Filtreleri Temizle
Yazar
Aziz Nesin

Kategoriler

Fiyat Aralığı

TL
-
TL

Yazar

Mağaza Puanı

0 10
Tüm mağazalar

Mağaza

Başka bir kelime deneyin

Yayınevi

Başka bir kelime deneyin

Sınıf

Başka bir kelime deneyin

Marka

Başka bir kelime deneyin

Kitap Türü

Başka bir kelime deneyin

Yayın Dili

Başka bir kelime deneyin

Sayfa Sayısı

Başka bir kelime deneyin

ISBN

Başka bir kelime deneyin

Yayın Tarihi

Başka bir kelime deneyin

Baskı Sayısı

Başka bir kelime deneyin

Kargo Seçenekleri

Bu ürünler, 1-2 iş günü içinde kargoya verilir.
1 iş günü içinde gönderim yapan, düzenli satış yapan,
yüksek puana sahip mağaza.

Ürün Puanı

5 yıldız
4 yıldız ve üzeri
3 yıldız ve üzeri
2 yıldız ve üzeri
1 yıldız ve üzeri

Aziz Nesin Kitap

için 322 sonuç bulundu.
Akıllı sıralama nasıl çalışır? Arama ile uygunluk, satış miktarı, satıcı ve ürün puanı, teslimat avantajları, popüler kategoriler, ürüne ait reklam gibi kriterler belirleyici olabilmektedir.

Konum Seç

Aziz Nesin

Asıl adı Mehmet Nusret Nesin olan ancak Aziz Nesin ismini kullanan yazar 20 Aralık 1915 yılında İstanbul Heybeliada’da dünyaya gelmiştir. Doğduğu bu şehirde 1925 yılında Kanuni Sultan Süleyman İlkokulu’nu, 1929 yılında ise Vefa ve Davutpaşa Ortaokulu’nu bitirmiştir. Ardından iki yıl Darüşşafaka Lisesi’nde eğitim görüp Kuleli Askeri Lisesi’ne devam etmiştir. 1937 yılında Ankara Harp Okulu’ndan mezun olmuştur.

Aziz Nesin Edebi Kişiliği

Tiyatro, şiir, kısa öykü, mizah gibi türlerde pek çok eseri bulunan bir yazardır. Eserleri çeşitli dillere çevrilmiş toplamda ortalama 8 milyondan fazla baskı yapmıştır. 1944 yılında görev yaptığı subaylık mesleğini bırakarak gazete yazarlığına geçiş yapmıştır. Yazarlık kariyerinin de başlangıcı sayılan Millet Dergisi’ne yazılar yazmaya başlamıştır. Ardından yazar arkadaşları Sabahattin Ali ve Rıfat Ilgaz ile birlikte Marko Paşa, Malum Paşa, Alibaba ve Merhum Paşa isimlerinde dergiler çıkarılmasında rol oynamıştır. 1945 yılında Tan gazetesinde köşe yazarlığı yapmıştır. Pek çok dergide yazdığı mizah yazılarını yayımlamış ayrıca tek başına yayınladığı Zübük isimli bir dergiyi kurmuştur. 1956 yılında uzun zamandır yayınevi kurmak isteyen Nesin, Bir Ara Düşün Yayınevi’ni kurmuştur. Sosyal gerçekçilikten etkilenerek eserlerini oluşturmuş ve yazdıktan sonra uzun süre üzerine düşünmeden taslak olarak matbaalara vermeyi tercih etmiştir. Kimi eserlerinde sade bir dilden yana olurken bazen de abartı unsurunu kullanarak cümle ve kelimelerinin yinelenmesinden yana olmuştur. 1972 yılında İstanbul Çatalca’da Aziz Nesin Vakfı’nı kurmuş ve Aziz Nesin kitapları'ndan gelen tüm gelirleri buraya bağışlamıştır.

Aziz Nesin Kitapları

Öykü türünde yayımlanan ilk eseri “Geriye Kalan” 1948 yılında basılmıştır. Kitap trajikomik hikayelerden oluşan 34 adet hikayeden oluşmuştur. İlk romanı “Kadın Olan Erkek” 1955 yılında yayımlanmıştır. Marjinal bir hayatı, kısa kahramanlar ve kopuk hikayelerden oluşan bu mizahi eserinde birleştirmiştir. Çocuklar için de pek çok eser yayımlamış ve ilk kitabı “Okullar İçin Kısa Oyunlar”ı 1949 yılında okuyucu ile buluşturmuştur. Toplumun varlıklı ailesinin mensubu olan genç bir karakterin aşık olduğu kız için futbolcu olma çabalarını anlatan eseri Aziz Nesin Gol Kralı'dır. 1957 yılında yayımladığı bu eseri 1980 yılında aynı isimle beyaz perdeye aktarılmıştır. Mizahi romanlarından biri olan Gol Kralı’nın başrolünde de Kemal Sunal yer almıştır. 1961 yılında yayımlanan Aziz Nesin Zübük isimli romanında çıkarları uğruna yalancılıkla siyasette yükselen bir karakterin komikliklerle dolu hayatını anlatmıştır. Okurlar tarafından ilgiyle karşılanan bu eser 1980 yılında sinema filmi olarak çekilmiştir. Aziz Nesin Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz isimli romanını 1977 yılında yayımlanmıştır. Hapisteki bir karakterin diğer mahkumlara hayat hikayesini anlattığı bu eseri de beyaz perdeye uyarlanmıştır.

Aziz Nesin Eserleri

Masal, roman, şiir, fıkra, hikaye, anı, oyun ve gezi yazısı türlerinde yüzün üzerinde eser vermiştir. Aziz Nesin eserleri çoğunlukla mizah ağırlıklı ve güldürürken arka planda toplumsal mesajlar veren niteliktedir. 1967 yılında yayımlanan Aziz Nesin Şimdiki Çocuklar Harika isimli kitabı iki çocuğun karşılıklı gönderdikleri mektuplardan oluşmuştur. Şartlar bu iki yakın arkadaşı ayırmış ve farklı şehirlerde yaşamak durumunda bıraktığı için çareyi mektuplaşarak bulmuşlar. Aziz Nesin Tek Yol 1978 yılında yayımlanan son romanı olmuştur. Yazar bu eserini 1951 yılında Paşakapısı Cezaevinde iken tanıdığı sahtecilik suçundan mahkum olmuş bir adamdan esinlenerek kaleme almıştır. Aziz Nesin Damda Deli Var isimli öykü kitabını 1956 yılında yayımlamıştır. İçerisinde 29 adet öykü bulunan bu eser toplumun boş inançlarını ve ahmaklıklarını komik bir dille ele almıştır. Hayatı boyunca birçok madalya ve ödüle layık bulunmuştur. İlk olarak “Kazan Töreni” isimli öyküsüyle 1956 yılı Altın Palmiye ödülünü kazanmıştır. Sinemaya uyarlanan “Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz” adlı romanı ile 1978 yılı Madaralı Roman Ödülü ile onurlandırılmıştır. En son aldığı ödül 1995 yılında Hiroşima Vakfı Ödülü olmuştur.