TESLİMAT ADRESİNİZ

Farklı Konum Seç

bölgesine özel avantajları keşfedin

  • Konuma Özel İndirim: Ürünleri adresinize özel indirimlerle satın alabilirsiniz.
  • Aynı Gün Teslimat: Siparişiniz aynı gün içinde adresinize teslim edilir.
Avantajlı Ürünleri Gör

Artık konumunuzu seçerek size özel avantajlardan yararlanabilirsiniz

  • Konuma Özel İndirim: Ürünleri adresinize özel indirimlerle satın alabilirsiniz.
  • Aynı Gün Teslimat: Siparişiniz aynı gün içinde adresinize teslim edilir.
Konum seç
Bu ürünler, 1-2 iş günü içinde kargoya verilir.
1 iş günü içinde gönderim yapan, düzenli satış yapan,
yüksek puana sahip mağaza.

Duylar

için 1.574 sonuç bulundu.

Duylar

Aydınlatma, ev, iş yeri, bahçe gibi bir çok mekanda; hem iç alan hem de dış alan kullanımlarında çok önemlidir. Işıklandırma ile odanın tüm iç dekorasyonunun havasını değiştirebilirsiniz. Teknolojinin gelişmesi birçok alanda bizi etkilemektedir. Eskiden çok sık kullanılan Edison tarzı lambaların yerine yeni birçok çeşit lambalar gelmiştir. Aydınlatma tesisatının çalışması ve istenilen lambanın doğru seviyede aydınlatabilmesi için duy modellerine ihtiyaç duyarız. Duy ampül ve aydınlatmanın çalışmasını sağlar. Işıklandırmak istediğiniz alanlar ve bu alanlarda kullanmak istediğiniz lambalar için değişik duy modelleri bulabilirsiniz. Duylar farklı tasarımlarda ve materyallerde üretilirler. Genellikle porselen malzeme ile üretilmiş duylar kullanılır. Bu duylar ısı ve neme oldukça dayanıklıdırlar. Ayrıca porselen modeller dekoratif yönden de ihtiyaçlarınıza göre farklı seçenekler sunuyor. Eğer ev içi aydınlatmalarda özel bir bölgenin aydınlatılmasını istiyorsanız ve sağlam ve uzun ömürlü olduğu kadar görünüşü de sizin için bir o kadar önemliyse porselen modelleri inceleyebilirsiniz. Elektrik ve aydınlatma kategorimiz altındaki, duylar ürün grubunda bir çok farklı model bulabilirsiniz.

Duy Modelleri ve Özellikleri

Duy Modelleri ve Özellikleri

Lambaların vidalanarak veya takılarak, elektrik tesisatına bağlanmasını duylar sayesinde yaparız. Duyların iletken kısımları genellikle pirinçten yapılır. Duylar hem lambanın bağlanmasını hem de sabit kalmasını sağlarlar. Duylar sayesinde lambalar herhangi bir arıza durumunda ya da değiştirilmesi istenildiği durumda kolayca yenisi ile değiştirilebilir. Duy sayesinde daha pratik ve kolay işlem yapabilirsiniz. Duyların tipleri E ve kendisinden sonra gelen ve duyun çapını göstermek etmesi için iki sayı ile ifade edilirler. Duylar kullanılacak lambaların başlık yapılarına ve üretim şekillerine göre sürgülü duy ve vidalı duy olmak üzere iki tip duy çeşitleri vardır. Süngülü duylar iç kısımlarında iki adet oyuk kısım bulunur. Bu oyuklara takılacak özel lambalar vardır. Bu lambaların iki yanında da çıkıntılı kısımlar bulunur. Lambanın çıkıntılı kısımları duya takıldıktan sonra aşağıya doğru çekerek, lambayı duya oturtabilirsiniz. Süngülü duylar gövde ve dış muhafaza olarak iki kısımdan oluşur. Genellikle gövdeleri bakalitten, lambaların takıldığı dış muhafaza kısmı ise bronzdan veya bakalitten yapılır. Bu duylar kullanıldıkları yer ve gerilime göre, B-10, B-15 ve B-22 tiplerinde üretilir. Bu duy tipleri tarafından sahip olunan farklı başlık çapını (mm) ve gerilim değerini (volt) belirtir. Bu duyların kullanılan lamba gerilimine ve lambanın gücüne göre milyonet duy, minyon duy, normal duy ve golyat duy gibi farklı çeşitleri bulunur. Minyonet duy, E-5 ve E-10 sembolleriyle gösterilirler. Çok düşük gerilimlerde kullanılırlar. Minyon duy, E-5, E-10, E-14 ve E-17 sembolleriyle gösterilir. Başlığın Edison vidalı olduğunu göstermek için E harfi ile ifade edilir.

Duylar ve Kullanım Alanları

Duylar ve Kullanım Alanları

Genellikle ev tipi standart kullanımlarda en çok tercih edilen E27 sembolüyle ifade edilen duylardır. Bu duylar bazen birleştirilmek tek parça bazen de iki parçalı olarak üretilirler. Tek parça olan duy nedir? Tek parça duylara üniversal duy denir. İki parçalı duylara ise donanma duyu denir. E27 Üniversal duyların merkez ve yan kontak kısımları gövdesi üzerindedir. Gövde kısımlarına metal ring takılarak, lambanın gövdeye kolay vidalanmasını sağlar. Duy fiş, aplik, abajur, avize, spot ve benzeri aydınlatma ürünlerine 2xM3 vida deliklerle monte edilebilir şekilde üretilmişlerdir. Duylar birçok nedenden dolayı farklı çeşitlerde üretilirler. Üretim aşamasında, yapıldığı malzemeye göre, kullanıldığı yerlere göre, büyüklükleri ve güçlerine göre üç kategoride üretilir ve geliştirilirler. Yapıldığı malzemeye göre bakalit duy ve porselen duylar ikiye ayrılırlar. Porselen duylar kullanım ömrü olarak çok daha uzun ömürlüdürler. Duylar kullanım alanlarına göre; asma (askı) duy, duvar duy, tavan duy, bahçe duy, donanma duy ve braçol duy olmak üzere altı farklı modeli vardır. Askı duyu dış etkenlere ve yağmura karşı korunaklıdır. Gövde üzerinde bağlantı flanş bulunur. Üzerine takılan metal ring lambanın gövdeye vidalanmasını sağlar. Alt gövdeye vida ve klemens yardımıyla yan kontak bağlanır. Duylar ayrıca güçlerine dörde de sınıflandırılırlar. Bu ürünler özellikle avize gibi ürünlerin aydınlatılmasında kullanılırlar. Golyat duy (E-40), gücü 200 voltun üzerinde olan, güçlü lambaların yanması için kullanılır. Farklı gerilim tiplerine karşı duyarlılıkları olan ürünlerdir. Hem iç mekân aydınlatmaları için, hem de dış mekan aydınlatmaları için de tercih edilebilir bir çok farklı model bulabilirsiniz. Sarsıntılara karşı dayanaklı olduğu için, sarsıntının çok olduğu otobüsler, taşıtlar, teleferik, dikiş makineleri, el fenerleri ve deniz araçları gibi araçlarda genellikle süngülü duy seti kullanılır. B-10 tipi süngülü duylar 3-24 volt, B-15 tipi süngülü duylar 25-110 volt, B-22 tipi süngülü duylar ise 100 volt ve daha yüksek gerilim alanlarında kullanılırlar.

Duy Alırken ve Montelerken Nelere Dikkat Edilmeli

Duy Alırken ve Montelerken Nelere Dikkat Edilmeli

Duylar genellikle plastik malzemelerle kaplıdırlar. Ancak yüksek sıcaklığa dayanıklı olması gereken durumlar için de seramik kaplamalı duylar bulunur. Duy içerisindeki metalin kalınlığı, temas yüzeyi ve iletkenliği duyun taşıyabileceği akımı belirler. Bu nedenle duy seçimi yapılırken, duy üzerindeki güç değerleri ve gerilim değerleri kontrol edilip seçilmelidir. Duy fiyatları incelenirken istediğiniz duyu özelliklerine göre seçebilirsiniz. Ayrıca kullanılacak ampulün monte edileceği yuva çeşidine de dikkat edilmelidir. Piyasada E27 ve E40 olarak iki seçenek ampul bulunuyor. Evlerde en çok tercih edilen tip ampuller E27'dir. Bu ampullerin takıldığı duyların genişliği, E40 tipi ampullerin takıldığı duylardan daha geniştir. Eğer duyunuzun ucu dar ise E40 tipi ampul kullanmalısınız. Duy nasıl bağlanır diye merak edenler için: ilk önce enerji akımı kesilir yani sigorta kapatılır ve sonrasında duy bağlama işlemine başlanır. İlk önce duyumuza gelen enerjinin doğru gelip gelmediğinden emin olmanız gerekir. Klemens yardımıyla duyumuzu artı ve eksi kutuplarını yerlerine bağlamak gerekir. Uygun ampul seçilip duy yerine düzgünce takılmalılar. Ampulün düzgün bağlandığından emin olduktan sonra elektriği açabilirsiniz. Duy banyo gibi ıslak ve rutubetli yerlerde kullanıldığında lambalar sızdırmaz contalı duy camları ile korunmalıdır. Böylelikle lamba ömrünün uzamasına da yardımcı olur. Ayrıca duy değiştirme ya da duy monteleme yapılırken, duylara elektrik akımının gelip gelmediğinden emin olmalısınız. Olası elektrik çarpmalarına karşı sigortanın kapalı tutmak ve dikkatli olmak gerekir.

Sonuçlarda Ara

Kategoriler

Marka

2Y (5)
3M (1)
Abb (15)
Ack (29)
Agp (1)
Alfa (1)
Ars (14)
Avion Led (3)
Ay-Ka (1)
Buffer (2)
Cata (103)
D-Light (1)
Daf Kilit (1)
De-Pa (7)
Depa (4)
Derby (1)
Dht (1)
(957)
(2)
ED-SON (5)
Emfa (3)
End (9)
Far (14)
Fetih (2)
Forlife (1)
GE (1)
GLOBAL (2)
Green (1)
Helios (3)
Hlite (1)
Horoz (12)
İTHAL (3)
JUPİTER (2)
Kaim (2)
Kale (2)
Kengo (1)
Korçam (5)
Makel (1)
Mervesan (57)
MERVESAN (2)
Mutlusan (64)
ONUR (1)
Ortaç (8)
Osaka (4)
Osram (2)
PAMİR (1)
Pelsan (6)
Perium (1)
Philips (1)
SELDA (1)
Tek-İş (5)
Viko (2)
YCL (3)
Çet-San (5)
Çetsan (7)
Örgün (70)
Şavk (6)
Başka bir kelime deneyin Listeyi Uzat

Ürün Notu

(309)
ve üzeri (391)
ve üzeri (422)
ve üzeri (428)
ve üzeri (438)

Mağaza Puanı

0 100
Tüm mağazalar

Fiyat Aralığı

TL
-
TL