Kategoriler

Kampanya ve İndirimler

Kargo Seçenekleri

Bu ürünler, 1-2 iş günü içinde kargoya verilir.
1 iş günü içinde gönderim yapan, düzenli satış yapan,
yüksek puana sahip mağaza.

Fiyat Aralığı

TL
-
TL

Ürün Puanı

5 yıldız
4 yıldız ve üzeri
3 yıldız ve üzeri
2 yıldız ve üzeri
1 yıldız ve üzeri

Mağaza Puanı

0 10
Tüm mağazalar

Şanzıman Yağı

için 1,190 sonuç bulundu.
Akıllı sıralama nasıl çalışır? Arama ile uygunluk, satış miktarı, satıcı ve ürün puanı, teslimat avantajları, popüler kategoriler, ürüne ait reklam gibi kriterler belirleyici olabilmektedir.

Konum Seç

Şanzıman Yağı

Şanzıman yağı vites kutusu olarak bilinen araçların ana mekanizmasının bakımı için kullanılmaktadır. Motordan alınan dönme gücünün tekerleklere iletilmesini sağlayan bu yapı araçların çalışma prensibiyle oldukça ilgilidir. Motordan alınan gücü tekerleklere iletirken ekonomik davranarak hızın sabit kalmasını da bu yapı sağlar. Aracın dururken çalışmaya devam etmesi, geri vitesteyken aracın geri gitmesi ya da hızın sabit tutulması gibi önemli özellikleri destekleyen bu mekanizmanın bakımı da oldukça önemlidir. Aracın ömrünü uzatmak ve güvenli sürüşler yapmak için gerekli olan yağı kullanarak ekonomik bir şekilde şanzıman bakımını yaptırabilirsiniz. Diğer yandan otomatik vitesli ya da manuel vitesli olmasına göre değişen servis parçaları özelliklerini araştırmanız ve önemsemeniz gerekmektedir.

Kaliteli ve Güvenli Şanzıman Yağı Çeşitleri

Kaliteli ve Güvenli Şanzıman Yağı Çeşitleri

Araçlarda kullanılan en önemli unsurlardan birisi olan şanzıman yağları için aracınızı iyi tanımanız ve uygun olan yağ için kaliteli seçimler yapmanız gerekmektedir. Sık sık yapacağınız şanzıman yağı kontrolü ile de hem aracınızın hem de ekipmanlarınızın ömrünü uzatabilir ve uzun ömürlü bir kullanım elde edebilirsiniz. Yenilikçi teknolojilerle üretilen bu ürünleri satın alırken belli başlı hususlara dikkat etmeli, aracınız için satın aldığınız en önemli unsurlardan birisi olduğunu unutmamalısınız. Dikkat etmeniz gereken ilk şey arabanızın motor çeşidi ve teknik gereksinimleridir. Ne tür bir motor yapısına sahip olduğu seçeceğiniz yağın içeriğini ve niteliğini de belirleyecektir. Öte yandan aracınızın düz vites mi benzinli mi yoksa dizel mi olduğunu da bilmeli, bu hususlar ışığında seçimlerinizi gerçekleştirmelisiniz. İhtiyaçlar doğrultusunda üretilen yağın motorunuzun ihtiyaçlarıyla örtüşüp örtüşmediği de önemli olan bir konudur. Satın alacağınız şanzıman yağı numaraları açısından da farklılıklar gösterebilmektedir. Örneğin aracınız eski marka ve modeldeyse koruyucu özelliği olan ürünlere yönelmeniz daha mantıklı olacaktır. Yoğun akışkanlığa sahip ve bu özelliği ile araba parçalarını sürtünme oranını düşürdüğü için koruyan yağ çeşitlerini tercih edebilirsiniz. Yüksek yoğunluktaki yağlar sürtünme oranını bir hayli artırarak ekipmanların daha yavaş eskimesini sağlar. Sizin de aracınız eski ve yıpranmış ise ya da parçaların aşınmasından endişe ediyorsanız yüksek yoğunluğa sahip ürünlere yönelebilirsiniz. İhtiyaçlarınıza göre yapacağınız tercihlerde şanzıman yağı 3 litre, 4 litre ya da 5 litre olabilir. Alacağınız ürünün hacmiyle ilgili kararlar verirken ilk olarak aracınızı kullanım sıklığınızı ve bütçenizi göz önünde bulundurmalısınız. Böylece yapacağınız seçimler daha isabetli olacak ve bütçenizi uzun vadede korumuş olacaksınız. Öte yandan arabanız yeni ise ilk andan itibaren daha titiz davranmak ve pek çok materyali yedek olarak da bulundurmak mantıklı olacaktır. Yüksek performansa sahip endüstriyel motorlar için üretilen ileri teknoloji ürünlerini tercih ederek siz de aracınızın ilk günkü sağlamlığını uzun süre koruyabilirsiniz. Yeni alınan arabalarda kullanılan şanzıman yağı önemi açısından ilk sıralarda yer almakla birlikte fiyatlar açısından da hacimlerine göre farklı tablolar sunar.

Motorunuzun Dostu Şanzıman Yağı Çeşitleri

Motorunuzun Dostu Şanzıman Yağı Çeşitleri

Şanzıman yağının motorun sorunsuz ve akışkan bir biçimde çalışmasını sağlamasının yanı sıra vites geçişlerinde de sorunlar yaşamanızı önleyecektir. Hızlı ve akışkan bir vites geçişi için şanzıman yağınızın kaliteli ve güvenli olması gerekmektedir. İhtiyaçlarınıza göre satın alacağınız şanzıman yağı 1 lt, 2 lt, 10 lt gibi seçeneklerle kısa ya da uzun vadedeki ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz. Eğer depolama alanıyla ilgili bir sorununuz yoksa daha ekonomik tablolar sunan büyük hacimli ürün seçimlerinde bulunabilirsiniz. Kullanımdan sonra kararlı bir yağ tabakası oluşturarak işlevsel hale gelen ürün sürtünmeyi minimize eder. En düşük seviyeye gelen sürtünme kuvveti sebebiyle motorun ilgili parçaları sorunsuz, sürtünmeden, akışkan ve kaygan bir biçimde güvenle çalışmaya devam eder. Düzenli olarak yapacağınız şanzıman yağı değiştirme işlemi ile hem aracınızın ömrünü uzatabilir hem de ekonomik olarak bütçenize katkılarda bulunabilirsiniz. Motorunuzun çok daha uzun ömürlü olmasını sağlayarak hâlihazırda kullanmakta olduğunuz aracı uzun yıllar daha kullanabilirsiniz. Aracınızın ve araç içi ekipmanların çabuk eskimesini önlemesinin yanı sıra yolculuk esnasında da iyi ve konforlu bir sürüş deneyimi de sunmaktadır. Kaygan vites geçişleri ve sürtünmenin ortadan kalkmasıyla birlikte gelen sessiz sürüş deneyimi aracınızdan aldığınız keyfi de iyiden iyiye artıracaktır. Öte yandan şanzıman yağı fiyatı seçeceğiniz ürünün markasına, kalitesine, hacmine ve aracınızın teknik isteklerine göre değişkenlik gösterebilmektedir. Seçeceğiniz ürünün arabanızın teknik donanımlarıyla uyumlu olması, isteklerine cevap verebilmesi ve elbette bütçenize uygun olması gerekiyor. Bütçe dostu pek çok ürün ile birlikte yüksek performansı yakalayabileceğiniz pek çok çeşitlikteki ürünü satın alabilirsiniz. Sürüş esnasında ilgili bütün ekipmanların birbiriyle uyumlu ve sorunsuz bir biçimde çalışmasını büyük bir pratiklikle kolaylaştıran bu ürünün aracınızdaki yoğunluğunu sık sık kontrol etmeli, periyodik kontrollerini ihmal etmemelisiniz. Sadece yüksek performanslı ve sessiz bir deneyim aynı zamanda size güvenli bir yolculuk da sunan bu ürünün periyodik kullanım ve bakımını önemsemeli, arabanızı servise zamanında vererek gerekli kontrolleri yaptırmalısınız. Sayfamızdan uygun fiyatlarla bir motor yağı sahibi olabilirsiniz.

Doğru Şanzıman Yağı ile Aracınızın Ömrünü Uzatın

Doğru Şanzıman Yağı ile Aracınızın Ömrünü Uzatın

Trafikte geçirdiğiniz zamanın süresi fazlaysa ve dur – kalk gibi uzun süren süreçler yaşadıysanız şanzıman yağınızın kontrol edilmesi gerekebilir. Bu gibi durumlarda oto şanzıman yağı azalacak, eskiyecek ve değiştirilmesi gerekecektir. Bu gibi tekrar eden stres durumları yağınızın eskimesine ve yağın sürtünme kuvvetini yeteri kadar azaltamamasına sebebiyet verebilir. Zamanla işlevini yitiren yağ, sürtünme kuvvetinin zamanla artmasına ve aşınma, korozyon gibi stres durumlarının ortaya çıkmasına sebebiyet verebilir. Zamanla azalan şanzıman yağı ömrü ortaya çıkabilecek istenmeyen durumlar anlamına gelebilir. Kesintisiz ve akışkan bir sürüş deneyimi ve güvenli bir yolculuk için periyodik kontrollerinizi aksatmamalı ve gerektiğinde yağ değişimini yapmalısınız. Masrafsız bir yol tutuşu arabanızın teknik isteklerine iyi bir cevap verebilmekle mümkündür. Uzun ömürlü, güvenli ve sağlıklı sürüş deneyimleri için güvendiğini markaların kaliteli ürünlerine yönelmelisiniz. Siz de şanzıman yağı seçimi yaparken arabanızın teknik donanımları göz önünde bulundurmalı, periyodik kontrollerini uzman personellere yaptırmalısınız. Genel olarak bu ürünler incelendiğinde uzun süreler boyu değişmeden kullanılabildiği görülmüştür. Uzun süre boyu yanmadan çalışmasını sürdürebilen bu yağların periyodik kontrollerini yaparak istenmeyen durumların önüne geçebilirsiniz. Her ne kadar uzun süre yanmadan, kirlenmeden çalışıyor olsalar da uzmanların önerileri sık sık kontrollerinin yapılması ve değiştirilmesi yönündedir. Öte yandan şanzıman yağı katkısı seçimiyle eğer vites geçişlerinde ses, takılma, sürtünme gibi durumlar yaşıyorsanız önüne geçebilir, deneyiminizi mükemmelleştirebilirsiniz. Arabanızın kilometresine, markasına, modeline ve yaşına göre yapacağınız seçimlerde doğru ürünü bulmak ve kullanmak oldukça büyük bir önem arz ediyor. Değişim ve kontroller esnasında gözünüzden bir şey kaçmaması ve aracınızın ömrünü kısaltmamak için kullanma kılavuzunu muhakkak okumalı, istenen şekilde gereklilikleri yerine getirmelisiniz. Çünkü her marka ve modelin kendine özgü teknik donanımları ve istekleri bulunmaktadır. Konforlu ve güvenli bir yolculuk yapmayı mümkün kılmalarının yanı sıra sürüş deneyimini de gözle görülür bir şekilde artıran bu ürünleri zamanında kullanmalı, uzun süren yolculuklarınızın ardından kontrol etmeli ve gerekirse değiştirmelisiniz. Teknik gerekliliklere dikkat ettikten sonra şanzıman yağı özellikleri de ayrıntılı bir şekilde incelenerek dilerseniz kendiniz de değişimleri yapabilirsiniz.

Son Teknoloji ile Üretilmiş Şanzıman Yağı Çeşitleri

Son Teknoloji ile Üretilmiş Şanzıman Yağı Çeşitleri

Sizin için yapılabilecek en doğru ve yerinde şanzıman yağı tavsiye aracınızın marka, model, yaş, kilometre gibi faktörler göz önüne alınarak yapılabilir. Köpüklenmeye ve paslanmaya karşı yüksek direnç gösteren ve aracınızın parçalarını uzun vadede büyük bir güvenirlikle koruyan yağları çok geniş bir çeşitlilikte kullanabilirsiniz. Oldukça gelişmiş sürtünme faktörlerine sahip olmasıyla birlikte daha kolay vites değiştirebilir, yakıt tasarrufu açısından da iyi sonuçlar elde edebilirsiniz. Düşük sıcaklıklarda dahi mükemmel akışkanlık sağlayan ürünler daha az miktarlarda aşınma ve daha fazla miktarda çalışma verimliliği sunmaktadır. Şanzıman yağı çeşitleri arasından yapacağınız doğru seçimlerle siz de daha fazla yük taşıma potansiyeli kazanır ve daha düşük bakım giderlerine ulaşabilirsiniz. Mükemmel termik kararlılık ve yüksek sıcaklıklarda dahi oksitlenme göstermeyen yağlar uzun süreli conta ve keçe ömrü de sunar. Tortular, oksitlenmeler ve sürtünme katsayısı en aza indiği için oldukça uzun bir yatak ömrü ve kullanım kolaylığı sunan ürün daha az kirlenme ve daha az sızıntı sunmaktadır. Örneğin aracınız için uyumlu olabilecek şanzıman yağı 80 numara ile siz de alaşımlarınızın ve bakır parçalarınızın korozyona, renklenme ve paslanma gibi istenmeyen durumlara maruz kalmasını engelleyebilir; bu sayede yüksek performans ve verim elde edebilirsiniz. Oldukça yüksek kilolardaki taşıma işlemlerinde dahi viskoziteyi korur ve sürtünme katsayısını düşüren ürünü kullanarak siz de gözle görülür bir biçimde yakıttan tasarruf edebilir ve uzun vadede bütçenizi olumlu anlamda koruyabilirsiniz. Ağır hizmet gösteren taşıma araçlarında dahi uzun ekipman ömrü sağlayan ürünleri, arka akslardaki yağlamalar için de kullanabilirsiniz. Gerektiğini düşündüğünüz durumlarda ise şanzıman yağı ekleme yaparak daha iyi vites geçişleri ile daha akışkan bir deneyim ve konforlu bir sürüş sağlayabilirsiniz. Periyodik bakımlarınızın yanı sıra yapacağınız eklemelerle birlikte sürtünme ihtimalini en aza indirebilir; korozyon, oksitlenme, aşınma gibi istenmeyen durumların da önüne geçebilirsiniz. Siz de bütçenize uygun olarak şanzıman yağlarına ulaşmak için sayfamızı inceleyebilir ve aracınızın teknik donanımlarına göre seçim yapabilirsiniz. Castrol motor yağı seçenekleri de sayfamızda yerini almaktadır.

Şanzıman Yağı Çeşitleri ve Faydaları

Şanzıman Yağı Çeşitleri ve Faydaları

Aracınızın üretici firmasının belirttiği süre aralıklarıyla şanzıman bakımını gerçekleştirmeniz önerilir. Şanzıman bakımı için kullanmanız gereken malzemeler ise aracın otomatik ya da manuel vites olmasına göre değişiklik göstermektedir. Aracınızın özelliklerine göre değişen bakım malzemeleri arasında şanzıman yağı rengi oldukça önemli bir kriteri temsil etmektedir. Vites geçişlerinin kolay olması için uygulanan bu bakım; dişlilerin birbirine sürtünerek hareket etmesini kolaylaştırmaktadır. Aşınma meydana gelmeden sağlıklı bir şekilde hareket eden dişliler sayesinde aracın diğer mekanizmaları da korunmuş olur. Düzenli yapılan bakımlar sayesinde aracınızın kullanım ömrünü uzatabileceğiniz gibi aynı zamanda rahat ve konforlu sürüşler yapabiliyor olacaksınız. Vites kutusu olarak bilinen şanzıman otomatik ve manuel olmak üzere toplam iki tipte olabilir. Bu vites çeşitlerine bağlı olarak bakım malzemeleri de değişiklik gösterir. Örnek vermek gerekirse otomatik vitesli bir aracın bakımında otomatik araçlara uygun olan dizel şanzıman yağı kullanılmalıdır. Diğer yandan manuel araçlar manueller için özel olarak üretilmiş olan manuel yağını kullanmalıdır. Günden güne popülerleşen otomatik vites, sürücüye kullanım kolaylığı sunmaktadır. Kolay kullanımının yanı sıra insanı yormayan bir mekanizmaya sahip olduğundan dolayı gittikçe artan bir talep kitlesine sahiptir. Bu avantajlarının yanı sıra otomatik vitesli araca sahip olan sürücülerin periyodik şanzıman bakımını ihmal etmemeleri gerekir. Sürüş kalitesini arttırmak için yapılan bu bakımlarda ileri teknoloji ürünü olan baz yağları ve katık sistemiyle formüle edilmiş şanzıman yağı 90 numara olarak kullanılmaktadır. Bu bakım ürünlerinin sahip olduğu avantajlar arasında düşük bakım masrafları oldukça dikkat çekmektedir. Diğer yandan sızıntı ve kirlenmeyi önlediği için aracın yük taşıma kapasitesini arttırır. Bu avantajları sağlayan şanzıman yağ bakımını aksatırsanız vitesi hareket ettirememe gibi sorunlar yaşayabilirsiniz. Vites için gerekli olan yağın bitmesi ya da yeteri kadar olmaması otomatik vitesli araçlarda ciddi sorunlara yol açabilir. Vites hareketleri için önemli olan bu bakımı 60 kilometrede bir yaptırarak sorunsuz ve güvenli yolculuklar yapabilirsiniz.

Şanzıman Yağı Ne Zaman Değişir?

Yağ değişim için genel geçer bir süre olmamasına karşın aracınızın modeline ve özelliklerine göre değişiklik göstermektedir. Bu yüzden bakım yaptırmadan önce aracınızın kullanım kılavuzunda belirtilen zaman çizelgesine göre hareket etmeniz daha doğru olacaktır. Bu spesifik zaman kıstaslarının yanı sıra uzmanların tavsiye ettiği bir ölçü de vardır. Uzmanlara göre aracın yaptığı her 60 kilometrede bir yağın değişiminin yapılması gerekmektedir. Uzmanların tavsiyesine uyarak aracınızın 60 km, 120 km, 180 km, 240 km gibi atmışın katlarında yağ değişimini yaparak güvenli sürüşler yapabilirsiniz. Standart değişim periyotlarına uyarak bakım yapmak kafanızda herhangi bir soru işareti olmaksızın keyifli yolculuklar yapabilmeniz anlamına gelmektedir. Sürüş konforunuzun bozulmaması ve vites değişimlerinde zorluk yaşamamanız için düzenli bakım oldukça önemlidir. Yağ değişimi yapılmadığı ve bakımsız kaldığından vites değişimlerinde gürültüye şahit olabilirsiniz. Ayrıca bu kısımdaki zorlanma aracınızın sistemine de zarar verebilir.

Şanzıman Yağı Nasıl Kontrol Edilir?

Aracınızın sorunsuz çalışmasını ve vitesinde herhangi bir zorlama yaşamamasını istiyorsanız düzenli olarak bakım yaptırmanız gerekmektedir. Akışkan ve sürtünmesiz bir şekilde çalışması gereken şanzımanın ise özel yağ ile yağlanması gerekir. Bu yağlanma ve bakım işlemi ise aracınızın manuel ya da otomatik olmasına göre değişiklik göstermektedir. İlk olarak şanzıman yağ kontrolünün basit bir işlem olmadığını aklınızdan çıkarmamalısınız. Diğer yandan otomatik şanzımanınız var ise daha şanslı olabilirsiniz. Çünkü otomatik olanlarda genellikle kontrol çubuğu bulunmaktadır. Bu kontrol çubuğuna bakarak kolaylıkla kontrolünüzü gerçekleştirebilirsiniz. Ancak kontrol çubuğu yok ise daha karmaşık işlemler yaparak yağ bilgisine ulaşmalısınız. Öncelikle kasa vidasını sökerek işe başlamalısınız. Ancak aracınız kapalı şanzımana sahipse bunun kontrolü daha da zor olabilir ve bu yüzden aracınızı yetkililere götürmeniz gerekebilir. Bunların dışında kontrol çubuğuna sahip olan kişiler çubuğu temizleyerek yağ miktarını kolaylıkla kontrol edebilir ve ekleme yapabilir.

Şanzıman Yağı Ne İşe Yarar?

Bakım ve kontrollerinin dışında güçlü bir dişli sisteme sahip olanlar görevlerini tam olarak yerine getirebilir. Çalışma mekanizması incelendiğinde bu dişlilerin birbirine sürtünerek çalıştığı görülür. Dişlilerin kolaylıkla dönmesi ve aşınma yaşanmadan mekanizmanın hareket edebilmesi için şanzımanın yağlanması gerekir. Dişlilerin birbirine temas etmesi ve birbirlerini döndürerek hareket etmeleri sonucunda çalışan bu mekanizma için temas ve akışkanlık oldukça önemlidir. Temaslı hareketlerin olduğu yerde sıklıkla görülen aşınmaların önüne geçmek için yapılan bu bakım uygulaması aracınız için hayati öneme sahiptir. Bu işlem sayesinde ise aşınmalar azalır ve mekanizma verimli bir şekilde çalışmayı sürdürür. Bakım yaparken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta ise aracınıza uygun olan şanzıman yağını kullanıyor olmanızdır. Araç üreticileri tarafından belirlenen türe uygun olarak düzenli periyotlarla yapılması gereken bir otomobil bakım şeklidir.