Garajım

Aracınızı seçerek uyumlu parçaları listeleyin.

Araçla Uyumlu Parça Ara

Temizle

"Garajım"a kayıtlı olmayan araçlar için uyumlu parçaları kolayca bulun.

Ara
Bu ürünler, 1-2 iş günü içinde kargoya verilir.
1 iş günü içinde gönderim yapan, düzenli satış yapan,
yüksek puana sahip mağaza.

Konum Seç

Şanzıman Yağı

için 2,710 sonuç bulundu.

Şanzıman Yağı

Oto şanzıman yağı vites geçişlerindeki titreşimi hafifleterek sorunsuz vites geçişleri sağlıyor. Aracın otomatik vitesli ya da manuel vitesli olmasına göre kullanılacak ürünle aracın şanzıman aksamını diri tutarak, aracın ömrünü uzatıyor. Manuel vitese kıyasla daha komplike bir yapıya sahip olan otomatik şanzımanların birçok çeşidi bulunuyor. Hidrolik basınçlı kısacası otomatik şanzımanlar, vites değişimini ek olarak mekatronik parça ile gerçekleştiren DSG, EDV vb. farklı sistemlerle vites geçişlerini sağlayan şanzımanlar olarak sıralanabilir. Otomatik şanzıman sistemlerinin kusursuz ve dinamik çalışması adına otomatik şanzıman yağı gerekiyor.

Şanzıman Yağı ile Uzun Ömürlü Araçlar

Şanzıman Yağı ile Uzun Ömürlü Araçlar

Şanzıman yağı otomatik vites araçlarda şanzımanın çeşidine göre belirlenerek kullanılıyor. Aracınızın üretici firması tarafından belirlenen periyotlarda şanzıman yağının değişimini uygulamanız öneriliyor. Şanzıman yağının düzenli kullanımı vites geçişlerini kusursuz yaparak dişlilerinin sıkıntısız görevini yerine getirmesini sağlıyor. Şanzıman yağ pompası aracınıza yüklediğiniz uygun yağı şanzıman parçalarına direkt taşıyor. Otomatik vites aracınızın ömrünü uzatmak adına otomatik şanzıman yağ kaçağı önleyici kullanmanız konforlu ve keyifli sürüş sunuyor. Otomatik şanzımanlı araçlar kolay kullanımı ve insanı yormayan kullanımıyla günümüzde tercih edilen şanzıman tipi haline geliyor. Ancak kolay kullanımı bakımının düzenli yapılmasını gerektiriyor. Otomatik ve manuel şanzımanlı araçlarda, şanzıman yağı kullanımı farklılık gösteriyor. Şanzıman yağı kullanımı otomatik vitesli araçlarda farklı olarak gerçekleştiriliyor ve manuel vitesli araçlara göre daha fazla önem arz ediyor. Otomatik vitesli araçlarda şanzımandaki yağın bitmesi veya yeterli seviyede olmaması, vitesi hareket ettirmemeye bile yol açabiliyor. Manuel vitesli araçların şanzıman yağının bitmesi sonucu boş vitese alarak hareket ettirmek ve güvenli yere çekmek mümkün olabiliyor. Ancak otomatik vitesli araçlarda, şanzıman yağının eksikliği vites geçişlerini engelleyebiliyor. Örneğin vitesi “D” konumundan, “R” konumuna almanız sırasında sıkıntılar çıkarabiliyor. Daha sağlıklı ve uzun ömürlü sürüş istenen otomatik vitesli araçlarda, şanzıman yağı rengi, eksikliği düzenli olarak kontrol edilerek, masrafsız yol tutuş sağlanabilir.

Düzenli Kullanımda Şanzıman Yağı Faydaları

Düzenli Kullanımda Şanzıman Yağı Faydaları

Aracınızdaki yağ kaçakları, vites geçişlerinizi geç algılayarak gerçekleştiriyor. Otomatik şanzıman yağ kaçağı önleyici vites geçişlerinizdeki tepkiyi en aza indirgiyor. Bu sayede vitesinizde titreşim, ses ve sert geçiş olmuyor. Ayrıca şanzıman yağı filtresi temiz kalıyor. Kullanacağınız yağlar sayesinde şanzıman, dişlilerindeki sürtünmeyi ve aşınmayı engelleyerek şanzımanda sorun oluşmasının önüne geçebilir. Trafikte gerçekleşen "dur kalklar" sonucu ısınıp soğuyan şanzıman yağının düzenli kullanılmadığında veya eksikliği dikkate alınmadığında sarsıntılı vites geçişlerine neden olabiliyor. Şanzıman yağınızın düzenli kontrolü ve yenilenmesi yüksek performans sunuyor. Ayrıca şanzımandaki yağ eksikliğiniz nedeniyle şanzıman içerisindeki lameller yağ içerisinde çalışmaya odaklı olduğundan aşınarak parçalanabilir. Yağ eksikliğini önemsememek ve düzenli kullanımını yapmamak aracın kavramasında sorunlara yola açarak ortaya masraflı şanzıman sorunu çıkarabiliyor.

Otomatik Şanzıman Yağı Değişimi

Otomatik Şanzıman Yağı Değişimi

Şanzıman yağlarının içerisinde yanma gerçekleşmediği için özelliklerini çok fazla koruyabiliyor. Bu yağlar özelliklerini çok fazla koruyor olsalar da düzenli olarak değiştirilmesi tavsiye ediliyor. Aracın yaşı, modeli ve kilometresine göre kullanılacak şanzıman yağı değişebiliyor. Şanzıman yağını kullanmadan önce aracınızı iyi tanımanız ve tercih edeceğiniz yağı belirlemeniz gerekebilir. Şanzıman yağının değişimi uzun kilometreler arasında yapıldığından dolayı dikkat ve titizlik gerektiriyor. Aracın kullanma kılavuzunun okunması sağlıklı yağ değişimi için önem arz ediyor. Yağ katkısı yapacağınız aracınızın karter kapağında bulunan mıknatısı iyice temizlemeniz gerekiyor. Ardından karter kapağını kapatarak araca uygun olan yağ, belirtilen seviyeye kadar dolduruluyor. Şanzıman yağı fiyatları aracın modeline, yaşına, kilometresine ve kullanılacak yağ çeşidine göre değişiklik gösterebiliyor. Tüm otomobil yedek parçaları için Yedek Parça kategorisini inceleyebilirsiniz.

Sonuçlarda Ara

Kategoriler

Ürün Notu

(378)
ve üzeri (472)
ve üzeri (484)
ve üzeri (485)
ve üzeri (489)

Mağaza Puanı

0 100
Tüm mağazalar

Fiyat Aralığı

TL
-
TL