Kategoriler

Marka

Güç (Watt)

Başka bir kelime deneyin

Verimlilik

Başka bir kelime deneyin

Fan Boyutu

Başka bir kelime deneyin

Kargo Seçenekleri

Bu ürünler, 1-2 iş günü içinde kargoya verilir.
1 iş günü içinde gönderim yapan, düzenli satış yapan,
yüksek puana sahip mağaza.

Yurt Dışından Gelsin

Fiyat Aralığı

TL
-
TL

Ürün Puanı

5 yıldız
4 yıldız ve üzeri
3 yıldız ve üzeri
2 yıldız ve üzeri
1 yıldız ve üzeri

Mağaza Puanı

0 10
Tüm mağazalar

Güç Kaynağı

için 565 sonuç bulundu.
Akıllı sıralama nasıl çalışır? Arama ile uygunluk, satış miktarı, satıcı ve ürün puanı, teslimat avantajları, popüler kategoriler, ürüne ait reklam gibi kriterler belirleyici olabilmektedir.

Konum Seç

Güç Kaynağı

Güç kaynakları tüm elektronik aletlerde ve cihazlarda kusursuz bir çalışma gerçekleştirilebilmesi sebebiyle elektrik gücü ile çalışma prensibini esas alan temel ekipmanlardan biri olarak bilinmektedir. Hali hazırda var olan bir elektrik sisteminin veya elektronik cihazın işlevlerini gerçekleştirmek için ihtiyaç duyduğu enerjinin üretilmesini sağlamak güç kaynaklarının temel görevidir. Büyük küçük tüm elektronik cihazlar güç kaynaklarına bağlı olarak çalışmalarını gerçekleştirmektedir. En küçük güç kaynağı ise günlük hayatta sıklıkla kullanılan ve rastlanılan piller olarak bilinmektedir. Pillerle başlamak üzere güç kaynakları elektronik aletin büyümesi ve işlevselliğinin artmasıyla beraber gelişim göstermekte, güç seviyelerini arttırmaktadır. Teknolojinin gelişmesiyle beraber bilgisayarların kullanımı ve varlığı günlük hayatta önemli yer tutan unsurlardan biri haline gelmiştir. Oldukça kompleks ve geniş çalışma prensiplerine sahip olan bilgisayarlar oldukça güçlü ve donanımlı bir güç kaynağına sahiptirler. Bilgisayarlar monitör, kasa, klavye gibi birçok ekipmanın toplanmasıyla oluşabileceği gibi her bileşenin tek parçada oluştuğu diz üstü seçenekleri ile de hizmet vermektedir. Güç kaynağı her ne kadar tek bir başlık altında toplanıyor olsa da içerisinde yüksek donanıma sahip birçok mekanizma ve elektrik sistemi bulunmaktadır. İçerisinde bulunan her parça ve her sistem yüksek teknoloji sistemler kullanılarak üretilen ve geniş sistem donanımlarına sahip mekanizmalar olarak adlandırılmaktadır. Masaüstü bir bilgisayar seçeneği için güç kaynağı içerisinde elektronik devreler ve sistemler bulunduran, kasa içerisine yerleştirilmiş ve akım oluşmasını sağlayan bir donanım olarak bilinmektedir. Güç kaynağı kullanımı bilgisayarın performansını ve gücünü arttırdığı gibi kullanılan enerjinin eşit miktarlarda farklı fonksiyonlara ve çalışma alanlarına dağıtılması amacıyla da kullanılan temel ekipmanlardan biridir. İhtiyaç duyulan bu enerji dağılımının sistematik ve eşit bir biçimde dağıtılması için güç kaynağının kullanımı büyük bir önem arz etmektedir.

 Bilgisayar Güç Kaynağı Nedir?

Bilgisayar Güç Kaynağı Nedir?

Bilgisayarların kullanımı teknolojinin hayata kattığı en önemli gelişmelerden biri olarak adlandırılmaktadır. Bilgisayarların sorunsuz çalışması; uzun ömürlü ve dayanıklı bir kullanım süreci geçirmesi için en önemli etkenlerden biridir. Bilgisayarların sağlığı ve güvenli için güç kaynakları büyük bir önem taşımaktadır. Bilgisayarları oluşturan tüm parçaların nizami bir şekilde çalışması ve işlevlerini tam performans gösterebilmeleri için bilgisayar güç kaynağı varlığına ihtiyaç duymaktadır. Bilgisayar güç kaynağı bir bilgisayarın çalışabilmesi ve tüm fonksiyonlarını gerçekleştirebilmesi için ihtiyaç duydukları enerjinin aygıta akım yolu ile aktarılmasını sağlayan elektronik sistemler olarak adlandırılmaktadır. Bilgisayar güç kaynakları hali hazırda var olan elektrik enerjisine bir yön verme işlemi göstererek akım yönünde hareket ettirir ve bu enerjiyi akıma dönüştürerek enerji vermeyi hedeflemektedir. Bilgisayar güç kaynağı çeşitleri her ne kadar standart bir başlık altında toplanıyor olsa da binlerce farklı seçenek bulundurmaktadır. Bilgisayar güç kaynağı çeşitlilik gösterirken dikkat edilmesi gereken birçok unsur ve alt başlık bulunmaktadır. Güç kaynağının bilgisayara uyumu, bilgisayarın çalışma prensibini ve verimliliğini arttırması, performansını yükseltmesi gibi birçok nedenle büyük bir önem arz etmektedir. Bilgisayar güç kaynağı seçimi yapılırken bilgisayarın teknik özellikleri esas olmak üzere kullanıcının belirlediği teknik, donanımsal ve özel birçok talep ile güç kaynakları modelleri kullanıcıya çeşitlilik sunmaktadır. Bilgisayar güç kaynağının kullanımı ve nitelikli bir güç kaynağı seçimi yapmış olmak bilgisayarın tüm sistemsel fonksiyonlarını güçlendirmeyi ve performansını arttırmayı esas alarak bir çalışma gerçekleştirmektedir. Doğru bir bilgisayar güç kaynağı tercihi yapmak bilgisayarın hali hazırda kullandığı gücün ve performansın arttırılması gibi etkileri de bulunmasıyla; bilgisayarın daha yüksek bir çalışma hızına erişmesini, daha donanımlı çalışmasını ve sistem hızının arttırılmasını sağlamaktadır. Global kaynaklarda Power Supply Unit olarak da adlandırılan güç kaynakları kısaltma adı olarak PSU ismiyle bilinmektedir.

 Güç Kaynağının Çalışma Prensibi Nedir? Nasıl Çalışır?

Güç Kaynağının Çalışma Prensibi Nedir? Nasıl Çalışır?

Güç kaynaklarının bilgisayar kullanımına ve performansına olan olumlu etkisi her kullanıcı ve teknoloji meraklısı tarafından bilinmektedir. Kullanımı kadar güç kaynağının çalışma prensibi de merak edilen ve ilgi duyulan konu başlıklarından biridir. Güç kaynakları içerisinde elektronik devreler ve transformatör denilen bir mekanizma bulundurmaktadır. Bu iç donanımı sayesinde bilgisayar içerisinde var olan gerilim değerini ölçmektedir. Güç kaynakları gerilim değerini ölçüp değerlendiren, sonrasında ihtiyaç duyulan enerji seviyesini belirleyen sistemlerdir. Güç kaynakları enerjiyi doğru akım yöntemi ile ileten sistemlerden biridir. Normal şartlarda şebeke kaynağından çıkan ve bilgisayara doğru iletilen elektrik akımı ihtiyaç duyulan değerden daha yüksek değerlere sahip olabilmekte ve homojen olmayan bir enerji dağılımına sebep olmaktadır. Güç kaynağı ise dağıtılan bu elektrik akımının güncel değerini düşürerek kullanılan her sistem ve parçaya kullanım anında ihtiyaç duyduğu kadar enerji ve elektrik iletimi sağlamayı hedeflemektedir. Güç kaynağı kullanımı bir bilgisayarın çalışmasındaki en önemli etken olduğu gibi sağlıklı ve doğru çalışan bir güç kaynağı bilgisayarın çalışma performansını arttırmakta ve verimlilik sağlamaktadır. Güç kaynakları içerdikleri Watt değerlerine göre değişkenlik gösterebileceği gibi standart bir güç kaynağı için bu değerler genellikle 300-350 Watt arasında seyretmektedir. Güç kaynağı kullanımı kadar doğru güç kaynağı seçimi gerçekleştirmiş olmak da büyük bir önem ve titizlik gerektiren konulardan biri olarak bilinmektedir. Bilgisayar güç kaynakları diğer bir adıyla Power Supply Unit kullanımı bilgisayarın temel parçaları, bileşenleri ve içerisinde bulunan şebeke mekanizmalarında gerçekleşmesi olası olan tüm aksaklık ve sorunlara karşı koruyu bir görev üstlenmektedir. Dengeli bir elektrik akımı dağıtılmasını sağlayan bilgisayar bileşenleri, cihazlara ve kullanıcılara elektrik tasarrufu başta olmak üzere birçok olumlu geri dönüş sağlamaktadır.

 Güç Kaynağını Oluşturan Bileşenler Nelerdir?

Güç Kaynağını Oluşturan Bileşenler Nelerdir?

Güç kaynakları günümüzde bilgisayar servisi veren ve bilgisayar donanımlarına sahip her konumda kolaylıkla ulaşılabilen sistemlerdir. Güç kaynağını oluşturan bileşenler birçok teknik donanıma ve özelliğe göre çeşitlilik göstermektedir. Güç kaynakları içerisinde mutlaka bir adet ana kart bağlantı çıkışı bulunmaktadır. Ana kart bağlantı çıkışı ATX veya AT olarak adlandırılabilmektedir. Güç kaynağı içerisinde bulunan diğer temel bileşenlerden biri de sabit disklerdir. Standart bir güç kaynağı içerisinde dört tane sabit disk bulunmaktadır. Bu disk akım değerleri ise 5V ve 12V değerine sahip olan sabit disk seçenekleridir. Sabit diskler haricinde güç kaynağı içerisinde kompakt diskler de yer almaktadır. Güç kaynağı içerisinde standart bir kaynak için mutlaka iki adet disket sürücü çıkışı bulunduğu bilinmektedir. Bulunan disket sürücü çıkışları ise 5V ve 12V değerine sahip çıkışlar olarak yer almaktadır. Güç kaynağı içerisinde bulunan ana kart bağlantı çıkışları üzerlerinde birçok bağlantı kablosu bulundurmaktadır. Bağlantı kablolarının yardımı ve iletimiyle eksiksiz olarak tüm parçalara güç kaynağından başlayarak elektrik dağıtımı gerçekleştirilmektedir. Güç kaynağı kullanımı bilgisayarın ilk edinildiği andan itibaren aktif olarak çalışan bir sistem olması sebebiyle zaman zaman aksaklıklara sebep olabilmektedir. Sürekli çalışması güç kaynağının ısınmasına neden olabileceği gibi önlemler ve tedbirler alınmadığı takdirde yanmasına veya arızalanmasına neden olabilmektedir. Güç kaynağını soğutmak ve bilgisayar sisteminin temel parçalarını rahatlatmak için kullanılan ekstra mekanizmalar ve soğutma sistemlerinin kullanımı sıklıkla gözlemlenmektedir. Kesintisiz güç kaynağı kullanımı kadar güç kaynağının düzenli bakımı, rutin işlemleri de sağlıklı bir kullanım süreci geçirilmesini sağlayan önemli unsurlar arasında yer almaktadır.

 Bilgisayar Güç Kaynağı Fiyatları Nedir?

Bilgisayar Güç Kaynağı Fiyatları Nedir?

Bilgisayar güç kaynakları uzun ömürlü ve sağlıklı bir bilgisayar kullanımı gerçekleştirilmesi için seçimi büyük bir önem teşkil eden ekipmanların başında gelmektedir. Sağlıksız bir güç kaynağı ile çok donanımlı ve yüksek teknolojik niteliklere sahip bir bilgisayardan dahi beklenilen performans alınamamaktadır. Bu nedenle bilgisayar güç kaynağı seçimi özellikle vakitlerinin büyük çoğunluğunu bilgisayar kullanarak geçiren, bilgisayardan çalışan veya bilgisayarın depolama alanlarını yüksek oranda kullanan kişiler için ekstra bir önem arz etmektedir. Doğru ve sağlıklı bir güç kaynağı seçimi bilgisayarın tüm hızını, verimliliğini, teknik donanımlarını arttırdığı gibi tasarruflu bir kullanım sunmayı vadetmektedir. Bilgisayar güç kaynağı fiyatları birçok alt başlık ve özellik altında kullanıcılara geniş bir fiyat aralığı sunmaktadır. Başlıca; marka, model, güç kaynağı donanımı, akım seviyesi, ana kart girişleri ve türevleri, disk seçenekleri gibi birbirinden farklı ve seçenekli birçok madde bilgisayar güç kaynağının fiyatlarının belirlenmesinde etkin rol oynamaktadır. Çok çeşitli ve geniş bir fiyat bandına sahip olduğu bilinen bilgisayar güç kaynakları doğru ve güvenilir bir tercih yapıldığı takdirde uzun ömürlü kullanıma uygun olarak tasarlanmış enerji sistemleridir. Dayanıklı kasa ve metal sistemleri, yüksek teknoloji ile üretilmiş donanım ve kablo bağlantıları ile oluşabilecek tüm teknik aksaklıkların önüne geçilmesi hedeflenmektedir. Güç kaynağı devreleri de içerisinde bulunan tüm diğer teknik materyaller gibi kusursuz bir akım iletmesi amacıyla tasarlanmaktadır. Bu nedenle bilgisayar güç kaynakları standart bir kullanım ve ortalama bir bilgisayar modeli için bir kere alınan veya bir kere değiştirilen ürünler olarak adlandırılmaktadır. Bilgisayar güç kaynakları hakkında detaylı bilgi edinmek, güç kaynağı ürün özelliklerini incelemek için FSP güç kaynağı sayfamıza göz atabilirsiniz.

 Bilgisayar Güç Kaynağının Performansını Arttırmak İçin Neler Yapılmalıdır?

Bilgisayar Güç Kaynağının Performansını Arttırmak İçin Neler Yapılmalıdır?

Teknolojinin insan hayatına girmesi beraberinde birçok fonksiyonu ve ihtiyacı doğurmuştur. Elbette insan hayatının vazgeçilmez parçaları haline gelen tüm teknolojik cihazlar işleri kolaylaştırmakla beraber günlük yaşantıda da birtakım ihtiyaçlar edinmeye neden olmaktadır. Telefonlar için pil ömrü, sürekli şarj etme ihtiyacının oluşmasına neden olmaktadır. Bilgisayarlar ise telefonlara göre çok daha kompleks ve geniş çalışma alanlarına, yüksek donanımlara sahip teknolojik cihazlardır. Bu nedenle bilgisayar kullanımında güç kaynağı seçimi ve kullanımı küçük teknolojik cihazlara oranla çok daha büyük bir önem arz etmektedir. Doğru güç kaynağı seçimi yapmak ve kullanmak kadar güç kaynağının rutin bakımı ve performansını etkileyen unsurlar da bulunmaktadır. Bilgisayar güç kaynağının performansını arttırmak dışardan uygulanabilecek birkaç püf nokta ile oldukça kolay ve mümkündür. Güç kaynakları kesintisiz çalışan elektrik sistemleri olmaları sebebiyle içerisinde bulunan sistemin ve donanımın zarar görmemesi güç kaynağının aynı verimlilikle çalışması için önemli etken maddelerden biridir. Sürekli kullanımda güç kaynakları elektrik enerjisi ve akım gücü ile çalışmaları nedeniyle ısınma sorunu yaşanmasına neden olmaktadır. Bu ısınma seviyesinin artış göstermesi ve herhangi bir tedbir ile önüne geçilmemesi güç kaynağının ısınma seviyesini arttırarak yanmasına neden oluşturmaktadır. Çalışma esnasında bilgisayar güç kaynağının fazla ısınmaması ve yanma tehlikesi oluşturmasını engellemek amacıyla elektrik motoruna sahip soğutucu fan sistemleri kullanılmaktadır. Motorlu soğutucu fan sistemleri; güç kaynağı ile hava arasında sağlıklı bir sirkülasyon oluşturarak bilgisayar güç kaynağının sıcaklık seviyesini belirli bir denge üzerinde tutmayı ve yaşanması olası olan teknik sorunların önüne geçmeyi hedeflemektedir. Soğutucu bir fan sistemi temel çalışma prensibi olarak kendine güç kaynağını soğutma görevini edinmiştir. Standart soğutucu seçenekleri belirli hız ayarlarında kullanıcının ihtiyacına ve talebine göre otomatik veya turbo hız ayarında çeşitlilik gösterebilmektedir. Elektrik motoruna sahip soğutucu modelleri ise bilgisayar güç kaynağının sıcaklığını sürekli olarak ölçerek kendisine ihtiyaç duyulduğu anlarda soğutma özelliğini aktif hale getirmektedir. Soğutucu kullanımı sonucunda uzun ömürlü bilgisayar güç kaynağı kullanımı gerçekleştirebilir, yüksek performans ve verimlilik ile bilgisayarınızı kullanmaya devam edebilirsiniz.

Güç Kaynağı Nasıl Takılır?

Arızalı veya sıkıntılı olan bir güç kaynağı kullanımı aktif olarak kullanılan bilgisayarın performansını sonlandıracağı gibi sorun yaşanmayan diğer teknik elemanlarda da hasar oluşturabilmektedir. Bu nedenle güç kaynağını değiştirmek büyük önem arz etmektedir. Güç kaynağı takmak veya diğer adıyla PSU takmak karışık bir işlem gibi gözükse de adımlar takip edildiği takdirde kolaylıkla gerçekleştirilebilmektedir. Güç kaynağı takma işlemini gerçekleştirmeden önce mutlaka bilgisayarınızın kapalı konumda ve tüm fişin elektrik sisteminden çekili olduğundan emin olmanız gerekmektedir. Sonrasında kasanızın içini açmanız gerekmektedir. Güç kaynağı takma işlemi gerçekleştirilirken kaç pinlik bir güç kaynağı takacağınız belirleyici unsurlardan biridir. Bilgisayar kasası sisteminde güç kaynakları için 4 pinlik, 2 pinlik yuva girişleri hazır olarak bulunmaktadır. Güç kaynağı içerisinde bulunan kablo ve kasa içerisinde bulunan mandal sayesinde pin girişlerine kaynak oturtularak aralarında ki bağlantı kurulumu sağlanmaktadır. Güç kaynağını kasaya yerleştirirken içerisindeki tüm güç bağlantılarının kurulduğunu kontrol etmeniz gerekmektedir. Ardından güç kaynağını kasa içerisine yerleştirmeli ve vidalar yardımıyla tutturmanız gerekmektedir. Güç kaynağının sabitlenmesi de en az takılması kadar büyük bir önem ve titizlik gerektirmektedir.

Güç Kaynağı Ne İşe Yarar?

Güç kaynakları hali hazırda var olan bir elektronik sistemin enerji ihtiyacını karşılamak üzerine tasarlanmış ve yüksek donanıma sahip elektrik sistemleri olarak bilinmektedir. Güç kaynakları bilgisayarların içerisinde bulunan tüm donanım sistemlerinin ve işlev birimlerinin nizami bir şekilde çalışmasını sağlamaktadır. Güç kaynağı kullanımı boyunca bilgisayarların içerisinde bulunan ve enerji ihtiyacı barındıran tüm sistemlere ihtiyaç duydukları enerji seviyesine oranla farklı gerilim seviyelerinde akım iletmektedir. Güç kaynakları doğru akım iletme sistemini esas alan bir çalışma prensibi benimsemişlerdir. Güç kaynağı kullanımı bilgisayarın hedeflediği performans ve fonksiyonların yüksek verimlilik ve düşük elektrik gideri ile gerçekleşmesine olanak sağlamaktadır. Doğru ve bilgisayar modeline, niteliklerine uygun bir güç kaynağı tercihi yapmış olmak; bilgisayarla uyumluluk göstermesi, yüksek performansla çalışması, ısınma sorunu yaşanmasını önlemesi ve ihtiyaç duyulan elektrik geriliminin bilgisayarın tüm birimlerine eşit olarak dağıtılmasını sağlamaktadır. Güç kaynağı kullanımı özellikle çok işlevsel, kompleks bilgisayar kullanımı gerçekleştiren kullanıcılar için yüksek donanım özellikleriyle kullanıcılara bilgisayarlarının ömrünü ve performansını arttırma imkanı sunmaktadır.