Bu ürünler, 1-2 iş günü içinde kargoya verilir.
1 iş günü içinde gönderim yapan, düzenli satış yapan,
yüksek puana sahip mağaza.

Konum Seç

Çakı & Bıçak

için 26,399 sonuç bulundu.
Marka seçiniz

Çakı ve Bıçak

Özellikle mutfaklarda yemek hazırlarken sıklıkla kullanılan bıçaklar, birçok farklı şekil ve boyuttadır. Şekil ve boyutlarına göre farklı amaçlara hizmet eden bıçaklar, sadece evlerde değil piknik, kamp gibi açık mekanlardaki aktivitelerde de sıklıkla kullanılır. Açık alanlarda tercih edilen kesici ve delici aletlerden bir diğeri de çakı çeşitleridir. Birbirinden farklı özellikleri olmasına rağmen çakılar da bıçaklar gibi son derece kesici aletlerdir. Çakılar boyut olarak daha küçük olduğu için kullanıcıların üstünde taşıması daha kolaydır. Ancak çakı bıçak modelleri kullanılırken kullanımları sırasından oluşabilecek istenmeyen durumları önlemek adına çok dikkatli olmakta fayda var. Kesinlikle çocukların ulaşamayacağı yerlerde muhafaza edilmeli. Görüntü olarak da çok farklı ve orijinal tasarıma sahip modeller bulunur. Çakılarda da diğer birçok günlük hayatta kullanılan aletlerde olduğu gibi çok fonksiyonluluk son derece önemlidir. Fonksiyonel kullanım seçenekleriyle çakı ve bıçaklar, farklı işlevleri nedeniyle çok farklı amaçlarla kullanılabilir. Çakı ve bıçaklar hakkında detaylı bilgi almak, outdoor ekipmanlar ve modellerini incelemek için sayfamıza göz atabilirsiniz.

Çakı ve Bıçak Modellerinde Dayanıklılık

Çakı ve Bıçak Modellerinde Dayanıklılık

Çakı ve bıçak alırken ilk dikkat edilmesi gerekenler kriterlerden birisi, ürünün dayanıklılık direncidir. Eğer aldığınız kesici alet dayanıklı ve uzun ömürlü değilse kullanmak istediğiniz an da size zorluk çıkarabilir. Bu yüzden dayanıklılık özellikleri yüksek uzun ömürlü bıçak ve çakı çeşitleri tercih edilmeli. Çelik maddesi özellikle bu ürünlerde sıklıkla aranır. Paslanmaz dövme çelikten üretilen çakı ve bıçaklar son derece dayanıklıdır. Ancak çelik maddesi çok sert olmamalıdır. Çünkü sert olmayan çelik hem kolay kırılmaz hem de daha kolay bilenir. 4116 kaliteli paslanmaz çelik madde de sizlerin ihtiyaç duyduğunuz anda yarı yolda kalmamanız için aramanız gereken bir başka özelliktir. Su çeliği, toz metalurjik çelik, hava çeliği, darbe çeliği, yay çelikleri, çelik çeşitlerin bazılarıdır. Bıçak ve çakı modellerinde, anti bakteriyel ve korozyona karşı dayanıklı maddelerde kullanılır. Özellikle avcılık amacıyla kullanılan ürünlerde anti bakteriyel özellik bulunması ciddi önem arz etmektedir. Kullanılan bir diğer madde ise titanyumdur. Güçlü, parlak ve hafif gibi özelliklerinin bulunduğu titanyum maddesi tam da çakı ve bıçaklarda kullanılası bir kaynaktır. Karbon ham maddesinin kullanıldığı bıçaklar genellikle avcılık faaliyetlerinde tercih edilir. Çakı ve bıçaklarda dayanıklılığı doğrudan arttıran bir diğer bölüm ise tutma sapıdır. Bıçağın veya çakının sapına giren kuyruğuna pırazvana denir. Bıçak ve çakıların pırazvana bölümleri, sapın dayanıklılığın en belirleyici unsurlarındandır. Sabit, katlanmayan bıçaklarda bulunan bu kısım, uçtaki kırılma ve esnemeleri engellemektedir. Tam pırazvana, kuyruğun sapın ucuna kadar uzadığı çeşit olmakla beraber en dayanıklısıdır. G10 kaplama çelik saplar; ısıya, suya, darbeye dayanıklı olmakla beraber elektrik izole özelliğine de sahiptir. Poliüretan sap da kesici aletlerde kullanılır. Çakı türleri arasında, özellikle sahip olduğu etkin ısı yalıtımı ile poliüretan kaplamalı saplar sık sık kullanılır. Sizler de eğer doğrudan ısı etkisine maruz kalacak bir işle meşgul olacaksanız bu ham maddenin bulunduğu ürünleri deneyebilirsiniz. Eğer plastik tutma sapına sahip bir alet arıyorsanız, sertleştirilmiş PVC sapına sahip ürünlere kesinlikle göz atmalısınız. PVC maddesi birçok farklı alanda tüketicilerin plastik ihtiyacını karşılar. Bu alanlardan birisi de kesici aletlerdir. Sertleştirilmiş PVC sapına sahip outdoor çakı modelleri daima yanınızda taşımak isteyeceğiniz türden ürünler. Hafif ve sağlam olan bu ürünler, üst düzey su ve ısı yalıtımına da sahip. Sayfamızdan Gerber çakı ve bıçak çeşitlerini inceleyebilirsiniz.

Yüksek Güvenlikli Çakı ve Bıçaklar

Yüksek Güvenlikli Çakı ve Bıçaklar

Kesici ve delici aletlerin kullanımı sırasında güvenlik çok önem verilmesi gereken bir noktadır. Hem kullanıcı için hem de kullanıcının etkiletişimde olduğu kişilerin güvenlik esaslarına uyması gerekir. Liner kilit mekanizmaları katlanır bıçak türleri arasında en çok tercih edilenlerden birisidir. Bu mekanizmalar kullanımı bakımından oldukça kolaydır. Ayrıca katlanır bıçağın açılma hızı da yüksektir. Katlanır bıçaklar kapalı haldeyken yanlışlıkla açılmaları engelleyen güvenlik mekanizması da çok önemlidir. Aynı şekilde bıçak açık durumdayken de işlem sırasında otomatik kapanmanın da ortadan kaldırıldığı kilitler tercih edilmeli. Buton kilitleri de çok kuvvetli bir mekanizmaya sahiptir. Çakının üzerinde bulunan butona basılarak açılıp, aynı butona basarak kilitlenirler. Çakı markaları ürettikleri çakının kilit mekanizmasını, kullanım amacına uygun olacak bir şekilde belirlerler. Tüm bu kilit mekanizmalarının bir başka önemli noktası ise sapın içindeki parçaların kaliteli olması. Yay, çark gibi mekanizmanın çalışmasını sağlayan ana parçalar yüksek kullanım sürelerine dayanıklı ve çabuk aşınmayan maddelerden üretilmelidir. Kullanmaya başladıktan kısa bir süre sonra kilit mekanizmalarının bozulup, işlevsiz hale gelmesi gibi durumlar sıklıkla yaşanmaktadır. Bununla beraber kullanıcı kaynaklı sorunlarda yaşanabilmektedir. Kilitleme tuşuna tam basmadan bıçağı kapamaya çalışma, tuşa sert basma gibi durumlarda çakının mekanizmaları zarar görebilir. Çakı kılıfları da hem istem dışı açılmalara karşı hem de bıçağın erken eskimesini önlemek adına çok önemlidir. Genellikle deri kılıflar tercih edilir. Kemere takılan modeller oldukça kullanışlıdır. Evlerde ise kılıfların görevini bıçaklık standlarını almaktadır. Kullanıcı güvenliği açısından bir başka unsur ise bıçakların amaçlarından farklı alanlarda kullanılırken yaşanabilecek durumlardır. Avcılık sırasında kullanılan keskin bıçağı, yemek sırasında yapılacak herhangi bir doğrama esnasında kullanırsanız fazla keskin olmasından dolayı zarar görebilirsiniz. Veya tam tersi bir durumda, bıçak kısmı avcılık için yeteri kadar keskin olmayan bir bıçağı avcılık sırasında kullanırsanız, kolaylıkla kesemediğiniz zaman uygulayacağınız fazla gücün etkisiyle yaralanabilirsiniz. Bu tarz durumlarla karşılaşmamak için yapılacak en iyi şey bıçak seti almak. Setin içerisinde bulunan birçok farklı alanda kullanılabilecek bıçaklarla her yerde işlerinizi güvenli bir biçimde tamamlayın. Bu bıçak setlerinin içerisinde aynı zamanda farklı ölçülere sahip bıçaklarda yer almaktadır.

Çakı ve Bıçakların Kullanım Alanları

Çakı ve Bıçakların Kullanım Alanları

Çakı ve bıçaklar birçok farklı alanda kullanılmaktadır. Yoğun olarak mutfaklarda kullanılan bıçaklar çeşitli özelliklere sahiptir. Ekmek bıçakları tırtıklı bir yapıya sahiptir. Bu sayede ekmeğin haricinde yumuşak meyveleri kesmek içinde rahatlıkla kullanılır. Meyve bıçakları ise daha küçük boyuttadırlar. Küçük boyutlardaki meyve ve sebzelerin çekirdeklerini çıkarmak için bire birdir. Eğimsiz ve çok keskin kasap bıçakları da etleri keserken ihtiyacınız olan tek şey. Bıçak takımı alırken içinde sıyırma bıçağının olduğundan emin olun. Temel amacı etlerin üzerindeki deriyi sıyırmak olan bu modeller çok ince ve keskindir. Bıçakların bir başka yaygın olduğu alan ise doğa sporları ve kamplardır.Kamplarda kullanılan çakı ve bıçaklar diğer ekipmanları kullanmayı da kolaylaştırır. Dağcılık, hiking gibi doğa sporlarında kısıtlı bir taşıma kapasitesine sahip olunduğu için yanınıza aldığınız tüm eşyaların fonksiyonel parçalar olması gerekir. Çakı ve bıçaklar da bu eşyaların başında gelir. Her ihtiyacınız için farklı bir bıçak taşımayı tercih ederseniz diğer eşyalarınıza yer kalmayabilir. Kampçılık da aynı yapıya sahiptir. Kamp yaparken de çok fonksiyonlu çakı ve bıçaklar tercih edilmeli. Belirlenen bir hedefe atış yapmak için de çakı ve bıçaklar tercih edilmektedir. Genellikle iskelet biçiminde olan bu çakı modelleri dengeli ve simetrik bir yapıya sahip olmalıdır. Hedefe istenildiği şekilde isabet ettirilebilmesi için, hafif bir ağırlığın yanında kolay saplanmak için keskin bir uç da gerekli. Bir diğer kullanım alanı ise avcılıktır. Avcılığa özel bıçaklarda, kolay temizlenebilmesi ve kir tutmaması için ince kumlama yöntemi kullanılır. Saplandıktan sonra kolay çıkarılabilir yapıya sahip olmalı. İnce ve iç bükey uca sahip bıçak şekilleri avcılıkta kullanılır. Balıkçılıkta ve dalışta kullanılan bıçaklarda farklı özellikler barındırır. Ama en önemli özellik şüphesiz paslanmaz çelik veya titanyum yapıya sahip olması. Devamlı tuzlu suyun etkisinde olacağı için, bıçağın paslanmaz bir maddeden olması esnetilemeyecek bir unsur. Suyun içerisinde net görülebilmesi için ayırt edilebilecek bir renge sahip olması gereken bu outdoor bıçak modelleri, kaymaz ve ergonomik sapı ile gayet ortama elverişli bir hale bürünür. Sizler de ihtiyacınız olan modeli belirlediyseniz sayfamızı inceleyebilirsiniz. Ayrıca kamp için ihtiyacınız olacak fener ve kafa lambası ürünlerine de sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Fonksiyonel Kullanıma Sahip Çakı ve Bıçaklar

Fonksiyonel Kullanıma Sahip Çakı ve Bıçaklar

Çakı ve bıçak gibi kesici aletlerde birden fazla misyona sahip olma durumu kullanıcılar açısından çok önemlidir. Genellikle çakılardan tercih edilen bu çok fonksiyonlu yapı bazı bıçaklarda da kullanılır. Kolay taşınabilmesi dolayısıyla, çakı küçük ve katlanabilir olmalıdır. Uzun bisiklet yolculuklarında yaşanabilecek teknik aksaklıklar dolayısıyla, yanınızda çok fonksiyonlu çakı modellerini bulundurun. Bu modeller birçok farklı alan için uygun anahtara sahip. Ayrıca düz ve yıldız tornavida bulunan seçenekler de son derece kullanışlı. Buna benzer taşıma kapasiteniz fazla olmadığı aktivitelerde, konserve ve şişe açacağı veya tirbuşon da en çok ihtiyaç duyulan gereksinimlerdendir. Konservenizi açtıktan sonra ise plastik çatal bıçaklar kullanmak yerine, içerisinde metal çatal ve kaşık bulunduran çakı seti gibi ürünleri tercih edin. Bu sayede kendinizi mutfağınızda hissedin. Tüm bunlarla beraber evinizden uzaktayken bazı kişisel bakım ihtiyaçlarınızı da çakıların fonksiyonel özellikleri sayesinde giderebilirsiniz. Cımbız, törpü, tırnak makası işlevlerini gören çakı parçaları ile kişisel temizliğinizi ve bakımınızı aksatmamış olursunuz. Birbirinden farklı bu fonksiyonlara sahip çakının, cebe dahi sığabilecek boyutlarda olması ise kullanım açısından büyük kolaylık ve konfor sağlıyor. Çakı veya bıçağınız için kılıf kullanmayı tercih etmiyorsanız anahtarlığınıza da takabilirsiniz. Çakı anahtarlık halkası ile anahtarlarınızın yanında kendine yer bulabilir. Bununla beraber çakı ve bıçağın temel misyonu olan kesme işini de farklı uzunluklardaki bıçaklarla kullanabilirsiniz. Tek elle kolaylıkla açılabilen modeller, son derece keskindir. Kablo sıyırıcı ve delik açıcı olma özellikleri ise sadece seyahat veya doğa sporu yaparken değil ev de dahi işe yarayacak fonksiyonlar. Çakılarla yapabileceğiniz şeylerden birisi de ateş yakmaktır. Güneşli bir günde içerisinde büyüteç bulunan fonksiyonel çakı sayesinde, ışığı yanıcı maddelere yansıtarak kolaylıkla ateş yakabilirsiniz. Ateş yakmak için gerekecek odun veya çalı çırpıları topladıktan sonra çakıda bulunan, testere işlevi gören bölümle yakmaya hazırlayabilirsiniz. Pense ise yine kullanıcı ihtiyaçlarına göre tercih edilebilecek fonksiyonlardan birisidir. Bütün bu fonksiyonların çoğu aynı üründe toplanabildiği gibi, farklı çakı modellerinde de bulunabilir. Çakı fiyatları ise, alacağınız ürünün sahip olduğu özellikler, boyut, kullanılan madde gibi etkenler göz önünde bulundurularak farklılık gösterebilmektedir.

Çakı ve Bıçak Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Çakı ve Bıçak Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Çakı ve bıçak alırken öncelikle kullanım amacı belirlenip ona göre bir model tercih edilmeli. Alınan ürünün amacından farklı işlerde kullanıldığı durumlarda, kullanım ömrü ciddi bir şekilde azalmaktadır. Güvenlik açısından önemli unsurlardan birisi ise, tutma sapı ile kabzayı birbirinden ayıran tırnakların bulunmasıdır. Bu sayede kullanım esnasında oluşabilecek yaralanmaların da önüne geçilir. Bundan dolayı tırnak bulunan çakı tavsiye edilir. Sabit ve katlanabilir bıçaklar arasından tercih yapmak da kullanıcının tercihi. Katlandığı zaman kart görünümü alan çakılar bulunmaktadır. Bu modelleri kullanmadığınız zamanlarda katlayıp, cüzdanınıza veya kartlığınıza rahatlıkla yerleştirebilirsiniz. Alacağınız çakı hediyelik ise güzel görünüme sahip, farklı renklerdeki ürünleri tercih edebilirsiniz. Bununla beraber ürünün üzerine şekil, resim veya metin yazdırarak kişiselleştirebilirsiniz. Böylelikle karşınızdaki kişiye hayatı boyunca saklayacağı bir hediye vermiş olursunuz. Çakılar üzerinde yoğun bir ilgi ve talebin olmasının bir nedeni de koleksiyonculuktur. Çakı koleksiyonu sahibi kişiler özel tasarım ve el yapımı çakı ve bıçaklar tercih eder. Bu ürünler, kullanmaktan ziyade sergi ve biriktirme amaçlıdır. Özel tasarım işlemeler, değerli malzemelerden yapılan saplar, ısıtılarak uygulanan parlatma gibi ayırt edici ve farklı işlemlere sahip ürünler meraklıları için çok büyük kıymete teşkil eder. Çakı veya bıçak alırken dikkat edilmesi gerekenlerden bir diğeri de pırazvana ve kullanılan çeliktir. Genellikle tam pırazvana kullanılması tavsiye edilirken, çelikte kullanıma uygun bir maddeden olmalıdır. Ancak hangi tip ürün alırsanız alın en önemli noktalardan birisi bileme işlemidir. Bıçak ve çakı bileme işlemi kullanım açısından çok önemlidir. Bileme yapılması kolay olan metaller bir tercih sebebidir. Fakat bileme işlemi dikkatli yapılası gereken bir durumdur. Bu yüzden bu işinde ustalaşmış profesyonel kişilerce yapılması çok önemlidir. İlk yardımdan eşya yapmaya, avlanmaktan barınak yapmaya kadar geniş bir alanda kullanılan kesici aletler tüm bu unsurlardan dolayı dikkatle seçilmelidir.

Çakı Nasıl Bilenir?

Çakı bilemenin birçok farklı yolu mevcuttur. Bunlardan çakı bileme aletleri çok kolay işleyen mekanizmalara sahiptir. Bıçağı aletin gövdesine yerleştirdikten sonra yukarı aşağı ve ileri geri hareketler ile bileme işlemini tamamlayın. Masatlar ve bileme taşları, evinizde kendi başınıza körelen bıçaklarınızı bilemenizi sağlar. Masat kullanılırken bıçağınızın bilediğiniz kısmının masata yaklaşık 15-20 derecelik açıyla sürtülmesi gerekir. Çok fazla baskı yapmadan devam ederseniz kısa süre içerisinde işlem tamamlanır. Bileme taşını kullanmak isterseniz, ilk önce bıçağın üzerine taşın yapısına hangisi uygunsa su veya yağ dökün. Daha sonra bir elinizle sapından tutup diğer elinizle bıçağın ucuna bastırarak bıçağı ileri doğru taşa sürtün. En sık kullanılan ve en kolay yöntem körelmiş bıçağı keskin bıçağa sürttürerek bileme işlemidir.

Çakı Nasıl Kapatılır?

Çakılar kullanılan kilitleme mekanizmasına göre farklı şekillerde kapatılır. Herhangi bir mekanizma yoksa katlanır bıçağı çevirerek yuvasına oturtabilirsiniz. Eğer tuşla açılan katlanır bir çakıysa, kapatırken de tuşa basılı tutarak kapama işlemini tamamlayabilirsiniz. Ancak çakıyı kapatırken son derece dikkatli olunmalı. Özellikle tek elle kapatılabilen bıçaklarda, baş parmak bıçağın kapanma yolunda olduğu için son derece dikkatli ve yavaş hareket edilmelidir.

Çakı Neyle Temizlenir?

Öncelikle çakıda bulunan toz ve kirleri yok etmek için, bir diş fırçasına ılık su dökülür. Daha sonrasında diş fırçası ile çakının araları iyice temizlenir. Temizleme işlemi sırasında çok sıcak su kullanılmamalıdır. Temizlenen çakı bir bez ile durulanabilir. En son olarak çakının dip kısmına yağ dökülür. Yağı çakının her bölgesine ulaştırmak için ise yavaş yavaş açma kapama hareketleri yapılır.

Outdoor Çakılar Nerelerde Kullanılır?

Outdoor çakılar çok farklı alanlarda çok farklı amaçlarla kullanılabilmektedir. Doğa sporları bunlardan birisidir. Dağcılık, bisiklet sürmek gibi uzun süre doğayla iç içe geçen zamanlarda outdoor çakı modelleri çok kullanışlıdır. Kamplar da çakıların sıklıkla tercih edildiği yerlerdendir. Evden uzakta çadırın içinde geçirilen sürelerde ihtiyaç duyulan birçok iş çakılar ile kolaylıkla tamamlanabilir. Avcılık ve balıkçılık ise outdoor çakıların çok kullanıldığı başka uğraşlardır. Bu işlerde ise kesici ve delici aletlere olan gereksinim bir hayli fazla olduğu için ilk bulundurulması gereken alet çakılardır.

Sonuçlarda Ara

Kategoriler

Yurt Dışından Gelsin YENİ

Marka

2AS (18)
4F (45)
5.11 (67)
A classe (1)
A&C (24)
A.V.C (7)
Ace Camp (5)
Action (2)
Active (129)
Aden Spor (1)
Aigle (1)
AİPTEK (2)
AITOR (1)
Akaso (1)
ALBASTAR (4)
Allen (1)
ANDRO (1)
Antonini (24)
Ares (2)
Asg (13)
ASSO (1)
Attwood (1)
Audi (1)
Avec (1)
AX (1)
Baikal (1)
baylar (1)
Bell (2)
Benchmade (18)
Bora (18)
BORA KNIVES (351)
Browning (38)
Buck (407)
Budak (1)
Buffer (1)
Böker (21)
Böker Plus (110)
C.A.M.P. (5)
Cammenga (1)
cbtx (11)
Chiruka (1)
Coghlan's (47)
Coghlans (28)
Cold Steel (15)
Coleman (2)
Columbia (1989)
CONDOR (1)
Cormoran (2)
Cp (3)
CRKT (109)
Cudeman (38)
Cup (1)
D.A.M. (2)
Deejo (8)
Discovery (1)
(11848)
Dolomite (1)
Dolphin (1)
Edelweiss (1)
Evolite (4)
Excalibur (1)
F.B.I (1)
F.DICK (1)
Fallkniven (64)
Fenix (3)
Ferrino (3)
Filmam (97)
Fiskars (56)
FLADEN (3)
Fox (2)
Free Camp (1)
Gerber (463)
Giro (1)
Hultafors (7)
İcepeak (1)
Ion (1)
Jenix (1)
JILONG (1)
Joker (33)
Ka-bar (100)
Kendo (1)
Laguiole (1)
Lanmark (135)
Leatherman (551)
Letherman (17)
Lionsteel (40)
LP (1)
Mac (8)
Mactronic (1)
Manly (35)
Markasız (17)
Marttiini (143)
Maserin (113)
McKinley (1)
Morakniv (241)
MUELA (66)
Mystic (1)
Nextorch (6)
Nieto (42)
Nite Ize (1)
NITECORE (1)
Nurgaz (82)
Opinel (1075)
Orgaz (4)
Outdoors (66)
Owner (10)
PAC (1)
Panther (1)
Pirge (7)
Police (2)
Puma (3)
RAPALA (2)
Razor (1)
Remington (15)
Remixon (67)
Rox (1)
Ruıke (6)
Savage (174)
Sentinel (1)
Silva (1)
Sledge (1)
Smiths (6)
Sog (152)
Soleus (1)
Sorel (1)
Spider (162)
Spro (5)
Spyderco (158)
Square (55)
Stanley (17)
Starling (1)
Sterling (17)
STURM (10)
Summit (15)
SWISSTECH (1)
SWIZA (48)
Sword (1)
Tan (1)
Tekut (18)
Tronix (1)
Udro (1)
Umarex (94)
Upland (1)
V-Force (1)
Victorinox (3086)
Walther (337)
Webley (2)
Wenger (5)
Whale (1)
Winchester (28)
X-Cape (2)
Xiaomi (1)
YAKU (1)
Zoraki (2)
Başka bir kelime deneyin Listeyi Uzat

Ürün Notu

(1,301)
ve üzeri (1,615)
ve üzeri (1,715)
ve üzeri (1,735)
ve üzeri (1,783)

Mağaza Puanı

0 100
Tüm mağazalar

Fiyat Aralığı

TL
-
TL