Kategoriler

Fiyat Aralığı

TL
-
TL

Marka

Mağaza Puanı

0 10
Tüm mağazalar

Mağaza

Başka bir kelime deneyin

Kargo Seçenekleri

Bu ürünler, 1-2 iş günü içinde kargoya verilir.
1 iş günü içinde gönderim yapan, düzenli satış yapan,
yüksek puana sahip mağaza.

Yurt Dışından Gelsin

Ürün Puanı

5 yıldız
4 yıldız ve üzeri
3 yıldız ve üzeri
2 yıldız ve üzeri
1 yıldız ve üzeri

Gaz Maskesi Filtreleri ve Tutucuları

için 407 sonuç bulundu.
Akıllı sıralama nasıl çalışır? Arama ile uygunluk, satış miktarı, satıcı ve ürün puanı, teslimat avantajları, popüler kategoriler, ürüne ait reklam gibi kriterler belirleyici olabilmektedir.

Konum Seç
  • Mağazaların Seçtiği ÜrünlerREKLAM

Gaz Maskesi Filtreleri ve Tutucuları

Gaz maskelerinde filtrelerin ürün performansındaki önemi büyüktür. Birçok meslek grubunun aktif olarak kullanıldığı ürünler kullan at maskeler gibi tek kullanımlık değildir. Filtreleri değiştirilerek ve gerekli periyodik bakımları yapılarak kullanılan maskelerin kullanım süreleri 1 yılın üzerindedir. Son kullanma tarihi geldiğinde değiştirilmesi gereken gaz maskesi filtresi işlevselliğini kaybettiğinde değiştirilir. Gaz maskelerinde yer alan filtre ve tutucuların ana fonksiyonu solunum sırasında havayı süzerek zararlı gaz ya da partikülleri tutmaktır. Yarım ya da tam yüz maskesi olsa da mutlaka tekli ya da çiftli filtre kullanılır. Yarım yüz maskelerinde maske sadece ağız ve burun bölgesini kapatır. Cilde zarar vermeyen zararlı maddelerin olduğu ortamlarda çalışmak için ideal maskelerdir. Filtreleri süzgeç görevi görür. Kirli havayı süzerek kullanıcının oksijen alımını kolaylaştırır. Filtrelerde çalışılacak ortamın havasına göre aktif kömür ya da başka filtreleme şekilleri kullanılır. Filtreler genellikle kartuş tipidir. Filtreleme özelliğini kaybettiğinde değiştirmesi kolaydır. Gaz maskesi filtresi kullanım süresi maskenin ne kadar yoğunlukta kullanıldığı, filtrenin maruz kaldığı gaz, toz ya da yabancı partiküle maruz kalma durumu ile direkt ilgilidir. Raf ömürleri ise ambalajında saklandığı sürece üretim tarihinden sonra 5-6 yıldır. Bu süre boyunca kullanılmadığında 6 sene sonra özelliğini kaybeder. Ambalajından çıkarıldıktan sonra saklama süresi genellikle 6 aydır. Filtrenin ambalajından çıkarıldıktan sonra ömrü kullanım sıklığının ve ortamdaki gaz yoğunluğunun ve filtredeki filtrelemeyi sağlayan aktif kömür gibi maddelerin miktarının yanında kullanıcının kilosu ve nefes alma sıklığıyla da ilgilidir. Dolayısıyla kullanıcıların çalışma rutinlerini dikkate alarak filtre kontrollerini yapmaları ve fonksiyonunu kaybeden filtreleri kullanmamaları önemlidir. Filtrenin fonksiyonunu kaybettiğini anlamak için nefes alırken temiz hava yerine gaz kokusu almak yeterlidir. Bu gibi durumlarda filtreyi değiştirmek ve yeni filtre kullanmak bazı durumlarda hayati öneme sahiptir.

 İş Koluna Göre Gaz Maskesi Filtreleri ve Tutucuları

İş Koluna Göre Gaz Maskesi Filtreleri ve Tutucuları

Filtre özellikleri süzecekleri kimyasal, toz ve gazın özelliğine göre değişir. Toz için kullanılan filtre ile kimyasal gaz için kullanılan filtreler aynı değildir. Kullanıcının çalışma ortamına göre seçeceği filtreler için uzman görüşüne başvurması doğru filtreyi alması açısından önemlidir. Mobilya sektöründe kullanılan maske türü ile ağır sanayide kullanılan aynı olmayacaktır. Gaz maskesi filtre seçimi iş performansı ve sağlıklı çalışma ortamı için oldukça önemlidir. Büyük işyerlerinde seçimler genellikle bu konuda uzman iş sağlığı ve güvenliği uzmanları tarafından yapılır. Ayrıca kullanım süreleri, doğru takılıp takılmadığı ve filtrenin durumu da düzenli yapılan kontroller ile kontrol altına alınır. Özellikle zehirli gazlar ile çalışılan ortamlarda bu kontroller hayatidir. Gaz maskesi filtre kodları da solunan havanın gaz mı, buhar mı yoksa solvent, amonyak ya da kükürt olmasına göre değişir. A koduna sahip filtreler organik buhar ve solventlere karşı etkili olurken, B olarak tanımlananlar asit gaz ve buharına karşı etkilidir. E kükürt dioksit, E2 asit, K1 amonyak, HG civa bileşenleri ve civa buharı, CO karbonmonoksit, NOP3, nitrikasit ve azot dumanlarını ifade eder. Bazı maskeler tüm bu gazların filtrelemesini tek başına sağlar. Her bir kodun da etiket rengi farklıdır. Kahverengi, gri, sarı, yeşil, kırmızı, siyah, mavi ve beyaz gibi kodlar kullanılır. Maskelerin EN 14387, EN 143:2000 gibi standartlara ve Avrupa standartlarına uyumu ifade eden CE işaretine belgesine sahip olması ürün güvenilirliği açısından önemlidir. Bazı filtreler ise sadece A; organik bileşenlerin çıkardığı gaz ve buhar, B; inorganik gaz ve buhar, E; sülfür dioksit, hidrojen klorür, K; amonyak gibi zararlı gaz ve buharların filtrelenmesinde kullanılır. Ürün EN 14387:2004 standardına uygun olarak üretilmiştir.

 Gaz Maskesi Filtreleri ve Tutucuları Çeşitleri

Gaz Maskesi Filtreleri ve Tutucuları Çeşitleri

Filtre ve tutucu çeşitleri filtreledikleri gazın özelliğine göre değişkenlik gösterir. Bazı filtreler birden fazla gazı filtrelemeye yararken bazılarının fonksiyonu daha basittir. Gazların farklı renkler ile tanımlanmış olması görsel öğrenmeyi de kolaylaştırdığından kullanıcılara referans olur. Bazı filtreler sadece organik buharlara karşı korur. Hem yarım hem de tam yüz maskesi için uygun olan ürünler kartuş şeklindedir. Her gaz maskesi filtresinde olduğu gibi bu tip ürünlerde de gaz maskesi filtresi ömrü maruz kalınan gaz oranı ve kullanıcı nefes alım sayısına göre değişkenlik gösterir. Ambalajı açıldıktan sonraki raf ömrü 6 ay, ambalajlı olarak 5-6 sene olarak kabul edilir. Bununla birlikte bu süreler filtrenin sadece raf ömrü olup kullanım süresi ile ilgili veriler değildir. Kullanılmaya başlandıktan sonra ise maskeye gaz sızmaya başladığında değiştirilmesi önerilir. Ne kadar sürede değiştirileceği ise tamamen kullanım sıklığı ve ortam ile ilişkilidir. Ürünün kullanma talimatına uygun olarak kullanılması, iş sağlığı ve güvenliği uzmanlarının talimatına uyulması güvenli kullanım için önemlidir. Filtrelerin içinde genellikle aktif kömür bulunur. Aktif kömür dışarıdan gelen havayı süzerek maskeden içeri temiz hava girmesine yardımcı olur. Karbon kömür bulunan filtreler asit gazlar, ince tozlar, ozon hidrojen, organik buharlar gibi zararlı gaz ve partiküllerin olduğu alanlarda koruma sağlar. Bazı filtreler ise ince tozlar, ozon ve asit gazların yanında yağ ve su bazlı ortamlar için de uygundur. Genellikle kaynak, kağıt ve boya endüstrisi tarafından tercih edilir. Gaz maskesi filtre renkleri olarak farklı renklerin kullanılması kullanım kolaylığı sağlar. Seçim yapılırken de filtre özelliği renk ile desteklendiğinden böylece hatalı filtre seçim ve kullanımlarının önüne geçilir.

 Gaz Maskesi Filtreleri ve Tutucuları Fiyatları

Gaz Maskesi Filtreleri ve Tutucuları Fiyatları

Gaz maske filtre ve tutucuları özellikle ağır sanayide çalışanlar için çalışma ortamını sağlıklı hale getiren oldukça önemli aparatlardır. Kartuş şeklinde olması kullanım kolaylığı sağlarken, birden fazla gaz ile çalışılan ortamlarda filtrelerin renkler ile de sınıflandırılması yanlış filtre kullanımının önüne geçer. Gaz maskesi filtresi özellikleri maskenin kullanıldığı ortama göre değişir. Bazı filtreler inorganik gazlar için uygunken bazıları organik gazların bulunduğu ortamlarda başarılı koruma sağlar. Bazı filtrelere ayrıca koku filtresi de eklediğinde kullanıcı ortamın kokusundan da etkilenmemiş olur. Bazı filtreler ile başarılı sıvı bariyer koruması ile dikkat çeker. Kuru partiküllerin yanında sıvı, sıvı sıçramaları ve sprey benzeri ürünlere karşı da maksimum koruma sağlar. Tüm filtrelerde olduğu gibi bu filtrelerde de düzenli kontrol ve hasarlı ya da fonksiyonunu kaybetmiş ürünlerin değiştirilmesi önemlidir. Nükleer, biyolojik ve kimyasallara karşı koruma sağlayan profesyonel kullanıma uygun filtreler A, B, E, K, R, D gibi birçok kimyasala karşı koruyuculuğu olan ürünlerdir. A; kaynama noktası 65°C’den büyük organik gaz ve buhar bileşenlerini ifade eder. İnorganik gazları E ifade ederken, sülfür dioksit, hidrojen klorür K ile ifade edilmektedir. K ile tanımlanan filtrelerin diğer özelliği ise tek vardiya değil birden fazla vardiyada ek validasyon testi ile kullanılabilecek filtreler anlamına gelir. Bu haliyle bu tip filtreler hem uzun süreli kullanımı hem de kontrollü kullanımı ile dikkat çeker. D’nin anlamı ise toz tıkanma testini başarıyla geçtiği anlamına gelirken bu özellik bir toz filtresi için oldukça anlamlıdır. Filtre ve tutucular farklı özellikleri ve yapılarıyla iş sağlığı ve güvenliği için önemli olan ekipmanlar arasında yer alır. Ürünlerin özellikleri farklı olduğundan gaz maskesi filtresi fiyatları da filtrenin özelliği ve fonksiyonuna göre değişkenlik gösterir. Ürünler hakkında daha detaylı bilgi almak, ihtiyacınız olan ürünün siparişini güvenle verebilmek için iş sağlığı ve güvenliği sayfamızı inceleyebilirsiniz.