Garajım

Aracınızı seçerek uyumlu parçaları listeleyin.

Araçla Uyumlu Parça Ara

Temizle

"Garajım"a kayıtlı olmayan araçlar için uyumlu parçaları kolayca bulun.

Ara
Bu ürünler, 1-2 iş günü içinde kargoya verilir.
1 iş günü içinde gönderim yapan, düzenli satış yapan,
yüksek puana sahip mağaza.

Konum Seç

Fren Diski

için 39,719 sonuç bulundu.

Fren Diski

Fren sisteminin en önemli bileşenlerinden biri olarak bilinen fren diski, fren balatalarının tekerlekleri yavaşlatmak veya durdurmak için kenetlendiği unsur olarak oldukça önemli bir rol oynar. Aracın daha emniyetli ve rahat bir şekilde yavaşlaması, hatta gerektiğinde tamamen durmasını sağlamak adına fren diskinin gereken kuvveti oluşturabilmesi gerekir. Bu nedenle araç mekanizması, fren diskinin fren balataları ile birleşmesine ihtiyaç duyar. Durdurucu özellikteki bu kuvvet, tekerleğin göbeğine ve oradan da tekerleğin jantına iletilir. Böylece fren mekanizmasında oluşan kinetik enerji, fren balataları ve fren diski arasındaki sürtünmeden dolayı termal enerjiye dönüştürülür ve hızda istenen düşüş sağlanır.

Oto Fren Diski Çeşitleri Nelerdir?

Oto Fren Diski Çeşitleri Nelerdir?

Daha güvenli bir kullanım için tasarlanan oto fren diski ürünleri farklı çeşitlere ayrılabilir. Oto fren disk modelleri arasında ise en yaygın olanı havalandırmalı fren diski modelidir. Araç yokuş aşağı sürüldüğünde sürtünme halkasının ısısı oldukça yüksek seviyelere yükselebilir. Bu nedenle, havalandırmalı ön fren diski en iyi soğutma performansı için genel olarak ön aksta kullanılır. Çünkü yüzey alanları daha büyük olan bu diskler, ısı değişimi için ideal özelliklere sahiptir. Havalandırmalı fren disklerinde bulunan sürtünme halkaları, çubuklar ya da kubbe görünümündeki ağlar aracılığıyla birbirine bağlanır ve fren diskinin dönmesini sağlar. Bu dönüş fren diskinin içindeki bir kanaldan havanın dışarı çekilmesine yardımcı olur. Böylece fren diskinin yüzeyine temas eden küçük hava parçacıkları termal enerjiyi emip dışarı taşırlar. Fren disklerinin bir diğer çeşidi ise delikli veya oluklu olarak bilinen türleridir. Bu disklerle havanın daha sağlıklı bir şekilde soğutulması sağlanabilir. Islaklığa karşı dayanıklı olan bu modeller zaman zaman biraz gürültülü çalışsalar da daha az hassasiyete sahip olduklarından tercih edilebilir.

Fren Diski Bakımı Neden Önemlidir?

Fren Diski Bakımı Neden Önemlidir?

Fren disklerinde bulunan sürtünme halkaları, ısınmadan kaynaklı deformasyona genellikle eğilimlidirler. Bu durum frenleme sırasında rahatsız edici seslere ve istenmeyen titreşimlere yol açabilir. Aktif frenlemenin olmadığı durumlarda bile, titreşimler veya tekerlek yataklarındaki oynak fren balataları fren diskiyle tekrar temasa girebilir ve gürültü kaçınılmaz olur. Bunun en olumsuz sonuçları, zamanla darbeli frenlemeye yol açarak fren disklerinin düzleşmesi ve sürücülerin fren hâkimiyetini kaybetmesi olarak karşınıza çıkabilir. Bu yüzdendir ki fren diski markaları diskleri tasarlarken deformasyonu önleyecek yeni önlemler üzerine sürekli çalışırlar. Unutulmamalıdır ki fren diskleri oldukça yüksek miktarlarda mekanik yüklere maruz kalırlar. Bunun yanında, yol kirliliğinden kaynaklanan çevresel faktörler de fren diskini doğal aşınmalara maruz bırakabilir. Bu yüzden, her araç muayenesinde fren disklerinin kontrol edilmesi gerekir. Aşınma sınırına ulaşılmış ise sürüş güvenliğini yeniden sağlamak için fren diskleri değiştirilmelidir.

Güvenli Sürüş İçin Fren Diski Aşınmasına Dikkat!

Güvenli Sürüş İçin Fren Diski Aşınmasına Dikkat!

Frenleme sırasında oluşan ısının yüzde 90'ı ilk tamponlandığı alanda fren diskine nüfuz eder ve daha sonra tüm alana yayılır. Fren diski tam da bu noktada bir ısı eşanjörü gibi hareket eder ve akışkanlar arasındaki ısının güvenli bir şekilde aktarılmasını sağlar. Bununla birlikte, ısıyı sınırlı miktarlarda emebilen fren diskinin aşırı ısınmadan ve buna bağlı yaşanabilecek hasarlardan kaçınılması amacıyla ortam havasının dengelenmesine dikkat edilmelidir. Fren disk kapağı fren disklerini tam da bu dış etkilerden ve disk yüzeylerini paslanmadan korumaya yönelik üretilir. Oto disk fren fiyatları marka ve ürünün kalitesine göre değişkenlik gösterir. Sürüş güvenliğinin oldukça önemli bir parçası kabul edilen oto disk fren fiyatları ve önerilerini inceledikten ve aracınıza en uygun modeli seçtikten sonra, her yolculuğa içiniz rahat olarak çıkabilirsiniz. Sürüş güvenliğinin en önemli parçası olan frenlerin tümüne Fren ve Ekipmanları kategorimizden ulaşabilirsiniz.

Sonuçlarda Ara

Kategoriler

Marka

ATE (498)
Bendix (8)
Beşer (1)
Bosch (6778)
Brembo (297)
Cavo (1)
Cifam (1)
Delphi (676)
Dipar (1)
Dita (1)
(131)
EBC (51)
eren (1)
Eurocraft (4)
Febi (82)
Ferbe (1)
Ferodo (3256)
Fremax (158)
Icer (1)
Jurid (1)
Metelli (4)
Meyle (22)
MGA (438)
Optimal (8)
Remsa (22)
Sangshing (3)
Sebro (1)
Textar (187)
Trow (1)
Trusting (5)
TRW (1147)
Valeo (527)
Wod (19)
Wutse (213)
Zimmermann (29)
Başka bir kelime deneyin Listeyi Uzat

Ürün Notu

(795)
ve üzeri (841)
ve üzeri (852)
ve üzeri (853)
ve üzeri (861)

Mağaza Puanı

0 100
Tüm mağazalar

Fiyat Aralığı

TL
-
TL