Kategoriler

Marka

Renk

Başka bir kelime deneyin

Kargo Seçenekleri

Bu ürünler, 1-2 iş günü içinde kargoya verilir.
1 iş günü içinde gönderim yapan, düzenli satış yapan,
yüksek puana sahip mağaza.

Fiyat Aralığı

TL
-
TL

Ürün Puanı

5 yıldız
4 yıldız ve üzeri
3 yıldız ve üzeri
2 yıldız ve üzeri
1 yıldız ve üzeri

Mağaza Puanı

0 10
Tüm mağazalar

Et Bıçağı

için 1,598 sonuç bulundu.
Akıllı sıralama nasıl çalışır? Arama ile uygunluk, satış miktarı, satıcı ve ürün puanı, teslimat avantajları, popüler kategoriler, ürüne ait reklam gibi kriterler belirleyici olabilmektedir.

Konum Seç

Et Bıçağı

Mutfakta vakit geçirmeyi seven herkesin kullandığı belli başlı yardımcı mutfak eşyaları vardır. Elektronik ve teknolojik aletlerin yanı sıra mutfağın demirbaş eşyaları arasında pratik mutfak gereçleri de bulunur. Bu yardımcı gereçler kullanıcılar için vazgeçilmez parçalardır. Mutfakta kullanılan pratik gereçler belirli işlevlere sahip olarak üretilirler. Bu gereçler arasından et bıçağı ise yemek yaparken gerçekleştirilen aşamalar sırasında çeşitli işlevleri yerine getirir. Et bıçağı uç, keskin kenar, sırt, topuk, destek, pim, kabza, sap ve arka bölümleri olan bir üründür. Uç kısmı, bıçağın en sivri olan kısmıdır. Keskin kenar kısmı, düz ya da tırtıklı olarak şekillendirilebilen kesme fonksiyonuna sahip kısımdır. Sırt kısmı, keskin kısmın hemen üzerinde yer alan bölümdür. Bıçağın tutuşu sırasında sap ile birlikte güvenli bir denge sağlar. Topuk, kesme alanının bitiş yerine yakın olan kısma verilen isimdir. Destek, dengenin sağlanmasında öne çıkan en önemli bölümdür. Pim kısmı, sap bölümüne bağlanan kesici yüzeyin sabitlenmesi için kullanılır. Sap, güvenli tutuşu sağlayan kısımdır. Kabza, kesim için kullanılan yüzeyin sapa bağlı olduğu yerdir. Arka bölüm ise işlevselliğe uygun tasarlanır. Kesici herhangi bir işleme yardımcı olmasa da kırma ve ezme işlemlerinde kullanılabilir. Modellerin sahip oldukları şekilsel forma bağlı olarak bıçakların bölümleri değişebilir. Bir bıçak farklılaşan bölümleri ve özellikleri ile değişik ihtiyaçlara cevap verebilecek şekilde tasarlanır. Tasarımsal özellikleri ile yemek hazırlama ve yapım aşamasında pratik yardımcılar olarak öne çıkarlar. Sıkça kullanılan bıçaklardan birisi keskin et bıçağı modelidir. Bıçağın sahip olduğu bölümlerin tasarım şekillerine bağlı olarak keskin et bıçağı üretilir. Sadece kırmızı etler için kullanılmamaktadır. Tavuk, balık ve daha birçok beyaz et çeşidi için çeşitli alanlarda kullanımları mümkündür. Keskin bir bıçağa ihtiyaç duyulan her işlem için mutfağın eksik tutulmayan bir parçaları olarak öne çıkarlar. Kullanıcıya ihtiyaçlarına sadece kesme konusunda yardım etmez. Açma, sıyırma, doğrama, dövme, yüzme gibi farklı işlevler ile de oluşabilecek farklı ihtiyaçlara yönelik tasarlanır. Sadece etlerin değil sebze, meyve, ekmek, peynir gibi ürünlerin ürünlerin kesilmesi için de işlem kolaylığı sağlarlar. Yumuşak ve sert yapılı gıdaların ihtiyaca göre biçimlendirilmesinde rol oynarlar. Et bıçağı çeşitleri genel olarak bıçakların tipi ve kullanım amaçlarıyla birbirinden farklılaştırılır. Bu şekilde her beğeniye ve amaca uygun ürünler satışa sunulur.

Kullanışlı Et Bıçağı Çeşitleri

Kullanışlı Et Bıçağı Çeşitleri

Yemek hazırlama işlemlerinde bıçaklara sıkça ihtiyaç duyulur. Aynı ihtiyaç çeşitli açılarda içecek hazırlama sırasında da ortaya çıkabilmektedir. Üretici firmalar bu alanlarda ortaya çıkabilecek ihtiyaçları dikkate alarak çeşitli ürünler geliştirirler. Bu ürünlerden birisi de mutfakta sıkça kullanılan bıçaktır. Çeşitli kullanım alanı, şekli ve ihtiyacına yönelik dizayn edilirler. Bunun sonucunda ise üretici firmalar tarafından farklı dizayn edilen yüzlerce ürün alıcıların beğenisine sunulur. Et bıçağı çeşitleri belli başlı kriterlere bağlı olarak geliştirilirler. Bu kriterler ürünün boyu, formu, materyal türü, sap materyali, rengi, keskinliği, boy numarası, ağırlıkları, kullanım alanları olarak sıralanabilir. Et bıçağı çeşitleri sağlıklı materyallerden üretilirler. Üretimde en sık kullanılan materyal paslanmaz çelik olarak öne çıkmaktadır. Diğer materyallerin kullanılmaları ile modeller arasında çeşitlilikler orta çıkmaktadır. Tasarımsal olarak formlarının şekilleri değişmektedir. Bazı modeller yuvarlak bir forma sahipken bazıları kare ya da düz şekillerde üretilirler. Ürün bileşenleri genel olarak ahşap, plastik, silikon ve gül ağacı şeklinde sıralanabilir. Ürünlerin arasında oluşan en büyük farkın nedeni hitap ettikleri işlevlerdir. Bıçaklar genel olarak açma, sıyırma, doğrama, dövme, kesme ve yüzme gibi işlevleri yerine getirirler. Et sıyırma bıçağı isminden de anlaşılabileceği üzere etlerin sıyrılması alanında kullanımı yaygın olan modeldir. Et sıyırma bıçağı çeşitleri günlük ve profesyonel kullanımlara açık şekilde üretilirler. Her işlemde kullanılacak ürün tipi farklıdır. Kesme ve doğrama aynı işlemler gibi dursalar bile aynı tarzda ürünler ile gerçekleştirilmeyebilirler. Fakat bu durumun tam aksine çok amaçlı bir formda üretilen çeşitler de bulunmaktadır. Modellerin türleri ilk akla gelen şekilde olabileceği gibi makinelerde kullanılması için küçük ve farklı ebatlarda makine bıçakları satışa sunulmaktadır. Ürünlerin kullanım alanları sadece etler değildir. Meyve, sebze, peynir, ekmek gibi gıdaların uygun bir şekilde kesilmeleri için farklı gıdalara yönelik ürünler üretilir. Bu şekilde istenilen formda kesilebilen gıdalar sofralarda yerlerini almaktadırlar. Modellerin bıçak, sap ve bilezik parçaları renk olarak her beğeniye hitap edebilecek şekilde çeşitli renklerde üretilmektedir. Gümüş., kırmızı, gri, siyah, ceviz, kahverengi ve karışık renklerde satışa sunulurlar. Modeller aynı zamanda amatör ve profesyonel anlamda kullanılmalarına bağlı olarak firmalarca tasarlanır. Tek parça olarak satılmalarının yanı sıra set olarak da satışa sunulurlar. Et bıçağı seti kullanıcılar tarafından sıkça tercih edilen ürünlerden biri olarak bilinir ve kullanıcının tüm ihtiyaçlarını giderebilecek bıçak çeşitleri de bu set içerisinde bulunabilir.

 Et Bıçağı Nasıl Seçilmeli?

Et Bıçağı Nasıl Seçilmeli?

Bir ürünün alıcısı ve kullanıcısı farklı olabilir. Bu durum bazı zamanlarda bıçaklar için de geçerli olmaktadır. Kişisel kullanımlar için ya da diğer kişilerin kullanmaları için modeller arasından seçim yapılmaktadır. Et bıçağı tavsiye olarak verilen ve üzerinde konuşulan çeşitlere sahiptir. Bazı zamanlarda et bıçağı tavsiye alınarak seçilir. Bazı zamanlarda ise eşitler hakkında detaylı bilgiye sahip olduktan sonra seçim yapılır. Gerçekleştirilecek olan seçim yapma aşamasında belli başlı unsurlara dikkat edilmelidir. Bu unsurlardan ilki bıçağın hangi amaçla kullanılacağı noktasıdır. Kesme, doğrama, soyma, ezme, yüzme, dövme ve sıyırma gibi amaçlar bıçakların kullanım amaçlarından öne çıkanlardır. Her amacın en iyi şekilde gerçekleşmesi için doğru modelin seçilmesi gereklidir. Böylelikle süreden ve kol gücünden tasarruf sağlanmış olur. Bünyesinde mutfak bulunan her evin ve işyerinin demirbaş ürünü olan bıçaklar amaçlarına uygun şekilde üretilirler. Sonrasında ise farklı markalar tarafından satışa sunulurlar. Et bıçağı çeşitleriseçilirken dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta bıçağın hitap ettiği gıda türüdür. Gıdalar yumuşak ve sert dokuda olabilen yapıda bulunurlar. Narin yapıda olan peynir, domates, beyaz et gibi gıdalarda kullanılacak bıçaklar bu gıdalara uygun olmalıdır. Böylelikle en iyi şekilde işlem yapılabilir. Ekmek, hamur işi, et ve sebzelerin kesimleri için farklı türlerde bıçaklara ihtiyaç duyulur. Et bıçağı çeşitleri, ekmek bıçakları, meyve ve sebze bıçakları, peynir bıçakları bu şekilde çeşitlendirilirler. Seçimlerin yapılması aşamasında gıda türlerine ve amaçlara uygunluk sonrasında dikkat edilmesi gereken üçüncü nokta ise bıçağın üretimi ile alakalıdır. Bıçak bölümlerinin kullanımlara uygun şekillendirilmesi gerekmektedir. Kullanıma uygun olmayan şekilde yapılacak modellerin tercihi olumsuz ürün deneyimlerine yol açabilir. Yemeklerin pratik bir şekilde hazırlanmasına da etki edebilir. Bazı bıçaklar oldukça keskin olan kesici yüzeylere sahiptirler. Dikkat gerektiren işlemler için kullanılmaları uygundur. Bazıları ise diğerlerine nazaran daha günlük ve normal ürünleri kesmeyi sağlayacak keskinlik derecesinde üretilirler. Amaçlara uygun olarak dizayn edilmiş ve ayrıntılı işlemlerde yardımcı olabilecek bıçakların tercih edilmesi doğru ürün seçiminde etkilidir. Doğru ürüne giden son aşamada ise ihtiyaç duyulan işlevlerin çokluğuna göre ürün seçimi yapmaktır. Tek ya da takım olarak satın alınabilir şekilde satın alınabilirler. Et bıçağı seti adet olarak farklı sayılarda ürünler bulundurur. Paket içerisinde 2, 6, 10 ve değişebilen farklı sayılarda kesici aletler bulunur. Her biri farklı işlevlerde yardımcı olmaları açısından aynı pakete dahil edilmişlerdir.

 Et Bıçağı Bakımı Nasıl Yapılmalı?

Et Bıçağı Bakımı Nasıl Yapılmalı?

Çok sevilerek ve belirli bir bütçe ayrılarak satın alınan et bıçağı zamanla bazı değişiklikler gösterebilir. Mutfakta sıkça kullanılan bu gereçlerin olumsuz etkilerden dolayı zarar görmeleri kaçınılmaz olabilmektedir. Kullanım hatalarından ve ürünün sahip olduğu özelliklerden kaynaklanabilen etkiler et bıçağı üzerinde açıkça görülebilmektedir. Ürün materyalinden kaynaklanan durumlar arasında kararma, paslanma ve aşınma sorunları ortaya çıkabilmektedir. Gıda maddelerinin asitli bir içeriğe sahip oldukları bilinen bir gerçektir. Kullanılan çelik her ne kadar paslanmaz özellikte olsa da asit ile reaksiyona girebilmektedir. Bu süreç bıçakların kullanıldıkları süre zarfında gelişen bir süreçtir. Özellikle asit içeriği yüksek seviyede olan gıdaların temasından sonra bıçakların iyice yıkanıp durulanması gerekmektedir. Böylelikle kalıp kararmaya ve paslanmaya sebep olabilecek materyaller bıçak yüzeyinden temizlenmiş olur. Eğer paslanma gerçekleştiyse pas gidermeye yönelik özel temizleyiciler kullanılması önerilir. Bu uygulama ile bıçakların kullanım ömürleri uzatılabilir. Et bıçağı seti olsun yalnız tek bir ürün olsun fark etmeden bakıma dikkat edilmelidir. Keskin yüzeylerde görülen aşınma problemi ise hem kullanıcı hem modelin özellikleri ile ilgilidir. Kaliteli bir bıçağın seçilmemesi durumunda kullanılan materyallerden kaynaklı hızlı bozulmalar görülebilmektedir. Aşınma durumlarında etkili olan kullanıcı davranışı ise ilk olarak kesme yüzeyleri ile ilgilidir. Kesme işleminin yapıldığı yüzey direkt olarak bıçakla temas eder. Sert materyaller üzerinde kesim işlemi gerçekleştirilmemelidir. Özellikle et bıçağı seti kullananlar set yanında tahta kesme yüzeyleri tercih etmelilerdir. Materyalden kaynaklı kullanıcı hatalarından biri ise yine sertlik ile ilgilidir. Donmuş et ve kemik gibi yüzeyler üzerinde kullanılmaya uygun olamayan bıçakların bilinmesi gerekmektedir. Aksi durumlarda uzun ömürlü ve kaliteli işlemler yapılamaz. Et doğrama bıçağı ile kemik kırmaya çalışmak bir hatadır. Hem bıçağı bozar hem de oldukça tehlikelidir. Bu iş için uygun işleve sahip olan ürünlerin tercih edilmesi gerekir. Et doğrama bıçağı yerine uygun olan model ise satırdır. Formu kemikler için uygundur. Körelme durumlarında keskinleştirme özelliğine sahip aletler kullanılabilir. Bileyiciler ise her bıçağın yapısına uygun ürünler değillerdir. Bu dikkat edilmesi gereken çok önemli bir noktadır. Eğer keskinleştirici konusunda emin olunamıyorsa bir bileme ustasından hizmet alınması tavsiye edilmektedir. Son olarak bıçakların yıkanması için dikkat edilmesi gereken noktalar hakkında bilgili olunması gerekir. Ilık derecede olan su ve kimyasal içeriği hafif deterjanlar ile yıkanmalıdır. Sert fırçalardan kaçınıp sünger ile temizlenmelidir. İyice yıkanıp hemen kurulmaları uzmanlar tarafından önerilen uygulamalardandır. AKS et bıçağı seçeneklerini de sayfamız üzerinden inceleyebilirsiniz.

 Amatör ve Profesyonel Kullanımlar İçin  Et Bıçakları

Profesyonel Kullanımlar İçin Et Bıçağı

Evlerde bulunan mutfakların ve bir mutfağa sahip ofislerin olmazsa olmaz gereksinimlerinden birisi bıçaklardır. Bu alanlarda sıkça vakit geçirilir ve çeşitli işlemler yapılır. Bazen bir meyve için ya da sebze için bıçağa ihtiyaç duyarken bazı durumlarda isekeskin et bıçağı modellerinden birine gereksinim ortaya çıkabilir. Klasik mutfakların yanı sıra profesyonel alanlarda çeşitli keskin et bıçağı modellerine sıkça ihtiyaç duyulur. Kasaplar, dönerciler, büfeler, kebapçılar, restoranlar, vb. iş yerlerinde keskinlik derecesi değişen yardımcı gereçlere çeşitli alanlarda ihtiyaç duyulur. Profesyonel kullanıcılar normal kullanıcılara nazaran çok daha ayrıntılı işlemler gerçekleştirirler. Ayrıntı ve dikkat gerektiren uzmanlar gerçekleştirdikleri işlemler için belirli işlevlerde uzmanlaşmış modelleri tercih ederler. Profesyonel olduğu kadar ev kullanımlarına da açık olan şef bıçağı bu modellerden ilkidir. Birbirinden uzman işlemlerde ve farklı formlara sahip gıdaların gündelik kesimlerinde sıkça kullanılırlar. Bazılarının üretim şekli el yapımı şef bıçağı tarzında iken bazıları el yapımı değildir. Profesyonel amaçlara yönelik diğer çeşitler ise isimlendirilmeleri ile ilgili işlemlerde pratik kullanımlar sağlarlar. Etme açma bıçakları, etlerin açılması ve delinmesi aşamasında uzman işlemlere yardımcı fonksiyondadır. Yüzme bıçakları, özellikle kurbanlık alanında sıkça kullanılan ve yüzme işlevini kolaylaştıran yapıda bir üründür. Kasaplık mesleğini icra eden ustaların sıkça kullandıkları ürünlerden birisi olan satırlar oldukça ağır ve keskin yapıda olan gereçlerdir. Bu sebeple kaymaz sapta ve kaliteli üretilmeleri gerekmektedir. Çift kollu et zırhları küçükten büyüğe tüm işletmelerde kullanılabilecek bir üründür. Parçalama ve doğrama gibi işlevleri yerine getirir. Sebzelerin ince ve zırhlı kesimleri bazı yemeklerde sıkça kullanılan bir kesim tekniğidir. Etler kadar sebzeler için de kullanılabilecek cinstedir. Et bıçağı çeşitleri içerisinden döner bıçakları profesyonel işletmelere memnuniyet sağlayacak şekilde üretilirler. Sağlıklı ve kaliteli bir şekilde üretilen bu ürünler alıcıların beğenisine sunulurlar. Et bıçağı çeşitleri uzmanların sorunsuz ve eksiksiz şekilde kullanabilmeleri için set şeklinde de satışa sunulurlar. Bu setlerden en çok tercih edilenlerden birisi kurban setidir. Paket içeriğinde ise satırlar, keller bıçakları, kemiksiz sıyırma bıçakları, deri yüzmeye yardımcı bıçaklar ve bileme aletleri gibi ürünler bulundurur. Yapılacak işlemler sırasında kullanıcını gerçekleştireceği her adım için farklı özelliklere sahip olan çeşitler takım olarak satışa sunulur. Profesyonellerin kesici gereçlerinin bulunduğu takımlarını taşımaları için ise taşıma çantaları üretilmektedir. Küçük mutfak gereçleri sayfamızda her ihtiyaca ve işleve uygun şekilde kaliteyi baz alarak üretim yapan firmalar ürünlerini alıcıların beğenilerine sunmaktadır.

Uygun Et Bıçağı Fiyatları

Uygun Et Bıçağı Fiyatları

Mutfak gereçleri alanında üretim yapan birçok farklı firma vardır. Üretici firmalar yemek ya da içecek hazırlama işlemleri süresince bireylerin ihtiyaç duydukları ürünleri geliştirirler. Son yıllarda ise ar-ge yatırımlarına ve kullanıcı deneyimine verilen önemin artması ile firmalar ihtiyaç duyulması olası olan ürünler geliştirmektedirler. Et bıçağı çeşitleri de bu ürünlerin arasında bulunmaktadır. Birbirinden farklı özellikte bulunan et bıçağı çeşitleri fiyatlandırılırken bu farklı özellikler etkili olmaktadır. Üretim için tercih edilen materyal cinsi, üretim aşamasında şekillenen bıçağın formu, sahip olduğu belirli işlevler, diğer malzemelerin yapısı ve kullanım amacı gibi kriterler bunlardan bazıları olarak bilinmektedir. Bazı ürünler paslanmaz çelik materyali baz alınarak üretilir. Keskin kısmın yapısı genellikle bu şekilde belirlenmektedir. Diğer modellerde farklı malzemelerin kullanıldıkları ise sıkça görülmektedir. Malzemelerin arasında bulunan yapısal farklar fiyat aralıklarında etkili olmaktadır. Et bıçağı fiyatları üzerinde etkili olan bir diğer nokta işlevler ile ilgilidir. Tek bir işleve hizmet eden modellerin yanı sıra birçok işlevi gerçekleştirebilecek ürünler de üretilmektedir. Tek olarak satışa sunulup çok fonksiyonlu yapıda olan birçok bıçak çeşidi bulunmaktadır. Bazı modellerin sıyırma, doğrama, ezme, kesme, dövme, delme gibi işlevleri bulunur. Bazı modeller ise bu işlevlerden birkaçını aynı anda bünyesinde bulundurabilir. Bu çeşitlerin fiyatlandırma politikaları arasında değişiklikler görülebilmektedir. Et bıçağı fiyatları ürünlerin set halinde paket olarak satılması ile de değişim gösterir. Birden fazla parçanın olduğu ve eksiksiz bir deneyim sağlayan setlerin fiyatları farklı olabilmektedir. Farklı sayıda ürün adedi bulunduran setler 'profesyonel et bıçağı' modellerini de barındırır. Bu durum kullanım alanı ve amacına göre farklılaşmaktadır. Profesyonel et bıçağı çeşitleri gündelik bıçakların etiketlerine oran ile daha yüksek bir aralıkta fiyatlandırılırlar. Keskinlikleri ve sertlikleri farklı tasarlanan modellerin arasında ekmek, peynir, sebze ve meyve kesimi için farklı nitelikte olan ürünler bulunur. Bu çeşitlerin fiyatları değişmektedir. Çünkü hitap ettikleri gıda çeşitlerinin bu durum üzerinde etkisi vardır. Bazı bıçaklar profesyonel amaçlarla kullanıldıkları gibi bazı bıçaklar ise meyve ve sebze kesimi gibi gündelik amaçlara hizmet ederler. Bunun sonucunda ise etiket fiyatları değişiklik gösterir. Fiyatlandırma politikalarında etkili olan son kriter ise marka taraflı olarak belirlenebilir. Sektörde uzun yıllardır bulunan, üretim ve satış yapan yüzlerce güvenilir marka vardır. Bu markalardan lider olanların fiyatlandırma üzerinde belirleyici etkileri bulunur. Sayfamızda kaliteli ve güvenilir olarak üretim yapan markaların ürünleri alıcıların beğenisine sunulmaktadır. Ek olarak Rooc et bıçağı ürün çeşitlerini sayfamızdan temin edebilirsiniz.