Kategoriler

Kampanya ve İndirimler

Fiyat Aralığı

TL
-
TL

Marka

Mağaza Puanı

0 10
Tüm mağazalar

Mağaza

Başka bir kelime deneyin

Ürün Çeşidi

Başka bir kelime deneyin

Kargo Seçenekleri

Bu ürünler, 1-2 iş günü içinde kargoya verilir.
1 iş günü içinde gönderim yapan, düzenli satış yapan,
yüksek puana sahip mağaza.

Yurt Dışından Gelsin

Ürün Puanı

5 yıldız
4 yıldız ve üzeri
3 yıldız ve üzeri
2 yıldız ve üzeri
1 yıldız ve üzeri

Sis Farı

için 14,140 sonuç bulundu.
Akıllı sıralama nasıl çalışır? Arama ile uygunluk, satış miktarı, satıcı ve ürün puanı, teslimat avantajları, popüler kategoriler, ürüne ait reklam gibi kriterler belirleyici olabilmektedir.

Konum Seç

Sis Farı

Araçların önemli parçalarından olan sis farı, sis, yağmur, kar gibi görüşü engelleyen zorlu hava koşullarında sürücülere geniş görüş açısı sağlayarak yol hakimiyetini sağlamalarına yardımcı olur. Araçlardaki güvenliği sağlayan önemli parçalardan biridir. Görüşün zor olduğu yağışlı ve sisli havalarda yol kenarlarında yer alan işaretleri, yoldaki şerit çizgilerini görmeyi sağlayan ürün, tamponun alt kısmına monte edildiği için yol yüzeyinin rahat görünmesini sağlar. Bunun yanında ürünün en önemli avantajlarından biri karşıdan ve arkadan gelen sürücülerin aracı fark etmelerini sağlamasıdır. Sadece sisli ve görüş alanının az olduğu koşullar için geliştirildiğinden yalnızca sisli ve yağmurlu havalarda kullanılması uygundur. Normal havalarda yakılması işe yaramadığı gibi arka sis lambaları arkadan, ön sis lambaları ise karşıdan gelen aracın sürücüsünün görüş açısını bozar. Modele göre değişen ürünler her çeşit aracın ihtiyacına göre zengin ürün skalası ile dikkat çeker. Sis farı LED, halojen ve xenon olmak üzere üç kategori altında incelenebilir. Araçlar genellikle beyaza yakın sarı renkli halojen denilen OEM sis farı lambaları ile üretilirken sürücüler ihtiyaç ve bütçelerine göre LED ışıklı beyaz renkli farları, xenon lambaları da tercih edebilir. Bununla birlikte araştırmalar, içinde mavi ışık barındıran beyaz ışığın sürücülerin gözlerini kamaştırdığı için sisli havalarda uzun süreli araç kullanımında sürücülerin gözünü yorduğunu söyler.

 Sis Farı Çeşitleri

Sis Farı Çeşitleri

Beyaz ışık veren LED, xenon ve sarı ışıklı halojen sis farları kullanıcıların tercihine bağlı olarak kullanılan 3 farklı sis farıdır. Sis farlarında kullanılan sis farı ampulü araba özelliklerine göre belirlenir. Sarı ışık ve LED’in yanında şimşek etkili sis farı ampulü olarak geçen xenon türlerinin bazıları 6000-6500 arası kelvin değeri elmas beyazı olarak da tabir edilen beyaz ışık verirken bazı modeller 8000K ve 4000 yanma gücüne(lümen) sahiptir. Bu tip ürünlerin ortalama kullanım ömrü 30.0000 saattir. Geçmişte sadece sarı ışık ve beyaz ışık olarak tanımlanan sis farı lambaları teknolojinin de gelişmesi ile birlikte farklı ışık yayma değerleri ile kullanıcıya kolaylık sağlar. Ayrıca lamba soketlerinin her araç markası ile uyumlu olması standardizasyon anlamında iyi bir gelişmedir. Sudan etkilenmeyen, ışığı dağıtmayan ve kör nokta bırakmayarak görüşü kolaylaştıran lambalar farklı boyut ve özellikleri ile kullanıcılarının beğenisini kazanır. Bazı ampuller sis farı mercekli farlarda kullanılabilirken bazı ampuller sadece merceksiz farlar ile uyumludur. Bunun yanında hem uzun hem de kısa farlarda sis ampulü ile aynı model ampulün kullanılması kullanım pratikliği açısından önemlidir. Sarı ışık olarak da geçen bazı halojen farların ışık akışı 1700 lümendir. 12 volt çalışma akımı ve 55 watt güç ile çalışır. Maksimum güç sarfiyatı 68 Watt’tır. Araca özel veya her araca uyum sağlayabilen modelleri ile halojen sis farları da yüksek oranda kullanılır. Beyaz ışık özelliğin sahip bazı sis farı xenon setleri az voltaj tüketmesi, aracı yormaması ve uzun ömürlü olmasının yanında LED kısmının altında yer alan fan sistemi aşırı sıcaklarda ampulü koruyarak uzun ömürlü olmasını sağlar. Ayrıca yeni nesil bir ürün olan xenon ampul, normal ampullere göre daha fazla ışık yayabilme özelliğine sahiptir. Bunun yanında klasik ampullere göre daha az enerji harcaması ürünün diğer bir avantajıdır. Her araca uygun tasarımı, net görüş alanı sağlaması, gözü yormayan ve gözü kamaştırmayan özelliği ile xenon ampul güvenli sürüş sağlamasının yanında uzun ömürlü olması ile de kullanıcısının beğenisini kazanan ürünler arasında yer alır. Halojen, LED ve xenon gibi farklı modelleri ile sis farları kullanıcı beklenti ve bütçesine uygun çözümler sunar. Sis farı çeşitleri araç markasına ve modeline göre değişkenlik gösterdiği gibi farklı renk ve ışık gücü de far ve aydınlatma ampulüne göre değişkenlik gösterir.

Sis Farı Kullanmanın Avantajları

Sis Farı Kullanmanın Avantajları

Her ne kadar yeni nesil farlar başarılı aydınlatma sistemine sahip olsa da sis farı tüm araç modellerinde kullanımı zorunlu ekipmanlar arasında yer alır. Ürünün gözü yormaması, uzak görüş avantajı sağlamasının yanında yoldaki çizgi ve şeritlerin sisli ve yağmurlu havalarda kolay görünmesini sağlaması önemli özelliklerindendir. Araçların farlarında sis farı lambası olarak sarı, beyaz ve LED ve xenon ampuller kullanılır. Sis farından kullanılan ampullerin aynı zamanda uzun ve kısa farlarda da kullanılması avantajdır. Araçlarda kullanılan ampul türleri farklı kodlar ile birbirinden ayrılır. Ayrıca araçlarda farklı alanlarda farklı ampul renklerinin kullanılması araç verimi açısından önem arz eder. Kelvin cinsinden ölçülen renk sıcaklığı 5000K beyaz ve sarı ışık, 4300k beyaza yakın sarı ışık, 6000k kristal beyaz ışık en sık rastlanan ampul renkleridir. 5000k sarı ışık yağmurlu, karlı ve sisli havalarda ideal ışık rengiyken, 4300k gün ışığı kalitesindeki ışık rengidir. 5000k uzun ve ağır hava koşullarında gözü yormaz. En yüksek Kelvin değerine sahip olan ışık rengi 6000k ile beyaz-mavi tonları arasında algılanan renktir. 6000K dışındaki ışık konfor amacının dışında estetik amaçlı kullanılan bir lamba tipidir. Araçlarına farklı görsel estetik katmak isteyen kullanıcılar 8000k ışık yüksekliğini araçlarında kullanabilirler. Ancak görüşü azalttığı için araç sürüşü sırasında kullanılması önerilmez. Gece yolculularında 5000k-6000k arası renkler performansı en yüksek ampul olarak bilinir. Özellikle yolu aydınlatarak olası tümsek, su birikintisi ya da yol üzerinde bulunmaması gereken kütük vb. malzemelerin görüşünü kolaylaştırır. Araçta zemine yakın monte edilen ürünler hayat kurtarıcıdır. Sis farı camı herhangi bir şekilde hasarlandığında lambaların kötü hava koşullarına dayanıklı olması önemlidir. Ön ve arkalarda 2’şer adet bulunan farlar yağışlı ve sisli havalarda sürücünün görüş açsısı azaldığında sürüşü güvenli hale getirir. Etrafı net göremeyen sürücü sis farlarını çalıştırdığında belirli bir mesafeyi görebilir hale geldiğinden araç kullanırken kendini güvende hisseder. Ön sis farı vasıtası ile görüş alanını genişletirken arka sis farı arkadan gelen araçların fark etmesi için tasarlanmıştır. Her ne kadar arkada arka araç farı olsa da yoğun yağış ve sis durumlarında takip mesafesi de kısa ise öndeki araç sadece far ile fark edilmeyebilir. Böyle bir durumda ise kaza kaçınılmazdır. Arka sis farı açık olan araçlar arkadan gelen araç tarafından kolaylıkla fark edildiğinden her iki sürücü de güvende kalmış olur. Sis farı kullanımı kazaların önüne geçerek hayat kurtarma da başarılı bir ekipmandır. Sayfamızdan Xenon far seçeneklerini inceleyebilirsiniz.

 Sis Farı Bilinçli Kullanıldığında Hayat Kurtarır

Sis Farı Bilinçli Kullanıldığında Hayat Kurtarır

Araçlar dizayn edilirken tüm olasılıklar düşünülür. Doğa olayları da aracın sürekli yollarda olduğu düşünüldüğünde, ilk olarak düşünülen konular arasında yer alır. Sürücüler güvenli sürüş tekniği eğitimi aldıklarında takip mesafesi, araçtaki ekipmanların doğru kullanılması gibi konuları da öğrenirler. Bu bilgilere araçta bulunan ekipmanlar da destek olduğunda kazaların da önüne geçilmiş olur. Sis farları da sürücülerin hayatını kolaylaştıran önemli ekipmanlardandır. Yolculuk sırasında özellikle sonbahar ve kış aylarında sisten, yağmurdan ya da kardan dolayı veya gece yolculuk yapılıyorsa görüş mesafesi azalır. Görüş mesafesinin azaldığını fark eden sürücü sis farlarını çalıştırarak normal görüş seviyesine dönerek olası kazaların önüne geçer. Bu noktada kullanılan farların performansı farklıdır. Sürücü tercihine göre sis farı modelleri arasından LED, sarı ışık ya da xenon lamba tercih edebilir. Kötü hava koşullarında kullanılmak üzere geliştirilen sis farlarının normal havada kullanılması diğer araçlar için tehlike yaratır. Diğer bir konu da öndeki aracın arka sis farından gelen parlak ışık arkadaki sürücülerin gözünü rahatsız ederek görüş açılarını daralttığı için ciddi kazalara sebep olur. Dolayısı ile ürünlerin sadece sisli ve yağışlı havalarda çalıştırılması hava açıldığında ise kapatılması sürüş güvenliği açısından büyük önem taşır. Sis farı tesisatı konusunda uzman kişilerce yapılması önerilen bir işlemdir. Bununla birlikte bu konudaki kılavuzlar farı profesyonel yardım almada takmak isteyen sürücüler için detaylı bilgi içerir. Sis farları montajı sırasında dikkat edilmesi gereken konulardan biri optiklerin doğru yerleştirilmesidir. Optikler doğru yerleştirilmediği durumda verimi düşer. Her farın ışık ayarının yolu iyi görecek, yansımaların önüne geçecek şekilde ayarlanması çok önemlidir. Ürünün ana fonksiyonu ışık vererek 50-60 kilometre hızda güvenli hareketi garantilemektir. Sisin yerden yaklaşık yüksekliğinin 60 cm olduğu düşünüldüğünde ürünlerin de araçların yere yakın bölgesinde konumlandırılması normaldir. Sis farı kapağı aracın modeline göre değişkenlik gösterir. Arka, ön sağ ve sol sis farı kapakları farları korumasının yanında aracın görseli için de önem taşır.

Her Bütçeye Uygun Sis Farları

Her Bütçeye Uygun Sis Farları

Farklı özellikte tasarlanan sis farları her bütçeye ve ihtiyaca uygundur. Markaya özel üretilen modelleri olduğu gibi her araç tipine uygun modelleri de vardır. Tek tek satılan çeşitlerinin yanında sis farı seti olarak satılan çeşitler bazı ürünlerde farklı model yılına özel tasarlandığından kullanıcının alırken araç modeline dikkat etmesi önerilir. Genellikle alüminyum gövdeden oluşan ürünler sonradan takılsa da araca uyumlu olması ve araç gövdesine zarar vermeden yapılan montajı ile dikkat çeker. Bunun yanında sis farının sarı ila turuncu renk arasında olması, beyaz olmaması güvenli sürüş için bilinmesi gereken bir konudur. Beyaz olmamasının nedeni beyaz far karşıdan gelen sürücünün gözünü rahatsız ettiği için görüş alanında sıkıntı oluşur. Bu durumun sarı ve turuncu renkte ortaya çıkmadığı araştırmalar ile kanıtlanmıştır. Sis farlarındaki en önemli parça ampullerdir. Ampulün rengi farın performansı açısından önemlidir. Ampullerin oluşturduğu ışık renk sıcaklığı olarak adlandırılır. Renk sıcaklığının ölçüsü ise kelvindir. Kelvin değerinin yüksekliği kullanımı pozitif etkilemez. Renk sıcaklık değeri ne kadar yüksek olursa farın kullanım o kadar zor olur. Farlarda sarı ışık ve beyaz ışık kullanılır. Sarı ışık daha çok halojen ampullerde kullanılır. Sis, kar, yağmur ve fırtına gibi kötü hava koşulları için uygun olan renk olarak bilinir. OEM ışık doğal güneş ışığına benzer. Araçlar ilk üretildiğinde farlarında OEM ışık kullanılır. Beyaza yakın sarı ışık da denebilir. Sis farlarında kullanılan diğer ışık ise saf beyaz ışıktır. Bu ışık da güneş ışığına benzeyen parlak bir ışıktır. İnsan gözü ile uyumlu olması en iyi ampul rengi olarak kabul edilmesine neden olur. Sarı ve mavi ışık arasında bir tonu vardır. Araçlarda kullanılan sis farı mavi tonlarına yakın ışık renkleri gece sürüşü için uygun olduğu düşünülse de kristal beyaz rengin, insan gözü ile en uyumlu renk olduğu düşünülür. Açık mavi gibi ışıklar daha çok dekorasyon amaçlı kullanılır. Farklı renk tonları ile farklı bütçe ve kullanıcı beklentilerin cevap verebilecek şekilde üretilen LED far çeşitleri de güvenli sürüşlerin en önemli parçasıdır.

 Sis Farı Bakımı ve Değişimi

Sis Farı Bakımı ve Değişimi

Her ne kadar araçlar fabrikadan 4300k OEM ışık ile çıksalar da kullanıcılar gerek kullanım kolaylığı gerekse estetik kaygılar ile farlarını değiştirmek isteyebilirler. Bunun yanında hasar gören farlar da değişimi tetikleyebilir. Farlarda arıza genellikle ampul ya da elektrik bağlantısından kaynaklanır. Ampul arızalandığında ilk adım elektrik bağlantısının kesilmesidir. Sis farının kapağının da sökülmesi ile ampule ulaşılır. Ampulü tutan tırnakların bastırılarak yana doğru hareket ettirilmesi ile ampul yerinden çıkarılmış olur. Yerine ya aynı ampulün yenisi takılır ya da kullanıcının tercih ettiği farklı renk skalasına sahip bir ampul de takılabilir. Sürücü mevcut ampulün performansına göre kararını verirken sektöre yeni giren ampul modelleri ve bütçesi de tercihini etkiler. Ampul takıldıktan sonra yine sırayla kapak takılır ve elektrik bağlantısı tekrar sağlandıktan sonra sis lambası yakılarak kontrol edilir. Sis lambası değiştirmek oldukça kolayken sis farını değiştirmek zaman ve bilgi gerektirir. Sis farı temizleme işlemi farlar üzerinde zamanla oluşan sararmaların önüne geçmek için periyodik temizlik sırasında yapılır. Özel temizlik ürünlerinin kullanılması kısa zamanda ve uzun süreli kullanım için avantalıdır. Ampul dışında sis farının değiştirmek gerektiğinde farın yerine montajı, elektrik bağlantısının sağlanması, röle ve sigorta montajı ve montaj düğmeleri gibi işlemlerin tamamlanması gerekir. Öncelikle aracı iyi tanımak gerekir. Bazı araçlarda tampon içine yerleştirilen sis farları tamponu sökmeden yerleştirilmez. Tampon sökülüp farlar yerleştirildikten sonra elektrik bağlantılarının ve sigorta, röle ve düğmelerin montajının yapılması gerekir. Sonrasında farların sabitlenmesi ve denenmesi ile yeni far araca monte edilmiş olur. Far özellikleri ve sis farı fiyatları ile ilgili detaylı bilgi almak için sayfamızı inceleyebilirsiniz.

Sis Farı Ne İşe Yarar?

Sis farı sis, yağmur, kar, fırtına gibi olumsuz hava koşullarında araç sürücüler kullanırken görüş açısını arttırarak olası kazaların önüne geçer. Araçların tampon bölgesine yerleştirilen farlar zemine yakın olarak monte edildiğinden yoldaki şeritlerin ve yol kenarındaki tabelaları rahat görmeyi sağlar. Arkada yer alan farlar takip mesafesinin korunmadığı durumda arkadan gelen araç tarafından da fark edilmeyi sağlar. Ön sis farları aynı zamanda karşıdan gelen araçları görmek ve fark edilmeyi sağlamak için de önemlidir. Bununla birlikte normal hava koşullarında sis farının kullanılması arkadan ve karşında gelen araçlardaki kişileri rahatsız edeceğinden güvenli sürüşe zarar verir. Sadece olumsuz hava koşullarında kullanılması onun dışında kapalı tutulması önemlidir.

Sis Farı Ne Renk Olmalı?

Sis farlarının sarı ila turuncu renk arasında bir renkte olması önemlidir. Beyaz olarak da kullanılan sis farlarının, karşıdan gelen araç sürücüsünü rahatsız ettiği ve yağmurun parlamasına sebep olarak yeterli görüş açısı sağlamadığı için kullanılması önerilmez. Özellikle olumsuz hava koşullarında doğru renk sis farının kullanılması sürücülerin güvenliği için önemlidir. Ampul olarak 6000k kristal beyaz renk insan gözü ile en uyumlu renk olduğu için önerilir.

Sis Farı Nasıl Takılır?

Sis farı takılmadan önce aracın markasına göre değişse de genellikle tamponun çıkarılması gerekir. Tampon çıkarıldıktan sonra gerekli elektrik bağlantılarının yapılması için kabloya ihtiyaç duyulur. Akımın değerine göre telin kesiti belirlenir. Tel sis farı güç düğmesinden sigortaya bağlanır. Anahtar ve röle bağlantısı ve far bağlantıları tamamlandıktan sonra bağlantı kabloları ve farlar bulundukları yerlere sabitlenir. Sis farı takmak ampul takmak kadar kolay değildir. Genellikle araçlar fabrikadan 4300 OEM ışık rengi ile çıkar. Kullanıcılar lambaları değiştirmek istediklerinde sadece far kapağını sökmeleri yeterli olur. Ancak tamamen farı değiştirmek biraz zahmetlidir. Kullanıcı, arıza, estetik kaygı gibi sebepler ile sis farını değiştirmek isteyebilir. Bu gibi durumlarda teknik destek iyi bir fikir olabileceği gibi araç marka ve modeline bağlı olarak bu konuda kılavuzluk edecek dokümanlardan da faydalanabilirler.