Kategoriler

Soket Yapısı

AM4
AM5
TR4
AM3
Başka bir kelime deneyin

Marka

Bellek Türü

Başka bir kelime deneyin

Anakart Yapısı

Başka bir kelime deneyin

Yonga Seti (Chipset)

Başka bir kelime deneyin

Kargo Seçenekleri

Bu ürünler, 1-2 iş günü içinde kargoya verilir.
1 iş günü içinde gönderim yapan, düzenli satış yapan,
yüksek puana sahip mağaza.

Fiyat Aralığı

TL
-
TL

Ürün Puanı

5 yıldız
4 yıldız ve üzeri
3 yıldız ve üzeri
2 yıldız ve üzeri
1 yıldız ve üzeri

Mağaza Puanı

0 10
Tüm mağazalar

Anakart

için 550 sonuç bulundu.
Akıllı sıralama nasıl çalışır? Arama ile uygunluk, satış miktarı, satıcı ve ürün puanı, teslimat avantajları, popüler kategoriler, ürüne ait reklam gibi kriterler belirleyici olabilmektedir.

Konum Seç

Anakart

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte hayatın her alanında kullanılmaya başlanan bilgisayarların işletim sisteminin en önemli parçalarında biri anakarttır. Bilgisayarın çalışma kalitesini belirleyen bu parça ilk defa 1982 yılında kullanılmıştır. O günden beri gelişen ve dönüşen anakart, bilgisayarın iskeleti olarak bilinir. anakart gücü ve kalitesine göre bilgisayarın kaldırabileceği yük de değişmektedir. Bilgisayar dışında birçok teknolojik alette olan anakart, cihazın tüm donanımlarını birarada tutar ve donanımların birbiriyle iletişim kurmasını sağlar. Donanımların koordine şekilde çalışmasını sağlayan anakart, cihazın gücünü belirleyen ve veri akışını sağlayan en önemli parçadır. Farklı modelleri kullanarak cihazınızdan alacağınız verimi belirleyebilirsiniz. Bunun yanı sıra son teknolojiyle üretilmiş olan anakart seçimi ile bilgisayarınızdan alacağınız verimi üst seviyeye çıkartabilirsiniz. İş ya da günlük kullanımlarınızdan başka, rahat ve kesintisiz oyun deneyimi için de seçeceğiniz ürünler farklı olacaktır. Hâlihazırda bulunan anakartınızı değiştirmek ve yenilemeler yapmak istiyorsanız ve bilgisayarınızın bütün donanımsal parçaları yüksek hıza sahipse, yine yapacağını seçimlerde bu parçalarla uyumlu bir ürün seçiminde bulunmanız gerekecektir. Yapacağınız anakart değişimi esnasında floopy destek kablolarına, sabit diskinize, PCI yuvalarının sayısına dikkat etmeniz gerekecektir. Ürünün en önemli özelliklerinden birisi de bağlantı özellikleridir. Bazı ürün modelleri Wifi bluetooth gibi özelliği içerebileceği gibi bazı ürün modellerinde bu özellik ek aparatla ile sağlanır. Satın alacağınız laptop anakart içerisine ekran kartı, ses kartı, ram ve işlemci gibi iç donanımları kendi isteğinize göre yerleştirebilir, bilgisayarınızın kullanımını optimal hale getirebilirsiniz. Ürün modellerini incelemek ve fiyatlar hakkında bilgi sahibi olmak için bilgisayar bileşenleri sayfamızı inceleyebilirsiniz.

Anakart Seçiminin Önemi

Anakart Seçiminin Önemi

Bir anakart grafik işlemcileri, ses yongaları, özel ağ bileşenleri ve daha pek çok özelliğe sahiptir. Bilgisayarınızın verimliliğini, hızını, kullanışlılığını doğrudan etkileyen bir mekanizma olan anakarta bütün parçalar doğrudan ya da dolayı olarak bağlanmış bir haldedir. Bu bakımdan anakart ekran kartı uyumu oldukça önemli olmakla birlikte, bilgisayarınızın uzun ömürlü kullanımı için de oldukça gereklidir. Üzerinde devreler, yonga setleri, RAM yuvaları ve kart slotları bulunan anakartın işlemci markasını desteklediğinden emin olmalısınız. Bütün bilgisayar parçalarının birbiriyle koordineli bir şekilde çalışabilmesi için oldukça önem arz eden bu parça, bilgisayarın performansı ve uzun ömürlülüğü üzerinde etkilidir. Diğer yandan çevre birimlerini, harici donanımı ve görüntüleri bilgisayara adapte ederek bilgisayar dışındaki dünyayla bağlantıyı sağlar. Öte yandan anakart ram uyumu da dikkat etmeniz gereken bir diğer husustur. Anakartınızın hangi işlemciyi desteklediğini bilmeniz ve bu işlemciyle uyumlu olarak hangi soket tipini kullanmanız gerektiğine de dikkat etmelisiniz. Performans kalitenizi ileriye taşımak ve aksaklıklarla karşılaşmamak için satın alacağınız anakart minimum bus hızı 1333 Mhz özelliği göstermelidir. Yine ürün seçiminizi yaparken ihtiyaçlarınızı ve bütçenizi de olarak göz önünde bulundurmalısınız. Örneğin gündelik işlemleriniz için ya da rutin ofis çalışmalarınız için tercih edeceğiniz ürün modeli başka iken yazılımcılık, programcılık gibi işler ile uğraşıyorsanız seçeceğiniz ürün modeli elbette farklı olacaktır. Fazla hafıza gerektirmeyen uygulamalar yapıyorsanız, USB girişleri haricinde harici bir bellek takmıyorsanız seçimlerinizi yaparken göz önünde bulundurmalısınız. Bellek gerektiren işlerle uğraşmanız, bilgisayarınıza harici diskler takma gereksiniminiz ve yüksek hız ihtiyacınız anakart modelleri arasından farklı tercihler yapmanızı gerektirecektir.

İşlemcinize Uygun Anakart Çeşitleri

İşlemcinize Uygun Anakart Çeşitleri

Satın alırken değerlendirdiğiniz kriterleri doğru ve yerinde bir şekilde yaparsanız anakart işlemci uyumu iyi biçimde sağlanabilir. İyi işlemci uyumu ise diğer donanımlarınızla satın aldığınız ürünün performans kısıtlamasına uğramadan doğru bir biçimde çalışmasını sağlayacaktır. Diğer yandan yoğun kullanımlarınız esnasında ısınma gibi problemler yaşıyorsanız, bu sorunu çözümü için tasarlanan soğutmalı modelleri tercih edebilirsiniz. İçerisine yerleştirilen soğutma sistemleri sayesinde uzun süren oyunlarınızda dahi ısınma ile karşılaşmaz ve kesintiye uğramadan oyununuza devam edebilirsiniz. Yüksek kaliteli üretim materyalleri ile piyasaya sunulan bu ürünler ısınmalar sebebiyle meydana gelebilecek bütün olumsuz durumları da ortadan kaldırır. Bütün anakart bağlantıları güvenli bir biçimde korunur ve ürününüzü, böylece bilgisayarınızı da uzun süre kullanabilirsiniz. Diğer yandan soğutma sistemleri anlık elektrik dalgalanmalarını da önler, bu sayede bütün bilgisayar donanımı da korunabilir. Oyun oynayan ve bilgisayar üzerinden yoğun bir biçimde çalışan kişiler düşünülerek tasarlanan anakartlarda bulunan overlock özelliği sayesinde bellek ve işlemci hızları yükseltilebilir, size sunulan performans hızının daha ilerisine ulaşabilirsiniz. Yapacağınız gaming anakart seçimleri hem hızınızı hiç düşürmeden korumanızı hem de uzun süren kesintisiz performansı sağlayacaktır. Gamer’lar için geliştirilen ürün modellerinde birden çok PCI Express kısmı bulunur. Fazla yuvalar sayesinde Crossfire ya da SLI gibi yöntemler ile var olandan harici olarak ekran kartları takılabilir, oyunlardaki performans maksimuma çıkarılabilir. Yine anakart üzerinde bulunan Bluetooth, USB, SATA, IDE girişleri; PCI Express, PCI, işlemci ve bellek yuvaları da seçimlerinizi yaparken dikkat etmeniz gereken hususlar arasında yer alıyor. Öte yandan yeni nesil ürünlerde daha çok USB 3.0 ve USB 2.0 ara birimli USB girişleri bulunmaktadır. Satın alacağınız ürüne karar verirken anakart çeşitleri arasından amacınızı, kullanım sıklığınızı, kullanım alanınızı ve bütçeniz göz önünde bulundurmanız gerekir. Ürünün asıl işlevi olan ihtiyaç duyulan enerjiyi dengeli bir biçimde dağıtmak görevi bilgisayarınızın donanımsal parçalarının çalışması için oldukça büyük önem arz eder. Diğer yandan takılı aygıtlarınız hızlarını ayarlamak ve dengelemek; yazılımlar ve donanımlar arasındaki veri iletişimini de koordine etmek anakartın temel görevleri arasında yer alır.

İşlemciniz ve Anakart Özellikleri

İşlemciniz ve Anakart Özellikleri

Bilgisayarda bulunan işlemci kısaca veri işleme görevini yerine getiren parçalardır. Bilgisayar birimlerinin düzgün ve kesintisiz bir biçimde çalışması ve bu birimler arasında akışta olan bilgileri kontrol edilmesi de yine işlemcinin görevleri arasında yer alır. Seçim yapacağınız ürünün işlemcinizi desteklemesi, memnuniyetiniz ve cihazınızın sağlığı için oldukça önemlidir. Diğer yandan desteklenen işlemcinin de hangi soket tipiyle uyumlu olduğunu da bilmeniz gerekecektir. Anakart bilgisayar verimliliği için oldukça önemli olan ve uyumluluğunu önceden kontrol etmeniz gereken bir husustur. “Form Factor” konsepti ile bilgisayarınızın anakartınızla uyumlu olup olmayacağını kolayca test edebilirsiniz. Standart olarak kullanılan ve sıkça tercih edilen ürün modelleri ise 305 x 244 mm ebatlarına sahiptir. Tercih edeceğiniz standart ya da özel ürünlerde ekran kartı olup olmadığına dikkat etmelisiniz. Bilgisayar anakart bazı modellerde ekran kartı içerebilirken bazılarında içermemektedir. İçermeyen modellerde, ürününüzü satın aldıktan sonra harici olarak uyumlu ve ihtiyacınızı karşılayan bir ekran kartı almanız ve takmanız gerekecektir. Diğer yandan bilinmesi gereken husus ise yongalardır. Ürünün üzerinde yer alan ve adeta beyin görevi gören yongalar, Chipset adıyla da anılabilir. Bu entegre devreler bazı önemli işlemleri gerçekleştiren denetçilerdir. Çevre birimleri, veri yolları, önbellek ve işlemci arasındaki veri akışını denetler ve düzenler. Bu bakımdan anakart fiyatları yonganızın kalitesine göre de değişkenlik gösterecektir. Yongalar bilgisayarınızın hızı, özellikleri ve kalitesi üzerinde doğrudan etkisi olan birkaç bileşen arasında yer almaktadır. 2 parçadan oluşan chipsetler PCI Express, AGP, bellek ve işlemciden sorumludurlar. Kontrollerinin yanı sıra aralarındaki veri akışını da düzenler. Diğer yandan Ethernet ve ses gibi anakarta dayalı özelliklerden, USB’den, PCI veri yolundan, güç yönetiminden ve giriş çıkış birimlerinden de sorumlu olan yongalar hangi çeşitte bellek ve yuva kullanıldığını da belirler. Satın alacağınız 775 ya da 1150 pin anakart, işlemciniz ile anakart arasındaki haberleşmeyi sağlar. Pin sayınız, soket numaranızla tam olarak aynı değerdir.

Kaliteli Anakart Modelleri

Kaliteli Anakart Modelleri

Bilgisayarınızın performansını mükemmelleştirmek için anakartınızın da kalitesini artırmalı ve diğer donanımlarla uyumlu hale getirebilirsiniz. Bilgisayarınızda çok yoğun bellek gerektiren işler yapıyor olabilir ya da uzun saatler boyu oyun oynuyor olabilirsiniz. Bilgisayarınızın performansını artırmak ve kesintisiz bir biçimde etkinliklerinizi gerçekleştirmek için anakartınızı da optimize etmelisiniz. 775 ya da 1156 pin anakart ile verileriniz arasındaki haberleşme hızını en yükseklere çıkarabilirsiniz. Pin, bir anakartta donanımlar arası haberleşmeyi sağlayan birimlerdir. Aynı zamanda soket numarasını da belirleyen pin sayısı, bilgisayar hızınız için de oldukça önemlidir. Yine satın aldığınız ürünlerde işlemciniz ile arasında pin uyumunu da gözetmeniz gerekecektir. Diğer türlü yapacağınız alışverişlerde, ürününüz işlemciniz ile uyumlu olmadığı için ürününüzü bilgisayarınıza takamazsınız. İyi bir anakart önerisi almak ve bilgisayarınızın çalışma performansını en üst düzeye çıkarmak için, bilgisayarınızın teknik ve donanımsal özelliklerini en iyi şekilde bilmelisiniz. Bilgisayarınızın ihtiyaçlarını ve özelliklerini en iyi şekilde tespit ettikten sonra, ürün seçimi yapmak daha kolay olacaktır. Aksi takdirde ürününüzle cihazınız arasında uyum olmayacak, hızınız düşecek ve verimlilik düşecektir. Donanımsal bütün parçaların bir arada koordineli ve hızlı bir biçimde çalışabilmesi yapacağınız seçimlere bağlıdır. İskeletiniz ne kadar güçlü ve uyumlu olursa performansınız da aynı ölçüde artacaktır. Yine modellerin fiyatları da onboard çıkış sayılarına, ekran kartı portlarına ve ram portlarına göre değişkenlik gösterebilir. Eğer bilgisayar oyunlarıyla ilgileniyor ve günün büyük bir kısmını bilgisayar başında geçiriyorsanız size özel tasarlanmış ürün modellerini de tercih edebilirsiniz. Bu bakımdan yapacağınız seçimlerde giriş çıkış sayısını fazla olduğu ve soğutma sistemli olanlara dikkat etmelisiniz.

Her Bilgisayara Uygun Anakart Modelleri

Her Bilgisayara Uygun Anakart Modelleri

Satın alacağınız ürünün dikkat etmeniz gereken pek çok özelliği bulunmaktadır. Örnek vermek gerekirse soket tipi ve numarası bunların başında gelir. Satın alacağınız ürünün işlemcinizle olan uyumunun yanı sıra, işlemcinin de soket ile uyumu büyük önem arz etmektedir. Bu bakımdan 1150, 1151, 775 pin anakart gibi pek çok çeşidi bulunan ürünler arasında en doğru seçimi yapmalısınız. Pin sayısı ile soket numarası aynı anlama gelmektedir. Ürününüz üzerinde yer alan pin sayısı ya da soket numarası işlemciniz ve anakartınız arasında bağlantıyı sağlayacağı için doğrudan bilgisayar hızınız üzerinde etkilidir. Diğer yandan hafıza bus hızı da ürününüzün desteklemiş olduğu ram hızını belli eder. Satın aldığınız ürünle uyumlu olan bir ram seçmek adına mhz hızlarını kontrol etmeli ve bu yönde bir tercihte bulunmalısınız. Görüntünün de önemli olduğuna inanıyorsanız led özellikteki ürünleri tercih edebilir ve birbirinden farklı ışıklandırmalar ile odanızı, çalışma alanınızı renklendirebilirsiniz. Seçebileceğiniz en iyi anakart bilgisayarınızın teknik ve donanımsal özellikleri dikkate alınarak seçeceğiniz anakarttır. İşlemcinizin ve donanımınızın birbiriyle uyumlu çalışabilmesi de hızınız ve performansınız açısından önemlidir. Satın alacağınız anakart çok hızlı bir hız potansiyeline sahip olabilir. Ancak bu hız potansiyeli sizin bilgisayarınızın diğer parçalarıyla uyumlu olmayacağı için pek bir anlam ifade etmeyecektir. Bilgisayar donanım parçalarının birbiri arasındaki iletişimi, veri akışının hızı ve koordinasyonu açısından seçiminizin bilgisayarınıza özel olması gerekecektir. Elbette bilgisayarınızın pek çok parçasını yenileyerek hızınızı doğrudan artırabilirsiniz. Sonradan değiştirebileceğiniz ekran kartı, ses kartı, görüntü kartı ve ram gibi özellikler ile tam olarak aradığınız performansı yaratabilirsiniz. Öte yandan overlock özellikli anakartları da seçerek hızınızı çok yükseklere çıkarabilme şansına sahipsiniz. Bu ürün çeşidinde bellek, işlemci ve ekran kartı hızları belirli voltajlar ile ayarlanır. Voltaj ile hızlarının ayarlandığı bu ürün çeşidinde optimal faydayı sağlayabilirsiniz. En iyi anakart tavsiyesi ihtiyaçlarınıza ve bütçenize en iyi cevabı veren tavsiyedir. İhtiyaçlarınızı ve bütçenizi iyice belirleyip ürün seçimlerinizi ona göre yapmalısınız. Ortalama hız, bellek, işlemci hız ihtiyacınızı belirlemek size ne tür bir ürün almanız gerektiği konusunda fikir verecektir. Siz de ürün gruplarının tamamını incelemek için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Anakart ile İlgili Bunları Biliyor Muydunuz?

  • "Form Factor" kavramı sayesinde anakartın PC'niz ile uyum sağlayıp sağlamayacağını öğrenebilirsiniz.
  • Standart ATX anakartlar 305x244 mm ebatlarındadır ve en sık kullanılan anakart modelleridir.
  • Bazı anakartların dahili ekran kartı da bulunur; dahili ekran kartı bulunmayan anakartlar için ekstradan ekran kartı satın almanız gerekebilir.

Anakart Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Satın almayı planladığınız anakartın hangi işlemci markasını desteklediğini öğrenin.
  • Anakartın desteklediği işlemcinin hangi işlemci soket tipi ile uyumlu olmasına dikkat edin.
  • Kaliteli performans için alacağınız anakartın minimum hafıza bus hızı 1333 Mhz olmalıdır.

Anakart Ne İşe Yarar?

Anakartın yaptığı işlemler 6 gruplama yaparak açıklanabilir. Bunların başında güç kaynağı olması ve güç dağılımını yapması var. Bileşenlerin güç kaynağı olmasının yanı sıra onların güç dağılımını da gerçekleştirmektedir. Diğer görevi ise; kalıcı bir yazılım olan Bios sayesinde yazılım, sistem ve donanım arasındaki bağlantıyı sağlamasıdır. İşlemci ve RAM dışında birçok donanımın birbiriyle iletişim kurmasını sağlayan temel bir parça olan anakart, aynı zamanda bir veri merkezidir. Diğer yandan bilgisayarın performansı, hızı ve gücü üzerinde büyük bir etkiye sahiptir. Bilgisayarın bileşen uygunluğu önemli bir konudur ve bu uyum anakart sayesinde sağlanır. Bilgisayarın ekran kartı, işlemcisi ya da RAM’ inin anakart ile uyumlu olması gerekir ki sorunsuz bir şekilde çalışabilsin.

Anakart Neden Yanar?

Yanlış kullanıma bağlı olarak yanan telefon anakartlarını korumak için telefonunuzu kullanırken dikkat etmeniz gereken bazı noktalar vardır. Bunların başında Anakartın su teması gelmektedir. En yaygın anakart yanma sebebi sıvı temasıdır. Diğer yandan telefonun aldığı darbe de yanma olayını tetikleyebilir. Telefonunuzun düşmesini ya da darbe almasını önleyerek telefon anakartınızı koruyabilirsiniz. Bunun yanı sıra teknik bir arıza olan yazılım çökmesinden dolayı da yanma meydana gelebilir. Son olarak da yüksek voltajın yanma eylemine sebep olableceğini unutmamalısınız. Bilgisayar ve televizyonlarda oldukça sık karşılaşılan yüksek voltajlı anakart ya da harddisk yanmasının önlemlerini almalısınız. Yüksek voltajın yanı sıra anakart için alınabilecek en basit önlemlerden biri ürünün düzenli olarak tozunun alınmasıdır.

Anakartımı Nasıl Öğrenirim?

Ekran kartını yükseltmek için ya da sürücüleri online olarak yükseltmek için anakart hakkında bilgi sahibi olunması gerekir. Bazı donanımları yükseltebilmek için bunu anakartın desteklemesi yani uyumlu olması gerekir. Uyumlu olup olmadığını bilmek için de anakartın modelini ve numarasını bilmek gerekir. Bilgisayarınızın anakart bilgilerini öğrenmek için basit iki farklı yöntem vardır. Birinci yöntemde sistem bilgileri üzerinden öğrenme gerçekleştirilir. Önemli olan bilgisayarın komut sistem bilgi sayfasına ulaşabilmektir. Başlat tuşuna bastığınızda çıkan arama bölümüne “çalıştır” yazmalı ve ardından açılan sayfada msinfo32.exe kavramı aranmalıdır. Bu arama gerçekleştikten sonra karşınıza model ve numara bilgileri çıkacaktır. Diğer yöntemin farkı ise açılan sayfada dxdiag yazarak arama yapılmasıdır.

Anakart Nasıl Seçilir?

Tüm donanımı işlemciye bağlayan, güç kaynağından elektriği dağıtan ve depolama alanı sağlayan bu önemli parçanın seçimi cihazınızın çalışma performansı için oldukça önemlidir. Bilgisayarın birincil devre kartı olan anakartı seçerken dikkat etmeniz gereken oldukça önemli kriterler vardır. Bu kriterlerin başında anakart işlemci uyumu gelmektedir. Anakart modellerine göre çeşitlilik gösteren işlemciler arasından uygun olanı tercih etmelisiniz. İşlemcinize uygun anakartı seçtikten sonra anakart ve bilgisayar kasası uyumuna da dikkat etmeniz gerekir. Bunların yanı sıra parçanın size sunduğu ek özellikleri de değerlendirmeniz gerekmektedir.