Garajım

Aracınızı seçerek uyumlu parçaları listeleyin.

Araçla Uyumlu Parça Ara

Temizle

"Garajım"a kayıtlı olmayan araçlar için uyumlu parçaları kolayca bulun.

Ara
Bu ürünler, 1-2 iş günü içinde kargoya verilir.
1 iş günü içinde gönderim yapan, düzenli satış yapan,
yüksek puana sahip mağaza.

Konum Seç

Gres Yağı

için 1,633 sonuç bulundu.

Gres Yağı

Gres yağı çok uzun zamandır makine ve araçların bazı hareketli parçalarında kullanılan bir yağ türüdür. Otomotiv ve sanayi sektöründe sıklıkla kullanılan bu yağ, temas eden yüzeyler arasında fiziksel bir conta oluşturur. Bu sayede hareketli parçaların sürtünmesini kolaylaştırırken aşınmaları önler. Gres yağı, yarı katı halde bulunduğundan uygulanan yüzeyinin dik ya da yatay olması fark etmeksizin konumunu korur, akıp gitmez. Suya ve neme oldukça dirençlidir. Suyla temasa müsait bölgelerde güvenle kullanılır. Yarı katı yapısı sayesinde uygulaması kolay ve uzun ömürlüdür. Mekanik aksamın temiz kalmasını sağlayarak bakım aralıklarının uzamasını sağlar. Genellikle madeni yağ ve sabun karışımı bir malzemeden üretilir. Koyu kıvamlı ve akışkan olmamasının sebebi budur. Sıvı yağların kullanılamadığı yerlerde yağlanmayı sağlayarak aşınmaları azaltır, parçaların daha sağlıklı ve uzun süre çalışmasını sağlar.

Gres Yağı Çeşitleri Nelerdir?

Gres Yağı Çeşitleri Nelerdir?

Gres yağı renkleri kullanım alanlarına ve özelliklerine göre değişiklik gösterir. Devir, sıcaklık, yük ve kullanım alanı gibi faktörler gresin yapısını belirler. Gres yağı özellikleri bakımından farklılık gösterir. Bu da kullanım amaçlarının farklılaşmasına sebep olur. Gres yağı araba motor parçalarının yağlanmasında kullanılabileceği gibi, kapı menteşesi ya da debriyaj pedal yayını yağlamak için de kullanılabilir. Beyaz gres otomotiv sektöründe sıklıkla kullanılır. Genellikle çalışma sıcaklığının yüksek olmadığı orta devirlerde ve düz yataklarda kullanılır. Mekanik ve endüstriyel parçalar, tarım araçları, iş makinelerinin yağlanması için uygulanır. Soğukta kolay pompalanabilme özelliğine sahiptir. Rulman gres soğuk havada nitelikli çalışma sağlar. Parçaların donmasını engeller. Çalışma sıcaklığı 135 dereceyi geçmeyen rulmanlarda ve ağır yük taşımacılığında kullanılır. Soğukta kolay pompalanabilme özelliğine sahiptir. Yeşil kauçuklu gres ise genel amaçlı otomobil şasi gresidir. Çalışma sıcaklığı 65 dereceye kadar olan alanlarda rahatlıkla kullanılır. Kırmızı gres araç ve makinelerin düz yataklarında yağlama amaçlı kullanılır. Şase uygulamalarında sıcaklığın yüksek olmadığı noktalarda uygulanabilir. Mavi gres yüksek sıcaklık ve basıncın olduğu yağlama noktalarında kullanılır. Rulman ve yataklarda kullanıma uygundur. Ağır iş makineleri, traktörler, tarım makineleri, vinçler, kamyon ve tırlarda kullanılır. Suya karşı oldukça dayanıklıdır.

Gres Yağı Nerelerde Kullanılır?

Gres Yağı Nerelerde Kullanılır?

Gres yağı araç motorlarında, ağır yük taşıyan araçlarda, iş makinelerinde, motosikletlerde, tarım araçları ve traktörlerde kullanılabileceği gibi bisiklet zincirinin yağlanmasında da kullanılabilir. Vibrasyon ve suyun olduğu alanlarda rulman ömrünü uzatır. Oto gres yağı ile otomobillerin pek çok parçası yağlanabilir. Gres yağı amortisör takozunun gıcırtısını kesmek için kullanılabileceği gibi motor rulmanlarının yağlanmasında da kullanılır. Oldukça geniş kullanım yelpazesi bulunan gres yağı çeşitleri arasından kullanım amacına uygun olanı seçilerek; demir çelik ya da çimento sektörü gibi ağır sanayi sektörlerinde, endüstriyel fırınlar gibi pek çok farklı alanda uygulanabilir. Ağır tonajlı yüklerin altındaki hareketli parçaların sağlıklı çalışmasına olanak tanıdığı gibi yüksek basınç ve aşırı ısı üreten parçalar için de kullanıma uygundur. Kullanım alanına göre uygulama şekli de farklıdır. Ancak çoğunlukla özel olarak üretilmiş gres yağı pompası ile uygulama yapılır.

Gres Yağı Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Gres Yağı Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Doğru gres yağı seçimi son derece önemlidir. Böylece uygulanan bölgenin verimliliği artarken, yüksek sıcaklık, sürtünme, pas, korozyon, aşınma gibi sorunlar en aza iner. Yanlış seçilmiş gres yağı aşırı sıkıştırıldığında bulundukları ortamın dışına itilebilir. Gresin aşırı ısı ve sürtünmeye dayanıklı olduğundan emin olunmalıdır. Döküm makineleri gibi yüksek ısıyla temas halinde olan makineler için özel olarak üretilmiş, yüksek ısıya uygun gres yağı tercih edilmelidir. Bu tip yağlar ısıya tepki göstererek ince bir yağlanma tabakası oluştururlar ve yüzeyde kalmaya devam ederek parça ömürlerini uzatırlar. Yoğun su ve toz olan uygulama alanlarında geç kirlenen gresler tercih edilmelidir. Kullanım alanlarının çokluğu sebebiyle pek çok makine için farklı tipte gres yağı bulunur. Bu yüzden gres yağı fiyat aralığı oldukça geniştir. Doğru iş için doğru gres yağını seçmek parça ömrünü uzatacağı gibi bakım maliyetlerini de düşürür. Tüm otomobil yedek parçaları için Yedek Parça kategorisini inceleyebilirsiniz.

Sonuçlarda Ara

Kategoriler

Ürün Notu

(240)
ve üzeri (321)
ve üzeri (338)
ve üzeri (342)
ve üzeri (350)

Mağaza Puanı

0 100
Tüm mağazalar

Fiyat Aralığı

TL
-
TL