Filtreleri Temizle
Yazar
Necip Fazıl Kısakürek

Kategoriler

Fiyat Aralığı

TL
-
TL

Yazar

Mağaza Puanı

0 10
Tüm mağazalar

Mağaza

Başka bir kelime deneyin

Yayınevi

Başka bir kelime deneyin

Sınıf

Başka bir kelime deneyin

Marka

Başka bir kelime deneyin

Kitap Türü

Başka bir kelime deneyin

Yayın Dili

Başka bir kelime deneyin

Yayın Tarihi

Başka bir kelime deneyin

ISBN

Başka bir kelime deneyin

Sayfa Sayısı

Başka bir kelime deneyin

Baskı Sayısı

Başka bir kelime deneyin

Kargo Seçenekleri

Bu ürünler, 1-2 iş günü içinde kargoya verilir.
1 iş günü içinde gönderim yapan, düzenli satış yapan,
yüksek puana sahip mağaza.

Ürün Puanı

5 yıldız
4 yıldız ve üzeri
3 yıldız ve üzeri
2 yıldız ve üzeri
1 yıldız ve üzeri

Necip Fazıl Kısakürek Kitap

için 286 sonuç bulundu.
Akıllı sıralama nasıl çalışır? Arama ile uygunluk, satış miktarı, satıcı ve ürün puanı, teslimat avantajları, popüler kategoriler, ürüne ait reklam gibi kriterler belirleyici olabilmektedir.

Konum Seç

Necip Fazıl Kısakürek

26 Mayıs 1904 tarihinde İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Türk edebiyatının önemli isimlerinden olan şair, romancı,oyun yazarı ve İslamcı bir ideolog sıfatlarıyla tanınmıştır. Çok küçük yaşta dedesi sayesinde okuma yazma öğrenmiş 1916 yılına kadar da Büyükdere’de Emin Efendi adında bir hocanın sahibi olduğu mahalle mekteplerinde eğitimini sürdürmüştür. İlkokul ve ortaokulu, Fransız Papaz ve Kumkapı’daki Amerikan Koleji’nde yapmıştır.

Necip Fazıl Kısakürek Edebi Kişiliği

Sarbonne Üniversitesi’nde felsefe eğitimi almıştır. Ancak yine düzenli bir eğitim sürdüremeyip 1925’te Türkiye’ye dönmüştür. 1939-1943 yılları arasındaki süreçte Ankara Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi’nde, Devlet Konservatuarı’nda ve İstanbul Güzel Sanatlar Akademisi’nde çok çeşitli derslere hocalık yapmıştır. Necip Fazıl Kısakürek hayatı boyunca yazarlık kariyerinin yanında yayıncılıkla da ilgilenmiştir. İlk şiirlerini 1922 yılında “Yeni Mecmua” gazetesinde yayınlamıştır. Bütün şiirlerinde hece ölçüsünü kullanmıştır. Necip Fazıl Kısakürek şiirleri ilk dönemlerde bireysel yalnızlık ve tabiatın hissettirdiği duygular ön plandayken 1934 tarihinden itibaren dini ve tasavvufi konulara ağırlık vermiştir. Necip Fazıl Kısakürek Kaldırımlar isimli şiirini 1928 yılında bastırmıştır. Bu şiirinden sonra bir dönem “Kaldırım Şairi” olarak da anılmıştır. Toplumu eleştirdiği ve mistisizme yöneldiği dönem uzun süre şiir yazmamış 1955 yılında “Sonsuzluk Kervanı” isimli şiiriyle tekrar dönüş yapmıştır. Geniş sözcük dağarcığı ve kurduğu sağlam dil yapısıyla çağdaş insanın sıkıntılarına şiirlerinde yer vermiştir. Cumhuriyet Dönemi Türk şiirinin “mistik şairi” olarak bilinmiştir. Garip Akımı’nın oluşmaya başladığı dönem ise şiirden uzaklaşmış diğer edebi türlere yoğunlaşmıştır.

Necip Fazıl Kısakürek Kitapları

Dönemin pek çok yazar ve şairini etkilemiş ve onlara ışık olmuştur. Yayımlanan ilk eseri 1925 yılında “Örümcek Ağı” isimli şiir kitabı olmuştur. Üstü kapalı olarak anlaşılma kaygısı gütmeden yazdığı bu şiirinde insanın içsel dünyasında yaşadıklarını anlatmıştır. Necip Fazıl Kısakürek eserleri süslü bir anlatımdan uzak sade bir anlatım hâkimiyetindedir. İlk tiyatro eseri “Tohum”u 1935 yılında yayımlamıştır. 1925 yılında yazmaya başladığı ve çeşitli gazete ve dergilerde yayınlanan hikayelerin bir kısmı 1933’te “Birkaç Hikaye birkaç Tahlil” isimli eserinde bir kısmı ise 1965 yılında “Ruh Burkuntularından Hikayeler” ismiyle kitaplaşmıştır. İlk hikayeleri de bu eserlerinde yer almıştır. Necip Fazıl Kısakürek Çile isimli şiir kitabını 1962 yılında yayınlamıştır. Bu eserinde tüm şiirlerini derleyerek yayınlamış olmasından dolayı edebi kişiliğindeki ve şiir anlayışındaki değişimlerin fark edilmesi sağlanmıştır. Din ve inanışı yine insanın maneviyatıyla harmanlayarak kaleme aldığı şiirleri çoğunluktadır. Necip Fazıl Kısakürek Beklenen şiiri 1937 yılında kaleme aldığı bir şiirdir ve Çile adlı eserinin Kadın bölümünde yer almıştır.

Necip Fazıl Kısakürek Eserleri

İlk baskısı 1969 yılında yapılmış Necip Fazıl Çöle İnen Nur isimli eserinin konusu Hz. Muhammed’in hayatı ve İslam dini olmuştur. Tasavvuf alanında kendini geliştirmiş ve bu alana dair gerek dönemindeki yazarları gerek kendinden sonra gelecek olan yazarları derinden etkilemiştir. Necip Fazıl Kısakürek kitapları MEB tarafından okullarda okutulan kitaplar listesine alınmıştır. Çok çeşitli ödüllere layık bulunmuş ve öldükten sonra da adını yaşatmak için Necip Fazıl Kısakürek ödülleri her yıl düzenlenmiştir. 1947 yılında CHP Piyes Yarışması birinciliği almış “Sabırtaşı” isimli eseri ile 1980 Kültür Bakanlığı Büyük Ödülü’ne layık bulunmuştur. “İslam Atlası” eseri ile 1981 Türkiye Milli Kültür Vakfı Kültür Armağanı Ödülünün sahibi olmuştur. 1982 yılında ise Türkiye Yazarlar Birliği tarafından verilen Üstün Hizmet Ödülü’nü kazanmıştır. Necip Fazıl Kısakürek Canım İstanbul isimli eseri içerisindeki çoğu senaryo pek çok filme de konu olmuştur. Yazarın ölümünden sonra derlenerek bu ismi alan kitap ilk olarak 9 Nisan 2014 tarihinde yayınlanmıştır. 25 Mayıs 1983 yılında İstanbul Erenköy’de hayata deva etmiştir.