takdirde hard disk veri kurtarma işlemini bile imkansız hale gelebileceği unutulmamalıdır. Dahili Hard Disk modellerinde ise pek çok dikkat edilmesi gereken husus bulunmaktadır. Hard disk laptop kullanımlarında, laptopun altındaki yüzey mutlaka ısıyı dağıtabilecek şekilde olmalıdır. Evinizde polyester yüzeyler, örtü, battaniye gibi pamuk içeren ve hava akışını önleyen yüzeylerde laptop kullanımı, Hard Disk ömrünü kısaltacaktır. Kafe ve ofis ortamlarında ise laptopun sıcak hava çıkışının rahatlıkla sağlandığından emin olmak gerekiyor. Standart HDD ısı değerleri minimum 5 Santigrat, maksimum 40 Santigrat olmalıdır. Bu dereceler dışında olan kullanımlarda hard diskin arızalanması olasıdır. Bununla beraber laptop çantası kullanıcıları, çantalarına koydukları laptopun mutlaka çantada sabit duracak şekilde koymalı ve mutlaka muhtemel sarsıntılardan korumalıdır. Sarsıntı sırasında Hard Diskte oluşacak fiziksel bağlantı sorunlarında verilerinize büyük ölçüde zarar verebilir. Bunun sonucunda ise hard disk veri kurtarma işlemi başlatılmalı ve bu işlemin, alınan hasara göre masrafı da artabiliyor. Masaüstü bilgisayarlarda kullanımı içinde dikkat edilmesi gereken hususlar bulunmaktadır. Bilgisayar kasasının kapağını açık bırakılarak kullanım sağlanması, tozlanma ve soğutma sisteminin çalışmaması gibi etkenler modellerin ömrünü kısaltıyor. Tozlanma durumlarında hard disk temizleme işlemli mutlaka yüzeysel yapılmalıdır ve disk kutusunun içi teknik servis haricinde açılmamalıdır. Bu temel bilgiler dışında, dahili Hard Disk ömrünü uzatmak ve tam performans alabilmek için C, D ve E sürücüleri yerine tek sürücü (Örnek: C Sürücüsü) ile kullanılmalıdır. Böylelikle Hard Disk tek sürücü üzerinden veri akışını sağlar ve tüm performansı kullanılan sürücüye yoğunlaştırır. Yedek almak için farklı bir sürücü kullanmak yerine harici Hard Disk kullanılabilir. Olası arıza durumlarında hard disk veri kurtarma çözümleri için çeşitli çözümler üretilmiştir. Bu çözümleri profesyonel olarak uygulamak için birçok firma kurulmuştur. Ancak yakın tarihli silinen dosyaları kurtarmak için bilgisayara veri kurtarma programları kurulabilir ve hasar görmüş, kullanılmayan ve silinen dosyaları kurtarma ihtimali artar. Sayfamız üzerinden bellek RAM modellerine de göz atarak, bilgisayarınızın tüm ihtiyaçlarını karşılayabilirsiniz.

Hard Disk Nasıl Takılır

Hard Disk Nasıl Takılır

Laptop ya da bilgisayarınıza dahili Hard Disk takmak için öncelikle sistemin gücünü tamamen kesilmesi gerekmektedir. Masaüstü bilgisayarlarda güç kablosunun çıkarılması, laptoplarda ise bataryanın sökülmesi önceliklidir. Masaüstü bilgisayarlarda güç kesildikten sonra kasanın içerisinde yer alan hard disk alanına ürün yerleştirilmeli ve güç bağlantıları yapılmalıdır. Ardından hard diski sabitlemek için vidalamaların mutlaka takılması gerekmektedir. Laptoplarda ise birçok modelde geçerli olan yol şu: Laptopun arka kapağını çıkartmak için vidalar sökülür ve kapak çıkarıldıktan sonra ayrılan alana Hard Disk kablosu dikkatlice takılarak hard disk yerleştirilmelidir. Ardından hard disk yuvasındaki vidalar mutlaka takılmalı ve hard disk mutlaka sabitlenmelidir. hard disk harici kullanımı oldukça basittir. İlk kullanım için USB kablosunu cihaza bağlamak ve ardından gerekli sürücü kurulumları için bir kaç dakika bekledikten sonra cihaz dosya aktarımı için uygun hale gelecektir.

Hard Disk Nasıl Çalışır

Hard Disk çalışma biçimi oldukça karışık görünse de, temel birkaç parça hard diskin yapısını oluşturmaktadır. Harici ve dahili hard disklerin çalışma biçimi, diskin içinde yer alan mikro işlemci ve sürücü gibi parçalarla ile sağlanmaktadır. Bu parçalar verilerin işlenmesi için kullanılsa da çalışma sırasında ciddi sarsıntı, baskı ve yüksek sıcaklık arızalara neden olabilir. SSD ve Hard Disk farkı burada yatmaktadır. SSD’lerde, sürücü kullanılmamaktadır. USB Bellek ya da SD kart tarzında bir yapısı ile veri işlemi yapmaktadır. Manyetik yapısıyla oldukça hassas olanların yalıtımlı dış yüzeyleri sıcaklığını azaltsa da, bilgisayarın soğutma sistemi de hard disk için oldukça önem arz ediyor.

Hard Disk Alırken Nelere Dikkat Etmeli

Hard disk ihtiyacı olan kullanıcılar için öncelikle harici mi yoksa dahili kullanım seçimi yapılmalı, ardından ne kadar depolama alanı ihtiyacı olduğu belirlenmelidir. Hard disk 320GB , 500 GB, 1 TB ve 16 TB’a kadar depolama alanı tanıyabiliyor. İhtiyaç duyulan depolama alanı belirlendikten sonra boyut seçimi yapılmalı. 2.5 inç modeller laptoplarda ve harici disklerde kullanılırken, 3.5 inç modeller masaüstü bilgisayarlarda kullanılmaktadır. Harici kullanımlar için hard disk ağırlık ve estetik görünümü için seçim yapılabilir. Siyah, gri, kırmızı, mavi ve metalik renklerle beraber diskin üzerindeki işlemeler dikkate alınarak seçim yapmak mümkün.

Hard Disk Nasıl Kullanılır

Harici disk modellerinde kullanım için hard disk kablosu bilgisayara ya da bağlanacak cihaza tak çalıştır mantığı ile kullanılmalıdır. Ancak bilgisayardan sökmeden önce mutlaka cihazı bilgisayar üzerinden bağlantısını kesip ardından fiziksel olarak sökme işlemini başlatmanız gerekmektedir. Hard disk kablosunu doğrudan bilgisayardan sökmek, hard diskinize zamanla zarar verebilir. Dahili modellerin kullanımı ise, bilgisayar bileşenlerine eklendikten sonra BIOS üzerinden doğrulanıp kullanılabilir. Nadiren de olsa, sürücüyü BIOS üzerinden görebiliyor ancak kullanamıyorsanız hard disk biçimlendirme işlemi gerekebilir. Harici diskleri dahili disk gibi kullanmak için Hard disk kutusu gerekmektedir. Bu kutuyu kullanmak için öncelikle dahili diskinizi kutunun bağlantı apartlarına bağlayıp ardından kutunun USB kablosunu PC’ye ve gerekirse fiş kablosunu prize takmanız gerekmektedir.