TESLİMAT ADRESİNİZ

Farklı Konum Seç

bölgesine özel avantajları keşfedin

  • Konuma Özel İndirim: Ürünleri adresinize özel indirimlerle satın alabilirsiniz.
  • Aynı Gün Teslimat: Siparişiniz aynı gün içinde adresinize teslim edilir.
Avantajlı Ürünleri Gör

Artık konumunuzu seçerek size özel avantajlardan yararlanabilirsiniz

  • Konuma Özel İndirim: Ürünleri adresinize özel indirimlerle satın alabilirsiniz.
  • Aynı Gün Teslimat: Siparişiniz aynı gün içinde adresinize teslim edilir.
Konum seç
Bu ürünler, 1-2 iş günü içinde kargoya verilir.
1 iş günü içinde gönderim yapan, düzenli satış yapan,
yüksek puana sahip mağaza.

Maketler

için 8,962 sonuç bulundu.

Maketler

Maket yapımı ilkokul yıllarından beri aşina olunan bir konudur. Günümüzde de hala birçok insan maket yaparak ortaya farklı figürler çıkarır. Genellikle hobi amaçlı yapılan maketler emek ve sabrın birleşmesi sonucu oluşturulur. Yaratıcılığı ve el becerilerini geliştirmesinin yanı sıra hem yetişkinler hem de çocuklar için odaklanmayı artırır. Maket, oluştururken ortaya çıkarılmak istenen figürün şekline göre kullanılan malzemeler de değişiklik gösterir. Malzeme kalitesinin artmasıyla birlikte gerçekçilik oranı da artış gösterir. Hatta isteğe bağlı olarak maketten yapılan araçlara motor takılabilir.

Maket Çeşitleri Nelerdir?

Maket Çeşitleri Nelerdir?

Maket çeşitleri mimari alanın yanı sıra hobi ve eğlence için de kullanılır. Birçok maket malzemesi en ince ayrıntısına kadar düşünülerek oluşturulur. Bu nedenle maket meydana getirirken adeta gerçeğin minyatür hale dökülmüş şekli izlenimi verir. Hobi amacı ile yapılan maketlerin ana malzemesi genellikle plastik, seramik, ahşap ve kartondur. Maket modelleri oluşturulurken ilgi alanınıza göre seçim yapmanız gerekir. Yapmayı düşündüğünüz projeyi oluştururken ihtiyacınız olanlar; hayal gücünüz, el beceriniz ve gerekli malzemelerdir. Bazı maket türleri parçalıdır. Bir kutu içerisinde belirlenmiş birtakım şekiller vardır. Bu tarzda hazır olanlara parçalı maket modelleri denir. Parçalı maket yapılırken şekilleri dikkatlice yerlerinden çıkarmak ve birbirlerine tutturmak gerekir.

Maket Malzemeleri Nelerdir?

Maket Malzemeleri Nelerdir?

Maketini yapmak istediğiniz şekle karar verdikten sonra birtakım malzemeler temin edilmelidir. Maket malzemeleri oluşturulmak istenen nesnenin niteliklerine göre değişse de bazıları olmazsa olmazdır. Bunlar: Yapıştırıcı, kesici alet ve oluşturulmak istenen eşyaya göre tahta, plastik ya da seramik malzemedir. Ayrıca maket oluşturulurken detaylandırmak ve gerçekçilik katılmak istenirse küçük objeler, boya ve figürler de gerekir. Buradaki temel maddelerden olan materyali ve yapıştırıcıyı doğru seçmek oldukça önemlidir. Yapıştırıcı ise maketin ana maddesinin parçalarını birbirine sabitleyebilecek güçte olmalıdır. Maket fiyatları kullanılan malzemenin durumuna ve türüne göre değişiklik gösterir. Ayrıca fiyat skalasının değişmesinin bir diğer nedeni de parça sayısıdır. Parça sayısı çok olan ahşap bir maketin fiyatı diğerlerine oranla biraz daha yüksektir. Ayrıca maket yaparken kullanılan parçalar ne kadar çoksa el emeği de o kadar artar. Eğer maket yapımı konusunda acemiyseniz parça sayısı az olanlarla işe başlamanız önerilir. Eliniz maket yapımına alıştıkça parça sayısı fazla olanlara da başlayabilirsiniz.

Maket Nasıl Yapılır?

Maket Nasıl Yapılır?

Maket oyuncak yapmaya başlamadan nasıl bir nesne istendiğine karar verilmelidir. Şekilleri oluştururken hazır malzeme kullanabilir ya da tüm malzemeleri kendiniz meydana getirebilirsiniz. Başlangıç için kendinizin kesip biçmesi zor gelebilir. Ancak zamanla işin tekniğini öğrenir ve kendinizi geliştirmeye başlarsınız. Eğer nesnenin gerçekçi olması isteniyorsa ahşap ya da seramik malzeme kullanılmalıdır. Ancak elin alışması için ilk olarak karton ile başlanması önerilir. Ahşap maketler gemi, ev yapımı, hayvan figürleri ve araçlar gibi eşyaları oluştururken kullanılır. Birçok nesnenin yapılmasını sağlayan ahşap maketler, detaylı ve gerçekçi çalışmak isteyenler için uygundur. Ayrıca ahşap maketlere boyayarak ya da objelerle süsleyerek farklılık da katılabilir. Ahşap maket inşa edilirken çok kuvvetli yapıştırıcı gerekir. Hatta bazen çivi ve çekiç bile gerekebilir. Plastik malzemeden oluşturulan maketler genellikle araba, gemi ve uçak yapımı için kullanılır. Araç oluşturulurken direksiyon, vites gibi ince ayrıntılar düşünülerek oluşturulmak istenen taşıtlar için uygundur. Seramik malzemeler genellikle bina gibi yapıları inşa ederken kullanılır. Bu malzeme ile ortaya çıkarılan makette binanın içinden ziyade dışı önemlidir. Bu nedenle detaylandırma da dış yüzeye aktarılır. Karton maketler ise daha çok başlangıç seviyesindeki kişilerin ellerinin alışması ya da çocuklar için uygundur. Diğer yetişkin hobi malzemeleri için Yetişkin Hobi & Oyun sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Sonuçlarda Ara

Kategoriler

Marka

4M (17)
Abra (7)
ACADEMY (33)
AHŞAP (3)
Air Flyer (4)
Air Hogs (1)
Air Ocean (2)
AisaBaby (2)
Align (1)
Altaya (1)
Ambi Toys (1)
Anatolian (1)
Anderson (2)
Aojie (1)
Apc (1)
ART KİDS (1)
Art Puzzle (14)
ARTESANIA (1)
Aspak (1)
Beleduc (1)
Birlik (4)
Bmw (1)
Bruder (2)
Burago (1)
cagames (3)
CHASING (1)
Connect 4 (10)
Dagedar (1)
Diytoy (26)
(3333)
DOMENECH (13)
Eduard (29)
Ferrari (1)
FOLİA (2)
Hasbro (1)
HASEGAWA (5)
HOBBY (1)
Hürkuş (3)
ITALERI (19)
JORDANIA (2)
KS (4)
KS Games (1)
Lego (1)
Linea (2)
Maisto (2)
Matchbox (1)
Mercedes (3)
Mindware (1)
Misiny (115)
Motor Max (6)
Muppets (1)
Nikko (1)
Norev (1)
Otto (1)
Papetto (3)
Pebble (1)
Playskool (1)
Revell (368)
Schuco (1)
Soico (3)
Sparmax (141)
Sunman (14)
Sunstar (11)
TİCON (1)
V-Cube (4)
VOX ART (3)
Welly (17)
Woddon (2)
Woodoy (19)
Başka bir kelime deneyin Listeyi Uzat

Ürün Notu

(699)
ve üzeri (871)
ve üzeri (940)
ve üzeri (962)
ve üzeri (1,007)

Mağaza Puanı

0 100
Tüm mağazalar

Fiyat Aralığı

TL
-
TL