Kategoriler

Kampanya ve İndirimler

Fiyat Aralığı

TL
-
TL

Marka

Mağaza Puanı

0 10
Tüm mağazalar

Mağaza

Başka bir kelime deneyin

Ürün Miktarı

Başka bir kelime deneyin

Kargo Seçenekleri

Bu ürünler, 1-2 iş günü içinde kargoya verilir.
1 iş günü içinde gönderim yapan, düzenli satış yapan,
yüksek puana sahip mağaza.

Yurt Dışından Gelsin

Ürün Puanı

5 yıldız
4 yıldız ve üzeri
3 yıldız ve üzeri
2 yıldız ve üzeri
1 yıldız ve üzeri

Fren Hidrolik Yağı

için 323 sonuç bulundu.
Akıllı sıralama nasıl çalışır? Arama ile uygunluk, satış miktarı, satıcı ve ürün puanı, teslimat avantajları, popüler kategoriler, ürüne ait reklam gibi kriterler belirleyici olabilmektedir.

Konum Seç
 • ÜCRETSİZ KARGO

  Total Lhm Plus Hidrolik Sistem Sıvısı Psa B71 2710 1L

  (27)
  30 günün en düşük fiyatı!
  403,88 TL 385,48 TL
  +
 • ÜCRETSİZ KARGO

  Ate Typ 200 Dot 4 Yüksek Performanslı Fren Hidrolik Yağı 1 Litre

  (79)
  30 günün en düşük fiyatı!
  1.049 TL SEPETTE 800,11 TL
  +
 • ÜCRETSİZ KARGO

  Motul Dot 3&4 - 500 Ml

  (24)
  30 günün en düşük fiyatı!
  241,61 TL 224,70 TL
  +
 • ÜCRETSİZ KARGO

  Ate Super Dot 5.1 Yüksek Performanslı Fren Hidrolik Yağı 1 L

  (4)
  30 günün en düşük fiyatı!
  1.099 TL SEPETTE 844,61 TL
  +
 • ÜCRETSİZ KARGO

  Petrol Ofisi Hidrolik Fren Yağı Dot 3 500 Ml 20 Adet

  (63)
  30 günün en düşük fiyatı!
  2.039 TL 1.875,88 TL
  +
 • ÜCRETSİZ KARGO

  Ate Sl.6 Dot 4 Fren Hidrolik Yağı 1 L

  (6)
  30 günün en düşük fiyatı!
  775 TL SEPETTE 600,75 TL
  +
 • Mağazaların Seçtiği ÜrünlerREKLAM

 • ÜCRETSİZ KARGO

  Motul Multı Hf 1l

  (6)
  469,99 TL 432,39 TL
  +

Fren Hidrolik Yağı

Motorlu araçların en önemli özelliklerinden bir tanesi de çeşitli ekipman ve araçlar kullanılması sayesinde performans sağlamasıdır. Fren hidrolik yağı da bu konuda en dikkat çeken performans unsurlarından bir tanesidir. Adından da anlaşılabileceği üzere fren sisteminin çalışmasında büyük rol oynayan bir yağdır. Motorlu taşıtların güvenilir bir şekilde yavaşlamasını ve durmasını sağlayan sistemler fren sistemi olarak ifade edilir. Bir otomobilin güvenlik sisteminin temelini oluşturan fren sistemlerin de en önemli noktalardan bir tanesi ise fren hidrolik yağı şeklindedir. Fren hidroliği olarak da ifade edilen bu sıvı araçların güvenilir bir şekilde yavaşlayarak durabilmesinde bütün bir etkiye sahiptir. Fren basıncının iletilmesinde kullanılmakta olup fren yağı, fren pedallarına uygulanmakta olan kuvvetin basına dönüştürülmesinde etkilidir. Bu basınç sayesinde tekerlek pistonlarına iletim sağlanarak aracın durabilmesi sağlanır. Basıncın tekerlek pistonlarına iletilmesinden sonra balatalar da disklere baskı yapmakta ve aracınızın freni çalışabilir duruma gelmektedir. Sıkıştırılmayan bir sıvı ile doldurulan araçların otomatik kapalı sistemlerine basınç uygulanması durumunda uçlardaki pistonlarda belirli bir güç kaybı meydana gelir. Meydana gelen bu güç kaybı fren balataların kampanalara ya da fren disklerine bastırılarak yavaşlama sağlanır. Bu bağlamda kullanılan fren hidroliği yağı araçlar için büyük bir öneme sahiptir. Fren hidrolik yağı ve servis parçaları ile ilgili tüm detaylara ise aşağıdaki gibi ulaşabilmek mümkündür.

Fren Hidrolik Yağı Nedir?

Fren Hidrolik Yağı Nedir?

Aşındırıcı bir yapıya sahip olan fren hidroliği yağı, boyalı yüzeylerden ve insan vücudundan uzak tutulması gereken bir yapıya sahiptir. Güvenilir bir sürüş deneyimi için motorlu taşıtlarda mutlaka güvenilir sistemler dahilinde hazırlanmalı ve gerekli bakımlarının gerekli süreler dahilinde gerçekleştirilmesi gerekir. Motorlu taşıt sahiplerinin güvenilir bir şekilde seyahat edebilmeleri için dikkat etmeleri gereken en önemli husus olan fren hidroliği yağının olmaması ve düzenli bir şekilde fren hidrolik yağı kontrolü yapılmaması durumunda kaza meydana gelebilir ve çok ciddi sonuçlar doğurabilir. Fren hidroliği yağı genel olarak pedala baskı uygulaması yapıldığında meydana gelen aşının buhar oluşturmasını engeller. Ancak kalitesiz bir şekilde tercih edilen yapı ise fren pedalına basılması durumunda aşırı buhar akışının meydana gelmesine neden olur. Fren hidroliği yağının kalitesiz bir şekilde tercih edilmesi durumunda frenden beklenen etkinin meydana gelmesi engellenir. Fren pedalına sonuna kadar basılmasını ifade etmekte olan pedal düşmesi durumunun en temelinde yağ kalitesizliği yatmaktadır. Böyle bir durum ile karşı karşıya kalınması halinde ise fren mesafesi artarak frenin performansında büyük bir düşüş meydana gelmektedir. Söz konusu aşırı performans düşüklüğünde ise frende aşırı ısınma bile sürüş güvenliği riski meydana gelir. Bu da sürücünün ve araçta bulunan tüm kişilerin canının tehlikeye atılmasıdır. Bu bağlamda araç sahibinin mutlaka belirli aralıklar ile fren hidrolik yağı kontrolü yapması gerekmektedir.

 Fren Hidrolik Yağının Özellikleri

Fren Hidrolik Yağının Özellikleri

Fren hidrolik yağı özellikleri dendiğinde Polyglycol Ether temelli yağlar ve silikon temelli yağlar kavramından bahsetmek gerekmektedir. Bu nokta da bir de DOT kavramı karşımıza çıkar. DOT, İngilizce “Department of Transport” kelimelerinin kısaltılmış hali olup Amerika Birleşik Devletleri Ulaştırma Bakanlığı’dır. Amerika Birleşik Devletleri Ulaştırma Bakanlığı tarafından beliren ve fren hidroliğinde yer alması gereken çeşitli özellikler vardır. Bu özelliklerden en önemlisi ise kaynama noktalarıdır. Söz konusu kaynama noktaları ise DOT numaraları ile belirlenmekte ve endüstri alanında kabul görmektedir. Motorlu taşıtlarda frenleme esnasında yüksek sıcaklık meydana gelir. Bu nokta da fren hidroliği yağlarının yüksek kaynama noktalarına dayanıklı olmaları gerekir. DOT numaraları şu şekildedir; DOT 3: 205 C kaynama noktası, DOT 4: 230 C kaynama noktası DOT 5.1. 260 C kaynama noktası şeklindedir. Silikon temelli yağlar fren hidrolik yağı çeşitleri arasında yer alan yağ türlerinden bir tanesidir. Silikon temelli yağlar; silikon içermeyen, boyalara zarar vermeyen bir fren hidroliği yağı türüdür. Bunların yanı sıra daha fazla sıkıştırılabilen fren hidrolik yağı özellikleri ile frenlerde süngerimsi bir hissin meydana gelmesini sağlayan silikon temelli yağlar frene küçük bir dokunuş ile frenin devreye girmesini sağlar. Silikon temelli yağların su ile karışmaz olması özelliği ile fren sistemlerinde su- yağ- su- yağ biçimde bir duruma sebep olmaktadır. DOT 5 tipi bir yağ türü olan silikon temelli yağlar kaynama noktası en yüksek olan yağ türüdür. Su ve nemi emme eğilimi bulunmaz. Bu nedenle paslanma ve aşınma gibi problemlere de neden olmaz. Bunun yanı sıra hava ile karışma yatkınlığı ise poli glikol yağlardan çok daha fazladır. Sisteme hava girilmesi ise son derece zordur. Polyglycol Ether temelli yağlar ise boyalı yüzeylere zarar verebilen ve kullanılırken son derece dikkatli olunması gereken yağları ifade eder. Bu kapsamda insan vücuduna da büyük oranda zarar veren Polyglycol Ether temelli yağlar deri ve göz ile temas etmesi durumunda gözlerin ve derinin bol su ile yıkanması gerekir. Su ile karıştırılabilen bir yapıda olan Polyglycol Ether temelli yağlar silikon temelli yağlar gibi fren de süngeri bir his meydana getirmez. Polyglycol Ether; DOT 3, DOT 4, DOT 5.1. tipi yağları poli glikol bileşiklerinden oluşan yağlardır. Polyglycol Ether yağlar DOT 3 ve DOT 4 tipi yağların birbirleri ile karıştırılabilmektedir. Bu bağlamda fren hidrolik yağı değişimi sırasında motorlu taşıtınız için en uygun DOT numarasına sahip olan yağın kullanılması gerekir. Sayfamızdan motor yağı özelliklerini inceleyebilirsiniz.

 Fren Hidroliği Yağının Seçimi

Fren Hidroliği Yağının Seçimi

Fren hidrolik yağı seçimi ise en çok merak edilen ve araştırılan konular arasında yer almaktadır. Fren yağının genel olarak silikon temelli yağlar ve Polyglycol Ether temelli yağlar olarak iki ana kategoride incelendiği ifade edildi. Polyglycol Ether temelli yağlar ile silikon temelli yağların kendine has özellikleri bulunmaktadır. Bu özellikleri baz alınarak fren hidrolik yağı seçimi gerçekleştirilmesi gerekir. Fren hidroliği yağları su çeken bir yapıya sahip olan sıvı yağlardır. Fren hidrolik yağlarına havadaki nem, fren yağı rezervuar depolarından, söz konusu deponun kapağında bir gevşemenin olması durumunda ise depo kapağının açılıp kapatılmamasından, sistemlerdeki hortumlardan borulardan zaman içerisinde karışır. Bu noktada fren hidrolik yağlarına su karışması durumunda ise sıvının kaynama noktası yarı yarıya düşmektedir. Fren hidrolik yağı seçiminde göz önünde bulundurulması gereken çeşitli detaylar vardır. Bunlardan en önemlisi sıcaklığa bağlı olarak değişkenlik göstermeye viskozitedir. Yüksek kaynama noktasında bulunan fren hidrolik yağlarının tercih edilmesi gerekir. Aynı zamanda düşük donma noktasına sahip olan fren yağları ise soğuk havalarda meydana gelebilecek donmalar önler. Bu da genel olarak fren hidroliğinin kaliteli bir şekilde üretilen markalardan tercih edilmesi ile doğrudan ilgilidir. Bazı yağ türleri düşük performansa sahiptir bazılarının performansı ise son derece yüksektir. Spor ya da askeri araçlar için yüksek performanslı bir şekilde tasarlanmış olan fren yağlarının bu otomobillerde tercih edilmesi gerekir. Bu kapsamda otomobil modeliniz için bir fren yağı tercihi yaparken aracınızın üreticisi tarafından belirlenen bir yağ türünü seçmelisiniz. tipik olarak bir fren yağı %60-90 poliglikol %5-30 yağlayıcı ile 2-3 katkı maddelerinden oluşmaktadır. Poliglikol akışkanın sıcaklık koşullarında sorunsuz bir biçimde performans gösterebilmesi için hidrolik sıvıların ana bileşini olduğunu ifade etmek mümkündür. Aynı zamanda şanzıman yağı seçenekleri de sayfamızda bulunmaktadır.

 Fren Hidrolik Yağı Nasıl Değiştirilir?

Fren Hidrolik Yağı Nasıl Değiştirilir?

Fren hidrolik yağı ömrü olan bir üründür. Bu nedenle belirli aralıklar ile değiştirilmesi gerekir. Fren yağı değişiminin düzenli olarak değiştirilmemesi durumunda frenlerin balatalarına zarar vererek frenin çalışmaması durumu meydana gelir. Fren yağı hava aracılığı ile nem yani su emer. Bu nedenle kaynama noktası ve kullanım ömrü gittikçe azalmaktadır. Bunun sonucunda ise fren kalitesi son derece kötü bir hal alarak sıfır noktasına düşer. Fren sistemlerinden en yüksek verimin elde edilmesi için fren yağının değiştirilerek yerine yenisinin eklenmesi gerekir. Fren yağ seviyesinin haznesindeki Min ve Max işaretlerinin arasında olması gerekir. Fren yağ seviyesinin Min seviyesinin altına inmesi durumunda ise bir tamirciye götürerek şekilde kontrollerine yapılmasını talep etmelisiniz. Fren yağı eklemeden önce fren yağını değiştirip değiştirmemeniz gerektiğini bilmelisiniz. Çünkü fren yağı tükenen bir şey değildir. Aşınan fren balataları ya da hidrolik sistemde meydana gelen sızıntılar fren yağı seviyesinde düşüklüklere neden olmaktadır. Fren yağ haznesinin boş olması durumunda ya da fren pedalının zemine doğrudan ilerlemesi durumunda hidrolik yağ eklememelisiniz. Fren sistemlerinde meydana gelen sızıntılar için uzman bir yetkili servis ile iletişime geçmeniz gerektiğini unutmamalısınız. Fren hidrolik yağı seviyesi olması gerektiği gibi değilse meydana gelen söz konusu problem giderilmeden önce aracınızı kullanmamalısınız. Yağın değişiminden önce yağ seçimi ile ilgili kritik noktalar dikkat ettiğinizden emin olmalısınız su soğurumu, boyut ve yapı gibi yağ seçiminde dikkat edilmesi gereken noktalara dikkat ederek frenlerinizde problem meydana gelmeden yağ takviyesini yapabilirsiniz.

Fren Hidroliği Azalırsa Ne Olur?

Fren Hidroliği Azalırsa Ne Olur?

Aracınızın fren sistemlerinde meydana gelen problemler ve sızıntılar nedeni ile fren hidroliğinde azalma ve hidrolik deposunda bulunan seviye sensörlerinde problemler oluşabilir. Seviye sensörü tarafından sinyal gönderimi yapılır ve gösterge panelinde bulunan ikaz lambası yanar. Bu uyarı ışığı aracın kendine has bir özelliği ya da sembolü değildir. Kırmızı el freni ışığının yanması muhtemel bir durum. Söz konusu uyarıyı görmeniz durumunda frenlerde bir problem olduğunu anlayabilirsiniz. Bunun yanı sıra aracınızı düzenli olarak servise götürüyorsanız servis tarafından fren hidrolik yağı ölçümü gerçekleştirilecektir. Yeni nesil otomobiller de ekranda yazmakta olan fren hidroliği eksikliği ile ipucunu görür görmez aracınıza fren hidroliği yağı takviyesi yapmalısınız. Erken müdahale etmeniz durumunda herhangi bir problem yaşamadan süreci atlatabilirsiniz. Ancak problemin çözülmemesi durumunda ise fren hidroliği giderek azalacak ve frenleriniz tutmayacaktır. Fren, bir aracın en önemli güvenlik sistemidir. Bu nedenle frende bir problem olması durumunda anında müdahale edilmesi yaşamsal açıdan büyük bir öneme sahiptir. Fren hidrolik yağı ömrü bu yağlar ile ilgili merak edilen bir diğer konudur. Söz konusu yağ türünün herhangi ile ilgili net bir bilgi verebilmek mümkün değildir. Aracın kullanıldığı iklim, frenin bozulma sıklığı fren hidroliğinin yapısında değişimlere ve problemlere neden olabilir. Bu bağlamda fren yağının her 12 ile 24 ayda bir kontrol ettirilmesi ve değiştirilmesi gerekir. Fren hidroliği uyarı ışığının arıza vermesi durumunda uygun DOT’ta fren yağı satın almalısınız. DOT 3 ya da DOT 4 özelliklerde bir yağ eklenmesi gerektiğini bildiren bu ışıkları mutlaka dikkate almalısınız. Normal DOT 3 fren hidroliği için 12 ayda bir ya da her 20.000 km’de bir, DOT 4 için ise her 18 ayda bir ya da 40.000 km’de bir kontrollerin sağlanması gerekir. Fren hidroliği yağı ile ilgili tüm detayları öğrendikten sonra fren hidrolik yağı fiyatı ve fren hidroliği tavsiye konularında da bilgi almak isteyebilirsiniz. Otomobilinize uygun olan fren hidrolik yağları ile ilgili detaylı bilgi almak ve fiyat araştırması yapmak için sayfamızda yer alan bilgileri inceleyebilirsiniz. Satın aldığınız ya da alacağınız ürünün aracınıza uygun olması gerektiğini ve aksi takdirde çeşitli problemler ile karşılaşabileceğinizi unutmamalısınız. Uygun fiyat ve kaliteli ürün olgusunu görebileceğiniz fren hidroliği fiyatlarını detaylı bir şekilde incelemek için sayfamızı ziyaret edin.

Fren Hidrolik Yağı Ne Zaman Değiştirilmeli?

Aracınızın fren performansını iyileştirmek ve fren konusunda sorunlarla karşı karşıya kalmamak adına aracınızın fren hidroliği için önemli olan yağı doğru sıklıklarla değiştirmeniz gerekir. Hemen her araç kullanıcısının kafasındaki soru işaretlerinden bir tanesi olan bu değişimin hem sıcaklık hem de süre bağlamında değiştirilmesine işaret eden belli başlı hususlar vardır. Fren hidroliğini değiştirmek için dikkate alınması gereken birinci konu sıcaklıktır. 200 dereceye ulaşmadan önce mutlaka değiştirilmesi gereken fren hidroliğinin genellikle 2 yılda 1 değiştirilmesi gerektiği ifade edilmelidir. Aracınızdaki fren hidroliği değişimi ile alakalı bir diğer konu ise 40.000 km de bir defa değişim yapılması gerekliliğidir. Hidrolik sıvısının doğru zamanda değiştirilmesi adına bireylerin teknik destek alması şarttır. Zira hidroliğin zamanında değiştirilmemesi durumunda araç ile ilgili belli başlı sorunlar yaşanabileceği ve kaza riskinin de artabileceği unutulmamalıdır.

Fren Hidrolik Yağı Ne İşe Yarar?

Motorlu araçların fren sisteminin doğru çalışmasını sağladığı bilinse de teknik olarak fren pedalına basıldığında ortaya çıkan etkinin fren sistemine iletilerek aracın durdurulmasını sağlayan bir sıvıdır. Hidrolik yağı olarak da isimlendirilebilen bu ürünün 200-250 derece kaynama noktasına sahip olduğu biliniyor. Fren sistemlerindeki balatalarda sürtüne ve sistemde meydana gelen basınç nedeni ile yüksek bir sıcaklık meydana gelir. Fren yağının da söz konusu yüksek sıcaklığı ve basıncın etkisini en aza indirerek fren sistemlerinin en iyi şekilde çalıştırılmasını sağlayan bir görevi vardır. Sorunsuz çalışma prensibine sahip olan fren sistemlerinde herhangi bir güvenlik açığı meydana gelmez. Bu nokta da fren hidroliği yağının performansı frene basılması anında balataların hemen tepkimeye girmesi ile doğru orantılıdır. Güvenilir bir sürüş deneyimi yaşamak ve frenlerinizde meydana gelebileceği tüm problemlerin önüne geçmek için hidrolik yağının gerektiği düzeyde kontrolünün sağlanması gerektiğini unutmamalısınız.

Fren Hidrolik Yağı Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Söz konusu yağın kaynama noktasına gelmeden önce değiştirilmesi gerekir. Fren yağlarının kaynama noktası DOT seviyelerine göre değişir. Fren yağı kaynama noktaları; DOT 3: 205 C kaynama noktası, DOT 4: 230 C kaynama noktası DOT 5.1. 260 C kaynama noktası şeklindedir. Hangi DOT seviyesindeki yağı kullanıyorsanız buna göre değişim yapmalısınız. Değişimi gerçekleştirirken ise aracınızın üretici firması tarafından belirlenen DOT seviyesinde bir ürün seçmelisiniz. Ürünün aracınız ile uyumlu olması önemlidir. Fren hidrolik yağları genellikle değiştirme cihazı ile gerçekleştirilir. Aracınız için aldığınız yağı servise götürerek değiştirilmesini sağlayabilirsiniz. Bunun yanı sıra satın aldığınız ürünün güvenilir ve kaliteli bir ürün olduğundan emin olmalısınız. Ürünün kaliteli olmaması durumunda çok daha büyük bir problemler ile karşılaşacağınızı unutmamalısınız. Bu kapsamda sayfamızda bulunan kaliteli ve güvenilir ürünleri inceleyerek, aracınıza en uygun olan yağı sipariş verebilirsiniz.