Kategoriler

Marka

Başka bir kelime deneyin

Kargo Seçenekleri

Bu ürünler, 1-2 iş günü içinde kargoya verilir.
1 iş günü içinde gönderim yapan, düzenli satış yapan,
yüksek puana sahip mağaza.

Fiyat Aralığı

TL
-
TL

Ürün Puanı

5 yıldız
4 yıldız ve üzeri
3 yıldız ve üzeri
2 yıldız ve üzeri
1 yıldız ve üzeri

Mağaza Puanı

0 10
Tüm mağazalar

Kontrbas

için 14 sonuç bulundu.
Akıllı sıralama nasıl çalışır? Arama ile uygunluk, satış miktarı, satıcı ve ürün puanı, teslimat avantajları, popüler kategoriler, ürüne ait reklam gibi kriterler belirleyici olabilmektedir.

Konum Seç

Kontrbas

Her müzik aletinde olduğu gibi kontrbaslarda da her yaşta öğrenmeye başlayabilirsiniz. Bu müzik aletini dinlemek ayrı zevktir, çalmak ise apayrı bir heyecan vericidir. Öğrenmeye başlamak için küçük çaplı şarkılardan ve basit notalardan başlayabilirsiniz. Bunun için de internet üzerinde hangi notalar hangi parçaya ait görebilirsiniz. Enstrümanlar arasında yaylı aletler grubuna girmektedir. Kontrbaslar viyolone adı verilen bir diğer müzik aletinden esinlenerek icat edilmiştir. Boyutları viyolone müzik aletine göre çok daha küçüktür. Aynı zamanda çalma sırasında sizleri yormaz ve kolay bir tekniği vardır. Birçok müzikte çalışabildiği gibi en önemlisi de caz müziğin vazgeçilmez çalgısı haline gelmiştir. Hem çıkardığı ses hem de verdiği tokluk hissi ile dinlediğiniz müzik veya şarkıyı tam olarak hissetmenize yardımcı olmaktadır. İlk üretildiklerinde şekil ve kullanım açısından günümüzde olan kontrbaslardan daha farklı bir görünüme sahiptiler. Şimdi kullanılan teknolojinin gelişmesi, notaların bilinmesi ve çağa ayak uydurmak adına her bir müzik aleti de değişime ayak uydurmaya başlamıştır. Kontrbas kullanımı iyi bir eğitimle doğru çalınabilmektedir. Klasik veya caz müzikte sürekli olarak karşımıza çıkacak olan bu müzik aleti zaman geçtikçe de diğer müzik aletleri ile de bir araya gelerek bir bütün oluşturmuştur. Günümüzde özellikle rock müzikte bile kullanılmaya başlanmıştır. Net ve tok sesi ile rock müzik severleri de coşturmaktadır. Kontrbaslar özellikle büyüklüğü ve gösterişli olmaları sebebi ile konserlerde veya topluluklarda ilk dikkat çeken müzik aletleri olmaktadır. Bu müzik aletini çalması çok zevkli aynı zamanda bir o kadar da eğlencelidir. Genel boyutlarında ise boyu 1.80 metre eni ise yaklaşık 60 cmdir. Bu boyutları ile yaylı çalgı ailesinin en büyüğü lakabını almaya hak kazanmıştır.

Kontrbas Müzik Aleti İle Hayatınıza Renk Katın

Kontrbas Müzik Aleti İle Hayatınıza Renk Katın

Özellikle bu müzik aletini öğrenmek için açılmış olan bazı eğitimler bulunmaktadır. Bu kurslara katılım sağlayarak eğitiminiz için ilk adımı atabilirsiniz. Çalgıyı doğru bir şekilde çalabilmeniz için öncelikle iyi bir dinleyici olmanız gerekmektedir. İyi bir müzik kulağınız olursa çalmak istediğiniz müzik aletini doğru bir şekilde çalabilmeniz mümkün hale gelmiştir. Yakınlarınızda kontrbas çalmayı bilen veya bu müzik aletini deneyimlemiş birileri var ise sizlere vakit ayırıp, öğretmesini talep edebilirsiniz. İnternet üzerinden yayınlanan eğitimlerde nasıl kullanacağınız ile ilgili detaylı bilgilere yer verilmektedir. Bu tür videolar ile siz de kendinizi geliştirebilirsiniz. Bu bağlamda notaları rahatlıkla okuyabilir tellere basmak konusunda daha kolay işlem yapabilirsiniz. Bu süreçte öncelikle notaları tanımanız gerekmektedir. Öğrenmek için halihazırda bulunan kurslara gidebilirsiniz veya internet üzerinden kolaylıkla eğitim alabilirsiniz. Hangi notanın ince, hangi notanın kalın ve hangisinin orta seste bir nota olduğunu bilmenizde fayda olacaktır. Sonrasında müzik aletinin nasıl tutulduğunu öğrenmeniz gerekecektir. Bu müzik aletinde en önemli kural nasıl tutulduğunu bilmenizdir. Diğer müzik aletlerine nazaran büyük gövdesi ve boyutları olduğu için iyi bir eğitim almanız şart olacaktır. Yanlış bir tutuş tekniği yapılırsa bu enstrümanı geç öğrenmenize veya öğrenememenize sebep olabilir. Çalgıyı doğru bir şekilde çalabilmeniz için iyi bir egzersiz programı hazırlamanız gerekmektedir. Her işin bir tekniği olduğu gibi bu müzik aletinde de bilmeniz gereken belli başlı kurallar bulunmaktadır. Hangi elle tutacağınız bile bu hususta öğrenilmesi gereken ilk kurallar arasında yer almaktadır. Kontrbas sesi oldukça tok ve dinlendirici bir ezgiye dayanmaktadır. Genel anlamda ses çıktıyı andan itibaren hem yüksek hem de dikkat çekici bir ses tonu vardır. Kontrbaslar yaylı çalgıların hem en büyük boyuttaki üyesidir hem de en kalın sesli olanıdır. Bir ortamda çalındığında her sesi bastırabilecek bir güce sahiptir. Bu müzik aletinin sesi yaklaşık olarak 3 oktavdır. Bu enstrümanın asil görevi müzik veya ezgi esnasında baş seslerini bastırmaktır. Genel görüntüde bu müzik aleti kemana benzemektedir. Kontrbaslar hem yay kullanılarak hem de parmak yardımı ile çalınmaktadır. Müziğe ve enstrüman çalmayı düşünüyorsanız bu müzik aleti ile hayatınıza renk katabilir, kendinizi eğitebilirsiniz. Notaları öğrenmenize ve müzik kulağı edinmenize yardımcı olacaktır. Tercihleriniz arasına bu kontrbas müzik aleti de ekleyebilirsiniz. Tüm klasik gitar modelleri de uygun fiyatlarla sayfamızda!

Kontrbas Çeşitleri ve Çalma Stilleri

Kontrbas Çeşitleri ve Çalma Stilleri

Kontrbaslar, müzik eğitiminde önemli bir yer almış müzik aletidir. Kontrbaslar ile hem vaktinizi kaliteli geçirebilir hem de öğrenme algınızı genişleterek, bilginize bilgi katabilirsiniz. Yaş fark etmeksizin genç veya yetişkin kişiler de ilgi duydukları taktirde bu müzik aletini rahatlıkla öğrenip, kullanabilirler. Öğrenmeye başlamak için ilk önce çaplı şarkılardan ve basit notalardan başlayabilirsiniz. Bazı kolay öğrenme tekniği ve eğitimler sayesinde kısa sürede iyi bir kontrbas çalgıcısı olabilmeniz mümkün haldedir. Bu durum ilerledikçe ve artık daha deneyimli hale geldiğiniz taktirde daha fazla zevkli bir hal alacaktır. Acemiliğinizi yavaş yavaş üzerinizden attıktan sonra hevesli bir şekilde birçok parçayı çalmak isteyeceksinizdir. Bu müzik aletini öğrenmek için azim ve istemeniz bu süreçte yeterli olacaktır. Bu enstrümanın iki farklı turu vardır. Kontrbas çeşitleri 4 telli ve 5 telli olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Her iki türünde kullanım alanları değişiklik göstermektedir. Ufak tefek organizasyonlarda veya günlük hayatta çalacaksanız 4 telli olanları tercih edebilirsiniz. 5 telli olarak satılan kontrbaslar genellikle senfoni veya büyük gösterimlerde kullanılmaktadır. Kontrbasların kullanımda tercih ettiğiniz yay da oldukça önemlidir. Kontrbaslardan ses çıkmasını yani notaları çalmayı yarayan alete yay denmektedir. Yine iki çeşit yay türü vardır. Biri Alman diğeri ise Fransız’dır. Alman modellerinde yay yan taraftan tutularak bir çalma işlemi gerçekleşir. Fransız modellerinde ise yay yukarıdan tutulup o şekilde çalınmaktadır. Bu müzik aletinde de renk seçenekleri vardır. Geniş renk kapasitesi ile sizlere dilediğiniz rengi seçme şansı vermektedir. Bu enstrümanda profesyonel olan kişiler ahşaptan üretilmiş kontrbasları da kullanmaktadır. Renk tonları genellikle toprak renkleridir. Asıl renklerinden bir ton koyu veya açık renkte olabilmektedir. Bir de bu renklerin mat veya cilalı olanları da vardır. İster mat isterseniz de cilalı bir enstrüman seçebilirsiniz. Bazen çalgınız sağlam kalsa bile zamanla özellikle uzun sureli kullanım sağladıysanız yayların bazı eskimeler, kopmalar veya yıpranmalar meydana gelebilir. Bunun için komple müzik aletinizi değiştirmenize gerek yoktur. Kaç adet ve ne hangi kalınlıkta Kontrbas teli gerekiyor ise yenisini satın alıp alabilirsiniz. Kolay bulabileceğiniz ve rahatlıkla takabileceğiniz ürünlerdir. Sayfamız üzerinden her çalgıya ait tel bulabilmeniz mümkün hale gelmiştir. Tercihinize göre piyano modellerine de bakabilirsiniz.

Kontrbas Fiyat ve Kampanyaları

Kontrbas Fiyat ve Kampanyaları

Kontrbasların fiyatları markadan markaya göre değişiklik göstermektedir. Melodikaların seçimini yaparken öncelikle kenara ne kadarlık bir bütçe miktarı ayırdığınız önemli bir husustur. Melodikaların fiyatları bazı satan markalara göre değişiklik gösterebilir. Ayırmış olduğunuz bütçe doğrultusunda sizin için uygun olduğunu düşündüğünüz modeller arasında tercihte bulunabilirsiniz. Genel anlamda fiyatlar piyasa değerinde olmaktadır. Kontrbas fiyatları ürünün size sağladığı kolaylıklara bağlı olarak değişmektedir. Bu müzik aletini yalnızca kendiniz için değil, sizin gibi öğrenmeyi seven ve isteyen yakınlarınız için de hediye olarak düşünebilirsiniz. Arkadaşlarınıza özel günlerinde ne alacağınıza henüz karar vermediyseniz sevdiği bir rengi seçerek, onun da vaktini güzel değerlendirmesini sağlayabilirsiniz. Kontrbas fiyatları aldığınız ürünün kalitesine ve yapıldığı malzemeye göre değişiklik göstermektedir. Kontrbasların, içerisine rahatça koyup, kitlenip toplanmaması için çantalı modelleri de bulunmaktadır. Bu çantalar sayesinde kontrbas ve parçaları bir arada olacaktır. Bunların kutuları, yine kolay saklayabileceğiniz türdendir. Yaylı çalgılar ile eğitimine başlamış kişiler, müzikal beceriler, temel öğrenme becerilerinin gelişimine katkıda bulunmuş olur. Kontrbas eğitimine en uygun başlama dönem ve yaşının 9 ve 10 yaş olduğu araştırmalarda görülmüştür. Bu nedenle boyutundan dolayını enstrümanı yalnızca yetişkinler kullanacak diye bir kural bulunmamaktadır. Kişi kendini bildiği zaman ve bir müzik aleti çalmak isterse eğitimine başlayabilir. Kontrbas çalmaya ufak yaşlarda başlayacaksanız yada yeni başlayacaksanız sizler için özellikle ufak boyutlarda üretilen kontrbaslar da vardır. Bu kontrbas boyutları, normal boyutun yarısı veya yarısından biraz daha büyük bir boyutta üretim yapılmıştır. Bu kontrbasların fiyatları diğer büyük boyutlara göre daha az miktardadır. Kontrbas müzik aletinin yanı sıra yanında sizlerin çalmasını kolaylaştırmak adına bazı yardımcı aparatlar da bulunmaktadır. Özellikle çalma sırasında kontrbas müzik aleti büyük bir boyutta olduğundan hem enstrümanı taşıyıp hem müzik çalıp hem de o müziğe odaklanmak oldukça zor hatta imkansızdır. Kontrbas müzik aleti ayakta çalınan bir müzik aleti olduğu için çalma sırasında enstrümanı taşıyacak bir stand sizlerin isini epey kolaylaştıracaktır. Bu stand modellerine de sayfamız üzerinden uygun fiyata bulabilirsiniz. Kontrbasın ayakta dururken aynı zamanda dik durabilmesi sizin sanatınızı daha kolay icra etmenize yardımcı olacaktır. Kontrbas eşiği veya kontrbas köprüsü olarak da bilinen ve müzik aletini dik tutmaya yarayan bu ürünleri de uygun fiyatlar ile satın alabilirsiniz.

Kontrbas Temizlik ve Rutin Bakımları

Kontrbas Temizlik ve Rutin Bakımları

Her aldığınız üründe olduğu gibi müzik aletlerinin de periyodik olarak yapılması gereken bazı bakım ve temizlik süreçleri vardır. Bu bakım ve temizliği aksatmazsanız aldığınız ürünü uzun bir süre kullanma şansınız olacaktır. Aksi takdirde bakımsız kalan ürünlerde olduğu gibi ömrü kısa olur veya istediğiniz performansı elde edemezsiniz. Temizleme işlemi için temiz bir bez ve sade su kullanabilirsiniz. Kontrbas müzik aletinin temizliğini yapmak için ağır temizlik malzemeleri kullanılmamalıdır. Aksi takdirde temizlik maddelerinin içinde bulunan zarar verici maddeler enstrümanın yüzeyine zarar verebilir. Bu durumda üst taban kabarabilir, cilâları veya boyası kalkabilir. Bu da hem maddenin erimesine hem de hoş bir görüntü olmayacağı için kullanılmaması gerekir. Kontrbaslar üretildikleri malzeme gereği rutubetli veya çok sıcak olan bir ortamda bulundurulmaması gerekmektedir. İlk günkü performansını alabilmek adına bu kurallara dikkat edilmesi önemli bir durumdur. Kontrbas yaylarının telleri temizlemek için sade şu ve mikrofiber bir bez ile nazikçe akordu bozmadan ve tellere zarar vermeden temizleme işlemi yapılabilir. Enstrümanınızı sağladığınız yer özellikle çok sıcak veya çok tozlu bir ortam olmaması gerekir. Aksi taktirde tozlar yaylar veya tellerim arasında girerek eski performansı sizlere vermeyebilir. Bu müzik aletini çalmaya başlamadan önce kısa süreli bir toz alımı yapılmalıdır. Enstrümanınızın her ay düzenle olarak teknik bir servis ile görüşülüp, bakımının yapılması gerekmektedir. Herhangi bir toz veya dış etkenlerden korumak adına yine satılan kontrbas koruyucu kılıf kullanmanız tavsiye edilir. Bazen her gün bazen de aylarca bu müzik aletinizi kullanamayabilirsiniz. Bu nedenle çalma işlemi bitince temizleyip, kılıfına koyup, yine kullanmadan önce kısa süreli bir temizlik ile uzun sureli olarak kullanabilirsiniz. Her üründe olduğu gibi bu müzik aletlerinde de ara ara bazı bakımların yapılması gerekmektedir. Temizlik bakımlarının yanı sıra belirli zamanlarda akort ayarlarının da yapılmasında büyük fayda olacaktır. Akort ayarlarını biliyorsanız yapabilirsiniz eğer yapamıyorsanız bilen bir kişiye yaptırabilirsiniz. Akort ayarlarının düzenli olarak yapılması kontrbas kullanımı için sizlere kolaylık sağlayacaktır. Bir çalma sırasında aniden bozulma veya farklı seslerin eserinizi bozmaması için düzenli akort ayarlarının yapılması sizlere iyi bir müzik kariyeri sağlayabilir. Kontrbas yapılan malzemenin çabuk çürümesini önlemek amacıyla, rutin temizliğin her çalma sonunda mutlaka aksatılmadan yapılması gerekmektedir. Ağır temizlik malzemelerinin yanı sıra sade su ile temizlenmesi doğru bir durum olacaktır.

Kontrbas Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir ?

Kontrbas Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Aldığınız kontrbasın üretildiği malzeme oldukça önemlidir. Aldığınız ve bütçenizden bir miktar ayırdığınız bu müzik aletini uzun yıllar kullanabilirsiniz. Uzun süreli olarak kullanabilmeniz için de üretildiği malzeme kaliteli bir ürün olmalıdır. Aksi taktirde kısa süreli kullanımlarda kontrbas üzerinde bazı değişmeler, kırılmalar ve aynı zamanda yay üzerinde de kırılmalar ve tellerde eskineler olabilir. Bu da yeni bir kontrbas almanıza ya da mevcutta bulunan müzik aletinizin tamir edilmesine sebebiyet verir. Bu bağlamda tekrar yeni bir masraf yapmış olursunuz. Masrafların dışında aldığınız kaliteli bir üründe ses tokluğu ve akort durumları da oldukça güvenlidir. Kalitesiz bir ürün aldığınızda, bir organizasyonda müzik çalma sırasında arızalar oluşabilir. Bunun olmaması adına üretildiği malzeme sorgulanmalıdır. Bir kontrbas satın almadan önce bütçenizi ayarlamanız ve bütçenize uygun bir müzik aleti almanız gerekmektedir. Ufak bir bütçeniz olsa dahi kaliteli olmayan bir ürünün alınmaması gerekmektedir. Kontrbas kullanmayı düşünüyorsanız boyunuz, yapınız ve en önemlisi parmak uzunluğuna ya da el büyüklüğünüz oldukça önemlidir. Kontrbas müzik aleti yapısı gereği büyük olduğu için notalar arası tellerde de aralıklar oldukça fazladır. Bu nedenle elinizin ve parmaklarınızın büyük olması gerekmektedir. Aksi taktirde çalmak için zorlanabilirsiniz. İyi bir enstrüman seçimi için öncelikle ayırmış olduğunuz bütçeyi net bir şekilde belirlemiş olmanız daha doğru seçimler yapmanızda oldukça faydalı bir durum olacaktır. Enstrüman seçimi yaptıktan sonra bakımının doğru olup olmadığını kontrol ettirmenizde fayda olacaktır. İlk defa çalmaya başlayacaksanız sizler için en uygun olan modeli seçmeniz gerekmektedir. Profesyonel olarak çalıyorsanız daha donanımlı bir müzik aleti tercih edebilirsiniz. Düşünebileceğiniz birçok kontrbas markası bulunmaktadır. Fiyat aralığı markaya göre değişiklik göstermektedir. Bütçenize göre sizin için en uygun olan müzik aletini satın alabilirsiniz.