Garajım

Aracınızı seçerek uyumlu parçaları listeleyin.

Araçla Uyumlu Parça Ara

Temizle

"Garajım"a kayıtlı olmayan araçlar için uyumlu parçaları kolayca bulun.

Ara
Bu ürünler, 1-2 iş günü içinde kargoya verilir.
1 iş günü içinde gönderim yapan, düzenli satış yapan,
yüksek puana sahip mağaza.

Konum Seç

Fren Balatası

için 103,366 sonuç bulundu.
Marka seçiniz

Fren Balatası

Fren balatası, arabanın en önemli parçasını oluşturuyor. Fren sisteminin etkili bir şekilde çalışmasını sağlayan bu balatalar, düzenli bakım ve temizliği de beraberinde getiriyor. Böylece sürüş performansını ve güvenliğinizi maksimum seviyeye çıkarıyor. Arabanın modeline ve markasına göre değişen fren balatası fiyatları ise genel olarak uygun aralıklarda yer alıyor.

Güçlü Fren Balatası ile Güvenli Sürüş Deneyimi

Güçlü Fren Balatası ile Güvenli Sürüş Deneyimi

Fren sistemi, otomobillerin en önemli sistemleri arasında yer alıyor. Aracı yavaşlatmaya yarayan fren sistemi, fren pedalı sayesinde kuvveti tekerlek sistemindeki balatalara iletiyor. Fren balatası ise yüksek sürtünme katsayısına sahip olacak şekilde tasarlanıyor. Aynı zamanda sıcak ve soğuk ortamlara üstün dayanıklılık gösteriyor. Fren balatası markaları, yumuşak ve sert olmak üzere iki çeşit balata üretiyor. Yumuşak balatalar, daha iyi frenleme sistemine sahip oluyor. Ancak sert balatalar göre daha kısa sürede bitiyor. Sert balatalar ise fren kabiliyetinin zayıf olmasına karşın uzun ömürlü bir kullanım olanağı sunuyor. Fren balatası araca ilk takıldığı zaman araç sistemine ve yapısına alışması gerekiyor. Bu süreçte balata, araç sistemine tam uyumlu olmadığı için sürücülerin oldukça dikkatli olması büyük önem taşıyor. Balatalar tekerlek yapısıyla doğrudan bağlantılı olduğu için ani frenlemeler kaza riskini artırıyor. Aynı zamanda arabanın fren balatalarının takıldığı disk yüzeyinin aşınmamış ve pürüzsüz olması gerekiyor. Eğer diskte aşınma meydana gelmişse talaş kaldırma ya da tornalama işlemiyle aşınmış yüzeyler düzeltiliyor.

Fren Balatası Bakımının Önemi

Fren Balatası Bakımının Önemi

Fren balatası, aracın yavaşlamasını ve durmasını kolaylaştıran tekerlek sistemiyle bağlantılı olarak çalışıyor. Aynı zamanda fren sistemine etki eden en önemli parça olarak tanımlanıyor. Ön fren balatası, sürücü fren yaptığı zaman kampanalara sürtünüyor ve kampananın dönmesini engelliyor. Bu sürtünme sonuncunda kampana dönemediği için araç yavaşlıyor ve duruyor. Balatalar çok çabuk yıpranan parçalar olduğu için düzenli olarak bakımlarının yapılması gerekiyor. Özellikle el freni çekik araba kullanmak, aşırı hız ve ani frenler zamanla balataları aşındırıyor. Fren balatasının değişim zamanı, aracın kullanım biçimine bağlı olarak farklılık gösteriyor. Ancak balatanın değiştirilmesi gerektiği zaman aracınızda, fren balatası işareti yanıyor. Bunun yanı sıra balata taşıyıcısına yapıştırılan disk fren balatalarında, tam ortada bir yarık çizgi bulunuyor. Bu yarık çizgi de balatanın aşınma seviyesini gösteriyor. Böylece balatayı değiştirip değiştirmemeniz gerektiğini anlayabiliyorsunuz. Disk fren balatasının arkasında bulunan parça ise frenlemede sesin azaltılmasına yardımcı oluyor. Aynı şekilde balatanın montajında kullanılan çeşitli yay ve klipsler de balatanın sessiz ve rahat çalışmasını sağlıyor.

Kaliteli Fren Balatası Temizleme Ürünleri

Kaliteli Fren Balatası Temizleme Ürünleri

Zaman içerisinde aşınan balataların, fren balatası tavsiye sayfalarında da öne çıkan kaliteli malzemelerle temizlenmesi gerekiyor. Aksi halde, fren sistemi ciddi zararlar görebiliyor. Özellikle otomatik vitesli araçların fren balataları, düz vitesli araçlara göre daha hızlı aşınıyor. Çünkü otomatik vitesli arabalar hız kontrolünü daha fazla fren pedalıyla yapıyor. Aşırı ısınan balatanın sürtünme katsayısı düşüyor ve diske sürtündüğünde diski yavaşlatamıyor. Fren balata temizleyici ürünleri ise bu konuda çeşitli çözümler sunuyor. Kampanalı ve diskli fren balatalarında zamanla kullanıma bağlı olarak yağ ve kurum oluşabiliyor. Bu bölgelerde oluşan yağın, kurumun ve kirin etkili bir şekilde temizlenmesi için de fren balatası spreyi kullanılabiliyor. Fren balatası spreyi, hızlı havalanma özelliği sayesinde çabuk kuruyor ve yüksek temizlik performansı gösteriyor. Ayrıca kullanıldığı bölgelerde herhangi iz bırakmıyor. Fren ünitesini sökmeyi gerektirmeden en dar alanlarda biriken ekstra yağ ve kir kalıntılarını dahi temizliyor. Aynı zamanda aracınızın fren sistemindeki balataların ömrünü uzatıyor ve daha rahat fren yapmanıza yardımcı oluyor. Güvenli sürüş deneyiminin en önemli parçalarından olan oto frenine ait tüm ürünleri incelemek için Fren ve Ekipmanları kategorimizi ziyaret edebilirsiniz.

Sonuçlarda Ara

Kategoriler

Marka

ATE (893)
Bendix (57)
Beşer (484)
Bosch (12238)
Brembo (476)
Care (10)
Cavo (12)
Cifam (5)
Delphi (3219)
Dipar (3)
(58)
EBC (171)
eren (3)
Eurocraft (8)
Febi (56)
Ferbe (17)
Ferodo (5660)
Gob2c (1)
HTC (74)
Icer (77)
Jurid (22)
Metelli (2)
Meyle (62)
MGA (400)
Optimal (4)
Remsa (443)
Roadhouse (7)
Sangshing (203)
Textar (480)
Trow (3)
Trusting (1)
TRW (4316)
Valeo (1889)
Wod (45)
Woking (2)
Zimmermann (18)
Başka bir kelime deneyin Listeyi Uzat

Ürün Notu

(3,245)
ve üzeri (3,595)
ve üzeri (3,690)
ve üzeri (3,710)
ve üzeri (3,765)

Mağaza Puanı

0 100
Tüm mağazalar

Fiyat Aralığı

TL
-
TL