Kategoriler

Kampanya ve İndirimler

Fiyat Aralığı

TL
-
TL

Litre

Başka bir kelime deneyin

Mağaza Puanı

0 10
Tüm mağazalar

Mağaza

Başka bir kelime deneyin

Marka

Viskozite

Başka bir kelime deneyin

Kargo Seçenekleri

Bu ürünler, 1-2 iş günü içinde kargoya verilir.
1 iş günü içinde gönderim yapan, düzenli satış yapan,
yüksek puana sahip mağaza.

Ürün Puanı

5 yıldız
4 yıldız ve üzeri
3 yıldız ve üzeri
2 yıldız ve üzeri
1 yıldız ve üzeri

Motor Yağı

için 2,849 sonuç bulundu.
Akıllı sıralama nasıl çalışır? Arama ile uygunluk, satış miktarı, satıcı ve ürün puanı, teslimat avantajları, popüler kategoriler, ürüne ait reklam gibi kriterler belirleyici olabilmektedir.

Konum Seç
 • ÜCRETSİZ KARGO

  Castrol EDGE 5W-30 LL Tam Sentetik DPF Motor Yağı 4 Litre

  (1,733)
  30 günün en düşük fiyatı!
  987 TL 897 TL
  +
 • ÜCRETSİZ KARGO

  Total Quartz Ineo Ecs 5W- 30 Sentetik Motor Yağı 4 L

  (371)
  30 günün en düşük fiyatı!
  949 TL 873,08 TL
  +
 • Mağazaların Seçtiği ÜrünlerREKLAM

 • ÜCRETSİZ KARGO

  Elf Evolution Full-Tech Fe 5W-30 Sentetik Motor Yağı 5 L

  (170)
  30 günün en düşük fiyatı!
  1.049 TL 965,08 TL
  +
 • ÜCRETSİZ KARGO

  Elf Evolution 900 SxR 5W-40 Motor Yağı 5 L

  (431)
  30 günün en düşük fiyatı!
  919,08 TL 906,20 TL
  +
 • ÜCRETSİZ KARGO

  Motul 8100 Eco-Lite 0W-20 Dexos1 Gen 2 Motor Yağı 4 L

  (107)
  30 günün en düşük fiyatı!
  1.030 TL 947,60 TL
  +
 • Kategoride Öne Çıkanlar REKLAM

Motor Yağı

Binek ve ticari araçların uzun ömürlü bir kullanıma sahip olmaları için belirli bakımlarının göz önüne alınması gereklidir. Özellikle araçların çalışmasının temel birimi olan motorların bakımı bu listede en başlarda gelmektedirler. Araçlardaki motor gücü her ne kadar güçlü olsa da yanlış yapılan veya yetersiz yapılan bakım sonucunda bir süre sonra kullanılmaz hale gelerek aracın bozulmasına ve kullanıcılarına yüksek derecede masraf çıkarmasına olanak sağlamaktadır. Bazı durumlarda fark edilmeyen motor problemleri sürüş esnasında ortaya çıkarak can ve mal kaybına sebebiyet veren kazaların ortaya çıkmasına neden olabilmektedir. Motor yağı içerdiği belirli katkı maddeleri, motor koruyucu bakım ürünlerinin ve özel bir yağdan meydana gelen bir karışımdır. Kullanım amacı araç motorlarının zaman içerisinde aşınmasını ve yanmasını önleyerek uzun süreli bir kullanım şansı vermektedir. Aracın motoru çalışırken motor içinde devir daim yaparak motorun bileşenlerinin içine bulunan tüm zararlı bileşenleri uzaklaştırır bu sayede araç motorunuzun yüksek performansta ve sorunsuzca çalışmasına olanak sağlamaktadır. Temel olarak oluşturduğu bileşenler motor parçalarının çalışma esnasında sürtünmeden dolayı olan olası bozulmalarını engeller böylece sizlere daha sağlıklı bir motor sahibi olmanıza olanak sağlar diğer yandan içinde bulunan bazı çözeltiler motorun içinde birikmesinin tehlikeli olacak atıkları içinde hapsederek olası zararları önlemektedir. Sizler de binek ve ticari araçlarınız için motor yağı tavsiyesi almak için servis parçaları sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Motor Yağı Özellikleri

Motor Yağı Özellikleri

Binek ve ticari araçlar için en büyük koruyucu durumunda olan motor yağları araçların kalbi olarak görülen taşıt motorlarının temizliğine ve bakımına tam zamanlı olarak etki etmektedir. Aracınızın sağlıklı bir sürüş deneyimine sahip olması ve sizler için uzun ömürlü bir kullanım sunması oldukça önemlidir. Motor yağı özellikleri aracınızın motorunun yılın her döneminde bakımını ve devamlı olarak çalışmasını sağlamaktadır. Motor çalışma esnasında motorun parçalarını yağlayarak devinim sırasında sürtünme kuvvetini düşürmektedir. Ayrıca aracın motorunda bulunan bazı parçaların hava kaçağı yapmasını veya hava almasını önleyerek motorun stabil bir düzende çalışmasına olanak vermektedir. Diğer yandan motorların adeta temizliğini üstlenen bu yağ motorun içinde oluşan veya dışarıdan gelen toz veya kirlerin birikimini engelleyerek aracın temiz ve sağlıklı bir şekilde kullanılmasına olanak sağlamaktadır. Motor yağlarının kullanımı sayesinde araçların yakıt yakması azalmaktadır bunun sebebi aracın motorunun sürtünmeden dolayı yıpranmaması ve gücünün tamamını kullanmamasına yol açmaktadır. Diğer yandan birçok mühendis ve tamirci araç motorlarının daha yüksek performans ile çalışmasının düzenli olarak kullanılan motor yağı ile bağlantısının olduğunu saptamışlardır. Aşınma ve sürtünmeyi belirli ölçüde tutarak motorunuzun tam kapasite ile çalışmasına olanak sunmaktadır. Diğer yandan partiküllü motor yağı normal olarak bilinen motor yağlarının aksine çok daha etkin bir koruma sağlamaktadır. Normal motor yağları motorun tamamında devinim yaparak sürtünmeyi azaltır bunun yanında partiküllü motor yağı motorun içindeki en zorlu parçacıkları dahi kolaylıkla temizlemektedir. Diğer yandan dizel ile çalışan araçlar için zaruri bir ihtiyaç olan bu yağ daha güçlü çalışan bir motor olan dizel tipi motorların bakımını en iyi derecede yerine getirmektedir. Çalışma esnasında topladığı kir ve istenmeyen partiküllerin filtreden geçmesine olanak vererek tam bir koruma sağlamaktadır. Dizel motora sahip araçların motor sağlıklarının devamı ve korunması için mutlaka partiküllü motor yağının kullanılması gerekmektedir bunun aksi durumda aracınızın motoru tam anlamıyla korunmayacak ve birçok sorunu beraberinde getirecektir. Uygun olmayan bir motor yağı tam bir filtreleme yapamayarak toz ve kirin kısa sürede aracınızın motorunda birikim yapmasına sebebiyet verecektir.

Kaliteli Motor Yağı Çeşitleri

Kaliteli Motor Yağı Çeşitleri

Araç motorlarının kullanım gücünü ve ömrünü arttıran motor yağları farklı özelliklere göre üretilerek araç tiplerinin niteliklerine göre üretilmişlerdir. Tüm araç kullanıcıları alacakları motor yağlarının araçlarına uygun olup olmadıklarına dikkat etmek zorundadırlar aksi halde araçlarının motorlarında istenmeyen sorunlar meydana gelmektedir. Birçok motor yağı üreticisi zaman içinde araç motorlarının gelişimine uygun olarak farklı motor yağı çeşitleri üretmişlerdir. Farklı bileşenlerine göre motor yağları kollara ayrılmaktadır. İlk olarak klasik diğer adıyla mineral motor yağları petrokimya ürünlerinin motorlar için uygun hale getirilmesi ile üretilmişlerdir. Özellikle ham petrolün belirli bir süre özel olarak işlenmesi sonucu ortaya çıkan bu ürün çalışma esnasında motorun tamamında aşınma ve sürtünmeyi önlemektedir. Diğer yandan son dönemde gelişen teknoloji ile binek araç motorlarında birçok değişime yol açmıştır ve bu değişimler motorların daha karmaşık ve dikkat isteyen bir yapıya bürünmesine sebep olmuştur. Tam sentetik motor yağı klasik türdeki motor yağının aksine laboratuvar ortamında araç motorlarının tüm ihtiyaçlarını karşılayacak biçimde özel formüller eşliğinde üretilmiştir. Doğal yağın aksine sentetik yağlar araç motorlarını dört mevsim koruyacak şekilde üretilmişlerdir. Sıcak ve soğuğa karşı koruma hızından bir şey kaybetmeyen bu tip yağ donma veya sıcağa bağlı olarak miktarından herhangi bir şey kaybetmez; her mevsim tam kapasite ile aracınızın motor sağlığına katkıda bulunmaktadır. Özenle hesaplanmış kayganlık derecesi klasik motor yağlarının aksine daha iyi bir sürtünme hızı vermektedir ayrıca motorun yapısındaki en küçük parçaları dahi sürtünme hızına bağlı olarak aşınmaktan ve bozulmaktan korumaktadır. Kullanım ömrü açısından sizlere uzun süreli bir kullanım sağlayan sentetik motor yağları ile az miktarda uzun bir sürüş deneyimi yaşayabilirsiniz ayrıca uzun sürüşler sonucunda aracınız herhangi bir performans kaybı yaşamaz. Ayrıca doğayı kirletmeyen yapıları sayesinde çevre dostu olarak bilinmektedirler. Bazı kullanıcılar her iki türdeki motor yağının da kullanımının önemine işaret etmektedirler bu yüzden bazı motor yağı üretici firmaları yarı sentetik motor yağı denilen bir karışım ortaya çıkarmışlardır. Özel bir oranla her iki tipten motor yağının kendi özelliklerini gösterebileceği bir yağ çeşididir.

Her Bütçeye Uygun Motor Yağı Fiyatları

Her Bütçeye Uygun Motor Yağı Fiyatları

Aracınızın motor bakımında büyük rol oynayan motor yağları aracın sorunsuz bir şekilde çalışmasına yardım etmektedirler. Motorun çalışmasından itibaren gerek aşınmayı engellemesi gerek motor içindeki bileşenlerin düzgün bir biçimde çalışması motor yağının özelliklerindendir. Motor yağı fiyatları motor yağının koruyucu ve üretiminde kullanılan maddeler gibi değişkenliklere bağlıdır. Bunların arasında en çok söz edilen özellik motor yağının viskotize özelliğidir. Genel tanımı olarak hangi sıcaklığa uygun yağın motor içerisinde kullanımını belirleyen bir değişkendir. Araçlar birçok farklı sıcaklığa sahip motorlara sahiptir bunun yanı sıra farklı iklimler motor yağının viskotize özelliği hakkında belirleyici bir unsur olarak görülmektedir. Sıcaklık ve soğukluğa bağlı olarak motor yağının araç içerisindeki hareket kabiliyetinin belirlenmesinde rol oynayan bu skala yağın soğuk bir havada ne derece akışkan olduğunu bildirmektedir. Yağın bileşenlerinin sebep olduğu incelik veya kalınlık olarak tabir edilen durumu aracınızın kullanım esnasında motorun içinde ne kadar iyi devirdaim yapacağını belirlemektedir. Örnek verecek olursak 10 40 motor yağı genel olarak ideal iklim şartlarında kullanılabilecek bir motor yağı iken 5 30 motor yağı daha soğuk iklim koşullarında kullanılabilecek bir motor yağı sınıfına girmektedir. Aynı zamanda yüksek sıcaklık motor içindeki yağın bileşenlerinin bozulup fazlasıyla incelmesine sebep olmaktadır bu yüzden araç kullanıcıları yağ seçiminde kışın ve yazın olmak üzere iki tür üzerinden yapmaları gerekmektedir. Yağın kalınlığı ve inceliği araç motorlarının sorunsuz bir şekilde çalışmasına olanak sağlayacaktır. Aracınız için alacağınız yağın fiyatından çok aracınızın motor yapısına ne denli uyduğu sizler için belirleyici bir faktör olmaktadır.

Kaliteli Motor Yağı Nasıl Anlaşılır?

Kaliteli Motor Yağı Nasıl Anlaşılır?

Araçları çalışmasını sağlayan motorların sistematik bir biçimde devinim yapmasına olanak veren motor yağları araçlardaki motor bakımını üstlenerek dört mevsim tam bir koruma sağlamaktadır. Birçok motor yağı üreticisi farklı özellikler ile donatılmış olarak ürettikleri yağları kullanıcıların beğenisine sunmaktadır. Gerek araçlardaki kullanım ömrünün uzun olması gerek araç motorunun bozulmasını önlemek açısından kullanılan motor yağlarının kalitesi araç sağlığı açısından oldukça önemli bir yere sahiptir. Kaliteli motor yağı üreticiler ve mühendisler tarafından birçok testten geçirilmiş olup bu testlerin sonucunu başarıyla vermiş ürünlerden oluşmaktadır. Kaliteli bir motor yağı motor içinde devir daim yaptığı süre içerisinde motorun çalışırken ne derece aşınmasını önleyebilmektedir sorusu kalite açısından ilk belirleyici olarak gelmektedir. Sürtünmeye bağlı olarak engellenen aşınma ve korozyon motorun uzun süreli ve sorunsuz bir biçimde kullanımına yardımcı olacaktır. Sürtünme gücü düşük bir yağ araç motorunun belirli yerlerinde aşınmaya sebep olur böylece aracın motorunun bir süre sonra arıza vermesine sebep olmaktadır. Diğer bir değişken olan viskotize gücü aracın sıcak ve soğuk gibi değişkenler arasında motorun stabil bir şekilde çalışmasına olanak sağlamıştır. Bazı motor yağları kir çözücü etkisi ile motorda istenmeyen birikimlerin oluşmasını önler böylece motora uzun bir ömür kazandırmaktadır. Kaliteli bir motor yağı pompalanma sırasında akışkan olmalıdır bu sayede aracın motorunun her noktasına ulaşarak tam bir koruma sağlayabilmektedir. Özellikle sıcak ortamlarda kullanılması gereken motor yağının viskotize gücü oldukça yüksek olmalıdır. Örneğin Arabistan gibi sıcak iklimli yerlerde birçok kişi 20 50 motor yağı kullanmaktadır aksi halde motor yanlış yağ kullanımından dolayı zarar görebilmektedir. Diğer yandan motor yağları araçların motorlarının yakıt tüketimini doğrudan etkilemektedir. Kaliteli bir motor yağı motorun tamamında yüksek performanslı bir sürtünme sağlar böylece motorun çalışma esnasında çok fazla güç harcamasına gerek kalmaz ve sizlere ekonomik olarak katkıda bulunmaktadır. Motorlar farklı metallerin bir araya gelmesiyle üretilmektedirler ve olası paslanma veya bozulma durumlarına karşın Castrol motor yağı farklı özelliklere sahip bu metallerin paslanmasını önleyerek araç motorunun ömrünün uzamasında büyük rol oynamaktadır.

Motor Yağı Seçerken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Motor Yağı Seçerken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Araç kanı olarak tarif edilen motor yağları araç motorlarının aynı zamanda kalkanı olarak da bilinmektedir. Motorların çeşitli bakımlarını kolaylıkla çözebilen motor yağları araçların uzun ömürlü motor kullanımları için elzemdir. Son yıllarda firmalar birçok çeşit motor yağı türünü piyasaya sürmüşlerdir ve her bir motor yağı kendine ait birçok alt özellik barındırmaktadır. Bizler için ilk başta oldukça zorlu gözüken bu süreç aslında belirli kurallar ışığında kolaylıkla üstesinden gelinebilecektir. İlk olarak motor yağı alırken hangi araç için üretildiğini kontrol edin çünkü her aracın motor gereksinimleri farklıdır. Araba motor yağı günümüzde binek araçların motor ihtiyaçları için üretilmiş motor yağlarının geneline verilmiş bir isimdir. Yağ seçerken en önemli kıstas aracınızın nasıl bir yağa ihtiyaç duyduğudur. Bunu öğrenmenizin ilk yolu araç hakkında bilgi sahibi olmanız veya aracınızın belgesini kontrol etmenizdir. Bazı araçlar için basit özellikle motor yağları uygunken bazı araçlar için daha zor bulunan ve çeşitli alt özelliklere sahip motor yağlarına ihtiyaç duymaktadırlar. Motor yağlarındaki en temel ayrımlardan biri olan viskotize bir diğer deyişle yağın inceliği ve kalınlığıdır. Motor yağınızı seçmeden önce aracınızın hangi kalınlık veya inceliğe ihtiyaç duyduğunu saptamanız gerekmektedir. Diğer yandan iklim koşulları yağın incelik ve kalınlığını seçerken sizlere bilgi verecektir. Aracınızın motor tipi kullanacağınız yağın türünü doğrudan etkilemektedir. Farklı donanımsal özelliklere sahip motorlar farklı çalışma mantıklarına sahiptir bu yüzden alacağınız yağın devinim esnasındaki motora uygunluğu oldukça önemlidir. Örneğin 2 zamanlı motor yağı aracınızın motor yapısının 2 devirli motorlar için uygunluğunu belirtmektedir. Ayrıca aracınızın hangi yakıt türüne ihtiyaç duyduğu seçeceğiniz motor yağı ile doğrudan ilintilidir. Örneğin benzin ile çalışan bir araç ile dizel ile çalışan araç aynı türdeki motor yağlarını kullanamazlar aksi halde tam bir filtrasyon olamamaktadır. Aracınızın yakıtına uygun bir motor yağı motor içindeki zararlı partiküllerin ve çamurların motora zarar vermesini önlemektedir. Sizler de sayfamızdan Shell motor yağı seçeneklerini inceleyebilirsiniz.

Motor Yağı Nasıl Değiştirilir?

Araç motorlarının tam olarak çalışmasına olanak sağlayan motor yağları aracınızın motoru ile daha az sıklıkla sorun yaşamanıza olanak sağlamaktadır. Araçlarınız için oldukça yüksek öneme sahip olan bu ürün aracın sağlığı için belirli periyotlarda yenilenmelidir. Motor yağları genel olarak senelik olarak değiştirilmelidir. Değişim işleminden önce aracın ihtiyaçlarına cevap verecek motor yağını kullanmanız oldukça önemlidir. Özellikle mevsimsel değişimlerde motor yağının viskotize özelliğini göz ardı etmemeliyiz. Aracınızın motor kısmını açarak içerisinde bulunan eski motor yağı haznesini ve eski filtreyi çıkartarak motor yağı haznesine yeni yağı eski filtreyi atarak yerine yenisini takın.

Motor Yağı Ne İşe Yarar?

Motor yağı aracınızın beyni ve kalbi olan motorun içinde dolaşan kan gibi düşünülmektedir. Aracın motorunun fonksiyonel özelliklerinin kayba uğramaması için motora tam bir koruma sağlamaktadır. Diğer bir deyişle aracın motorunun ahenk içinde çalışmasını sağlayarak olası sürtünme durumunda motorun çalışma randımanından herhangi bir kayıp yaşamadan sorunsuz bir şekilde çalışmasına olanak sağlar. Ayrıca motor bileşenlerinin etrafını kayganlaştırarak korozyonu ve aşınmayı önler bu bileşenler arasında herhangi bir toz ve istenmeyen parça oluşumunu engelleyerek aracın motoruna uzun süren bir koruma güvencesi sağlamaktadır.

Motor Yağı Nasıl Kontrol Edilir?

Araç için büyük öneme sahip olan motor yağları ile kullanıcılar güvenli ve konforlu bir sürüşe sahip olmaktadır. Bu yüzden motor yağı düzenli olarak kontrol edilmelidir. Öncelikle araç ve motor yapısına bağlı olarak bazı araçların motor yağı tüketimleri fazlayken bazı araçlar dönem içerisinde neredeyse hiç motor yağına ihtiyaç duymazlar. Aracın tüketim gücüne göre motor yağı seviyesi düzenli olarak kontrol edilmelidir. Gelişen teknoloji ile birlikte bazı araçlar benzin seviyesine benzer bir şekilde motor yağının durumunu bildirebilen bir göstergeye sahiptirler ancak araç uzmanlarına göre en iyi kontrol sizler tarafından yapılan kontrol olarak görülmektedir. Aracınızın kaporta kapağını kaldırarak bulması kolay olan bir noktada olan yağ derecesi aparatını bularak aparatınızı temizleyin ardından motor yağının bulunduğu hazneye batırıp çıkarınız bu sayede üzerinde yazan dereceler ile motor yağınızın seviyesini kolaylıkla öğrenebilirsiniz. Tüm bu işlemleri yaparken motorunuzun kesinlikle çalışıyor olmaması ve kaporta kapağının sabitlenmiş bir şekilde olması gerekmektedir.

Motor Yağı Nereden Koyulur?

Motor yağının düzenli olarak kontrolü ve bittikçe yenilenmesi gerekmektedir. Birçok araç kullanıcısı araçlarının motor yağlarını periyodik olarak kontrol ettikleri gibi bazı kullanıcılar araçların sahip oldukları uyarı sensörlerini baz alarak hareket etmektedirler. Motor yağı arabanın kaportasını açtıktan sonra gözle görülür bir depo olan yağ deposuna konulmaktadır. Mutlaka yağ eklemeden önce mevcut yağ seviyesi ve yağ durumu gözden geçirilmelidir.