Fren ve Ekipmanları

Fren sistemi, motorlu araçların yavaşlamasını ve durmasını sağlayan mekanik parçalardan oluşmuş bir yapıdır. Araçların fren sistemlerinde fren diski ve fren balatası parçaları yer almaktadır. Fren sistemi, araçtaki kinetik enerjiyi sürtünme yoluyla ısı enerjisine çevirir ve taşıtın yavaşlayarak durmasını sağlar. Sağlıklı bir frenleme işlemi için fren diskinin de fren balatasının düzenli olarak kontrol edilmesi gerekir. Eğer işlevini olması gerektiği gibi yerine getirmiyorsa, yenileri ile değiştirilmesi gerekir. Araçların fren sistemi kesinlikle ihmal edilmemesi gerekir. Fren sistemi sağlam olan bir otomobilin güvenlik düzeyi yüksektir. Ani fren yapılması gereken yerde istenilen performansı gösteriyorsa, olası kaza durumlarının önüne geçilmiş olur. Aracı durduran frenleme kuvveti genellikle teker lastiği ile lastiğin üzerinde döndüğü zemin arasındaki bağlantıda oluşur. Frenleme kuvvetini etkileyen özellikler arasında hava direnci, yokuş direnci ve sürtünme direnci gibi kuvvetlerin etkisi de vardır.

Fren sisteminde tekerleğin yavaşlamasını sağlayan fren diskidir. Aracın kısa mesafede etkili bir şekilde durmasını sağlamak için fren sisteminde, fren diski kullanılır. Yeni nesil otomobillerde hem önde hem de arkada fren diski kullanılır. Fakat öndeki fren sistemi daha etkili olduğu için fren diskinin ön tarafta olması daha önemlidir. Kampana fren sistemlerinde, frene basıldığı anda ısınma meydana gelir ve bu da fren performansının düşmesine neden olur. Fren diski kullanılan fren sisteminde, ısınma oranı düştüğü için daha iyi fren performansı elde edilir. Fren mesafesinin kısa olması olası kaza durumlarının önüne geçme konusunda oldukça etkilidir. Bu sebeple araçların fren diskleri ve diğer fren sistemlerinin bakımlarının düzenli olarak yapılması gerekir. Fren diski fiyatları, özelliklerine ve markalarına göre değişiklik göstermektedir.

Frene basıldığında tekerleklere baskı uygulayarak aracın durmasını sağlayan parçalar balatalardır. Motorlu taşıtların frenleme sistemi balata üzerine kurulmuştur ve balatalar fren mekanizması üzerine yerleştirilerek kullanılır. Yarım ay şeklinde görünse de genellikle araçların marka ve modellerine göre balata modelleri değişiklik göstermektedir. Bu sebeple aracınıza fren balatası satın alırken, aracınızın marka ve model ile uyumlu olup olmadığını kontrol etmenizde yarar olacaktır. Balata, hem debriyaj hem de fren aksamlarında kullanılır. Balatalar, suya ve dış koşullara dayanıklı olarak üretilmektedir fakat sürtünmelerden dolayı kolay yıpranabilir özelliktedir. Bu sebeple aracın fren sisteminden iyi verim almak için yıpranan balataların düzenli olarak değiştirilmesi gerekmektedir. Fren balatanızın uzun ömürlü olması için araç kullanırken, ayağınızı sürekli fren ve debriyaj üzerinde tutmamaya dikkat etmeniz gerekmektedir. Fren balatası fiyatları, özelliklerine ve markalarına göre değişiklik göstermektedir.

Garajım

Aracınızı seçerek uyumlu parçaları listeleyin.

Araçla Uyumlu Parça Ara

Temizle

"Garajım"a kayıtlı olmayan araçlar için uyumlu parçaları kolayca bulun.

Ara

Fren ve Ekipmanları

için 67,332 sonuç bulundu.

Artık konumunuzu seçerek size özel avantajlardan yararlanabilirsiniz

  • Konuma Özel İndirim: Ürünleri adresinize özel indirimlerle satın alabilirsiniz.
  • Aynı Gün Teslimat: Siparişiniz aynı gün içinde adresinize teslim edilir.
Konum seç
Bu ürünler, 1-2 iş günü içinde kargoya verilir.
1 iş günü içinde gönderim yapan, düzenli satış yapan,
yüksek puana sahip mağaza.

Sonuçlarda Ara

Kategoriler

Marka

ATE (1097)
Bendix (25)
Beşer (55)
Bosch (14728)
Brembo (366)
Care (8)
Cavo (17)
Cifam (62)
Delphi (950)
(3)
(1)
(2)
EBC (97)
eren (17)
Eurocraft (1531)
Febi (213)
Ferbe (72)
Ferodo (2528)
(3)
Icer (7)
Jurid (58)
(1)
(3)
Metelli (20)
Meyle (233)
Optimal (17)
Remsa (1127)
Roadhouse (7)
Sangshing (187)
(1)
Textar (207)
Trow (10)
Trusting (39)
TRW (2379)
Valeo (124)
Zimmermann (213)
Başka bir kelime deneyin Listeyi Uzat

Ürün Notu

(1,918)
ve üzeri (2,087)
ve üzeri (2,134)
ve üzeri (2,145)
ve üzeri (2,193)

Mağaza Puanı

0 100
Tüm mağazalar

Fiyat Aralığı

TL
-
TL