Kategoriler

Bellek Kapasitesi

Başka bir kelime deneyin

Grafik İşlemcisi

Başka bir kelime deneyin

Marka

Bit Değeri

128
64
192
256
384
320
Başka bir kelime deneyin

İşlemci Üreticisi

Başka bir kelime deneyin

Slot Yapısı

Başka bir kelime deneyin

Çözünürlük Desteği

Başka bir kelime deneyin

Bağlantı Arayüzü

Kargo Seçenekleri

Bu ürünler, 1-2 iş günü içinde kargoya verilir.
1 iş günü içinde gönderim yapan, düzenli satış yapan,
yüksek puana sahip mağaza.

Yurt Dışından Gelsin

Fiyat Aralığı

TL
-
TL

Ürün Puanı

5 yıldız
4 yıldız ve üzeri
3 yıldız ve üzeri
2 yıldız ve üzeri
1 yıldız ve üzeri

Mağaza Puanı

0 10
Tüm mağazalar

Ekran Kartı

için 530 sonuç bulundu.
Akıllı sıralama nasıl çalışır? Arama ile uygunluk, satış miktarı, satıcı ve ürün puanı, teslimat avantajları, popüler kategoriler, ürüne ait reklam gibi kriterler belirleyici olabilmektedir.

Konum Seç

Ekran Kartı

Bilgisayar kullanan pek çok kişi ekran kartlarının ne kadar önemli olduğunu tahmin edebilmektedir. Bilgisayarınızdan aldığınız verimi ve yüksek performansı sizlere yansıtan unsur ekran kartı olmakla beraber aslen bilgisayarınızda işlenen verilerin somut dünyaya anlayabileceğiniz görüntüler halinde aktarılması görevi de bu kartların işlevinden kaynaklanmaktadır. ekran kartı karşılaştırma işlemini yaparken yalnızca kaç GB olduğuna değil diğer özelliklerinin ve kullanacağınız cihazla olan uyumuna bakmanız da ayrıca önemlidir. Kartın özellikleri çeşitlenmekle beraber bilgisayar kullanıcıları için grafiklerin önemi oldukça fazladır. Hem aldığınız verimi hem de ekranınızda yer alan görüntülerin keyfini daha çok çıkarabilmeniz için bu donanımın iyi olması önemlidir. Diğer bir ismi grafik kartı olmakla beraber adından da anlaşılacağı üzere grafiklerin gösterilmesini sağlayan elemandır.

Ekran Kartı Yapısı

Ekran Kartı Yapısı

Bilgisayarınızı kullanırken yaptığınız işlemler aslında rakamsal veriler halinde işlenmektedir. Bu işlemleri kişilerin anlayabileceği forma sokan ve işlenmiş verileri görüntü sinyallerine dönüştüren eleman ekran kartlarıdır. Bu ürünler bilgisayarınızın ana kart kısmına kendine ait bölümlere takılmaktadır. Bu bölmelere slot veya genişleme yuvaları da denilebilmektedir. Eski kartlar gelişmeden önce işleyecekleri ve yansıtacakları bilgileri öncelikle kendi hafızalarına almaktalardı; ancak yeni ve gelişen teknoloji ile birlikte daha hızlı işlem yapabilmenizi sağlayan hızlandırıcılar bulunmaktadır. Bu sayede işlemciler çok daha hızlı bir şekilde bilgileri işlemekte ve ekranınıza getirmektedir. Bu ürünlerin yapısında bir çıkış bulunmaktadır. Bu çıkış monitöre bağlanmak için yapılan bir VGA çıkışıdır. VGA çıkışları ekran kartları için bulunmakla beraber ek olarak başka cihazlarının ve yansıtma aletlerinin bağlanabilmesine de olanak sağlamaktadır. Hatta yalnızca yansıtma cihazları için değil televizyon için de bağlantı kurabilmek mümkündür. Bilgisayarınızdaki görüntülerin yüksek çözünürlüklü kalitede oluşabilmesi için kartınızın kaliteli olması önemlidir. Bununla birlikte tek önemli parça grafik kartı değildir. Monitörünüzün de kaliteli olması yüksek çözünürlüklü bir görüntü alabilmek için etkilidir. ekran kartı önerisi için araştırma yaparken kendi cihazınıza uyumlu olmasına da dikkat etmeniz gerekmektedir. Bu cihazların tek bir parça gibi görünüyor olması kullanıcıları yanıltabilmektedir. ekran kartı tavsiye edilirken genellikle kaliteli ürünleri seçmeniz söylenmektedir. Bu ürünlerin kalitesi hem ekran kartınızın somut olarak fiziki kalitesini hem montajının sağlandığı kısmın kalitesi hem de tabi olduğu ara yüzün kaliteli olması aranmaktadır. Ekran kartları bilgisayarınız içerisinde ana kart, mikroişlemci, bellek ve monitörle ilişki içerisindedir. Ana kart ekran kartınıza enerji sağlamaktadır. Aynı zamanda bağlantı kurma yolunu da ana kart sağlamaktadır. Mikro işlemci ise piksellerin görevlerini ayarlamaktadır. Bellek ise ekran kartı ve işlemciler arasındaki bilgilerin geçişi esnasında geçici bir depolama sağlamaktadır. Bilgisayar bileşenleri içerisinden monitör ise tahmin edileceği üzere işlenen bilgilerin görüntülenmesini sağlamaktadır.

Ekran Kartının Bileşenleri

Ekran Kartının Bileşenleri

Ekran kartının yapısal olarak özgülenmiş bölümleri ve görevleri bulunmaktadır. Grafik işlemcisi genellikle kısaca GPU olarak da bilinmekle birlikte görüntüye dönüştürme işlevini yerine getirmektedir. Görüntünün işlenebilmesi için görüntü hesapları yapılmaktadır bu yongada. Grafik işleme sürecini yöneten bu eleman işlemcinin kasılmadan işlemeleri yapmaya yardımcı olmaktadır. Görüntü belleği diğer bir adıyla da video RAM ise GPU’nun yapmakta olduğu işlemleri saklamakla görevlidir. Grafik işlemcinin yaptığı hesaplamaları görüntü belleği saklamaktadır. Görüntü belleği ne kadar büyük olursa görüntülerin çözünürlük kalitesi de o kadar yüksek olmaktadır. Bu nedenle ekran kartı özellikleri incelenirken görüntü belleğinin büyük olduğu modelleri tercih etmeniz tavsiye edilmektedir. Dijital analog çeviriciler de ekran kartları içerisinde aktarım ve dönüşüm sağlayan elemanlardan biridir. Görüntü belleğinde yer alan veriler başlangıçta sayısal verilerden oluşmaktadır. RAMDAC olarak da adlandırılan dijital analog çeviriciler bu sayısal verileri sinyallere dönüştürerek onları monitöre göndermektedir. RAMDAC verileri dönüştürürken belli bir hızda çalışmaktadır ve bu hızda ekranınıza düşen görüntülerin yenilenme süresini belirlemektedir. Hz olarak ölçümü yapılan ekran yenileme Hz değeri kadar sayıda yenileme yapılmasına olanak tanımaktadır. Diğer bir eleman ise video BIOS olarak adlandırılmaktadır ve verilerin sirkülasyonunu akışını düzenlemektedir. Kart içerisindeki diğer elemanlar arasındaki çalışma düzenini ve koordinasyonu sağlayan elemandır. Video BIOS elemanı bu işlevlerini görürken içerisindeki bir yazılım sayesinde çalışmaktadır. ekran kartı çeşitleri tüm bu bileşenlerin özelliklerine göre belirlenmektedir. Tüm bu bileşenlerin hızları, kalitesi ve özellikleri sayesinde ekran kartlarının kalitesi de ölçülmektedir.

Ekran Kartı Özellikleri

Ekran Kartı Özellikleri

Ekran kartlarının çeşitli özellikleri bulunmaktadır. Çözünürlük, renk derinliği, tazelenme hızı, görüntü ara yüzü gibi özellikler ekran kartlarının özellikleri arasında sayılmaktadır. Pikseller görüntüyü meydana getiren renk noktaları olarak da düşünülebilmektedir. Bu piksellerin sayısı ise çözünürlük olarak adlandırılmaktadır. İki farklı sayı çözünürlüğü belirtirken kullanılmaktadır. İlk kısımda ve x den önce yazan sayı yatay kısımda yer alan pikselleri ifade ederken x den sonra yer alan sayı dikey kısımdaki piksellerin sayısını ifade etmektedir. Çözünürlük yani ekranda bulunan piksel sayısı ne kadar artarsa görüntü kalitesini etkileyen çözünürlük kalitesi de o kadar artmaktadır. Çözünürlüğün artması ise kullanılan belleği ve bellek ihtiyacını artırmaktadır. Bu nedenle yüksek çözünürlüklü ekran kartı modelleri daha yüksek bellekle çalışmak için daha elverişli olmaktadır. Ekran kartlarının diğer bir özelliği ise renk derinliğidir. Renk derinlikleri piksel içerisindeki renk sayısını belirlemektedir. Renk derinliğinin yüksek olması o pikselin içerisine daha fazla renk miktarının olduğunu göstermektedir. Her ne kadar renk sayısı artıyor olsa da bu renkler ana renkler olan mavi, kırmızı ve yeşil renlerinin karışmasıyla meydana gelmektedir. Daha fazla renk barındıran pikseller veri sayısını da arttıracağı için hem daha fazla bellek alanı hem de veri işleme için ekstra hız gerekmektedir. Görüntü ara yüzü ise çözünürlüğe ve renk derinliğine etki etmektedir. Yüksek kalite çözünürlüğü elde etmek için özel bir teknoloji olan interlacing geliştirilmiştir. Hızlı yenileme sağlaması amacıyla sırasıyla tek ve çift numarada bulunan satırlar yenilenmektedir. Bu sayede hızda artırılmış olmaktadır. Bazı ana kartlar birleşik bir kombinasyonlar sunmaktadır. Bu kartların kendince avantajları ve dezavantajları olsa da genellikle daha yüksek ve gelişmiş performanslar yakalamak için entegre olmayan ayrık modelleri tercih edebilirsiniz. Entegre halde satın alınan ürünleri BIOS yardımıyla iptal edebilmeniz ve yeni bir kart takmanız da mümkündür. GPU performansı ise çekirdeğin saat hızıyla ilişkilidir. Bu hız 250 Mhz den başlayarak 4 Ghz ye kadar yükselebilmektedir. Gelişmiş modellerde GPU lar ayrıca sisteminizin kaynaklarına çok bağımlı çalışmadan kendilerine yetebilmektedir; bu sayede hem bilgisayar kasası hem de sisteminiz daha yüksek performans gösterebilmektedir. Sistem kaynaklarından yararlanan ekran kartlarınızın sistem içerisindeki tüm elemanlarla uyumlu olması gerçek bir verim almanızı kolaylaştırmaktadır. Kendi belleklerinin kapasitesi yüksek olan modeller grafik çözünürlüklerini ve performansını da daha olumlu yönden etkilemektedir.

Ekran Kartı Soğutma Prensibi

Ekran Kartı Soğutma Prensibi

Ekran kartı sıcaklığı çalışması esnasında oldukça artabileceği için bu sıcaklığı düşürmek amacıyla bazı soğutma aygıtları bulunmaktadır. Kartlarınızın soğutulması hem çalışabilmeleri hem de performanslarını tam olarak gösterebilmeleri için gereklidir. Soğutma işlemlerini yapan aygıtların ısı emme veya fan ile soğutma gibi farklı çalışma prensipleri olabilmektedir. Bu sayede ekran kartlarınızın kilitlenmesi ve işlevsiz hale gelmesi önlenebilir. Ekran kartlarınızın soğutulmadığı takdirde kalıcı olarak hasara da uğrayabilmektedir. Soğutucular pasif veya aktif olmak üzere iki farklı çalışma prensibine sahip olabilirler. Pasif olarak adlandırılan soğutucular ısıyı dağıtan ve ileten bir yapıya sahiptirler bu nedenle çalışma esnasında gürültü de çıkarmadan stabil bir şekilde soğutma işlemini yaparlar; ancak yetersiz kalınan durumlarda ekran kartı soğutucu fanlar aktif olarak soğutma yaparlar. Isı emiciler sıcak olan yüzeylere sabitlenmiş şekilde oranın ısısını emerek soğumayı sağlamaktadır. Genellikle en çok ısınan grafik işlemci veya belleğe yapışık halde olmaktadırlar. Gerekli durumlarda ise diğer elemanlar üzerinde de kullanılabilmektedirler. Pasif çalışma prensibine sahip olan kartlarda ısı borularına aktarım yapılarak da bu işlem gerçekleştirilebilmektedir. Isıyı yayma ve iletme performansı açısından bu emicilerin yüzey alanı olabildiğince geniş tutulmaktadır. Eğer yüzey alanı geniş şekilde üretilemiyorsa bu takdirde ısı boruları devreye girmektedir. Bu borular ısıyı sıcak olan alandan daha az sıcak olan yerlere taşımaktadır. Buna ek olarak gelişen teknoloji ile ısıyı yayan ve buharlaşma yapan bir sistem üretilmektedir. Kullandığınız işletim sistemleri ve içerisinde çalışan uygulamalar ekran kartınızın belirli ölçüde belleklerini kullandıkları için kullandığınız modelin belleği önem taşımaktadır. Kaç GB belleğe sahip ürün satın alacağınıza kullandığınız uygulamaların yoğunluğuna göre karar verebilirsiniz. Yeni nesil oyunları ve uygulamaları çalıştırabilmek için en az 2 GB belleğe sahip kartları tercih etmeniz daha sorunsuz şekilde çalışmanıza yardımcı olmaktadır. 4K çözünürlüğüne sahip oyunlar için ise 2 GB yeterli olmamakla beraber en az 8 GB belleği tercih etmelisiniz. RAM miktarı ise performansınızı etkileyen tek unsur değildir. Dilerseniz sayfamız üzerinden hard disk çeşitlerine de göz atabilirsiniz.

Ekran Kartı Satın Almadan Önce Dikkat Etmeniz Gerekenler

Ekran Kartı Satın Almadan Önce Dikkat Etmeniz Gerekenler

Ekran kartlarınızı satın almadan önce dikkat etmeniz gereken bazı unsurlar bulunmaktadır. Seçiminizi yapmadan önce düşünmeniz gereken ilk şey elbette kullanım amacınızın ne olduğudur. Oyun oynama, render alma gibi yüksek grafik gerektiren işlemleri yapmıyorsanız ve bilgisayarınızı temel fonksiyonları ile kullanıyorsanız daha basit seviyelerdeki kartları tercih edebilirsiniz. 3 boyutlu çalışmaları sıklıkla yapıyorsanız ve gelişmiş grafiklere sahip oyunları oynuyorsanız daha üst düzey kartları tercih etmeniz tavsiye edilmektedir. Ekran kartı sıralaması içerisinde daha üst modelleri tercih edecekseniz monitörünüzün de bu grafikleri destekleyecek çözünürlüklerde olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir. Yalnızca oyun oynarken değil tasarım işleriyle de uğraşıyorsanız daha hızlı işlemler yapmanız için markaların üst seviye serilerine yönelmelisiniz. Bu durumda hangi marka ve model ürünü tercih edeceğiniz kişisel zevklerinize bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Genellikle seriler birbiriyle benzer denk özellikler gösterebilmektedir. Bu nedenle hangi ürünü tercih edecekseniz de serilerine bakmanız daha isabetli olmaktadır. Örneğin, bazı modellerin teknolojisi gerçekçi görüntüler ve daha yoğun fiziki etkileşimler sunmaktadır. Objelerin ve insan etkileşimlerin daha yoğun ve gerçekçi görüntülemeleri kullanıcılara daha yoğun bir etkileşim sunmaktadır. Bir başka modelde sağlanan teknolojide ise oyun karakterlerinin saçları dahi çok gerçekçi şekilde görünmektedir. Seçeceğinizin ürünlerin bilgisayarınızda yer alan işletim sistemleri ve diğer yazılımlarla da uygun olması önemlidir. Özellikle DirectX oyun oynayacağınız sıradaki desteği sağladığı için kartınızın da bu sisteme uygun olması gerekmektedir. Kartların son teknolojilere uyumlu olması güncel olarak çıkan oyunları, işletim sistemlerini ve uygulamaları desteklemesini sağlamaktadır. Bu nedenle daha güncel modelleri tercih ederseniz daha uzun süre kartlarınızı kullanabilirsiniz. GDDR5 bellekler rahatlıkla kullanılabilen modellerdendir; ancak daha üst seviyelerdeki bellekler de güncel modellerde kullanılabilmektedir. Seçeceğiniz alternatifin daha zor ısınan modeller olmasına da dikkat etmeniz ayrıca tavsiye edilmektedir. Ekran kartı güncellemesi ile bilgisayarınızı daha yüksek performans gösterebilmesi için zaman zaman yükseltebilirsiniz. Bu niteliklerin yanı sıra ekran kartınızın bilgisayarınızın diğer donanımsal özelliklerine uyumlu olmasına dikkat etmeniz gerekir. Her model her ana kart ile uyumlu olmadığı gibi ihtiyacınız olan performansa ulaşabilmeniz de bu noktada yüksek önem taşır. Bu cihazlarda fiyatlandırma skalası ise belleğine, modeline, desteklediği işletim sistemlerine ve soğutma kapasitelerine göre çeşitlilik gösterebilmektedir. Kullanım yerinize göre daha üst veya standart model tercih ederken fiyatlara göz gezdirerek ihtiyacınıza yönelik ürünleri satın alabilirsiniz.

Ekran Kartı Ne İşe Yarar?

Diğer bir ismiyle grafik kartı, adından da anlaşılacağı üzere bilgisayarınızdaki görüntü ve grafikleri monitöre aktararak bu görüntüleri görmenizi sağlamaktadır. Bilgisayarınızın içerisinde olan biten her şey aslında bu parça sayesinde tarafınıza ulaştırılarak monitörden izlemenizi sağlamaktadır. Bilgisayardaki her türlü bilgi ve veri bu devre tarafından işlenir ardından monitöre yansıtılarak sizlere sunulur. Bilgisayarınızın tüm diğer parçalarından aldığı verileri sizler için görüntüye çevirerek anlaşılır bir şekilde sunan ve görüntü oluşturan ana elemanlardan birisidir.

Ekran Kartı Nereye Takılır?

Ekran kartınızın takılacağı yer diğer elemanların takılı olduğu yer olan ana karttır. Ana kart üzerinde bu elemanların takılabilmesi için ayrılmış bölümler bulunmaktadır. Ekran kartı da kendi için ayrılan bölüme takılmaktadır. Bazı ana kartlarda iki tane ekran kartı bölümü bulunabilmektedir. Bu durum yüksek performans almak isteyen ve genellikle çok yüksek grafiklere sahip oyun oynayan kişiler için üretilmektedir. Eğer elinizde yalnızca bir tane ekran kartı ve iki tane ekran kartı yuvası bulunuyorsa kartınızı üst yuvaya yerleştirmeniz daha yüksek performans almanızı sağlamaktadır. Üst kısımdaki yuva verileri daha hızlı ve yüksek kalitede işlemektedir.

Hangi Ekran Kartı Alınmalı?

Ekran kartı alınırken öncelikle bilgisayarı çoğunlukla hangi amaçlar için kullandığınızı belirlemeniz gerekmektedir. Eğer çok fazla oyun oynuyorsanız ve yüksek grafiklerle bu deneyimi yaşamak istiyorsanız daha performansı yüksek modelleri tercih etmeniz gerekmektedir. Aldığınız ürünün iyi olması kadar onu kullanacağınız diğer elemanların da uyumlu olması gerekmektedir. Eğer bilgisayarınızla uyumlu olmayan ve kaldıramayacağı kapasitede bir ekran kartı alırsanız zaten yüksek bir performans elde edemez ve buna ek olarak daha maliyetli bir alışveriş yapmış olursunuz.

Ekran Kartını Neye Göre Almalıyım?

Ekran kartı alırken genellikle kaç GB olduğuna sıklıkla bakılmakta ancak diğer unsurlar kolayca unutulabilmektedir; ancak yalnızca GB hesabı yapmak ekran kartınızı alırken dikkat edeceğiniz hususlar için yeterli değildir. Performans olarak yüksek bir kalite sunan modelleri tercih etmek grafikleri daha yüksek çözünürlükte görebilmenizi sağlamaktadır. Diğer bir yandan desteklediği ek sistemler ve fonksiyonları bilmek de kullanım esnasında daha yüksek veri almanızı sağlamaktadır. Desteklediği sistemler psu ve diğer ek özelliklere bakarak iyi bir ekran kartı satın alabilirsiniz.

Ekran Kartı Neye Uyumlu Olmalı?

Ekran kartı satın alırken öncelikle kullandığınız bilgisayar ve içerisindeki sistem elemanlarına uyumlu bir alternatif almanız gerekmektedir. Aksi bir durumda her ne kadar iyi bir ürün alırsanız alın istediğiniz verimi almanız imkansız hale gelecektir. Diğer bir yandan bilgisayarınızın kaldırabileceği güçte bir ekran kartı almanız gerekmektedir yoksa bilgisayarınızın hızı oldukça düşebilir. Ekran kartınızın ana karta uyumlu olması ayrıca çok önemlidir çünkü aslen bu cihazı çalıştıran ve bünyesinde barındıran ana karttır. Buna ek olarak RAM uyumunu da incelemeniz daha sağlıklı bir alışveriş yapmanızı sağlayacaktır.