TESLİMAT ADRESİNİZ

Farklı Konum Seç

bölgesine özel avantajları keşfedin

  • Konuma Özel İndirim: Ürünleri adresinize özel indirimlerle satın alabilirsiniz.
  • Aynı Gün Teslimat: Siparişiniz aynı gün içinde adresinize teslim edilir.
Avantajlı Ürünleri Gör

Artık konumunuzu seçerek size özel avantajlardan yararlanabilirsiniz

  • Konuma Özel İndirim: Ürünleri adresinize özel indirimlerle satın alabilirsiniz.
  • Aynı Gün Teslimat: Siparişiniz aynı gün içinde adresinize teslim edilir.
Konum seç
Bu ürünler, 1-2 iş günü içinde kargoya verilir.
1 iş günü içinde gönderim yapan, düzenli satış yapan,
yüksek puana sahip mağaza.

Bonsai

için 438 sonuç bulundu.

Bonsai

Şehirlerde gittikçe artmakta olan kentsel yapılaşmalardan, yeşil alanların azalmasından dolayı evlerde bitki yetiştirenlerin oranı da gittikçe artmaktadır. Evlerde veya iş yerlerinde yetiştirilen saksı bitkilerinden biri olan küçük ağaççıklar olarak bilinen bonsai , Japonca’da bon (tepsi, tabak), sai (bitki) kelimelerinden birleşmesinden meydana gelir ve Türkçe’de saksıdaki ağaç anlamına gelmektedir. Bonsai bitkisi her ne kadar boyut itibari ile küçük görünseler de genetik olarak normal bir ağaçtan hiçbir farkı yoktur. Sadece birtakım teknikler ile bonsai saksısı içinde yaşamaya alıştırılmış minyatür ağaçlardır.

Bonsai Ağacı Nedir ve Nasıl Yapılır

Bonsai Ağacı Nedir ve Nasıl Yapılır

İnsanların doğaya artan merağı ve doğa ile uğraşmak istemeleri saksı ürünlerinin de kullanımı arttırmıştır. Saksı ürünleri ile uğraşan insanlar streslerini bir kenara atmakta ve gün içinde aldığı bütün elektriği toprağa iletmekte ve kafalarını dağıtmaktadır. Japonlar tarafından dünyaya tanıtılan ve ünlenen bonsainin kökeni aslında Çin’dir ve geçmişi 2000 yıl öncesine kadar dayanmaktadır. Uzun bir geçmiş sahip olan bonsai sanatı yaşayan ağaçlara duyulan saygıyı temsil etmektedir. Unutulmaması ve önemle durulması gereken bir nokta da, bonsainin sağlıklı ve normal bir ağaç olduğudur. İyi bakılan bir bonsai bitkisi , aynı türden normal boyutlardaki bir ağaçtan çok daha uzun yaşayabilir. Bu yaşlı görünümü kazandırmak için bazı budama ve dalları biçimlendirme teknikleri kullanılmaktadır. Bu biçimlendirme teknikleri ile ağaç hem minyatür bir şekilde kalmakta hem de yaşlı bir ağaç görüntüsü vererek göze oldukça güzel görünen bitkiler elde edilmektedir. Japonya’dan dünyaya yayılan ve bütün dünyada herkesin ekmeyi ve yetiştirmeyi çok sevdiren bu biçimlendirmek teknikleri ile özel saksılarda olan bonsai fidanı özel tekniklerle budanmakta, şekillendirmekte ve bodurlaştırılmakta bunun sonucunda da fidan büyüdüğünde göze güzel bir şekilde hitap eden oldukça estetik bir görünüm kazandırılmaktadır.

Bonsai Türleri, Özellikleri ve Fiyatları

Bonsai Türleri, Özellikleri ve Fiyatları

Saksı sanatında oldukça önemli bir yere ve popülerliğe sahip olan bonsainin çeşitli seçenekleri mevcuttur. Oldukça fazla olan bu bonsai çeşitleri sayesinde vakitlerini toprakla, bitkilerle geçirmek isteyenler ile hobileri ağaç ve bitki yetiştirmek olanlar bu sanatı çok fazla tercih etmektedir. Bu bitki türleri dört mevsime dayanıklı olup uzun ömürlüdürler ve saksıda yetiştirmeye daha uygundurlar. Ardıç ağaçları budaması, büyütmesi ve eğitmesi kolay olan, hızlı büyüyen, sağlam bir ağaç türüdür. Uzun ve iz süren dalları sayesinde ardıçlar bonsai stillerine oldukça uygundurlar. Dalları tekrar şekil vermeye ve telle şekillendirmeye çok uygundur. Bir diğer çeşit olan çam ağaçları ise ilkbahar, yaz ve sonbahar aylarında sürekli güneşli mekanlarda tutulmalıdır. Yetersiz güneş ışığı alırlarsa iğneleri uzayacak ve gölgede kalan dallar öleceklerdir. Çam ağacı sert kış koşullarına dayanabilse de özellikle köklerinin soğuktan ve dondan koruması gerekmektedir. Bonsai bitkileri düzgün bakıldığı halde oldukça uzun ömüre sahip olabilmektedir. İnsanlar tarafından çok fazla satın alınan ve estetik görünüme sahip olan bonsai fiyat olarak da çeşitliliğe sahiptir. Alınacak bitki türüne göre değişen bu fiyatlar genel olarak ortalama bir saksı bitkisi fiyatı ile aynı fiyatta olarak düşünülebilir. Bitkinin türü dışında, yaşı ve tasarımı ile orantılı olarak da fiyatları değişmektedir. Siz de eğer Japonların bu ağaç yetiştirme sanatını deneyimlemek ve birbirinden güzel bonsai ağaçlarını yetiştirerek evinize veya iş yerinize estetik bir görünüm katmak istiyorsanız sayfamızda bulunan bonsai satın al sekmesine tıklayarak dilediğiniz çeşit ve türde bonsai bitkilerine sahip olabilirsiniz.

Bonsai Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bonsai Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bonsai satın almadan önce dikkat edilmesi gereken önemli konulardan biri seçilecek olan bonsai türleridir. Eğer ilk defa bonsai ağacı yetiştirilecek veya bakılacaksa bakımı zor olan türlerden (çam, kayın, meşe, kızılcık gibi) başlanmamalıdır. Bonsai satın almadan önce bonsaiye evde veya iş yerinde yer belirlenmeli ve o yerin aldığı ışığa, ısıya ve havaya göre bir bonsai seçilmesine özen gösterilmelidir. Bonsai satın alındıktan ve eve getirdikten sonra, şekil vermek, bakım yapmak için aceleci davranmamak gerekmektedir. Bonsai ağacı bakımı yaparken dikkat edilmesi gereken bazı durumlar vardır. Bonsai ağaç türlerinde sulama çok önemlidir. Küçük ağaçlar ne çok fazla sulanmalı ne de kuruyacak kadar susuz bırakılmalıdır. Fazla sulanan bitkinin kökler çürür, susuz bırakılan bitki ise zamanla kuruyarak ölür. Su miktarının toprağa göre belirlenmesi gerekmektedir. Bitkinini toprağına dokunularak bitkinin nemi kontrol edilmelidir ve ona göre sulamayı yavaş yavaş, toprak suyu tamamen emene kadar yapılması gerekmektedir. Sıcak havalarda gün aşırı, kış aylarında ise 3 günde bir sulama yapılması en ideal olandır. Sulamayı bitirdikten sonra toprağın her yerinin nemli olduğundan emin olmanız gerekmektedir ki böylece bitkiniz sağlıklı kalsın. Sulama dışında dikkat edilmesi gereken bir diğer konu da bitkinin budanmasıdır. Bonsai çiçeği bakımı için olmazsa olmazından biri olam budama bitkiniz için çok önemlidir. En aşağıda bulunan dallar budanarak bitkinin kök ve gövdesi daha rahat şekil alabilir ve istenilen estetik biçime çok daha kolay ulaşılabilir. Budama daha çok geçiş mevsimlerinde yapılmalıdır, yaz ve kış mevsimleri budama için uygun mevsimler değillerdir, onun yerine bahar mevsimlerinin tercih edilmesi gerekmektedir. Tüm bitkiler gibi bonsai de aynı toprakta daima kalamaz. Bu onun beslenmesine engel olur ancak toprak değişimi de sık sık yapılırsa eğer bitkinin adaptasyon sorunu ortaya çıkabilir. Bu yüzden bonsai toprağı değişiminin 2-3 yılda bir olması en ideal olanıdır. Toprak değişimi dışında toprağın seviyesi de sulama, gübreleme ve benzeri işlemler sonucunda değişebileceği için toprağın seviyesini düzenli olarak kontrol etmek gerekmektedir. Bakımı oldukça meşakkatli olmasına rağmen bonsai bitkisinin bakımı doğru yapıldığı takdirde ortaya estetik olarak oldukça güzel bitkiler ortaya çıkmakta ve ev ile iş yerlerinde çok güzel görüntüler oluşmasını sağlamaktadır. Ayrıca Çiçek & Bitki kategorimiz üzerinden yetiştirmeyi arzu ettiğiniz tüm bitki ve çiçek çeşitlerini inceleyebilirsiniz.

Sonuçlarda Ara

Kategoriler

Marka

1001fidan (1)
Ack (3)
BAHÇECİ (1)
Buffer (1)
(239)
Doğatech (1)
Efba (1)
Fidanova (6)
Fideland (3)
Garden (8)
Genta (1)
Ital (2)
İTHAL (13)
Lavtas (1)
Nema (5)
TÜM (19)
Başka bir kelime deneyin Listeyi Uzat

Gönderime Göre Çiçek

(4)
(3)
(2)
(2)
(1)
(1)
Başka bir kelime deneyin Listeyi Uzat

Ürün Notu

(37)
ve üzeri (53)
ve üzeri (60)
ve üzeri (61)
ve üzeri (66)

Mağaza Puanı

0 100
Tüm mağazalar

Fiyat Aralığı

TL
-
TL