Kategoriler

Kampanya ve İndirimler

Marka

Kargo Seçenekleri

Bu ürünler, 1-2 iş günü içinde kargoya verilir.
1 iş günü içinde gönderim yapan, düzenli satış yapan,
yüksek puana sahip mağaza.

Fiyat Aralığı

TL
-
TL

Ürün Puanı

5 yıldız
4 yıldız ve üzeri
3 yıldız ve üzeri
2 yıldız ve üzeri
1 yıldız ve üzeri

Mağaza Puanı

0 10
Tüm mağazalar

Fren Balatası

için 45,190 sonuç bulundu.
Akıllı sıralama nasıl çalışır? Arama ile uygunluk, satış miktarı, satıcı ve ürün puanı, teslimat avantajları, popüler kategoriler, ürüne ait reklam gibi kriterler belirleyici olabilmektedir.

Konum Seç

Fren Balatası

Arabalarda fren sisteminin güvenli ve hızlı bir biçimde çalışması için fren balatası oldukça önemlidir. Frene basıldığı andan itibaren otomobil içerisinde bir dizi mekanik etkileşim gerçekleşir. Bu etkileşimi yaratan ve belki de en önemli parçalardan olan balataları düzenli olarak kontrol ettirmeli ve değiştirmelisiniz. Güvenli ve rahat bir yolculuk için kullandığınız balataların frenleme sisteminizi normal düzeyde karşılaması gerekmektedir. Arabaların çoğunda dört tekerleğin tamamında bulunan diskli bir frenleme sistemi bulunur. Bu sistemler fren rotoru, hidrolik takım ve bir çift balata olarak ifade edilebilir. Balatalar her durma ve yavaşlama esnasında hızın kesilmesi için sürtünme kuvveti yaratan bir parçadır. Pedala basıldığında hidrolik parçalar balataları rotorun her iki tarafına doğru kuvvetle iter ve böylece gerekli düzeydeki sürtünme sağlanarak yavaşlama ve durma sağlanabilir. Her pedala basıldığında rotorlarda ve balatalarda bir miktar aşınma meydana gelir. Zaman geçtikçe aşınan bu ürünler uzun süreli kullanımlarda gittikçe aşınır ve gerekli sürtünme kuvvetini yaratamamaya başlar. İşte böylesi zamanlarda ürünün değişmiş olması gerekir. Zaman geçtikçe frenleme gücünün azaldığını fark ederseniz gerekli değişimleri de gerçekleştirmelisiniz. Balatalarınız yıpranmadan önce seçimlerde bulunmanız istenmeyen durumları önlemenizi sağlayacaktır. Seçimlerinizi yaparken aracınızın ihtiyaçlarını ve genel olarak arabanızı kullanma şeklinizi göz önünde bulundurabilirsiniz. Bütçenize, ihtiyaçlarınıza ve gereksinimlerinize uygun olan ürünleri fren balatası markaları arasından rahatça bulabilir, geniş ürün yelpazesi arasından seçimlerinizi yapabilirsiniz. Aracınızı daha çok şehir içinde kullanıyorsanız ve bir otomobil sahibiyseniz bir kamyon için üretilen balatalar sizin için uygun olmayacaktır. Şehir içi kullanımlarınızda yarı metal ürünler sizin için oldukça ideal olacaktır. Genel olarak bakıldığında araçlarda kullanılabilecek fren balatalarının pek çok modeli bulunmaktadır. Yarı metalik, seramik ve organik olarak kategorize edilebilecek bu parçalar aşınma kapasitesi, ısıyı dağıtma yeteneği ve yarattığı gürültü miktarı açısından birbirinden farklılıklar gösterir. Örneğin organik modellerde zararlı asbest maddesi bulunmaz. Sürtünme materyalleri doğayla karışabildiği için çevre açısından da bir tehdit oluşturmayacaktır. Öte yandan organik modeller diğerlerine göre daha yumuşak özellikler gösterir. Yumuşak özellikte olması daha sessiz bir sürüş deneyimi de sunar. Ancak organik olanlar çok fazla ani fren gerektirmeyen, hafif otomobil gruplarında daha uygundur. Siz de çeşitli fren balataları arasında incelemeler yapmak ve bütçenize uygun alışverişler gerçekleştirmek için servis parçaları sayfamızı inceleyebilirsiniz.

 Kaliteli Fren Balatası ile Güvenli Sürüş Deneyimi

Kaliteli Fren Balatası ile Güvenli Sürüş Deneyimi

Otomobillerin yavaşlaması ve durmasını sağlayan en önemli parçalardan olan ön ve arka fren balatası hem kesintisiz hem de güvenli bir sürüş deneyimi için oldukça önemlidir. Fren mesafesini uzatmamak ve istenmeyen durumlarla karşılaşmamak için periyodik kontrollerini ihmal etmemeli ve zamanı gelmeden değişimlerinizi gerçekleştirmelisiniz. İşlemin doğru zamanda ve profesyoneller tarafından yapılması da büyük bir önem arz eder. Eğer kimi sebeplerden dolayı değişim işlemleri zamanında yapılmazsa, balata eridiği için, kaliperinin diske temas etmesi sonucu diskte çizilme ve zarar görme gibi istenmeyen durumlar ortaya çıkabilir. Eğer sürüş esnasında frene bastığınızda gıcırtı, ses gibi şeyler duyuyorsanız bakım yaptırmalısınız. Ses çıkmaması ürünlerinizdeki kaliteyi ve güveni gösteren bir işaret olarak okunabilir. Öte yandan araç kullanımınızda da dikkat etmeniz gereken kimi durumlar vardır. Fren balatalarınızı gereğinden fazla aşındırmamak için alabileceğiniz kimi önlemler bulunmaktadır. Hızlı ve ani frenler balatalarınızı hızla aşındıran sebepler arasında sayılabilir. Ya da el freni çekik haldeyken araba kullanmak da ürünlerinizin büyük oranda aşınmasına sebebiyet verecektir. Bu bilgilerin ışığında değişim zamanının aracınızı kullanım şeklinize göre değişeceği söylenebilir. Kimi otomobillerde ise fren balatalarının değişim vakti geldiğinde gerekli uyarılar uyarı panelinden yapılır. Güvenliğinizi azamiye çıkarmak ve sürüş deneyiminizi mükemmele yaklaştırmak için kaliteli ürünler kullanmaya özen göstermelisiniz. Eğer siz de balata nedir, hangisi daha kalitelidir, hangisini almalıyım? Gibi sorulara sahipseniz araştırmalarınıza devam etmelisiniz. İlk etapta aracınızın gereksinimlerini ve kullanım şeklinizi göz önünde bulundurmalı ve seçenekler arasından bütçenize göre seçimlerde bulunmalısınız. Yapacağınız isabetli seçimler uzun süren ürün kullanımının yanı sıra kesintisiz bir sürüş deneyimi de sunar. İsabetli bir seçim sadece konfor açısından değil aynı zamanda da güvenlik açısından da önemli olacaktır. Örneğin satın aldığınız ürün aracınızla uyumlu bir yapı göstermezse frenleme sisteminize bağlı kazalar yaşama ihtimaliniz artabilir. Diğer yandan aracınıza takılan diskin yüzeyinin de pürüzsüz ve aşınmamış olması gerekmektedir. Pürüz ve aşınma gibi durumlarla karşılaşırsanız dilerseniz yeni bir ürün satın almayı dilerseniz de tornalama ve taş kaldırma gibi işlemler tercih edebilirsiniz. Böylece bu gibi istenmeyen, stres durumlarına mahal verebilecek faktörleri ortadan kaldırırsınız. Çeşitli modellere Icer fren balatası sayfasından da bakabilirsiniz.

 Otomobilinize Uygun Fren Balatası Çeşitleri

Otomobilinize Uygun Fren Balatası Çeşitleri

Araç çeşitliliğinin fazla olması, markaların çeşitli olması ve üretim malzemelerinin de değişkenlik göstermesi ile birlikte fren balatası fiyatları da çeşitlenmektedir. İhtiyaçlarınıza ve bütçenize göre yapacağınız seçimlerle siz de otomobilinizin ömrünü uzatabilir, sürüşünüzü daha güvenli bir hale getirebilirsiniz. Satın alma işleminizden önce yapacağınız araştırmalar ve diğer kullanıcıların yorumları da size yol gösterici olabilir. Aynı ürünü kullanan bir kişinin deneyimleri ve memnuniyeti sizde de o ürünü satın almak için cesaret uyandırabilir. Öte yandan arabanızla ilgili yapacağınız teknik araştırmalar da yine seçiminizi daha isabetli hale getirebilir. Balatalar aracınızı yavaşlatmak için bir dizi işlem yapan sistemin parçasıdır. Tekerlek sistemiyle uyumlu olarak çalışarak sürtünme kuvvetini meydana getirerek aracın yavaşlamasını ve durmasını sağlar. Frenleme sistemine etki eden en önemli parça olarak ifade edilebilecek olan bu ürünlerin periyodik kontrollerini ve değişimlerini uzman personellere yaptırmalısınız. Eğer kontroller sonucunda değişim yapılması gerekiyorsa, değişimin hemen ardındaki süreçte daha dikkatli olmanız gerekmektedir. İlk etapta ürününüzle aracınızın bir alışma süreci geçirmesi beklenmektedir. Aracınızla ürününüz tam olarak uyumlandıktan sonra tam verim almaya başlayabilirsiniz. Alışma sürecinde ani yavaşlamalardan çekinmeli, yüksek hızlara ulaşmamalısınız. Kaza riskini azaltmak ve aracınızın ömrünü uzatmak için siz de gereken önlemleri almalı ve uzman personellerin tavsiyelerine uymalısınız. Modelden modele ve markadan markaya değişkenlik gösteren fiyatlar ise oldukça geniş bir aralıktadır. Ekonomik özellikler gösteren ürünler dezavantaj olarak daha gürültülü bir çalışma sunabilir. Rotorlarda, disklerde ve diğer aksamlarda aşınma gibi olumsuz durumlar yaşamamak adına kaliteli ürünleri seçmelisiniz. Kaliteli ürünler ilk bakışta her ne kadar pahalı gibi görünse de uzun vadede düşünüldüğünde daha avantajlı olabilmektedir. Bu bakımdan düşünüldüğünde bütçenizin sınırlarını aşmayacak sınırdaki en kaliteli ürünü seçebilirsiniz. Böylece uzun süreli bir kullanım ve yüksek bir performans elde edebilirsiniz. Uzun vadede düşünüldüğünde kaliteli balata fiyatları fazla, pahalı gibi görünse de uzun vadede sunduğu tablolar bir hayli olumludur. Uzun vadede ekonominize katkılar sağlamasının yanı sıra sürüşleriniz esnasında güven de sunmaktadır. Hem bütçenizi hem otomobilinizi hem de canınızı korumak adına kaliteli ürünlere yönelmeli ve periyodik bakımlarınızı aksatmamalısınız. Kullanılan malzemeye, üretim şekline, markasına ve modeline göre değişkenlik gösterebilen balatalar arasında seçim yaparken aracınızın istek ve gereksinimlerini de dikkate almalısınız. Az ses çıkaran, uzun ömürlü, kaliteli ve çevre dostu ürünler seçerek siz de sürüş deneyiminizi ilerilere taşıyabilirsiniz. Delphi fren balatası modelleri uygun fiyatlarla sizleri bekliyor!

 Bütçenize Uygun Fren Balatası Modelleri

Bütçenize Uygun Fren Balatası Modelleri

Arabanın en önemli parçalarından biri fren balatasıdır. Arabanın fren sisteminin sağlıklı bir şekilde çalışması için ihtiyaç duyulan bu parça düzenli bakıma ihtiyaç duyar. Düzenli bakımı yapılan ve temizlenen parçalar aracın güvenli bir sürüş yapmasını sağlar. Sürüş performansını maksimum seviyeye çıkartmak istiyorsanız aracınızın balata takımlarını düzenli periyotlar halinde temizlemelisiniz. Bunun yanı sıra ömrü olan bu parçalar zamanı geldiğinde yenilenmelidir. Bu, sürüşteki güveni ve konforu kaybetmemek için önem vermeniz gereken bir konudur. Diğer yandan aracı yavaşlatmaya ve durdurmaya yarayan balata takımları otomobillerin en önemli sistemlerinden biridir. Fren sistemlerinin çalışması ise şu şekilde gerçekleşiyor: öncelikle direksiyonun altında yer alan pedallar sayesinde kuvveti tekerleklerdeki balata sistemine iletirsiniz. Diğer yandan bu parçanın tasarlanma sürecinde dikkat edilen en önemli kısım yüksek sürtünme katsayısına sahip olmasıdır. Yüksek sürtünme katsayısına sahip bir şekilde üretilen fren balatası; sıcak ve soğuk ortamlarda yüksek dayanıklılık gösterir. Bunun yanı sıra müşterilerin alışveriş sırasında akıllarından çıkarmaması gereken şey; markaların sert ve yumuşak olmak üzere iki çeşit balata ürettikleridir. Farklı avantaj ve dezavantaja sahip olan bu iki tür arasında aracınıza uygun olanı belirleyip satın alabilirsiniz. Sert olanların en büyük avantajı uzun ömürlü olmasıdır ancak fren kabiliyetleri oldukça zayıftır. Bunun aksine yumuşak olanların avantajı ise frenleme kabiliyetlerinin güçlü olmasıdır. Güçlü fren sistemine sahip olan yumuşak balataların dezavantajı ise kısa süreli olmalarıdır. Belirli bir ömre sahip olan bu parçaların düzenli bir şekilde değiştirilmesi gerekir. Eğer yumuşak olanlara sahipseniz daha sık periyotlarla; sert olanlara sahipseniz daha uzun periyotlarla değişiklik yapmalısınız. Yumuşak olanı mı sert olanı mı alacağınıza karar veremiyorsanız fren balatası tavsiye yazılarını okuyarak karar verme sürecinizi hızlandırabilirsiniz. Bunun yanı sıra otomobil parçalarını düzenli bir şekilde değiştiriyor ve bakım yapıyor olsanız dahi dikkat etmeniz gereken bazı önemli şeyler vardır. Güvenli bir sürüş yapmanız için dikkat etmeniz gereken şeylerin başında ise yeni değiştirilmiş balata sistemi yer alıyor. Eğer parçayı yeni değiştirdiyseniz bu parçanın aracınıza uyum sağlaması için belirli bir süreye ihtiyaç duyar. Parçanın araç sistemine ve yapısına alışana kadar sürücülerin oldukça dikkatli olması gerekir. Değiştirilen parçaların aracın yapısına uyum sağlayana kadar sürücülerin dikkatli olması kazaları büyük oranda önleyebilir. Bu uyarılara dikkat ederek gerçekleştirilen sürüşler daha sağlıklı olur. Bu yüzden tavsiyeleri ve önerileri göz ardı etmemelisiniz.

 Fren Balatası Modelleri, Çeşitleri ve Fiyatları

Fren Balatası Modelleri, Çeşitleri ve Fiyatları

Otomobillerin hemen hemen hepsi dört tekerlekte bulunan diskli bir fren sistemine sahiptir. Disk fren sistemleri ise üç ana bileşenden oluşur. Bunlar: fren diski ya da rotoru, bir çift fren balatası ve hidrolik piston takımı. Fren sisteminin üç ana bileşeninden biri görüldüğü gibi balatadır. Balatalar ise fren pedalına her basıldığında sürtünme sebebiyle aşınır. Direksiyonun altında yer alan pedala basıldığında hidrolik pistonlar balataları rotorun iki tarafına iter ve aracın durması için gerekli sürtünmeyi yaratır. Bu çalışma sistemine bağlı olarak pedala her basıldığında ve durma, yavaşlama gerçekleştiğinde rotorlar ve balatalar yavaş yavaş aşınır. Bu durma ve yavaşlama işlemleri gerçekleştikçe sürtünme ve aşınmalar artar. Bunun sonucunda ise fren balatası ömrü dolar. Bu sebeple balata takımlarının belirli aralıklarla değiştirilmesi gerekir. Kullanılmaz hale gelen takımınızı değiştirmek ve yenilemek istiyorsanız öncelikle araç kullanım alanınızı belirlemeniz gerekir. Örnek vermek gerekirse şehirde kullanım için, yarışlar için ya da yük taşıyan araçlar için balatalar değişiklik gösterir. Bu yüzden kullanım alanınızı ve ihtiyacınızı belirlemelisiniz. Yarışlar için tasarlanan sistemler ile şehir içinde kullanılan araçlar için kullanılanlar birbirinden oldukça farklıdır. Ayrıca yük taşıdığınız bir kamyonunuz varsa oluşan ekstra ısı için daha farklı fren sistemlerine ihtiyacınız var demektir. Eğer aracınız yolcu aracı ise tercih edebileceğiniz üç tür balata vardır. Bunlar: yarı metalik, organik ve seramiktir. Farklı avantaj ve dezavantajlara sahip bu türleri öğrenmeden alışveriş yapmamalısınız. Organik olanın en büyük avantajı sessiz çalışmasıdır. Ancak diğer türlere göre daha yumuşak olduğundan dolayı daha kolay aşınır. Bu da kısa ömürlü olduğu anlamına gelir. Diğer yandan asbest içermediği için doğaya karışabilir. Çevre dostu olan bu tür hızlı aşındığından dolayı fazla toz üretir. Organik türe en uygun olan araçlar ise fazla sert fren gerektirmeyen, hafif araçlardır. Organik olanların aksine seramikler çok fazla toz ve gürültü üretmez. Aynı zamanda mükemmel durma gücüne sahip olan seramikler, ısıyı çok iyi bir şekilde dağıtır. Uzun ömürlü olmasıyla bilindiğinden normal sürüşler için idealdir. Seramikler gibi iyi bir durma gücüne sahip olan yarı metaller biraz gürültülü olabilir. Aynı zamanda seramiklere kıyasla daha fazla toz ortaya çıkarır. Ancak metal yapısı ile ısıyı dağıtabilir. Bunların yanı sıra yarı metaller diğer türlere göre daha sert malzemelerden üretildiği için sürtünme ve aşınmalar daha keskin olabilir.

 Fren Balatası Bakımı ve Temizliği

Fren Balatası Bakımı ve Temizliği

Yumuşak ve sert olan iki çeşit arasından kararınızı verdikten ve sizin aracınıza uygun olan malzemeden üretilmiş ön fren balatası satın aldıktan sonra önemsemeniz gereken en önemli konu bunların bakımıdır. Bakımının oldukça önemli olduğunu unutmamalısınız. Aracın yavaşlaması ve durmasıyla doğrudan ilişkili olan bu parça zamanla aşınmaya uğrar. Sürtünmeler yüzünden zamanla aşınan bu parçalar görevini yerine getirememeye başlar ve ses çıkarır. Güvenli bir sürüş için gerekli olan en önemli şey fren sistemidir. Gerektiği zaman durmalı ve gerektiği zaman yavaşlayabilmelisiniz. Ancak bakımı gecikmiş ya da kullanım ömrü dolmuş olan balataları kullanmaya devam ettiğinizde güvenli sürüşünüzü riske atmış olursunuz. Aracınızı durdurmak daha zor bir hala gelebilir. Bu gibi riskli durumları yaşamamak için bakımına, temizliğine ve yenilenmesine oldukça dikkat etmelisiniz. Değiştirme zamanı ve kullanım ömrü ise değişiklik gösterir. Genel olarak değişim zamanı araç kullanım biçimiyle doğrudan etkilidir. Sabit ve belirli bir kullanım ömrü olmadığından dolayı zamanı geldiğini anlayamayacağınızı düşünüyor olabilirsiniz. Ancak değişim ve yenilenme zamanı geldiğinde aracınızdaki uyarı işareti yanar. Bu yanan işaret sayesinde de balatayı değiştirmeniz gerektiğini anlayabilirsiniz. Diğer yandan değişim zamanı gelmemesine rağmen aşınmalar meydana geldiyse temizlik yapmanız gerekir. Zamanında yapmadığınız temizlikler sonucunda aracınız ciddi hasarlar alabilir. Ve otomatik vitesli araçların düz vitesli araçlara göre daha kısa sürede aşındığını unutmamalısınız. Ancak temizlik spreyleri sayesinde bu kısımları temizleyebilirsiniz. Fren balatası temizleme işlemi sanıldığı kadar zor bir süreç değildir. Fren takımlarını sökmeye gerek olmadan biriken yağ ve kiri spreyler sayesinde temizleyebilirsiniz. Ayrıca araç parçalarını yağ ve kirden arındırarak kullanım ömrünü arttırmış olursunuz. Oluşan yağın, kirin ve kurumun temizliğini kolaylaştıran spreyler aynı zamanda hızlı havalanma özelliğine sahip olduğu için kolayca kurur. Bunun yanı sıra herhangi bir leke ve iz bırakmayan bu malzemeler; yüksek bir temizlik performansı gösterir. Bakım ve temizliği dışında değişim periyotları 30 bin ve 60 bin km arasında değişiklik gösterir.