TESLİMAT ADRESİNİZ

Farklı Konum Seç

bölgesine özel avantajları keşfedin

  • Konuma Özel İndirim: Ürünleri adresinize özel indirimlerle satın alabilirsiniz.
  • Aynı Gün Teslimat: Siparişiniz aynı gün içinde adresinize teslim edilir.
Avantajlı Ürünleri Gör

Artık konumunuzu seçerek size özel avantajlardan yararlanabilirsiniz

  • Konuma Özel İndirim: Ürünleri adresinize özel indirimlerle satın alabilirsiniz.
  • Aynı Gün Teslimat: Siparişiniz aynı gün içinde adresinize teslim edilir.
Konum seç
Bu ürünler, 1-2 iş günü içinde kargoya verilir.
1 iş günü içinde gönderim yapan, düzenli satış yapan,
yüksek puana sahip mağaza.

Saksı

için 3,193 sonuç bulundu.
Materyal seçiniz

Öne Çıkanlar

Saksı

Saksılar çoğunlukla pişirilen topraktan elde edilen, genel olarak çiçek yetiştirmede kullanılan ve farklı pek çok boyutu olan bir çeşit kaplardır. Bu yönüyle koparılan ya da yapay olan çiçekleri koymada kullanılan vazolardan farklılık göstermektedir. şehrin koyu gri görüntüsünden, apartmanların sıkıcı yapısından kaçarak kendinize ait küçük ve şirin bir köşe yapmak istiyorsanız saksılar size seve seve yardımcı olacaktır. Genellikle insanların aklına ev dekorasyonu denildiğinde duvar, zemin, mobilya ve pek çok türdeki aksesuar gelmesine rağmen bir evde bitki olmadığında o ev eksik kalmış gibi olmaktadır. Bu bitkiler evde, balkonda ya da terasta kendilerine bir yer edinebilmektedir. Burada önemli olan husus bitkiye göre ve dekorasyon ile zevkinize uygun saksı seçimi yapmaktır. Evin çok daha şık ve canlı olmasına olanak sağlayan temel öğeler içinde yer alan çiçekler, eve güzel bir görüntü katmanın yanı sıra ferahlığı da beraberinde getirecektir. Evde bakacağınız çiçekleri koyabilmek için farklı saksı modelleri bulunmaktadır. aşaç saksı olsun dekoratif saksı olsun pek çok renkte ve çeşitte saksıları günümüzde kolaylıkla bulabilmektesiniz.

Dekoratif Saksılar

Dekoratif Saksılar

Aslında saksıların temel amacı dekoratif bir görüntü oluşturmak değil pratik bir amaca hizmet etmektir. Bu amaç da bitkilerin sağlıklı bir biçimde yetişmesine olanak sağlamaktır. Ancak bu illa ki düz, plastik saksı  ya da toprak kapta çiçeklerinizi sergileyeceğiniz anlamına gelmiyor. Son dönemlerdeki çok çeşitli saksı modelleri ile tarzınıza ve zevkinize hitap eden ürünler sayesinde dekoratif saksılar yaygınlık kazanmıştır. Dekoratif saksılar, yaşama alanınızı güzelliklere boşan bitkilerin yetiştirilmesi amacıyla kullanılan özel tasarımlardaki ürünlerdir. Böylelikle hem bitkinizi daha göz alıcı hale getirebilmekte hem de zevkinizi ortaya koyabilmektesiniz. Dekoratif saksılar aracılığıyla evin havası tamamen deşiştirilebilirken içine koyulacak olan çiçek türü de önem teşkil etmektedir. Eşer içine yapay çiçeklerden değil de canlı çiçeklerden koymayı düşünüyorsanız bu çiçeklere uygun özellikteki saksıları seçme kısmına dikkat etmelisiniz. Özellikle de içeriye konulan büyük bitkilerin saksılarının tabanında onların hava almasına imkân veren ve köklerin çürümesine engel olan delikler olması gerekmektedir. Bu toprağın ıslanarak etrafa yayılma ve etrafı kirletme ihtimali olmasının yanında saksıyla beraber takım şeklindeki saksı altlıkları sizin imdadınıza yetişecektir. Bununla beraber klasik tarzda dekore edilmiş ortama ya da modern şekilde tasarlanmış bir yere veya balkonda ve terasta yahut da içeride kullanıma uygun pek çok dekoratif saksılar bulunmaktadır. İçlerinde cam saksı veya ayaklı saksı haricinde teknolojik gelişmeleri de barındıran modeller de bulunmaktadır. Akıllı sisteme sahip saksı modelleri ve bluetooth hoparlörü olan saksılar son teknolojiye sahip ilginç ürünler içinde yer almaktadır. Kimi dekoratif saksı ise kalemlik ya da biblo gibi çok amaçlı olarak da kullanılabilmektedir. Dekorasyon & Aydınlatma ile evini dekore etmek isteyenler için en trend objelerden biri olan saksı modellerini sayfamız üzerinden inceleyebilirsiniz.

Saksı Modelleri, Özellikleri ve Fiyatları

Saksı Modelleri, Özellikleri ve Fiyatları

Her çiçek bünyesinde ayrı bir özellik barındırdığı için kullanılacak olan saksı çeşitleri de değişiklik göstermektedir. Kimisi küçük saksı ister kimisi büyük boy saksı kimisi de porselen saksı da hayat bulmayı sever. Ancak önemli olan çiçeğin dilinden anlamak isteklerine cevap vermektir. Bu nedenle saksı seçimi yaparken estetik, maliyet, iklim ve bakım kolaylığı gibi konular oldukça önem taşımaktadır. Açık renk kilden yapılmış olan ince dokulu seramik saksı  sırlanarak kullanıma sunulmuştur. Neredeyse her türlü bitkiyi yetiştirmede kullanılan bu saksılar soğuk havalar karşısında dayanıksız olmaktadırlar. metal saksı ise gayet dayanıklı ve uzun ömre sahip modellerdendir. Özellikle alüminyum kullanılarak üretilmiş olan modeller demirle kıyaslandığında daha hafiftir. Ancak oldukça dayanıklıdır, paslanmaz ve boya gerektirmez. Ahşap saksılar dış mekânların gözde tercihleri arasında yer almaktadır. ahşap saksılar konusundaki en büyük avantajlardan biri soğuk havalarda çatlama olmaması ve nem kaybı konusunda gayet yavaş olmasıdır. Bu saksılardaki dezavantaj ise çürüme tehlikesinin bulunmasıdır. Bunun için kullanım öncesinde su direnci sağlamak amacıyla astar uygulamak sizin yararınıza olacaktır. Metal ya da ahşap fark etmeksizin pek çok görünüme sahip olan plastik saksılar dişer saksı seçenekleri ile kıyaslandığında daha az dayanıklılık göstermektedir. Orkidelerin köklerinin ışığa ihtiyacı olduğundan dolayı ise şeffaf plastikten saksılar sık bir şekilde üretilmektedir. Ayrıca dış mekânlarda da uzun süre kullanım alanı sağladığından yine tercih edilen bir seçenektir. Bununla beraber olarak plastik saksı fiyatları uygun bir seçenek olduğundan sıklıkla bu saksılar tercih edilmektedir. Toprak saksılarsa hem şekil olarak hem de boyut olarak oldukça fazla çeşitlilik göstermektedir. Bu nedenle çok yönlü bir kullanımı bulunmaktadır. Ev içinde olsun ya da bahçe için olsun kullanılabilmektedir. Bunun yanında toprak saksılarda sırlanma olmadığından dolayı su geçirgenliği fazladır ve dişer saksılarla kıyaslandığında daha kırılgan olmakta ve nem konusunda sıkıntı yaratabilmektedir. Böylelikle ya dışarıdan nem alabilmekte ya da nem kaybı yaşanabilmektedir. Bu sebeple de çürümeler olabilmektedir. O bakımdan olası bir hasarın önüne geçmek için iç mekânlarda bu saksı türünün kullanılması önerilmektedir. Özellikle bir süre sonra eskidiklerinde daha dekoratif bir görünüme sahip olan beton saksılar, yalıtkan bir yapıya sahip olduklarından dolayı büyük sıcaklık deşişimleri yaşandığında kökleri korumaktadır. Betondan yapılan büyük saksı modelleri, rüzgâr konusunda ihtiyaç duyulan desteği aşırlıkları sayesinde kolaylıkla sağlayabilmektedir. Dişer taraftan da aşır olmalarından dolayı saksıda yer deşişimi yapmak zorlaşabilmektedir. saksı fiyatları ürünün kalitesi, malzemesi, boyutu ve işçiliğine göre deşişkenlik gösterebilmektedir. Ancak her zevke ve bütçeye uygun saksılar için sayfamıza göz atabilirsiniz.

Saksı Seçiminde Dikkat Edilecek Hususlar

Saksı Seçiminde Dikkat Edilecek Hususlar

Her bitki gelişebilmek için farklı ihtiyaçlar duyar. Seçilecek saksı modelinde de yetiştirilecek bitkinin türü ve gelişimi göz önüne alınmalıdır. Bitkiyi dikerken köklerin rahat bir biçimde yerleşebileceği büyüklükte bir saksı, bitkinin daha sağlıklı şekilde büyümesini sağlayacaktır. Gerekenden daha küçük ya da büyük saksı seçimi yapmak bitkinin gelişimini geriletebilir. Çok besin tüketen ve hızlı bir gelişim gösteren bitkiler için daha geniş ve derin, çok toprak alacak saksılar tercih edilmelidir. Orkide gibi narin bir çiçek doğal ortamına benzeyen ve köklerinin sıkı tutulduğu dar saksılarda yetiştirilirken, bakımı kolay kaktüsler pek bir ihtiyaçları olmadığından dolayı mini saksı içinde senelerce yaşayabilir. Sarmaşık bitkisinde ise sarıcı bir çiçek olduğundan dolayı askılı saksı tercihi yapılması gerekmektedir. Bu noktada bitkinin büyük saksı çiçekleri arasında olduğu hatırlanıp büyüme hızı ve türü de göz önüne alınarak senede en az bir defa toprak deşişimi yapılması ve saksının büyütülmesi gerektişi unutulmamalıdır. Bu sayede uygun büyüme ortamı sağlanır ve yukarıdan aşağı doğru inen dallar ile evde bir bahar havası yakalanabilir. Uygun saksı seçimi bitkiye sadece bakmakla kalmamakta, zevkinizi yansıtan bir unsur olma görevini de üstlenmektedir. Ancak bu saksıları seçerken tabanda fazla su birikmesi halinde tahliye etmeye yarayacak delikler olmasına dikkat edilmelidir. Çünkü kimi çiçek dibinde su biriktişinde çürüyebilmekte kimisi de menekşe gibi taban kısmından sulama gerektirmektedir. Ayrıca eşer bitkinin kökleri yukarı çıkmaya başladıysa saksının deşişim zamanı gelmiş demektir. Bu durumda bitkinin mevcut saksısının daha büyük boyunda bir saksı ile deşiştirilmesi gerekmektedir. Saksılar arasında deşişim yapılırken köklerin zarar görmemesi ve bitkinin rahatça yaşamına devam edebilmesi için ideal boyuttaki saksı seçimi ve nazik davranmak çok önemlidir. Ev & Dekoratif Aksesuarlar kategorisi üzerinden farklı seçenekleri inceleyebilir, seçtiğiniz ürünü güvenle satın alabilirsiniz.

Sonuçlarda Ara

Kategoriler

Materyal

Beton (529)
Ahşap (257)
Metal (123)
Plastik (123)
Seramik (82)
Polyester (45)
Ferforje (14)
Akrilik (11)
Cam (9)
Porselen (7)
(4)
(2)
(1)
Başka bir kelime deneyin Listeyi Uzat

Marka

Başka bir kelime deneyin Listeyi Uzat

Ürün Notu

(172)
ve üzeri (217)
ve üzeri (239)
ve üzeri (245)
ve üzeri (271)

Mağaza Puanı

0 100
Tüm mağazalar

Fiyat Aralığı

TL
-
TL