Kategoriler

Kampanya ve İndirimler

Marka

Aka
Wmf
Oxo
WMF
KLT
Klt
OXO
AKA
Oms
GGS
Mas
AKS
EVA
Eva
Ivo
Ori
Başka bir kelime deneyin

Renk

Başka bir kelime deneyin

Kargo Seçenekleri

Bu ürünler, 1-2 iş günü içinde kargoya verilir.
1 iş günü içinde gönderim yapan, düzenli satış yapan,
yüksek puana sahip mağaza.

Yurt Dışından Gelsin

Fiyat Aralığı

TL
-
TL

Ürün Puanı

5 yıldız
4 yıldız ve üzeri
3 yıldız ve üzeri
2 yıldız ve üzeri
1 yıldız ve üzeri

Mağaza Puanı

0 10
Tüm mağazalar

Bıçak & Bileyici

için 7,368 sonuç bulundu.
Akıllı sıralama nasıl çalışır? Arama ile uygunluk, satış miktarı, satıcı ve ürün puanı, teslimat avantajları, popüler kategoriler, ürüne ait reklam gibi kriterler belirleyici olabilmektedir.

Konum Seç
  • Mağazaların Seçtiği ÜrünlerREKLAM

Bıçak Bileyici

Bıçak, genellikle bir sapa ya da kabzaya tutturulmuş bir kesici kenarı olan bir alettir. İnsanlığın kullandığı en eski aletlerden biri olan bıçaklar, Oldowan aletlerinin kanıtladığı gibi, en az iki buçuk milyon yıl önce ortaya çıktı. Bıçak ağızları aslen ahşap, kemik ve çakmaktaşı ve obsidiyen gibi taştan hem metalurji hem de üretimdeki gelişmelerle birlikte yüzyıllar boyunca, bakır, bronz, demir ve çelikten yapılmıştır. Çoğu modern bıçağın sabit ya da katlanır bıçakları vardır. Bıçak desenleri ve stilleri, üreticiye ve menşei ülkeye göre değişir. Bıçaklar çeşitli amaçlara hizmet edebilir. Avcılar bir av bıçağı kullanır, askerler savaş bıçağını kullanır, izciler, kampçılar ve yürüyüşçüler bir çakı taşır. Yemek hazırlamak için şef bıçağı, soyma bıçağı, ekmek bıçağı, balta bıçağı gibi mutfak bıçakları, tereyağı bıçakları ve biftek bıçakları gibi sofra bıçakları, silah olarak hançerler ya da sustalı bıçaklar, fırlatma veya hokkabazlık için bıçaklar ve dini törenler için bıçaklar vardır. Modern bir bıçak kılıç, sap, delmek için kullanılan bıçağın ucu, bıçağın uçtan topuğa uzanan kesme yüzeyi, bıçağın enine kesit şekli, bıçağın en kalın bölümü yani omurgası tek ağızlı bir bıçakta kenarın karşısındaki taraf; iki ağızlı bir bıçak üzerinde daha ortaya doğru, bıçağı daha hafif hale getirmek için eklenen bir oluk, bıçağın ve bıçağın desteğinin veya koruyucusunun birleştiği yerde bulunan bıçağın düz kısmı, elin bıçağa doğru kaymasını önleyen ve kullanım sırasında genellikle bıçağa uygulanan dış kuvvetlerden eli koruyan bıçak ve sap arasındaki bariyer, künt kuvvet için kullanılan sapın ucu ve bıçağı bileğe sabitlemek için kullanılan bir kayıştan meydana gelir. Bıçak kenarı düz veya tırtıklı veya her ikisinin bir kombinasyonu olabilir. Tek ağızlı bıçakların, omurganın bir bölümünü kaplayan bir ters kenarı veya sahte kenarı olabilir. Bu kenarlar genellikle tırtıklıdır ve işlevi daha da geliştirmek için kullanılır. Bıçağı güvenli bir şekilde kavramak ve manipüle etmek için kullanılan sap, bıçağın sapın içine uzanan bir kısmı olan bir sivri ucu içerebilir. Bıçaklar, kısmi sivri uçlarla bunlar sapın içine doğru uzanan çubuk sapları olarak bilinir veya tam uçlarla, sapın tüm uzunluğu boyunca uzanan genellikle üstte ve altta görünür, yapılır. Sap, sapın önünde ya da arkasında yer alan bir parça ağır malzeme genellikle metal olan bir destek içerebilir. Başlık, adından da anlaşılacağı gibi, bıçağı mekanik olarak güçlendirmek için kullanılır. Tüm seçeneklere küçük mutfak gereçleri sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

 Mutfakta Kullanılan Bıçaklar

Mutfaktaki çoğu kesme görevi, iyi bir aşçı bıçağıyla gerçekleştirilebilir. Bununla birlikte, bir amaç için özel olarak tasarlanmış bir bıçak kesime daha fazla kolaylık ve hassasiyet getirebilir. Doğru bıçaklar, yemeğinizi güvenle ve yaratıcılıkla hazırlamanız için sizi cesaretlendirir. Muhtemelen bir düzineden fazla farklı türde mutfak bıçağı vardır, bazıları çok yönlüdür, bazıları ise belirli bir kullanım için tahsis edilmiştir. Mutfağınızda doğru kesimler yapabilmek için bulundurmanız gereken ilk bıçaklardan biri şef bıçağı olarak bilinen bıçak türüdür. Aşçı bıçağı olarak da adlandırılan bu bıçak, mutfağınızdaki en önemli bıçaktır. Şef bıçağının tipik olarak, hızlı kıyma için ileri geri sallanmasına olanak tanıyan, bir noktaya kadar sivrilen geniş bir bıçağı vardır. Boyları farklılık gösterebilir. Boyut genellikle aşçının ellerinin ne kadar büyük olduğu dikkate alınarak seçilir. En iyi mutfak bıçakları genellikle sahte olsa da bir şef bıçağı dövülebilir veya damgalanabilir. Sık kullanıma dayanması gerektiğinden, genellikle tam bir sivri uçla gelir. Bıçağının alt kısmı, bıçak sapının tüm uzunluğu ve genişliğine kadar uzanır. Bu, kısmi bir sapa göre daha iyi stabilite ve dayanıklılık sağlar. Şefin bıçağı, tavuk kesmekten havuç doğramaya kadar mutfaktaki hemen hemen her kesim işinde kullanılabilir. Bu nedenle, her mutfak bıçağı seti koleksiyonunda bulunması gereken bir öğedir. Mutfaktaki kral olarak, şef bıçağı da hangi bileme aletini kullanmanız gerektiğine az çok karar veriyor. İdeal olarak, bileyiciniz tüm bıçaklarınızla uyumlu olmalıdır; ancak, bıçaklar farklı koleksiyonlardan geldiğinde, bileyici en azından şefin bıçaklarının malzemesi, taşlaması ve kenar açısı üzerinde çalışmalıdır. Santoku bıçağı ise, batı tarzı şef bıçağının Japon versiyonudur. Biraz daha kısadır ve daha incedir. Bazı aşçılar, özellikle daha küçük, daha hafif bir bıçağı tercih edenler tarafından şefin bıçağı yerine kullanılır. Santoku, dilimleme, doğrama ve kıyma olan üç erdem anlamına gelir. Bu bıçak çok yönlüdür ve tipik bir şef bıçağının yapabileceği hemen hemen her şeyi yapabilir. Düz bir bıçak nedeniyle kesme tahtası üzerinde sallanmaz. Bu, otları kıymak istediğiniz zamanlar için daha az uygun hale getirir, ancak ince sebze dilimleri için daha iyi bir seçimdir. Santoku bazen içi boş bir kenar ile yapılır. Bıçaktaki çukurlar, et, balık ve diğer yumuşak ve sert malzemeleri, yiyecek yapışmadan kesmesine ve kesimin hızını ve hassasiyetini düşürmesine olanak tanır. Maket bıçağı diye adlandırılan bir diğer bıçak türü ise büyük parçaları doğramak veya dilimlemek için harika değildir. Ancak dar bıçak ve küçük uç, daha ince dilimleme, düzeltme ve filetolama gibi görevleri bir şefin bıçağından bile daha iyi halletmesine olanak tanır. Birçok bıçak modeli bir arada olup bıçak takımı şeklinde de satışa sunulur. Böylece mutfaklarda kullanım oldukça kolaylaşır. Sayfamızda yer alan Karaca bıçak ve bileyici ürünlerine bakabilirsiniz.

Bıçak Türleri

Makaslar teknik olarak bir bıçak türü olmasa da bıçak yerine kullanılabilirler. Mutfak makası, çeşitli gıda malzemelerini işlemek için kalın ve güçlü bıçaklara sahip bir makas türüdür. Otları kesmek, tavuğu bölmek, karides, ahtapot hazırlamak ve diğer birçok kesme işi için kullanışlıdırlar. Birçok ev aşçısı için pizza dilimlemenin favorisidir. Yeşil soğanı veya diğer bitkileri hızlı bir şekilde kesmek için özel olarak tasarlanmış bazı makaslar, birden fazla bıçağa sahip olabilir. Ancak bu makaslardaki bıçaklar genellikle ince ve zayıftır. Ayrıca, bileme yapmak için sıradan makaslardan daha fazla çaba gerektirir. Üzerlerinde ne tür bıçak bileyicilerin çalıştığı konusunda seçici davranmakta fayda vardır. Bazı mutfak bıçakları, oldukça özel kullanımlara adanmış tek amaçlı ürünlerdir. Örneğin sıyırma bıçağı, adından da anlaşılacağı gibi kemik çıkarma bıçağı, eti kemikten ayırmak, balığı filetolamak ve eti kesmek için kullanılır. Balık bıçağı diye de bilinir. Ayrıca sofrada balık yerken rahatça ayıklanması için kullanılan, ucu sivri olmayan bıçak türüne de balık bıçağı adı verilir. Sebzeleri soymak ve kırpmak için soyma bıçağı yerine daha küçük kemik bıçakları da kullanılabilir. Sıyırma bıçakları, hafif değişen bıçak genişlikleri ile birbirinden farklı uzunluktadır. Bıçaklar esnek, yarı esnek veya sert olabilir. Sert bıçaklar, gelişmiş kesim hassasiyeti nedeniyle ev aşçıları arasında en popüler olanıdır. Ekmek bıçakları ekmek, kek ve bazen et, kümes hayvanları ve deniz ürünlerini kesmek için kullanılır. Ekmeği aşağı itmeden veya ezmeden kesmenize izin verecek şekilde tasarlanmıştır. Büyük yiyecek parçalarını kesmek için yapılan ekmek bıçağı, daha uzun mutfak bıçakları yelpazesine aittir. Farklı uzunluklarda olabilir. Ekmek bıçağı dar ve düzdür yani göbeği yoktur. Her zaman tırtıklıdır ve boyunca büyük dişleri vardır. Balta bıçağı ise genellikle mutfaktaki en hantal ve en ağır bıçaktır. Tipik bir balta, tam bir sapa, kalın bir omurgaya ve çok az göbeği olan veya hiç olmayan çok geniş bir bıçağa sahiptir. Bu tasarım, kemikleri, eti ve kabak veya balkabağı gibi sert ve kalın malzemeleri doğrama hareketiyle kesmesine olanak tanır. Geniş ve ağır bir bıçağa sahip olan balta, et, kümes hayvanları ve balıkları dövmek ve ezmek ve sarımsakları ezmek için de idealdir. Sayfamız üzerinden Pirge bıçak ve bileyici modellerine göz atabilirsiniz.

Bıçak Modelleri

Yiyecek ve içecekleriniz için garnitür yapmayı seviyorsanız, soyma bıçağı sahip olmanız gereken bir şeydir. Soyma bıçağı genellikle sivri uçlu ince bir bıçaktır. Meyveleri ve sebzeleri kesmek ve soymak ve fazla yağı büyük bir hassasiyetle kesmek için kullanılabilir. Soyma bıçaklarının en yaygın biçimleri arasında, ucun şekline göre adlandırılan mızrak ucu, koyun ayağı ve kuş gagası bulunur. Et bıçağı olarak da adlandırılan biftek bıçakları, masada pişmiş et yemek için kullanılan küçük bıçaklardır. Biftek, tavuk ve balık için harikadır. Biftek bıçakları tırtıklı, yarı tırtıklı veya tırtıklı kenarlarla gelebilir. Tırtıklı biftek bıçakları, bileme veya bileme yapmadan daha uzun süre keskin kalır. Tırtıklı olmayan bıçaklar daha hızlı körelir, ancak keskinleştirmeleri de daha kolaydır. Nakiri bocho, çoğunlukla sebze kesmek için kullanılan Japon tarzı bir bıçaktır. İnce ve geniş bir bıçağa ve köşeli uçlara sahiptir. Sebzeleri doğramak için tasarlandığından, bıçağın uzun düz bir bıçağı vardır. Bu, uzun sebzeleri örneğin patlıcan veya havuç gibi sebzeleri kolaylıkla ikiye bölmesini sağlar. Salatalık, acı kabak ya da domatesten ince dilimler yapmak istediğinizde kullanmanız gereken bıçaktır. Fileto bıçağı ise kemik çıkarma bıçağına çok benziyor. Bununla birlikte, ikisi arasında ince farklılıklar var. Bir kemik çıkarma bıçağı eti kemikten çıkarmak için tasarlandığından, daha kalın olma eğilimindedir ve daha iyi kuvvet dayanıklılığına sahiptir. Bu arada fileto bıçağı ince balık dilimlerini kesmek için yapılır ve bu nedenle tipik olarak daha ince, daha uzun ve daha esnektir. Farklar o kadar küçük ki, çoğu durumda iki bıçak birbirinin yerine geçebilir. Bıçakçılar bazen ikisini karıştırır, dolayısıyla kemikli fileto bıçağı ortaya çıkar. Sashimi veya tavuk sıyırma konusunda uzmansanız, muhtemelen farklılıkları fark edeceksiniz. Bunun dışında, ikisinden biri gündelik evde yemek pişirmek için yeterlidir. Bir başka tür peynir bıçağı, peynirin kesilmesi için uzmanlaşmış bir tür mutfak bıçağıdır. Farklı peynirler, öncelikle sertliğe göre farklı bıçak gerektirir. Ayrıca peynir kesmek ya da dilimlemek için tasarlanmış birden fazla mutfak aleti de vardır. Bu mutfak aletleri arasında peynir kesici, peynir dilimleyici ürünler vardır. Peynirleri sergilemek için peynir tabağı ve diğerler ürünler de mevcuttur. Yemek bıçağı ise yemek yerken tabaktaki yiyeceğin rahatlıkla kesmemizi sağlayan bıçaktır. Çok keskin değildir. Genellikle sofra görüntüsünü de etkilediği için üzerine bezeme işlenmiş modeller tercih edilir. Döner kesmek için üretilmiş döner bıçağı, ucu tırtıklı bir bıçak türüdür. Döner bıçağının boyu diğer bıçaklara oranla oldukça büyüktür. Bıçak modelleri ve bıçak seti hakkında bilgi sahibi olmak için sayfamıza göz atabilirsiniz.

Bıçak Bileyicisi

Bıçaklarınızı keskinleştirmenin birçok yöntemi vardır. Örneğin bir bileme taşı veya bileme çubuğu, bileme sistemi veya elektrikli bileme makinesi kullanabilirsiniz. İşi başka birinden yapmasını da isteyebilirsiniz. Sizin için en iyi bileme yöntemi, keskinleştirmek istediğiniz bıçak türüne, bıçağın çelik türüne, bıçak bileme deneyiminize ve kendi tercihlerinize bağlıdır. Bileme taşları, bıçak bileme için kullanılan yöntemlerden biridir. İnce taşlarla çok keskin sonuçlar elde edilebilir. Bileme işleminin her aşaması için ideal bir bileme taşı vardır. Bıçağınızın uzun ömürlü olmasını sağlar. Kör bıçakların yeniden bilenmesi ve keskin bıçakların bakımı için kullanılabilir. Bıçak bileme taşı, bıçakları inceltmek için kullanışlıdır. Deneyim ve beceri gerektiren bir işlemdir. Çelik bileme ise hızlı bakım için idealdir. Bıçak masatı, bıçağınıza uzun ömür sağlar. Kör bıçaklar için uygun değildir. Bıçakları inceltmek için uygun değildir. İçten çekmeli bileyicilerin kullanımı oldukça kolaydır. Kenarın kıvrımı genellikle bıçağı daha az keskin hale getirecek şekilde biraz sarkar. Keskinlik kısa sürelidir. İnceltmeye uygun değildir. Bıçak bileme masatları, farklı türden malzemelerle elde edilebilir. En yaygın bileme çelikleri seramik malzemeden yapılmıştır. Bıçağınızı keskin tutmak için seramik bileme çeliği idealdir. Bu hızlı ve kolaydır. Ancak bıçağın körleşmesini önlemek için bu çeliği düzenli kullanmak çok önemlidir. Seramik çeliklerin yanı sıra, bir elmas tabakası olan taşlama çeliği de vardır. Sert elmas taneleri, bıçaklarınızı hızlı bir şekilde yeniden bilemenizi sağlar. Seramik bir çeliğe kıyasla, sonuç biraz daha az rafine. Elmas çeliğin bir dezavantajı, zamanla elmas taneciklerinin kırılması veya parçalanması, bu da çeliğin bileme kalitesini kaybetmesine neden olmasıdır. Elektrikli bileme makineleri hızlıdır. Kullanımı kolaydır ve iyi sonuçlar verir. Bir taşla bilemeye kıyasla çok fazla malzeme kaybına uğratır. İnceltmeye uygun değildir. Bileme sistemleri, sabit bir açı altında bileme imkanı sağlar. İyi sonuçlar elde edilebilir. Keskinleştirmeyi sevenler için mükemmel sonuçlara ulaşmak için biraz zamana ihtiyaç vardır. Yalnızca küçük bıçaklar için uygundur. Sıkıştırma sistemi çizilmeye neden olabilir. Çizilmeyi önlemek için, bıçağınızı yapışkan bantla yapıştırmanız önerilir. Deneyimi keskinleştirmeden yemek pişirme meraklıları için elektrikli bir bileyici çok yardımcı olabilir. Elektrikli bileme makinesi, farklı bileme çarklarına sahip bir veya daha fazla yuvaya sahiptir. Yuvalar zaten sabit bir taşlama açısında olup sabit, güvenilir bir kenar sağlar. Avrupa bıçakları Japon bıçaklarından farklı bir açıda keskinleştirildiği için bu fayda aynı zamanda bir dezavantaj olabilir. Bıçağı yuvalardan tek tek çekerek iyice keskinleştirilecektir. Elektrikli bileyicilerin kullanımı oldukça kolaydır ve iyi bir sonuç verir. Cep bıçakları için elektrikli bileme makinesi kullanmak tavsiye edilmez. Bunun nedeni, makinenin oldukça fazla malzemeyi kaldırması ve cep bıçaklarının genellikle zaten ince bir bıçağa sahip olmasıdır.

Bıçak Bileme Aracı

Bileme taşları farklı taşlarda mevcuttur ve keskin bıçakların bilenmesi veya keskin bıçakların bakımı için idealdir. Bileme taşının tane boyutu, keskinleştirilmiş bıçağın bitişini etkiler. Kum ne kadar ince olursa, bıçağın kıvrımları o kadar iyi cilalanır ve dolayısıyla bıçak o kadar keskin olur. Bıçaklarınızı bileme taşı üzerinde bilemenin en büyük yararı, bıçağınızı inceltebilmenizdir. Bir bıçağı inceltirken, bıçağın kenarlarındaki fazla malzemeyi taşlayarak bıçağı daha ince hale getirirsiniz. Bıçağın inceltilmesi, bıçak daha sık keskinleştirildiğinde kesici kenar daha kalın hale geldiğinden, genellikle keskinleştirilen bıçaklar için kullanışlıdır. İnceltme, iyi kesme özelliklerinin korunması için büyük önem taşır. Bıçak bileme motoru bir taş üzerinde bileme becerisini öğrenmek istemiyorsanız, bileyici aracılığıyla bıçağınızı istediğiniz keskinliğe getirebilirsiniz. Çekmeli bileyici, ince ya da iri taneli bir veya daha fazla küçük taşlama taşından oluşur. Bıçak bu yöntemde bıçak bileme çarkı aracılığı ile bilenir. Bıçağı keskinleştirmek için, gerçekten itmeden bıçağı taşlama çarklarının içinden birkaç kez çekersiniz. Bu şekillendirme yönteminin sonuçları, çubuk ve taşları bilemekten daha düşük kalitededir. Sonuç, nispeten pürüzlü bir kenardır ve keskinlik kısa sürelidir. Gerçekten keskin bıçaklar elde etmek için bir ya da daha fazla bileme taşı kullanılması tavsiye edilir. Özellikle daha sert çelikler için bir çekme bileyicisinin hızlı ve biraz kaba muamelesi tavsiye edilmez. İyi bir bıçak, aslında bir taş üzerinde bileme gibi daha karmaşık bir bileme yöntemini hak eder. Bıçak bileme seti ve bıçak bileme fiyatları hakkında bilgi almak için sayfamızı inceleyebilirsiniz.