Kategoriler

Marka

Exo Terra (18)
Jbl (5)
Deep Fix (1)
Zerx (1)
Şavk (1)
(12)
Başka bir kelime deneyin

Kargo Seçenekleri

Bu ürünler, 1-2 iş günü içinde kargoya verilir.
1 iş günü içinde gönderim yapan, düzenli satış yapan,
yüksek puana sahip mağaza.

Fiyat Aralığı

TL
-
TL

Ürün Puanı

5 yıldız (4)
4 yıldız ve üzeri (6)
3 yıldız ve üzeri (7)
2 yıldız ve üzeri (7)
1 yıldız ve üzeri (8)

Mağaza Puanı

0 10
Tüm mağazalar
Akıllı sıralama nasıl çalışır? Arama ile uygunluk, satış miktarı, satıcı ve ürün puanı, teslimat avantajları, popüler kategoriler, Ürüne ait reklam gibi kriterler belirleyici olabilmektedir.

Konum Seç

Lamba

için 38 sonuç bulundu.

Sürüngen Lambaları

Evde, iş yerinde ya da günün büyük çoğunluğunun geçirildiği kapalı mekanlarda doğal manzaralar görmek isteyenler teraryum yapımına girişebilir. Minimal ama etkileyici bir doğa manzarası sunan teraryumlar hem bitki yetiştirmek hem dekoratif kullanım hem de kimi sürüngenlerin yaşam alanı olarak kullanılır. Minimalist doğal görünümünün etkileyiciliğinin yanı sıra kaplumbağadan iguanaya kadar evde beslenebilir sürüngenlerin bir yaşam alanıdır. Bu yaşam alanı kendi ekosistemine sahiptir. Su, nem, güneş, toprak dengesi önemlidir. Bu önemi koruyabilmek için teraryumun güneşten beslenir gibi ısı ve ışık alması gerekir. Güneş ışınlarını alamayacak olan teraryumlar için teraryum lamba satışı yapılmaktadır. Teraryum lambaları, mini ekosisteme verdikleri enerji ile teraryumun içindeki suyun döngüsünü sağlar, bitkilerin ihtiyaç duyduğu ışınları verir, içinde yaşayan hayvanların ısı ihtiyacını karşılar. teraryum ışığı ısıtıcı görevi de göreceği için teraryum içinde beslenecek hayvanın doğal yaşam koşullarında ne kadar sıcaklığa ihtiyaç duyduğunu öğrenmek gerekir. Sürüngenin ihtiyacı olan daha sıcaklığın fazlasını ya da daha azını sağlayacak teraryum ışığı seçilmemelidir. Sürüngenler genellikle doğal alanlarında, nemin fazla olduğu, sıcaklık seviyesinin yüksek olduğu yerlerde yaşarlar. Nemin ve sıcaklığın fazla olduğu yerlere uygun bitkilerin yetişebilmesi ve sürüngenlerin sağlıklı bir yaşam sürebilmeleri için UVB lamba kullanılmalıdır. Özellikle bitki bakımından elverişssiz, çorak yerlerde yaşayan bir sürüngen beslemeye karar verenler, sürüngenin doğal ortamında güneş ışınlarının yoğunluğuna aşina olduklarını göz önüne almalıdırlar. UVB lambaları da güneş ışının aynı yoğunluğunu uygulamaya çalışır. Bu açıdan Teraryumda sürüngen yetiştirmek isteyenlerin UVB lambası almaları önerilir.

Teraryum Isıtıcı Çeşitleri

Teraryum Isıtıcılarını Araştırın

Teraryum içinde yaşayacak olan sürüngenlerin günlük rutinleri ışık yoğunluğuna göre değişir. Nasıl ki doğal alanında güneş ışıklarının belirlediği zaman dilimine göre yaşıyorlarsa, fanus içinde de aynı rutini sürdürmek isterler. Sürüngenlerin bu isteğine paralel fanus ısıtıcı ve aydınlatıcı görev yapan teraryum aydınlatma cihazları kullanılır. Teraryum türüne göre hangi lambanın ya da ısıtıcının gerekli olduğu, benzeri yapılan doğadan örnek alınarak bulunabilir. Işık kalitesinin, ısıya katkısının florasandan mı yoksa led lamba mı ya da ampulden mi daha iyi elde edileceğini araştırarak bulmakta fayda var. teraryum ısıtıcı kaynaklarından biri de teraryum kumunun altına yerleştirilen ekipmandır. Sürüngenler, günün büyük bir zaman dilimini teraryum tabanında, kum ya da teraryum için özel alınan toprak üstünde geçirirler. Dolayısıyla teraryumda yaşayan sürüngenin en çok vakit geçirdiği yaşam alanı teraryum tabanıdır. Bu bakımdan üstten ısıtma yapmak kadar önemli olan tabandan ısıtma da dikkate alınmalıdır. Kum altı ısıtıcı olarak geçen, taban ısıtıcıları sürüngenlerin doğal yaşamlarına daha yakın bir yaşam imkanı sunulmuş olur. Ancak unutmamak gerekir ki kum altı ısıtıcıdan önce, beslenmek istenen sürüngene uygun bir kum türünün teraryum içinde kullanıldığından emin olmak gerekir. Aksi halde yani sürüngenin kullanmakta hoşlanmayacağı, doğal alanına uymayan kum kullanıldığı durumda, gerekli ısı istendiği kadar sağlansın yine de sağlıklı bir yaşam alanı kurulduğundan bahsedilemez. Sürüngen kendini rahatsız hissedecektir.

 Farklı Isıtma Metotları

Farklı Isıtma Metotları

Teraryum hayvanları genellikle soğukkanlı ve güneş ışıklarının aydınlatma ve özellikle ısı dağıtımına ihtiyaçları vardır. Beslenme, dinlenme, avlanma, sindirim gibi vücut ve yaşamsal fonksiyonlarının tamamını güneş ışığına göre ayarlayan sürüngenler, teraryum içinde de aynı habitatı bulmak ister. Bu bakımdan ister UVB lamba sürüngen ısıtıcıları ile olsun ister teraryum ışıklı lamba sistemiyle olsun teraryum içinde gerekli ısı ve ışığın daimi olarak ayarlanması gerekir. Teraryum içinde her ne kadar avlanma şansları olmasa da, bakıcısının vereceği yiyeceği bulmak için de motivasyonlarını güneş ışığı yerine koyacakları teraryum aydınlatma ve ısınma mekanizmalarından alacaklardır. Vücut ısıları doğru sıcaklığa ulaştığında bu soğukkanlı teraryum canlılarının performansları da artacaktır. Fakat unutulmaması gereken nokta, insanlar gibi hayvanların da uzun süre sıcağa maruz kaldıklarında serinleyecek bir yer aradıklarıdır. Sürüngenler her ne kadar güneş ışınlarını kullanarak vücut ısı dengelerini sağlasalar da çok ısındıklarında gölge ya da serin yerler ararlar. Doğal yaşam alanında serin alan arayan bu canlılar için teraryum içinde de aynı imkanın verilmesi gerekir. Doğal yaşama en yakın devinim imkanını vermek için teraryumun her alanının eşit şekilde ısıtılmaması gerekir. Teraryumun bir kısmı, canlının ihtiyacına göre ısıtılırken bir başka yanı daha serin bırakılmalıdır. Sıcak serin arasında teraryum içi ayrım yapabilmek için teraryum ısıtıcı matları kullanılabilir. Böylece ısıyı her alanda eşit dağıtmadan bir bölgede serinlik bırakılabilir. Yoğun sıcaktan bunalan sürüngenler bu serin alanda dinlenme fırsatı bulurlar. Teraryum içindeki ısı sürekli termometre ile denetlenmeli, ısı kaybına sebebiyet vermemek için yalıtım yapılması da önerilir. Ayrıca teraryum içinde serin ve sıcak bölge ayrımlarını yapabilmek için teraryumun ölçülerinin önemli olduğunu unutmamak gerekir. Teraryum hayvanının gerekli dolaşım imkanını ve sıcak serin arasında geçiş yapabilmesine imkan verecek büyüklükte bir fanus seçilmelidir.

 Sürüngen Lambası Yorumları

Sürüngen Lambası Yorumları

Teraryum hazırlarken kullanılacak malzemelerin listesi hazırlanmak istene doğal alan minyatürü için değişkenlik gösterir. Örneğin deniz ya da su görünümü verilmek istenen teraryumlarda su jeli kullanılır. Sadece toprak ve bitkiler görünümü vermek için ise kullanılacak malzemeler farklıdır. Teraryum toprağı ve yosunu kullanılan alanlar varken kum kaplama yapılacak alanlar için renkli malzemeler de vardır. Ancak neredeyse bütün teraryumlarda ısı ve ışık kaynağının bulunması gerekir. Nasıl ki doğada güneş sayesinde tüm canlılar ısı ve ışık alıp günlük devinimlerini gerçekleştiriyorsa teraryumda da aynı devinimin olması gerekir. Teraryuma sürekli su takviyesi yapılmaz, ilk başta verilen su ısı yardımıyla sürekli bir döngüye tabi olur, Su teraryum içinde yoğuşur, buharlaşır ve tekrar teraryum tabanına iner. Isı bu açıdan çok önemlidir. Teraryum içindeki ısının ve ışığın önemli olmasının bir başka sebebi de teraryum içinde yaşayan canlılardır. Genelde sürüngen grubundan oluşan teraryum canlıları sıcak ortamı sever, vücut ısılarını güneş ışınları yardımıyla korurlar. Aynı yardımı teraryum içinde de bulabilmeleri için çeşitli marka ve modellerin sunulduğu teraryum ısıtma aparatları kullanılır. Bu aparatlar teraryum modeline ve yetiştirilmek istenen canlının doğal yaşam koşullarına göre seçilmelidir. Yanlış seçilen ısıtma lamba ya da petleri, doğru miktarda sıcaklık ya da ışık veremeyecekleri için hem canlının hem de teraryum içindeki bitkinin sağlıklı gelişimini engeller. Kişisel araştırma ve başka kullanıcıların da tavsiyeleri ile kendinize en uygun ısıtıcıyı bulabilirsiniz. Ancak her bir ısıtıcı farklı marka ve modeller içereceğinden farklı fiyatlara da sahipler. Örneğin UVB lamba fiyatları bir ısıtıcı pedine göre farklı olabilir.