Kategoriler

Fiyat Aralığı

TL
-
TL

Marka

Mağaza Puanı

0 10
Tüm mağazalar

Mağaza

Başka bir kelime deneyin

Kapasite

Başka bir kelime deneyin

Ölçüler

Başka bir kelime deneyin

Aşırı Isınma Emniyeti

Başka bir kelime deneyin

Donma Koruma Emniyeti

Başka bir kelime deneyin

Enerji Sınıfı

Başka bir kelime deneyin

Güç (Watt)

Başka bir kelime deneyin

Susuz Çalışma Emniyeti

Başka bir kelime deneyin

Sıcaklık Ayar Aralığı

Başka bir kelime deneyin

Ağırlık

Başka bir kelime deneyin

Kargo Seçenekleri

Bu ürünler, 1-2 iş günü içinde kargoya verilir.
1 iş günü içinde gönderim yapan, düzenli satış yapan,
yüksek puana sahip mağaza.

Yurt Dışından Gelsin

Ürün Puanı

5 yıldız
4 yıldız ve üzeri
3 yıldız ve üzeri
2 yıldız ve üzeri
1 yıldız ve üzeri

Termosifon

için 210 sonuç bulundu.
Akıllı sıralama nasıl çalışır? Arama ile uygunluk, satış miktarı, satıcı ve ürün puanı, teslimat avantajları, popüler kategoriler, ürüne ait reklam gibi kriterler belirleyici olabilmektedir.

Konum Seç

Termosifon

Termosifon, bünyesinde bulunduruyor olduğu su kazanının varlığı sayesinde içindeki suyu elektrik rezistansı aracılığı ile ısıtan bir cihazdır. En büyük özelliği ise ısıtma ve soğutma işlemini gerçekleştirdikten sonra suyun bu sıcaklıkta sabit kalmasını sağlamasıdır. Kullanım alanı ev, ofis, restoran gibi yerler olan termosifonlar, genellikle banyo ve mutfakta olmak üzere sıcak su ihtiyacının bulunduğu her yerde kullanılmaktadır. Katı yakıtlı ya da doğal gazlı ısınma sistemine sahip olmayan ev ve ofis gibi mekanlarda kullanılan termosifon yedi farklı parçadan oluşmaktadır. Bu parçalar; kazan görevini yerine getiren gövdeyi, elektrik enerjisini ısı enerjisine dönüştürme görevini üstlenen ve rezistans olarak adlandırılan ısıtıcıyı, sıcaklığın belli bir ölçüde sabit kalmasını sağlayan termostatı, belirlenen bir limitteki sıcaklığa gelindiğinde otomatik olarak gaz salınımı yapan emniyet ventilini, boylerlerde korozyonu önleyen anotu, sıcaklığın çok yükselmesi halinde elektrik devresini kesen termal devre kesiciyi ve termosifonun durumları ile ilgili bilgilendirme yapmak için kullanılan sinyal lambalarını teşkil etmektedir. Termosifonlar beş ila yüz yirmi litre arasında değişen depolara sahip olmakla birlikte genellikle klasik ölçülerle satılmaktadır. Çoğunlukla tercih edilen klasik termosifon ölçüleri elli litre, altmış beş litre veya seksen su alabilme hacmine sahiptir. Beş ila yirmi litre arasında hacme sahip olan termosifonların satışına ülkemizde sık rastlanmamaktadır

 Termosifonların Çalışma Yöntemleri

Termosifonların Çalışma Yöntemleri

Termosifonların su haznesinde biri soğuk su girişi, biri sıcak su çıkışı olmak üzere iki farklı su kanalı bulunmaktadır. Sıcak su musluğunun açılması ile sıcak su çıkışından su tahliye edilmektedir. Sıcak su çıkışından tahliye edilen su, soğuk su girişi sayesinde yeniden yerine konmaktadır. Kısacası, sıcak su musluğu açıldığı sırada eksilen sıcak su miktarı, sıcak su tahliyesi sırasında soğuk su çıkışı aracılığıyla yerine konmaktadır. Termosifonlarda ayrıca bir ısıtıcı düğmesi bulunmaktadır. Isıtıcı düğmeler kullanıcının istediği sıcaklığa kadar çevrilir ve termosifonun içinde yer alan suyun ne kadar ısıtılmak istendiği ayarlanır. Termosifon kazanında bulunan su ısıtıcısı, istenen sıcaklığa ayarlanan ısıtıcı düğmenin görevini yerine getirmesi sonucunda termal devre kesici aracılığı ile kapanır. Şayet kazandaki su, ayarlanan su sıcaklığının altına düşerse termal devre kesici ısıtıcının çalışmasına yeniden izin verir. Isıtıcı tekrar devreye girer ve kazandaki suyu yeniden istenilen sıcaklığa getirir. Termosifon üreticileri, termosifonların kullanılmadığı zamanlarda kapatılmasını tavsiye etmektedir. Zira termosifon kazanında bulunan su, ısıtıcı vasıtasıyla yaklaşık olarak bir gün boyunca sıcaklığını koruma yetisine sahiptir. Ancak termosifon kapatıldığı zaman da kazanın içinde bulunan su direkt olarak soğumaktadır. Dolayısıyla soğuyan suyun yeniden ısınması için daha fazla enerji harcanacaktır. Buradan yola çıkarak anlaşılmalıdır ki termosifonların kullanılmadığı zamanlarda kapatılmasına dair yapılan tavsiye, yalnızca evden uzun süreli uzaklaşıldığında geçerli görülerek alınmalıdır. Yani tatile ya da bir iş gezisine gittiğinizde termosifonunuzu kapatmanızda kesinlikle fayda görülmektedir. Ancak günlük kullanımda termosifonun kapatılıp açılması gereksiz enerji sarfına yol açmaktadır. Termosifonların en ideal kullanım programı ekonomik mod anlamına gelen “eco mod” olarak bilinmektedir. Bu çalışma programı, termosifonu en elverişli sıcaklık seviyesinde çalıştırarak enerji harcamasının en ekonomik şekilde yapılmasını sağlar. Üstelik cihazda bulunan ısıtıcının düzenli bakıma tabii tutulması da bilinen diğer tavsiyeler arasındadır. Termosifonun içinde yer alan anodun iki yılda bir değiştirilmesi termosifonda yer alan ısıtıcının daha sağlıklı çalışmasını sağladığı için bu değişiklik uzmanlar ve üreticiler tarafından kesin bir tabirle önerilmektedir. Düzenli anod değişimi ısıtıcının daha verimli çalışmasını ve enerji tüketiminin minimum seviyede olmasını sağlamaktadır. Termosifon kullananlar cihazlarının düzenli bakımını yaptıkları surette, dış bir etken olmadıkça herhangi bir tehlike ile karşı karşıya kalmazlar.

Termosifon Çeşitleri

Termosifon Çeşitleri

Termosifon modelleri elektrik enerjisi ile çalışmaktadır. Farklı kapasite ve farklı çalışma prensipleriyle üretilen Termosifon çeşitleri sıcak su sağlama aracı olarak birçok alanda kullanılmaktadır. Bu çeşitlilik elbette kullanım amacının ayrıntılarına göre değişiklik gösteriyor. Örneğin banyo gibi sıcak suyun çok fazla ihtiyaç duyulduğu noktalarda geniş hazneye sahip olan termosifonların kullanıldığını söyleyebiliriz. Geniş hazneye sahip olan termostat modelleri arasında genellikle yüz on ve yüz yirmi litre kapasiteye sahip olan seçenekler tercih ediliyor. Seksen litre kapasiteye sahip termosifonlar ise ortalamanın üzerinde bir su birikimi temin ettiği için başvurulan seçeneklerden olarak biliniyor. Altmış beş litre ve üzeri kapasiteye sahip olan modellere ise genellikle suya çok fazla ihtiyaç duyulan işletmelerde ve evdeki günlük kullanımda çok fazla rastlanıyor. Yüksek hacme sahip modeller haricinde konuşulacağında küçük alanlar için üretilmiş on beş, yirmi ya da otuz litre hacme sahip termosifon modellerinin bulunduğunu söylemek mümkün. Küçük bir hacme sahip olup küçük alanlara sığabilen bu termosifon modellerinin anlık olarak su ihtiyacını gidermek amacıyla kullanıldığı biliniyor. On beş litre hacme sahip olan cihazlar genellikle set üstü ya da ofis boy cihazlar olarak öne çıkarken iki kişinin yaşadığı hanelerde ve az çalışanın yer aldığı işletmelerde kırk litre termosifon hacminin yeterli olduğunu söyleyebiliriz. Bu konudaki tercihlerin günlük olarak sıcak suya duyulan ihtiyaçla birlikte kullanım sıklığı göz önünde bulundurularak yapılması gerekiyor. İş yeri ve ofislerde termosifonun varlığı çalışanların gerek ısınma gerek besin söz konusu olduğunda büyük bir konfora sahip olmasına sebep oluyor. Termosifon dışında yakıt ya da mekanizma ihtiyacı doğurmayan termosifon cihazları iş yerlerinde bulunan mutfak ve lavabolara sıcak su temin etmek için son derece kullanışlı. Genellikle 15, 20 ve 40 lt kapasiteye sahip olan termosifonların tercih edildiği iş yeri ve ofisler için bu kapasitelerdeki cihazların az yer kaplaması nedeniyle büyük bir kurulum ve kullanım kolaylığı sağladığını söylemek mümkün. Özellikle kış mevsiminde ısıtma sistemleri ve diğer alanlarda daha çok ihtiyaç duyulan termosifonlar çalışanlar için birçok kolaylıkla birlikte huzurlu bir konfor alanı sunmaktadır. Ancak ofis ve işyerlerinde termosifonlar birer konfor argümanı iken katı yakıt ya da doğalgaz imkanı bulunmayan evlerde büyük bir zorunluluğu yerine getirmektedir. Örneğin mutfaklar için özel üretilen termosifonlar hem modern hem de geleneksel ev tasarımlarında dekorasyona uyum sağlayan modellerle biliniyor. Sayfamızdan Demirdöküm termosifon çeşitlerini inceleyebilirsiniz.

 Termosifonlarda Temizlik

Termosifonlarda Temizlik

Su ısıtıcısının su haznesine transfer ettiği, termosifon bünyesinde yer alan ve sürekli bir döngü içerisinde olacak olan suyun temizliği son derece önemli. Zira buradan çıkan sıcak suyun duş, temizlik, bulaşık, yemek ve benzeri alanlarda kullanıldığı hesaba katıldığında hijyen konusunu görmezden gelmek mümkün değil. Suyun, hazne içinde beklediği süreç dahilinde kireçlenme gibi problemlere yol açmasına ya da yosun ve benzeri problemlerle karşılaşılmasına karşın termosifon üreticileri bazı önlemler almış durumda. Günümüzde birçok termosifon suyun ideal değerlerde kalmasını sağlayabiliyor. Dikkat edilmesi gereken bu noktada, hem sağlığa hem de konfora önem vererek güçlü yalıtıma sahip olan ve bakteri koruma özelliği ile öne çıkan akıllı temizleme sistemli termosifon modellerinin kullanılması tavsiye ediliyor. Suyun her daim ideal kalitede olması yemeklerde sağlıksız sonuçlardan porselen ve camlardan oluşan mutfak gereçlerinin kireçlenmesine, duş için kullanımı sırasında ortaya çıkabilecek cilt problemlerine dek birçok sorunun çözümü demek oluyor. Dolayısıyla sağlığını düşünen kullanıcılar için akıllı temizleme sistemi bulunan korozyona karşı çözümleri olan termosifon tavsiye ediliyor. Temizlik, yemek ve bulaşık gibi sıcak su gerektiren her alanda geniş hazneye sahip olan ürünler mutfaklar için ayrıca öne çıkıyor. Hazne içerisindeki suyun sıcaklığını koruyor olması tekrar ısıtılmasından doğacak vakit kaybına mahal vermeden her ihtiyaca cevap verebiliyor. Bunlar dışında sıcak su sağlayan cihazların dar alanlarda kullanımına olan ihtiyaç ergonomik tasarımlar sayesinde giderilebiliyor. Dolapların içinde, tezgahların altında ya da set üstü gibi kullanılabilen son derece kullanışlı termosifon modelleri için ilgili sayfamıza göz atabilir, ergonomik Ariston termosifon seçiminizi kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz.

 Termosifonlarda Güvenlik

Termosifonlarda Güvenlik

Termosifonların kullandığı elektrik akım gücü hacme göre değiştiği için termosifonlarda elektrik tüketimi hakkında kesin bir bilgi verilemiyor olsa da kullanıcılar bu bilgilere üreticinin verdiği kullanım kılavuzlarından ya da üreticiye ait web sayfalarından ulaşabilirler. Bu konuda kesin bir rakam belirtmek zor olsa da ev tipi termosifonlar yaklaşık olarak bin sekiz yüz watt ve bin dokuz yüz watt arasında enerji tüketimi yapmaktadırlar. Bu değerler cihazın markasına ve su hacmine göre değişiklik gösterebilmektedir. Ayrıca enerji tasarrufu için eco moduna sahip olan cihazlar bulunmaktadır. Su sıcaklığı on dereceden doksan dereceye yükseldiği zaman suda yaklaşık yüzde üç buçuk oranla bir genleşme görülür. Bu, suyun doğasında olan bir durumdur. Ancak termosifondaki su haznesinde bu suyun genleşmesi sistem basıncı ile birlikte buharlaşma oluşumuna yol açar. Termosifonun su haznesinde ortaya çıkan bu basıncı dengelemek için emniyet ventili bulunmaktadır. Eğer emniyet ventili suyun doksan derecede durmasını sağlayamaz ve su yüz dereceye ulaşıp kaynamaya başlar ise buhar basıncı sıkışarak patlamaya yol açabilir. Bu tarz problemlerin önüne geçmenin en kestirme yolu neme ve korozyona karşı mücadele edebilen termosifon kullanımı olsa da termosifon üreticisinin önerdiği aralıklarla bakımının yapılması termosifon güvenliği adına büyük bir önem taşımaktadır. Bunun yanında özel emaye teknolojileri, özel imal edilen titanyum kaplamalar, çift katlı çelik gibi malzemelerden üretilen cihazların güvenlik konusunda daha çok öne çıktığı biliniyor. Bu malzemeler termosifonların dışarıdan gelebilecek tehlikelere karşı korunabilmesine yardımcı olurken magnezyum anot sistemine sahip olan ürünlerin kazandaki korozyon ve deformasyon gibi problemlerin de önüne geçtiği biliniyor. Termosifonlarda ortaya çıkabilecek patlama ve benzeri gibi durumlar genellikle yangın gibi telafisi çok zor olan sonuçlar doğurmasa da titanyum kaplamalı, çift katlı çelik kaplamalı veya magnezyum anot içeren cihazlar kullanmak emniyetli hareket etmek isteyenlere yapılan başlıca tavsiyeler arasında.

 Termosifonlarda Ekonomik Çözümler

Termosifonlarda Ekonomik Çözümler

Su ısıtma konusunda gerek çevreci anlayışla bakıldığında gerek ekonomik yaklaşımla bakıldığında enerji tasarrufunun büyük bir önem taşıdığını söyleyebiliriz. Eco adıyla bilinen termosifon modelleri gelişmiş teknolojileri sayesinde minimum enerji sarfında bulunan termodinamik sistemlerden oluşmakta. Doğayı koruma prensipleri doğrultusunda üretilen eko modeller ekonomik yönden düşünüldüğünde kullanıcıların da yüzünü güldürüyor. Eco mod özelliğine sahip termosifon türevleri, cihazın bekleme modunda (stand by) olduğu süre boyunca suyun en elverişli olan derecede kalmasını sağlayarak yeniden ısınma enerjisinden tasarruf etmeleri ile ekonomik bir avantaj sağlarken kullanıcıların, suyun her daim stabil sıcaklıkta kalması nedeniyle istedikleri zaman ısınmayı beklemeden sıcak su kullanabilmelerine olanak sağlıyor. Geri dönüştürülebilirliğin dünyanın ve tabiatın ömrünü uzatmak adına daha fazla önem arz ettiği günümüzde tabiatın sunduğu imkanlardan faydalanan herkesin çevreci yaklaşımlar sergilemekle yükümlü olduğu düşünüldüğünde, hem de ekonomik durum hesaba katıldığında en çok öne çıkan modellerin eco moduna sahip varyasyonlar olduğunu rahatlıkla kabul edebiliriz. Yapılan bir araştırmaya göre A++ enerji sınıfında bulunan ürünlerin A enerji sınıfındaki ürünlere göre %40 daha fazla enerji tasarrufu yaptığı saptanmıştır. Bu doğrultuda hareket ettiğiniz zaman enerji tasarrufunun eco moduna sahip ürünlerde daha çok mümkün olduğunu göreceksiniz. Katı yakıtlı ya da doğal gazlı su ısıtma sistemlerine sahip olmayan evlerde, işyerleri ve ofislerde, sıcak suya olan ihtiyaç her an doğabileceği için termosifonların daima açık kalması gerekiyor. Dolayısıyla sürekli çalışan bir sistemde enerji tasarrufunun hem çevre adına hem ekonomi adına büyük önemi var. Ekonomik ve çevreci termosifon önerileri için termosifon sayfamıza göz atabilirsiniz.

Termosifon Nedir?

Termosifon, katı yakıt ya da doğal gaz kullanan ısıtma sistemlerinin bulunmadığı ev ve iş yerlerinde tercih edilen su ısıtmada ve ısınan suyun sıcaklığının korunarak musluklara aktarılmasında kullanılan ve elektrikle çalışan ısıtma cihazıdır. Çalışma prensibi doğal bir konveksiyona dayanırken sıvıyı sirküle edişi sırasında mekanik bir pompaya gerek duymadığı için bir pasif ısı değişim yöntemi olarak bilinir.

Termosifon Nasıl Çalışır?

Termosifonlar, sıcak su çıkışı ve soğuk su girişi olarak adlandırılan iki farklı su kanalının varlığı sayesinde çalışmaktadır. Sıcak su çıkışından kullanıma sunulan su, soğuk su girişinden temin edilerek haznede belli bir oranda suyun varlığı korunmaktadır. Termosifonda bulunan su rezistans aracılığı ile ısıtılırken emniyet ventili sayesinde sıcaklık belirli bir düzeye geldikten sonra kaynama noktasına ulaşmadan hemen önce rezistans durdurulmaktadır.

Termosifon Nasıl Kullanılır?

Termosifon, öncelikle üzerinde bulunan ayar düğmesi vasıtasıyla kullanıcının tercih ettiği ısınma noktasına getirilir. İstenen sıcaklık ayarlandığında termosifon çalışır ve suyun o dereceye gelmesini sağlar. İstek yerine getirildiği zaman emniyet ventili suyun ısınmasını durdurur ve su yeniden soğuyana dek rezistans çalışmaya ara verir. Termosifon, suya istenen her an ulaşılabilmesi için kapatılmamalıdır. Termosifonu günlük kullanım içerisinde kapatmak, ısınan suyun yeniden soğumasına ve termosifon açıldığında içerdeki suyun yeniden ısıtılması adına tekraren enerji harcanmasına sebep olacaktır. Ancak dairenizde uzun süre bulunmayacağınız zamanlarda termosifonu kapatmanız önerilmektedir.

Termosifon Ne İşe Yarar?

Su depoları beş litre ila yüz yirmi litre arasında değişen termosifonlar, suyun ısıtılmasında ve sürekli kullanım için belirlenen ısının korunmasında rol almaktadır. Başlıca görevi, sıcak su ihtiyacının bulunduğu ev ve işyeri gibi mekanlarda mutfak, banyo ve benzeri alanlarda sıcak su temin etmektir.

Termosifon Nasıl Bağlanır?

Termosifon montajından önce termosifonun kutusundan çıkarılması, montaj setinin kontrol edilmesi ve montaj kitapçığının dikkatli bir biçimde okunması gerekmektedir. Termosifonlar modellere göre değişiklik gösterebildiği için bu kitapçığın okunması çok önemlidir. Ardından montaj yapılacak duvarın taşıyıcı özelliği kontrol edilmelidir. Sonrasında duvar askısı duvara markalanır ve matkap ile delikler delinir. Uygun dübel ve vidaların yerine sabitlenmesiyle askı kontrol edilir ve termosifon askıya monte edilir. En önemli kısımlardan birisi emniyet ventilinin ve T bağlantısının montajıdır. Montajın ardından emniyet ventilinin sızıntı yapıp yapmadığı kesinlikle kontrol edilmelidir. Suyun belirli bir ısıya geldiğinde ısınma işleminin durdurulması adına emniyet ventilinin düzgün çalışabilmesi çok önemlidir. Montaj sırasında emniyet ventilinin çok sıkılmaması gerekir. Enerjinin verimli kullanılabilmesi adına flex hortumunun kırk santimden küçük olması sağlanır ve kaçak kontrolü gerçekleştirilir. Ardından cihaz çalıştırılır ve termostatın devreye girip girmediği kontrol edilir. Su sıcaklığı üzerinde gerçekleştirilen kontroller sonucu sıcaklıkta aksi bir durum gözlenmemesi halinde montaj tamamlanarak termosifon kullanıma hazır hale getirilir.