Kategoriler

Kampanya ve İndirimler

Marka

Pil Türü

Başka bir kelime deneyin

Güç (Volt)

Başka bir kelime deneyin

Pil Tipi

Başka bir kelime deneyin

Kapasite

Başka bir kelime deneyin

Model

27A
R03
A76
675
189
186
25A
LR6
D2
192
11A
23A
C2
E91
MC1
Max
VC2
10
13
D10
LR3
R6
Başka bir kelime deneyin

Ürün Tipi

Desteklenen Pil Sayısı

Başka bir kelime deneyin

Kargo Seçenekleri

Bu ürünler, 1-2 iş günü içinde kargoya verilir.
1 iş günü içinde gönderim yapan, düzenli satış yapan,
yüksek puana sahip mağaza.

Yurt Dışından Gelsin

Fiyat Aralığı

TL
-
TL

Ürün Puanı

5 yıldız
4 yıldız ve üzeri
3 yıldız ve üzeri
2 yıldız ve üzeri
1 yıldız ve üzeri

Mağaza Puanı

0 10
Tüm mağazalar

Pil

için 3,015 sonuç bulundu.
Akıllı sıralama nasıl çalışır? Arama ile uygunluk, satış miktarı, satıcı ve ürün puanı, teslimat avantajları, popüler kategoriler, ürüne ait reklam gibi kriterler belirleyici olabilmektedir.

Konum Seç

Pil

Günümüzde teknolojik araç ve gereçler herkesin eli ayağı olmuş durumdadır. Bu teknolojik cihazlar yardımıyla iletişim kuruyor, işlerinizi gerçekleştiriyor, ders çalışıyor zaman zaman da navigasyon teknolojisiyle yolunuzu buluyorsunuz. Hem sosyalleşme ve eğlence ihtiyacınızı hem de günlük hayata dair yükümlülüklerinizi bu araç gereçler vasıtasıyla artık ortaya koyuyorsunuz. Hayatlarınızda böylesine önem arz eden pek çok teknolojik araç gereç de bir güç kaynağına dayalı olarak iş görüyor. Sözü edilen bu güç kaynakları sayesinde kullanıcılarının talep ettikleri işlemleri efektif bir biçimde sağlayabiliyor. İşlemlerin bu denli fonksiyonel, hızlı ve süregelen bir biçimde ortaya konuluşunda da pek tabii destekleyici bir kaynağa ihtiyaç duyuluyor. Bu kaynak, cihazın güç kaynağına tekabül ediyor. Teknolojik cihazların ihtiyaç duydukları güç kaynağının genel kapsayıcısı mercek altına alındığı vakit de piller karşımıza çıkıyor. Piller, pek çok teknolojik araç ve gerecin iş görebilmesine zemin hazırlıyor. Sözü edilen bu teknolojik araç ve gereçler arasında ise; telefon, bilgisayar, kumanda, saat, masa lambası, ışıklı süs eşyaları ya da birtakım fonksiyonel oyuncaklar kendine yer buluyor. Anlaşılacağı üzere örnek olarak sıralanmış olan bu teknolojik araç ve gereçler, farklı amaçlar doğrultusunda ve farklı yaş gruplarına yönelik tasarlanıyor. Buna bağlı olarak da cihazların formları ve harcadıkları güç kapasiteleri değişkenlik gösteriyor. Cihazların boyutları ve ihtiyaç duydukları maksimum güç kapasitesindeki daralma ve genişleme; pil çeşitleri ve modelleri arasındaki farklılaşmayı meydana getiriyor. Örnek olarak bir bilgisayar ve bir saatin ihtiyaç duydukları güç kapasiteleri haliyle daha farklı düzeylerde yer alıyor. Değişkenlik gösteren bu ihtiyaç duyulan güç kapasitesi durumu da bilgisayar pilinin telefon pilinden daha geniş kapasitede ve yine daha geniş ebatlarda bulunuyor oluşuna ortam hazırlıyor. Bu durum da tahmin edileceği gibi hem ebat hem de işlevsellik açısından oldukça farklı ve çeşit çeşit pil modellerinin meydana getiricisi oluyor. Belirtilen durumların beraberinde piller genel olarak iki kategoride incelenebiliyor. Bu ayrım pillerin şarj edilebilir özellik taşıyıp taşımamalarından ileri geliyor. Hem uygun pil edinilirken hem de edinilmiş olan o pil kullanılırken; birtakım noktaların bilincinde olunması büyük önem arz ediyor. Bu noktalar mercek altına alınmaya; ilk olarak ürünün satın alınma sürecinden başlanabiliyor.

Pil Tercihinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Pil Tercihinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Pil tercihi, özellikle şarjlı bir türdeki ürün tercihinde bulunulurken kritik bir aşamaya karşılık gelir. Pilin uzun ömürlü bir kullanım deneyimine olanak sunması, kapasitesi ve işlevselliği; ancak tercih sürecinde pil çeşitleri ve özellikleri üzerine etraflıca araştırılırsa sağlanabilir. Böylesine kritik bir unsurdan ileri geldiği için de bu sürece dair, birtakım büyük önem arz eden noktalardan konu açılması, kullanıcı açısından fayda sağlayıcı olur. İlk olarak şarj edilebilir bir özellik gösteren ürünlerin üst kısımlarında, mAh değerleri birimsel olarak yazar. Bu taraf, sözü edilen kategoride kendine yer bulan tüm modellerin ortak özelliği olarak ifade edilebilir. Şarj edilebilir ve şarj edilemez piller; temelde bu noktada kendi aralarında ayrışırlar. mAh değeri ise pile dair oldukça önemli fonksiyonları tayin eden bir taraftır. Öncelikli olarak mAh değeri yüksek olan piller, daha dayanıklı bir yapıda ortaya konmuş modellerdir. mAh değerinin yüksekliği, aynı zamanda pil ömrünün de yüksek oluşu anlamına gelir. Örnek olarak bir akıllı telefon üzerinden gidilebilir. Edinilecek akıllı telefonun ilkinin mAh değeri x birimken ikinci modelin 2x ise; bu konuda ciddi farklılıklar açığa çıkar. Öncelikle mAh değeri düşük olan modelin şarjı da çok daha kısa sürelerde tüketilir. Bu yüzden de kişiler eğer uzun ömürlü bir bataryaya sahip akıllı telefon modeli edinmek istiyorlarsa; mAh birimini mutlak surette göz önünde bulundurmalıdır. Yüksek mAh değerleri, yüksek pil ömürlerine kapı aralar. Bu da pil yüzdesi rakamlarının genel olarak yüksek seviyede gözlenmesine zemin hazırlar. Özellikle uzun süreler elektriğe erişim olmayan durumlarda bu fonksiyon mühimdir. Kamp yapmayı, uzun doğa yürüyüşlerini ve doğa fotoğrafçılığını seven kullanıcılar da bu nokta üzerine özenle eğilmelidir. Yüksek mAh modellerine başvurulmasıyla kullanıcılar, yarı yolda kalmazlar. Şarj edilebilir bir pilin seçilmesinin beraberinde; elbette başvurulacak şarj cihazı da ürünün uzun ömürlü ve işlevli bir kullanım deneyimine kapı aralayabilmesi hususunda majör bir belirleyicidir. Bu kapsamdaki pil modellerinin şarj etme cihazları kalitelerine ve niteliklerine bağlı olarak ayrışır. Kalite ve niteliklerinin yanı sıra; ürünlerin bir başka ayrışma noktası da şarj etme süreleridir. Birtakım şarjlı piller, uygun şarj cihazı modelleriyle yarım saate yakın bir süreçte şarj edilebilirken; aynı pil modeli başka bir cihazla üç ya da belki dört saatte şarjını tamamlayabilir. Bu durum da pratik bir pil kullanımı deneyiminin ortaya konabilmesi hususunda; göz önünde bulundurulması büyük önem arz eden majör bir faktördür.

Şarjlı Pillerin Kullanımına Dair Bilinmesi Gerekenler

Şarjlı Pillerin Kullanımına Dair Bilinmesi Gerekenler

Şarjlı pillerin kullanım süreçleri; ancak belli noktalara dikkat edilirse uzun zamanlara yayılabilir. Bu hususta da bu pillerin uzun ömürlü kullanım süreçlerine olanak sağlayabilmesi için, göz önünde bulundurulması gerekli olan birtakım hususların altlarının çizilmesi yerinde olur. Bu aşamada elbette ki en belirleyici ve de büyük önem arz eden aşama, pilin şarj edilmesi noktasında karşımıza çıkar. Şarj edilme konusunda sık sık gözden kaçtığı ile karşı karşıya gelinen bir nokta; belirli bir süre kullanımına başvurulmayacak pillerin nasıl ve hangi durumlarda, ne kadar şarj edilmesi gerektiğine dairdir. Pek çok kullanıcı bir süre kullanmayı planlamadıkları pilleri şarj etmeden bir rafa kaldırırlar. Aslında bu durum, pil ömrüne ciddi zararlar vererek kullanım sürecinin kısalmasına sebebiyet verebilir. Bu duruma karşın mutlak surette eğer bir pil uzun süreler kullanmayıp saklanacaksa, şarjı full doldurulmalı ve bu şekilde bir rafa kaldırılmalıdır. Bunun yanı sıra; pil batarya noktasında sıklıkla yapılan bir başka hata da şarj etme işleminin zamanlaması hususunda açığa çıkar. Pillerini yanlış zamanlarda şarj eden kullanıcılar, aygıtın performansında ve kullanım ömründe birtakım hasarlara yol açabilmektedir. Bu noktada da işlemin gerçekleştirilebileceği en uygun zamanın altının çizilmesi yerinde olur. Şarj etme işlemi en sağlıklı, pil tamamen boşalmaya yakınken gerçekleştirilmelidir. Örneğin pil oranı yüzde 50 iken şarja takmak, aygıtın şarj gücünün sonraki kullanım seferlerindeki dayanıklılığında, bir düşüş yaratır. Her zaman yüzde 0'a en yakın düzeyi beklemek, isabetli bir zamanlamaya karşılık gelir. Tüm bunlara ek olarak pilin saklanması aşamasından da konu açılması, kullanıcıların işini kolaylaştırır. Belirtildiği gibi kullanıcılar bazı durumlarda pillerini bir süre kullanmamak üzere kaldırabilir. Bu rafa kaldırma işlemi pil full edildikten sonra, uygun fiziksel koşullara sahip alanlarda ortaya konmalıdır. Bu aşamada da sözü edilen alanın sahip olması fayda sağlayan yönleri mercek altına alınabilir. İlk olarak pilin saklanacağı ya da üzerine bırakılacağı zemin, mutlak surette kuru bir yüzeye sahip olmalıdır. Islaklık, batarya yapısına büyük zararlar verebilmekte, belki de ürünün kullanım sürecini sonlandırabilmektedir. Aynı zamanda nemli olma ihtimali taşımayan konumların da piller için ideal alanlar oldukları ifade edilebilir. Zemin özelliklerinin yanı sıra pilin konumlandırılacağı alanın hava sıcaklığı da ürünün işlevselliğinin muhafaza edilmesi açısından son derece mühimdir. İlgili alanın hava sıcaklıklarının olağan derecelerin üstünde sıcak ve yine aynı alanın oda sıcaklığının çok altında derecelerde bulunması, batarya sağlığı açısından birtakım sakıncalar teşkil eder ve zarar verici olabilir. Tüm bunlara ek olarak pil tasarrufu özelliği de ilgili durumlarda başvurulduğu vakit, aygıtın kullanım ömrüne katkı sunabilecek bir fonksiyondur.

Uzun Süre Yüksek Performans Sağlayan Pil Modelleri

Uzun Süre Yüksek Performans Sağlayan Pil Modelleri

Şarj edilme fonksiyonu taşımayan piller; kendi aralarında yapımında kullanılan malzemelere göre ayrıştırılırlar. Bu hususta da ilk olarak karbon-çinko pillere değinilebilir. Bu tür piller, üretim maaliyeti en uygun fiyatlı gerçekleştirilen modellerdir. Oldukça uzun ömürlü bir kullanım süreci vadeder. Uzun ömrünün yanı sıra sağladığı gücün düşük olduğu göze çarpar. Genel olarak kullanıldığı alanlara bir göz gezdirildiğinde de yaygın olarak bir saatte ya da kumandada sık sık kullanımına rast gelinebilmektedir. Bu kapsamdaki bir başka pil türü de alkalinden ileri gelmektedir. Bu model içerisinde en yaygın kullanılan piller, alkalinden ortaya konan modellerdir. Pil kapasitesi ve gücünün, bu türdeki diğer modellere nazaran daha yüksek olduğu dile getirilebilir. Bir başka güçlü model ise lityum pillerdir. Bu kapsamdaki pil türleri, gösterdiği uzun süreli performans ile ön plana çıkar. On yılı aşan kullanım deneyimlerine elverişli olduğu da karşı karşıya gelinen bir noktadır. Çalışma esnekliği açısından da epeyce başarılıdır. Oldukça düşük dereceli sıcaklıktaki havalarda, sorunsuz çalışmaya devam edebilirler. Bu modellerin pil boyutları genel olarak küçük ebatlarda ve dar ölçülerde ortaya konmuştur. Yalnızca askeri uygulamalarda kullanılmak üzere bu türdeki pillerin daha büyük boyutlu versiyonları üretilir. Gümüş oksit hücrelerinden üretilen piller ise, sahip oldukları yüksek yoğunluktaki enerji ile kendilerini belli ederler. Ebatları ise epeyce küçüktür. Boyutları küçük düğmeleri andırmaktadır. Başlıca kullanıldığı teknolojik araç ve gereçlere ise; hesap makineleri örnek olarak verilebilir. Çinko hava hücreleri vasıtasıyla ortaya konmuş pil türlerine de son olarak yer verilebilir. Bu modellerin en randımanlı iş gördüğü alanlar, elbette ki süreğen bir biçimde çalışan mekanizmalardır. Uzun süreli kullanım deneyimine olanak sunmasının altında, yapımında kullanılan birtakım malzemeler yatar. Sözü edilen bu malzemelerin başlıcası ise, anot kapsamında yer alan maddelerdir. Ürünün en belirgin ve net kullanım alanı ise kuşkusuz işitme güçlüğü yaşayan kişilerin duymalarını kolaylaştıran, işitme güçlendirici cihazlardır. Bu arad pil şarj kiti çeşitlerine de bakabilirsiniz.

Kolay Kullanımı ile Şarjlı Piller

Kolay Kullanımı ile Şarjlı Piller

Masaya yatırılabilecek ikinci kategorideki pil türü de, yeniden şarj edilip kullanılmaya elverişli olan pil modelleridir. Bu kapsamdaki bir pil geri dönüşüm özelliğiyle ön plana çıkar. Pilin içerisindeki ilgili kimyasal maddeler vasıtasıyla şarj etme işlemi gerçekleştirilir. Gerekli araç gereçler yardımıyla bu ilgili malzemelere gönderilen elektrik akımı sayesinde de pil yeniden kullanıma olanak sunar bir hale ulaşır. Yine bu kapsamda kendine yer bulan pil modellerinin de elbette ki yapımında kullanımına başvurulmuş olan ana yapım malzemesine bağlı olarak sınıflara ayrılabileceği ifade edilebilir. Bu ayrıma bağlı olarak ilk olarak alkaline modellerinden söz edilebilir. Kullanımıyla en sık karşı karşıya gelinen şarj edilebilir pil modeli olduğu rahatlıkla dile getirilebilir. Bunun yanı sıra ortaya konma sırasında harcanan üretim maliyetinin de diğer şarj edilebilir pillere nazaran çok daha düşük fiyatlarda bulunduğu saptanır. Harcadığı güç kapasitesi bir mercek altına alındığı vakit de orta düzey bir kapasiteye sahip olduğu tespit edilir. Ancak bunun yanı sıra kullanım ömrü, uzun zamanlara yayılabilmektedir. Ürünün yapımında kullanılan tüm malzemelere bir göz gezdirildiğinde de herhangi bir zararlı ya da toksik madde ile karşı karşıya gelinmez. Bünyesinde barındırdığı temiz malzemelerden ötürü de çevreye hiçbir zararı bulunmaz. Ekolojik dengenin korunması bağlamında kullanımına başvurulması son derece yerinde bir tercihtir. Bir başka şarj edilebilir model de nikel-kadmiyum piller şeklinde isimlendirilebilir. Yapısal olarak güçlü bir biçimselliğe sahiptir. Kullanım sürecinde kullanıcısına, güvenli bir deneyim vadeder. Sahip olduğu güç kapasitesinin de epeyce üst düzey, yüksek değerlerde bulunmuş olduğu tespit edilmektedir. Ürünün iş görebilmesi hususunda gereksinim duyduğu sıcaklık değerlerinin esnekliği de kullanıcısına ciddi bir avantaj sağlayan başka bir unsur olarak kendini gösterir. Ürünün uzun bir kullanım sürecine kapı aralayacak nitelikte tasarlandığı dile getirilebilir. Ancak belirtilen özelliklerin beraberinde doldurulan şarjın tükenme süreci kısa bir zamandır. Dar bir zamana karşılık gelen bu aktif kullanım süreci de pilin şarj edilme sıklığını daha da yoğun bir hale ulaştıran kritik bir faktördür. Nikel-metal piller de pil kapasiteleriyle ön plana çıkan bir başka modeldir. Aynı zamanda akım güçleri yüksektir ve uzun bir kullanım ömrüne sahiptir. Lityum-iyon türündeki piller de son teknoloji bir model olarak kendini gösterir. Yapısal olarak hafif bir formdadır. Bunun beraberinde güç kapasitesi de epeyce yüksektir. Kurşun asit türündeki şarj edilebilir türler de dünya genelinde oldukça yaygın bir modeldir. Hem ekonomik hem de güvenilir bir model olduğu dile getirilmektedir.

Her Bütçeye Uygun Pil Çeşitleri

Her Bütçeye Uygun Pil Çeşitleri

Belirtildiği gibi pillerin temel sınıflandırması, şarj edilebilir olup olmamaları üzerine kurulur. Bu aşamada da şarj edilemeyen türdeki pillerden konu açılabilir. Bu kapsamdaki piller, tek seferlik bir kullanım olanağını kullanıcısına sunar. Bu kapsamda yer alan pil modellerinin, daha basit ve kolay süreçler sonucunda ortaya konmuş olduğu göze çarpar. Genel olarak düşük güç tüketimine ihtiyaç duyan araç ve gereçlerde, kullanımı ile karşı karşıya gelinir. Bu gruptaki cihazlara da duvar saati ya da robot formundaki, çocuklara yönelik birtakım oyuncak modelleri örnek olarak verilebilir. Bunun yanı sıra bu kapsamdaki modellerin, birtakım haberleşme araç ve gereçlerinde de kullanımına rast gelinir. Sürekli kullanılmayan alarm araçlarında da şarj edilmeyen pil modellerinin sık sık iş gördüğü ile karşı karşıya gelinir. Modelin içerisinde barındırdığı birtakım kimyasal malzemeler, ürünün yeniden şarj edilebilmesini olanaksız kılar. Yine aynı kimyasal maddelerden ötürü de ürünün şarj edilmesinin denenmesi tehlike arz eder. Belirtilen durumlardan da anlaşılacağı üzere piller, son derece geniş ve kapsamlı bir dünyaya işaret eder. Bu dünya ürünlerin hem işlevselliği hem de ebatları bakımından çeşitlenir, ürünler kendi aralarında farklılaşır ve ayrışır. Bu ayrışmanın sonucunda da bir pil tercihinde bulunacak kullanıcı, kendi beklenti ve arayışına uygun pil markaları ve modellerine başvurmaktadır. Başvurulacak bu model ilk olarak kullanılacak cihaza göre şekillenir. Örneğin bir uzaktan kumanda üzerinde kullanılacak pil modeli, işlevsellik yönüyle daha az güce ihtiyaç duyan ancak uzun süreler kullanıma elverişli bulunan modeller arasından belirlenmelidir. Bunun beraberinde bir telefon bataryası hem güçlü hem de sunduğu kullanım ömrü uzun olmalıdır. Tüm bu geniş dünya içerisinde de pil fiyatları, modellerine bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Siz de pillere dair daha detaylı incelemeler yürütmek ve modelleri bir mercek altına almak istiyorsanız, sayfamıza göz atabilirsiniz.

Pil Neyden Yapılır?

Pil yapımı için temelde bir asidik çözeltiye gereksinim duyulur. Sözü edilen bu çözeltiye sonrasında iki farklı metal dahil edilir. Bu sentez de gerekli süreçler sonucunda standartlaşan bir pil aygıtını meydana getirebilir.

Pil Nerede Saklanır?

Belli bir süre kullanılmayacak pillerin konumlandırılacağı alanlar kritiktir. Örneğin bu zeminin ıslak ya da nemli bir yapıda bulunmuyor oluşu son derece önemli bir husustur. Bunun ardı sıra da yine saklanacak ortamın sıcaklığı da standartlaşmış oda sıcaklığı derecelerinde ise avantaj sağlayıcı olur.

Pil Nerede Kullanılır?

Pil akla gelebilecek pek çok araç ve gerecin kullanımı esnasında mutlak surette gereksinim duyulan bir malzemedir. Bu malzemenin birkaç yaygın kullanım alanı saatler, hesap makineleri ve telefonlar şeklinde sıralanabilir. Bunun yanında uzaktan kumandalar da pil kullanımı sayesinde iş görebilmektedir.