TÖRPÜ, PONZA, PED

Daha Fazla Filtre+
Konum Belirle Seçtiğim konuma özel indirimleri ve aynı gün teslimatlı ürünleri göster.

Törpü, Ponza, Ped

En az el bakımı kadar önemli bir başka kişisel bakım rutini de ayak bakımıdır. Hem sağlıklı hem de daha bakımlı ve estetik ayaklara sahip olmak için ayak bakımınızı ihmal etmemeniz gerekir. Ayak bakımında kullanılan bazıları ayak peelingi, nemlendiriciler, tırnak makası gibi ürünlerdir. Bunların yanı sıra; ayak bakımının bir parçası olarak pedikür için de farklı malzemeler bulunmaktadır. Bunlardan bazıları ponza taşı, törpü ve ayak pedleridir.

Ayak Törpüsü

Ayak Törpüsü

Ayak törpüsü, ayaktaki kalın derileri ve ölü hücreleri temizlemek için kullanılır. Ayak törpüsünün farklı çeşitleri bulunmaktadır. Bunlar pille çalışanlar, şarjla çalışanlar ve elektrikle çalışanlardır. Bunun yanı sıra manuel olarak kullanabileceğiniz topuk rendesi de bir diğer ayak bakım ürünüdür. Topuk rendesi ile topuklarınızdaki ölü deriyi ortadan kaldırabilirsiniz. Böylece ayaklarınızı çok daha yumuşak ve sağlıklı hissedebilirsiniz. Adeta bir rendenin çalışma prensibiyle çalışan bu ürün atılan derileri haznesinde toplar. Dolayısıyla ürünün temizliği de son derece kolaydır. Bunun yanı sıra diğer ayak törpülerinin de ortak işlevi ayaklardaki ölü deriyi temizlemek, ayakları nasırlardan arındırmak, yumuşak ve pürüzsüz bir cilt sağlamaktır. Ayaklarınızı törpüledikten sonra mutlaka güzelce yıkamalı ve ardından da nemlendirmelisiniz. Aksi taktirde ayaklarınızda kurumalar meydana gelebilir. Bunun için ihtiyacınız olan tüm ayak kremlerini buradan inceleyebilirsiniz.

Ponza Taşı

Ponza Taşı

Ponza taşı, lavların en üst kısmında oluşan hafif bir camdan meydana gelmektedir. Ponza taşı ayrıca; sünger taşı, topuk taşı, hısır taşı, nası taşı gibi isimlerle de bilinmektedir. Ayaklarda ponza taşının işlevi aslında peeling yapmaktır. Zamanla kuruyarak sert bir katman oluşturan topukları ve katmandan arındırmak ya da düzenli kullanımla bu katmanın oluşmasını engellemek için ponza taşı kullanılmalıdır. Eğer ponza taşıyla topuklarınıza bakım yapmak istiyorsanız geniş bir kaba ılık su doldurarak ayaklarınızı bir müddet suda bekletin. Topuklarınızın yumuşadığından emin olduktan sonra ponza taşını da ıslatarak kullanmaya başlayabilirsiniz. Kuru ponza taşı; cildinizi tahriş edebilir. Ölü derilerinizden tamamen arınmak için ponza taşını dairesel hareketlerle uygulama yaptığınız bölgenin üzerinde gezdirin. Burada dikkat etmeniz gereken nokta ponza taşını çok sert hareketlerle uygulamamanız gerektiğidir. Ponza taşını kullanabileceğiniz bir diğer bölge ise dirseklerdir. Eğer dirsekleriniz sık sık kuruyor ve pul pul oluyorsa ponza taşıyla bu kuruluğu ve ölü deriyi temizleyebilirsiniz. Ponza taşlarının tamamen taş çeşitleri bulunduğu gibi yeni tutacak kısmı bulunan çeşitleri de vardır.

Düzenli Ayak Bakımı Yapmanın Önemi

Düzenli Ayak Bakımı Yapmanın Önemi

Tüm günün yorgunluğunu en çok yaşayan uzvumuz ayaklarımızdır. Bu yüzden ayaklarımızın ekstra bakıma ve özen göstermeye gereksinimleri vardır. Düzenli ayak bakımı sayesinde hem daha estetik hem de daha sağlıklı ayaklara sahip olabilirsiniz. Ayak bakımının içinde aynı zamanda tırnak bakımı da vardır. Tırnaklarınızı düzenli olarak kesmek ve törpülemek; tırnak batması, tırnak mantarı gibi pek çok rahatsızlığın önüne geçer. Ayrıca ayaklarınızda oluşan nasır ya da sert katmanları ayak törpüleri ve ponza taşları ile temizlemeyi de ayak bakım rutininize eklemeniz gerekir. Bu işlemleri düzenli olarak yaptığınızda ayaklarınızda oluşan problemleri aşacağınızdan zamanla periyodları daha uzun süreli tutabilirsiniz. Ayrıca ayaklarınıza peeling yapmak, düzenli olarak nemlendirmek de ayak bakımında yapmanız gerekenlerdir. Nemlendirilmemiş ayaklar kurur ve zamanla pul pul dökülmeye başlayabilir. Bu yüzden ayak bakım rutininizde ayağınız için pek çok gerekli ürünü doğru bir şekilde kullanmalısınız. Böylece tüm gün sizi taşıyan ayaklarınızın hem daha sağlıklı, hem daha canlı hem de daha güzel olmasını sağlayabilirsiniz.