Kategoriler

Kampanya ve İndirimler

Fiyat Aralığı

TL
-
TL

Marka

Elf
Skf
OKS
Bsg
Dew
404
Fmy
Atf
Axa
Eni
Ccp
GVA
444
Bmw
Bor
Crc
BP
BSG
Erj
Fgd
MXS
Oks
ZF
Aty
CCP
DWX
Fag
Fts
GM
GTA
Hg
Jlm
KTD
Mrt
Oil
Stp
Başka bir kelime deneyin

Mağaza Puanı

0 10
Tüm mağazalar

Mağaza

Başka bir kelime deneyin

Litre

Başka bir kelime deneyin

Viskozite

Başka bir kelime deneyin

Ürün Miktarı

Başka bir kelime deneyin

Kargo Seçenekleri

Bu ürünler, 1-2 iş günü içinde kargoya verilir.
1 iş günü içinde gönderim yapan, düzenli satış yapan,
yüksek puana sahip mağaza.

Yurt Dışından Gelsin

Ürün Puanı

5 yıldız
4 yıldız ve üzeri
3 yıldız ve üzeri
2 yıldız ve üzeri
1 yıldız ve üzeri

Yağ

için 5,944 sonuç bulundu.
Akıllı sıralama nasıl çalışır? Arama ile uygunluk, satış miktarı, satıcı ve ürün puanı, teslimat avantajları, popüler kategoriler, ürüne ait reklam gibi kriterler belirleyici olabilmektedir.

Konum Seç
 • ÜCRETSİZ KARGO

  Castrol EDGE 5W-30 LL Tam Sentetik DPF Motor Yağı 4 Litre

  (1,733)
  30 günün en düşük fiyatı!
  987 TL 897 TL
  +
 • ÜCRETSİZ KARGO

  Total Quartz Ineo Ecs 5W- 30 Sentetik Motor Yağı 4 L

  (371)
  30 günün en düşük fiyatı!
  949 TL 873,08 TL
  +
 • Mağazaların Seçtiği ÜrünlerREKLAM

 • ÜCRETSİZ KARGO

  Elf Evolution Full-Tech Fe 5W-30 Sentetik Motor Yağı 5 L

  (170)
  30 günün en düşük fiyatı!
  1.049 TL 965,08 TL
  +
 • ÜCRETSİZ KARGO

  Elf Evolution 900 SxR 5W-40 Motor Yağı 5 L

  (431)
  30 günün en düşük fiyatı!
  919,08 TL 906,20 TL
  +
 • Kategoride Öne Çıkanlar REKLAM

Otomobil Yağı

Arabanızın bakımlarının düzenli ve tam olarak yapılması uzun süreler boyunca kullanımda olacağınız aracınızın genel ömrünün yanı sıra aynı zamanda anlık performansını da etkileyebilecek sebepleri ortadan kaldırabilir ve belki de çok daha kritik sorunların ortaya çıkmasını önleyebilir. Bu aşamada arabanızın bakımının en önemli parçalarından birisi ise motor yağının yenilenmesidir. Her ne kadar motor yağı seçeneklerinin fazlalığı sebebiyle bu aşamada kullanıcılar çeşitler arasında kaybolduklarını düşünseler de, doğru yağ seçimi dışarıdan gözüktüğü kadar korkutucu bir durum değildir. Bu aşamada en önemli ve basit adım ise arabanızı ilk kullanırken yaptığınız işlemin aynısıdır: Kullanım kılavuzunu incelemek. Üreticinin önerilen yağ detaylarını belirttiği kılavuzda olağan dışı ölçüler belirtilebilirken aynı zamanda standart ölçüler de yer alabilir. Bu aşamada kılavuzda belirtilen niteliklere sahip yağ seçenekleri arasından seçim yapmak oldukça kritik bir öneme sahiptir. Araba yağı değişimi aşamasında kılavuzda belirtilen değerler kullanılması gereken yağ viskozitesini ya da başka bir deyişle yağın kalınlığını ifade etmektedir. Bu aşamada belirli mevsimler için farklı ağırlık ve türü verilebilirken, araç kullanım alanlarına göre de bu durumlar çeşitlilik gösterebilmektedir. Orta dereceli sıcaklıklara sahip ortamlarda düzenli kullanım içi kullanım kılavuzundaki listelenenler oldukça uygundur. Aynı zamanda yağ seçimi yapılırken gerekli tüketici standartlarına sahip onaylı yağ markalarını tercih etmek bir diğer önemli unsurdur. Otomobil yağı seçiminde aracınızın sahip olduğu teknik özelliklerin farkında olmak ve buna uygun tercihleri yapmak önemlidir. Bu aşamada kullanıcılara kolaylık sağlayabilecek bazı isimlendirmeler standartlar arasındaki yerini almıştır. API standartların içerisinde yer alan sınıflandırmalarda örnek olarak benzinli motorlar için SP ve dizel motorlar için CK-4 yer almaktadır. Bu harfler sınıflandırma türü olarak yağın motoru aşınmadan ve yüksek sıcaklık, çamurdan koruma yeteneğini test eden laboratuvar, motor testlerinden sonra verilmekte ve ilgili kategoriler içerisinde belirlenmektedir. Otomobil motor yağı motor içerisinde belirli bölümlerde yağ ile temas sağlayarak, hareketli parçalar içerisindeki sürtünmeyi önlemeye önleyici bir katmak oluşturma işlevini görmektedir. Çok fazla sürtünme oluşması gibi durumlarda ise bileşenler normale göre daha hızlı şekilde aşınacağından ötürü arabanız içerisinde yüksek tamir maliyetine sahip hasarlar oluşabilecektir. Bu gibi istenmeyen durumların önüne geçebilmek ve büyük meblağlar ile karşılaşmamak için ise arabanızın yeterli miktar ve kalitede yağa sahip olduğundan emin olmanız kritik seviyede önemlidir.

 Motor Yağı Nedir ve İçerisinde Neler Vardır?

Motor Yağı Nedir ve İçerisinde Neler Vardır?

Kullanıcılar tarafından kimi zaman ertelenen motor yağı değişimlerini eğer uzun süreler boyunca ertelemeye devam ederseniz motorunuzun bozulma riskine girmiş olursunuz. Bu aşamada motorunuz aşırı ısınabilir, içerisinde yer alan bileşenlerde hasarlar meydana gelebilir ya da en kötüsü motorun tamamen hasar almasına ve kullanılamaz duruma gelmesine neden olabilirsiniz. Bu aşamada motorunuza uygun özellikleri belirtilen, kullanım kılavuzunda detaylandırılan yağların kullanımı ile birlikte bilinçli şekilde yağ yenilenmesi araç bakımı için en önemli aşamalardan birisidir. Şaşırtıcı olmayacak şekilde ise motor yağının büyük çoğunluğunda yağ bulunmaktadır. Motor yağının içerisinde bulunabilecek diğer bir bileşen ise deterjan. Deterjan köşe ve çatlaklar arasında kir ve eski yağın birikebileceği alanlara ulaşarak ilgili boşlukları temizler ve motorun sürekli olarak çalışır şekilde kalmasına yardımcı olur. Aşınma önleyici maddeler ise belirli malzemelerin sürtünmeden dolayı çabuk yıpranmasını önleyerek çok daha uzun süreli kullanımların önünü açar. İlgili parçalar içerisinde yağ ve diğer artık maddelerin bir araya toplanarak motorun çalışmasını önleyen olayların meydana gelmemesi için ise çeşitli dağıtıcılar motor yağının içerisinde yer alabilmektedir. Bir diğer önemli bileşen ise özellikle soğuk hava koşullarında yağın daha kolay akmasına yardımcı olan viskozite geliştiricilerdir. Kılavuzunuzda yer alan motor yağının içerisinde barındırdığı niteliğe göre yağın özellikleri değişmek ile birlikte esas amaç olan motorun hareketli parçalarında yağlanma sağlama yolu ile hasarın önlenmeye çalışması ve motorun sorunsuz şekilde çalışması durumu ortak şekilde yer almaktadır. Otomobil yağı fiyatları yağ içerisinde yer alan bileşenlerin çeşitliliğine ve aynı zamanda yağ modellerinin çeşitli özellikle ve gereksinimler çerçevesinde geliştirilmesi ile birlikte çeşitlenmektedir. Özel koşullar için geliştirilen yağ modellerinde fiyat performans dengesi farklı olabilirken günlük kullanım için geliştirilen yağ çeşitlerinde benzer fiyatlandırmalar görülebilmektedir. Motorunuz her çalıştığında yanmadan kaynaklanan yan maddeler dizel ya da benzinli motor yağı içerisinde toplanır ve kirletici maddeler yağın kapasitesinden daha fazla oranda birikir ise motorda tortu ve aşınma oluşmasına sebebiyet verebilirler. Bu aşamada yağ değişimi düzenli aralıklar ile gerçekleştirilmez ise, ilgili kirletici maddeler aracın genel performansını ve verimliliğini etkileyerek kısa, uzun vadeli olumsuz etkilere sahip olabilirler. Otomobil yağı değişimi işlemini tavsiye edildiği zamanlarda gerçekleştirmenin yanı sıra, düzenli araç bakımına sadık kalmak, kılavuzda yer alan yağ standartlarını karşılamak gibi unsurlar araç performansını etkileyen diğer unsurlar olarak yer almaktadırlar.

 Yağ Değişiminin Önemi ve Tespiti

Yağ Değişiminin Önemi ve Tespiti

Motor içerisindeki hareketli parçaların sürtünmesi sonucu hızla aşınmasının önüne geçilmesi aşamasında en önemli yardımcınız olan oto yağları düzenli olarak değiştirilmediği ve bakımlarının gerçekleştirilmediği durumlarda kısa ve uzun vadeli çeşitli problemlere yol açabilmekte ve en kötü senaryoda ise motorun tamamen kullanılamaz hale geldiği durumlara sebebiyet verebilmektedir. Bu gibi olayların önüne geçebilmek ve aynı zamanda aracınızın performans ve verimliliğini maksimum noktada tutabilmek için ise gerekli değişimleri düzenli şekilde yapmak önemlidir. Genel olarak 4-8000 kilometre içerisinde yağ değişimleri önerilebilirken, sahip olduğunuz araç için kullanım kılavuzunda yer alan değerleri incelemek öncelikli değerlendirme unsuru olacaktır. Bu değerler aynı zamanda kullanmakta olduğunuz aracın yaşı, sürüş durumları ve aynı zamanda tercihte bulunduğunuz otomobil yağ seçimi ile doğrudan bir ilişkiye sahiptir. Bu gibi durumların etkisine göre pozitif ya da negatif şekilde etkilenebilecek yağ bakım süresi çeşitli şekillerde kolaylıkla anlaşılabilmektedir. Modern araçlarda panel içerisinde yer alan yağ bakım uyarı göstergesi ile birlikte yağın seviyesini ya da ne zaman değişmesi gerektiği anlık olarak kolaylıkla izlenebilmektedir. Aynı zamanda düzenli olarak servislerinizin yapıldığı taktirde bayi ya da servis merkezi aracınızın belirli bir bölgesine yapıştırdığı etiket ile birlikte ne zaman bir sonraki yağ değişimini yapmanız gerektiğinizi belirtecek tarihi bırakacaktır. Şüphe duyulduğu taktirde ise otomotiv teknisyenlerine ve aynı zamanda araç ile birlikte gelen kılavuza başvurarak kontrolleri sağlamak her zaman önerilmektedir. Tüm bunların haricinde ise motor içerisinde yağ kalmaz ve yağlama yapılmaz ise parçalar sürtünmeler sonucu taşlanmaya başlar, motor tutukluluk yapar ve en sonunda ise durur. Geri dönülmesi imkansız hatalar yaşanmasa dahi kalıcı hasarlara neden olabilecek düzeyde olan ilgili problemin tek çözümü ise, bu durum yaşanmadan önce düzenli olarak yağ değişiminin gerçekleştirilmesi ve bakım işlemlerinin yapılmasıdır. Tüm bu durumlar ile karşılaşmadan önce gösterge panelinizdeki yağ değişim ya da motor kontrol ışığını sürekli olarak kontrol edebilir ya da yağ değiştirme zamanını gösteren etiketteki tarihi kaçırmamaya özen gösterebilirsiniz. Motor yağı değişimi işlemi ise sadece ara sıra yağ ekleme işlemi ile geçiştirilmemeli, belirli zamanlar içerisinde motor yağı tamamen boşaltılarak yeni yağ ile değiştirilme işlemi gerçekleştirilmeli, tam değişim işlemleri aksatılmamalıdır. Karmaşık bir hal alabileceği gibi aynı zamanda ilgili işlemin yapılacağı ortamı kirletebileceği için profesyonellerden yardım alabileceğiniz ilgili işlem ile birlikte motor içerisindeki yağın yenisi ile tam anlamıyla değişimini sağlayabilir, yeni yağınızın performansını en kısa sürede gözlemlemeye başlayabilirsiniz. Sizler de servis parçaları sayfamızdan tüm ihtiyacınız olan ürünleri temin edebilirsiniz.

Motor Yağı Eksikliğinde Neler Yaşanabilir?

Motor Yağı Eksikliğinde Neler Yaşanabilir?

Motor yağının azaldığı ya da motor bakımının gerektiği durumlarda gösterge panelinizde ilgili durum ile alakalı uyarı ışığı yanacaktır. Eğer ilgili uyarı ledi panelinizde yer almıyor ise servis aracılığı ile aracınıza yerleştirilen bir sonraki yağ bakımı tarihini kontrol edebilirsiniz. Tüm bu durumların haricinde ise çeşitli sonuçlardan yola çıkarak motor yağı ile ilgili çıkarımlarda bulunabilirsiniz. Bunlardan ilki ise motordan çıkacak belirli seslerdir. Ne zaman ki motor yağı işini yapıyor ve motorunuzdaki parçaları yağlama işlemini başarıyla gerçekleştiriyor ise sonuç olarak motor sessiz şekilde çalışacaktır. Ancak eğer yağ seviyesi düşük veya tamamen bitmiş durumda ise vurma ya da guruldama seslerine benzer sesler duymaya başlayabilirsiniz. Bu gibi sesler duymaya başladığınız zaman araba yağınızın değişim vaktinin geldiğini varsayabilirsiniz. Diğer önemli sonuçlardan birisi ise araç içinde yağ kokusunun oluşmasıdır. Bu sonucun ortaya çıkmasındaki etken ise yağ sızıntısının gerçekleşme olasılığıdır. Eğer egzoz dumanı ya da gaz kokusu alıyor iseniz bu aşamada aracınız oldukça ısınmış durumda olabilir. Hangi durumun oluştuğu fark etmeksizin, aracınızı mümkün olduğu en kısa süre içerisinde bir bakım kontrolüne götürme en güvenli seçim olacaktır. Egzoz dumanı gibi durumların oluşması ise bir diğer yağ bakımı ile ilgili bildirimlerden birisidir. Arabanızın egzoz borusunun içerisinden yarı saydam buhar çıkması normal iken, bu buharın dumana dönüştüğünü gözlemliyor iseniz bir yağ sızıntısı ya da arızalı motor parçasına sahip olmanız kuvvetli muhtemeldir. Diğer bir yağ değişimi ölçümleme belirtisi yüksek kilometredir. “Araç yağı kaç yılda değişir?” Sorusunun cevabı ise; yağ değişimi işleminin genellikle her 3 ya da 6 içerisinde değişmesi gerekirken aynı zamanda kilometre sınırı olarak 4-8000 aralıkları da dikkatle takip edilmelidir. Her iki durum fark etmeksizin kılavuzunuzda tavsiye edilen koşulları geçmeniz ve halen kullanmanız durumunda en kısa sürede bakımlarını gerçekleştirmeniz önerilmektedir. Özellikle yaşlı bir aracınız var ise bu bakımların geciktirilmemesi tavsiye edilmektedir. Yağ değişim vaktinin geldiğine işaret eden bir diğer gösterge ise koyu renkli yağ durumudur. Temiz olan yağ kehribar rengine sahip ve yarı saydam halde bulunmaktadır. Zaman içerisinde aşınan parçalar ve ilk yanmadan dolayı oluşan kirleticiler ve birikintiler nedeniyle ilk halinden daha koyu bir renge dönecektir. Yağınızın rengini kontrol ettiğinizde daha koyu bir renge dönüştüğünü fark ederseniz, otomobil yağ ömrü bittiğine, yağ değişimine işaret eden önemli bir bildirim olabilir. Opet yağ seçenekleri için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Sentetik ve Konvansiyonel

Sentetik ve Konvansiyonel

Otomobil yağ çeşitleri kendi içerisinde ayrılan sentetik ve konvansiyonel türler gibi belirli kategoriler içerisinde sınıflandırılır. Bu türler arasında ise belirli nitelik farkları bulunmaktadır. Premium konvansiyonel içerisinde yer alan yeni standart içerisindeki yağ çeşitleri çeşitli viskozitelerde bulunan ve en son API servis seviyesinde testlere tabi tutulmuş türlerdendir. Otomobil üreticileri genel olarak daha soğuk sıcaklıklar için 5W-20 ya da 5W-30 olmak üzere daha yüksek ortam sıcaklıkları için ise isteğe bağlı olmak koşulu ile 10W-30 türünde yağ çeşitlerini belirtirler. Bu derecelendirme çeşitleri genellikle hafif hizmet aracı kategorisindeki araçları kapsamaktadır. Tüm bu niteliklerden daha önemlisi ise yağ ve filtre değişiminin düzgün aralıklarla yapıldığı araçları kapsadığını unutmamak gerekir. Eğer aracınız gösterge panelinde yağ değiştirme göstergesi var ise onu sıfırladığınızdan emin olun ve kılavuzunuzda yer alan bildirgelere uygun şekilde işlemleri gerçekleştirin. Full sentetik yağ çeşidinde ise sentetik katkı maddeleri ile dolu olup yüksek teknolojiye sahip motorlar ya da ağır hizmet tipindeki araçlar için kullanıma uygun şekilde üretilmişlerdir. Bu yağ çeşitlerinin etiketinde yer alan bildirgelerde viskozite endeksinden birikintilere karşı korumaya kadar tüm kritik bilgiler alanlarında üstün ve uzun ömürlü performans için sıkı testlerden geçtiklerine dair belgelerden geçip geçmedikleri gösterilmektedir. Düşük sıcaklıklarda daha iyi akış formuna sahip olan ilgili tür yüksek sıcaklıklarda en yüksek viskoziteyi korumaktadır. Bu tür yağı tüm kullanıcıların kullanmamasındaki en büyük neden ise diğer türlere göre daha maliyetli ve her motorun bu tür yağa ihtiyaç duymamasıdır. Farklı bir koşul içerisinde motorunuzun ihtiyaç duyduğu ancak sentetik yağın sahip olmadığı özellikler olabilmektedir. Bu gibi ayrıntılar için ise kullanım kılavuzunu kontrol etmek önerilmektedir. Araç yağı çeşitleri arasında yer alan sentetik karışım yağ türü ise organik yağ ile karıştırılmış sentetik yağdan üretilmiş ve biraz daha ağır motor yükleri ve yüksek sıcaklıklar için koruma sağlama amacıyla formüle edilmiştir. Bu ise genel olarak diğer türler ile karşılaştırıldıklarında daha az uçucu oldukları anlamına gelmektedir. Bu sebepten ötürü yağ çok daha az buharlaşır, kayıp azalır ve yakıt ekonomisi artar. Bu tipteki yağ ürünleri ağır yüklerin taşındığı durumlarda ve motora daha fazla baskı uygulayan durumlar için ekstra koruma isteyen pikap ya da SUV sürücüleri için oldukça öne çıkan bir seçimdir. Aynı zamanda ise genel olarak full sentetik yağ tiplerine göre daha ekonomik olabilmektedirler. İhtiyacınıza göre şanzıman yağı çeşitlerini de sayfamızda bulabilirsiniz.

Uzun Mesafeli Kullanım İçin Yağ Önemi

Uzun Mesafeli Kullanım İçin Yağ Önemi

Günümüz araçları çok daha uzun ömürlü şekilde kullanılmaktadır. Bu açıdan bakıldığında kullanıcılar araçlarını en uzun sürelerde kullanmayı tercih etmekte ve buna uygun yağ seçimleri aramaktadır. Bu aşamada ise Uzun Mesafe Yağ türleri kullanıcılara sunulmaktadır. Ayrıca benzinli ya da dizel otomobil yağı fark etmeksizin aracınız belirli bir yaşı doldurduğunda garaj zemininizde birkaç yağ damlası görmeniz muhtemeldir. Özellikle düşük sıcaklıkların hissedildiği bir ortamda araç kullanıyorsanız ise oldukça olasıdır. Bu gibi durumlarda krank mili sertleşmiş ve esnekliğini kaybetmiş olabilir ve bunun sonucunda sızıntı oluşabilir. Bu durumun oluşması halinde yağ seviyesinin kontrolü işlemlerini daha sık gerçekleştirmeniz gerekebilmektedir. Ayrıca yüksek kilometreye sahip araçlarda motor aşınması nedeniyle performans kaybı ve motorun düzleşmesi gibi durumlar fark edilir seviyeye çıkmış olabilir. Yüksek kilometre yağları yüksek viskozitelere sahiptirler. Bu sayede pistonların silindir duvarlarına karşı daha iyi sızdırmaz hale gelen yağ, zamanla aşınan büyük motor yatağı boşluklarından eskisi kadar sızdırmazlar. Ayrıca uzun süreler boyunca kullanımda olan aracınızda oluşan aşınmanın artmasını önlemek için yüksek dozda aşınma önleyici katkı maddelerini içerisinde barındırabilen yağ türü ilgili süreci yavaşlatmaya çalışmaktadır. Yağ değişimi aşamalarının araç üzerindeki göstergeler üzerinden kontrolü haricinde, servis aracılığıyla belirtilen değişim tarihi unutulmamalı, genel olarak kullanım kılavuzun içerisinde belirtilen menzil ve süreler dikkate alınmalıdır. Yağ değiştirme ve benzeri işlemlerde her zaman ilk aşamada kullanım kılavuzu incelenmeli ve kılavuz içerisinde yer alan araba yağı 5-30 gibi çeşitlenen nitelik ve türe uygun yağ değişim işlemleri gerçekleştirilmeye özen gösterilmelidir.