Kategoriler

Marka

Exo Terra (50)
Apex (4)
Brinsea (4)
Fietra (3)
Kardelen (3)
Ti-Sert (3)
Trixie (3)
Deep Fix (2)
Percell (2)
Ada (1)
Dophin (1)
Jbl (1)
Oripet (1)
Smarter (1)
Sunsun (1)
Trexie (1)
Yaban (1)
Zoetis (1)
(167)
diğer (7)
Başka bir kelime deneyin

Kargo Seçenekleri

Bu ürünler, 1-2 iş günü içinde kargoya verilir.
1 iş günü içinde gönderim yapan, düzenli satış yapan,
yüksek puana sahip mağaza.

Fiyat Aralığı

TL
-
TL

Ürün Puanı

5 yıldız (3)
4 yıldız ve üzeri (7)
3 yıldız ve üzeri (8)
2 yıldız ve üzeri (8)
1 yıldız ve üzeri (9)

Mağaza Puanı

0 10
Tüm mağazalar
Akıllı sıralama nasıl çalışır? Arama ile uygunluk, satış miktarı, satıcı ve ürün puanı, teslimat avantajları, popüler kategoriler, Ürüne ait reklam gibi kriterler belirleyici olabilmektedir.

Konum Seç

Teraryum

için 263 sonuç bulundu.

Teraryum

Sürüngenlerin bakımı için öne çıkan teraryum, genellikle cam ve plastik materyalden üretilir. Bu teraryumun içinde sürüngenler için kara ortamı taklit edilir. Böylece sürüngenlere tıpkı doğal ortamlarındaki gibi bir yaşam alanı sunulur. Ayrıca içinde beslenen sürüngenlerin tipine göre teraryumlar dekore edilebilir. Cam ve plastik gibi şeffaf ve dayanıklı materyallerden üretilen bu akvaryuma benzer teraryumların içi, dışarıdan net bir şekilde görülebilir ve sürüngenlerin zarar vermemesi için idealdir. Dekoratif amaçlı olarak da kullanılabilir ve içine çeşitli bitkiler, toprak eklenerek daha zengin hale getirilebilir. Sürüngenler için ısı ve nem dengesini iyi şekilde ayarlamak zordur. Bunun için ölçüm yapılabilir veya teraryumun içine çeşitli yapılar eklenebilir. Böylece onlar için en konforlu yaşam alanı sağlanabilir. Sürüngenlerin sağlıklı bir şekilde yaşamlarına devam edebilmeleri için teraryumun doğru malzemelerle süslenmesi oldukça önemlidir. Sürüngen bakımı konusunda teraryumlar, onlara en doğal ortamı sunabileceğiniz yapılardır. Besleyeceğiniz sürüngenin çeşidine göre teraryumun içinde farklı malzemeler kullanabilirsiniz. Teraryum malzemeleri çok çeşitli oldukları için bu konuda size kolaylık sağlar. Sürüngen hayvanınız için en doğru yaşam alanını kurabilirsiniz. Teraryumu, sürüngen canlılar için bir yuva gibi düşünebilirsiniz. Bu yüzden onun yaşamı için ihtiyaç duyabileceği her şeye teraryum içinde yer vermelisiniz. Çünkü teraryumlar, öncelik olarak onlar için doğal bir yaşam alanı oluşturma hedefine hitap eder. Ardından ise dekoratif görünümü ile tercih edilir. Sürüngenlerin konforu ve sağlığı için büyük bir öneme sahip olan teraryumlar arasında sürüngenler için en uygun olanları cam ve plastik olanlardır. Sürüngen canlılar arasında yer alan kaplumbağalar için ise farklı özel olarak kaplumbağa teraryum fanusu ya da bahçesi vardır. Bu teraryumlarda genellikle zeminde kum bulunur ve kaplumbağaların kuru alan ihtiyacını karşılar. Yani görüldüğü gibi farklı özelliklere sahip sürüngen canlılar için uygun teraryumu bulabilirsiniz. Sürüngen hayvana göre uygun malzemeler ile dekore ettiğiniz teraryum sayesinde, onlar için doğal bir kara yaşam alanı oluşturabilirsiniz. Farklı büyüklüklere, tasarımlar, şekillere sahip teraryumlar arasından sürüngen canlınız için en uygun olanı tercih edebilirsiniz. Ayrıca teraryum dekorasyonu, temizliği vb. için gerekli olan malzemeleri almayı da unutmamalısınız. Böylece sürüngen teraryumu içinde onlara kaliteli ve konforlu bir yaşam alanı sunabilirsiniz. Özellikle doğru malzemeleri seçmeniz, sürüngenlerin bakımı açısından çok önemlidir.

 Teraryum Modelleri

Teraryum Modelleri

Sürüngenlerin evi olan teraryumlar, farklı modellere sahiptir. Çeşitli sürüngen canlılar için farklı büyüklükte, sıcaklıkta ve nemde ortamlara ihtiyaç duyulur. Bunun için de farklı modeller arasından seçim yapmak gerekir. Genellikle kare ya da dikdörtgen olarak tasarlanan teraryum modelleri, daha çok büyüklüklerine göre birbirlerinden ayrılır. Yatay olan modeller, genellikle boy olarak daha kısadır ve özellikle küçük sürüngen canlılar için uygundur. Yılan gibi bir sürüngen canlı besleyecekseniz, yatay teraryum çeşitlerini tercih etmeniz daha uygundur. Çünkü bu modellerde daha geniş kara alanı bulunur; böylece hayvanlar daha rahat hareket edebilir. Dikey olanlar ise kertenkele, bukalemun gibi sürüngenler için uygundur. Çünkü sürünerek tırmanma özelliği olan bu hayvanlar, daha yüksek teraryumlarda konforlu bir şekilde hareket edebilir. Besleyeceğiniz sürüngen canlıya uygun boyutta teraryum tercih etmeniz oldukça önemlidir. Ayrıca kaç tane sürüngen besleyeceğinize göre de teraryumun büyüklüğüne karar vermelisiniz. Eğer birden fazla kaplumbağa beslemeyi düşünüyorsanız, daha geniş ve yüksek teraryumları tercih etmelisiniz. Özellikle kaplumbağalar için tasarlanan kamplumbağa teraryum modelini seçmeniz gerekir. Çünkü bunlar diğerlerinden farklı olarak daha çok bahçe havasındadır; zeminde kum bulunur. Teraryum modellerine bakıldığında hepsinin 4 tarafının da kapalı olduğu görülür. Bu modellerden bazıları önden bazıları ise yukardan açılma özelliğine sahiptir. Bu konuda da yine sürüngen canlını türüne göre en uygun modeli tercih etmelisiniz. Teraryum cam fanus açılma şekli, sürüngeninizi besleme için önemlidir. Yemini verirken ya da onu dışarı çıkarmak istediğiniz bu kapıları işlevsel olarak kullanmalısınız. Teraryum çeşitleri arasında yer alan farklı özelliklere sahip pek çok seçenek vardır. Bunlar arasından seçim yaparken öncelikle sürüngen hayvana uygun yaşam alanı oluşturmayı göz önünde bulundurmalısınız. Sonrasında ise dekoratif olarak kullanma işlevini düşünebilirsiniz. Örneğin; ışıklı teraryum yerine daha çok ışıksız modeller, sürüngen bakımında tercih edilir. Yine de ışıklı modeller de pek çok kullanıcının ilgisini çeker. Eğer ortamda ışığın bulunması, sürüngenin yaşamı ve sağlığı için bir tehdit yaratmıyorsa ışıklı teraryumları da dekoratif görünümlerinden dolayı tercih edebilirsiniz. Özellikle kaplumbağalar için özel olarak tasarlanan teraryumlar arasında teraslı olanlar ön plana çıkar. Sürüngen canlıların doğal yaşam alanını göz önünde bulundurarak farklı sürüngen teraryum çeşitleri arasından seçim yapabilirsiniz.

Teraryum Özellikleri

Teraryum Özellikleri

Teraryum denince akla öncelikle dekoratif olarak kullanılan seçenekler gelse de, aslında bunların kullanım amacı sürüngen canlılara doğal yaşam alanı sunmaktır. Zaten sürüngen teraryumları ile diğerleri farklı özelliklere sahiptir. Sürüngenler için teraryum akvaryum çeşitleri, genellikle cam ya da plastik gibi malzemelerle üretilir. Bu noktada materyalin dayanıklı olması çok önemlidir. Sürüngen canlı bu malzemeye zarar verememeli ya da bir kaza durumunda teraryum hemen zarar görmemelidir. Bu nedenle de 1. sınıf kaliteye sahip malzemeler ile üretilmesi gerekir. Teraryumların özellikleri arasında kapaklı olmaları da yer alır. Tüm modellerin bir kapağa sahip olması gerekir; ki sürüngenler fanus içinden çıkıp etrafa çıkmasın. Doğal yaşam alanında kalması gereken bu canlılar, teraryumun dışına çıkarsa hem kendileri hem de insanlar için tehlikeli olabilir. Bu nedenle teraryumların üstünde insan gücüyle açılabilen ya da ön tarafında kilitli kapılar olur. En önemli özelliklerinden biri ise sürüngen hayvanlar için yeterince hareket alanına sahip olmasıdır. Dekoratif teraryumların aksine daha büyük ve canlılar için doğal yaşam ortamı oluşturabilecek boyutlarda olmalıdır. Özellikle bu teraryumların sürüngen canlıların boyundan en az 2 kat daha büyük olması gerekir. Böylece daha rahat hareket edebilirler ve sağlıklı bir şekilde yaşayabilirler. Teraryum cam fanuslar, sürüngenler için uygun ısı ve nem koşullarına sahip olmalıdır. Yani iç sıcaklığı, ışığı, zemini vb. özellikleri bakımından sürüngenin tipine göre doğal yaşam koşulları sunmalıdır. Bu konuda teraryum ısıtıcısı, teraryum lambası gibi materyallerden destek alabilirsiniz. Eğer teraryum içinde bir kaplumbağa besleyecekseniz, buna uygun olarak zeminde kum olmasına dikkat etmelisiniz. Zaten kaplumbağalara özel olarak üretilen teraryum çeşitleri, diğer sürüngenlerinkinden farklı özelliklere sahiptir. Daha çok bahçe havasında olan bu teraryumlar, kaplumbağaların kuru alan ihtiyacını karşılar. Sürüngenler için en uygun şekle sahip teraryum modelleri, kare ve dikdörtgendir. Piramit teraryum, sürüngen bakımı için uygun bir şekil değildir; daha çok dekoratif amaçlı kullanılır. Canlıların konforlu ve sağlıklı bir yaşam alanına sahip olabilmesi için uygun şekil, ortam vb. özelliğe sahip teraryumları tercih etmelisiniz. Teraryumun içinde bulunması gereken malzemeler konusunda teraryum aksesuarlarını kullanabilirsiniz. Zemin, dekor, bitki gibi çeşitli malzemeler ile teraryumu, sürüngen canlılar için uygun hale getirebilirsiniz. Ayrıca teraryumu düzenli olarak temizlemek için atık temizleme küreğini almayı da unutmamalısınız.

Teraryumların Önemi

Teraryumların Önemi

Teraryum nedir sorusunun yanıtına bakıldığında, bunun sürüngenler için ne kadar hayati bir öneme sahip olduğu anlaşılabilir. Çünkü teraryumlar, sürüngenlerin doğal yaşam alanı ve evleridir. Dekoratif amaçlı olarak da kullanılabilir; ancak öncelikle sürüngen canlıların bakım ihtiyacını karşılaması için tercih edilir. Örneğin; sürüngenlerin çevreleri vücut sıcaklıklarının oluşmasından çok önemli bir yere sahiptir. Bu nedenle doğal yaşam alanları dışında olduklarında yaşamsal olarak tehlikeye girebilirler. Teraryumun işlevi de sürüngenlere bu doğal kara yaşamını, cam veya plastik fanuslar içinde sunmaktır. Bulundukları ortamın sıcaklık, ben koşulları değişmeden teraryum sayesinde yaşama imkanı elde ederler. Yani sürüngenlerin sağlıkları ve konforları için teraryumun önemi oldukça büyüktür. Sürüngen doğal ortamlarının bir taklidi olan teraryumlar, farklı sürüngen cinsindeki hayvanların sağlıklı bir şekilde yaşamasını sağlar. Eğer bir sürüngen canlı beslemek istiyorsanız, mutlaka ona uygun bir teraryum almalı ve doğru koşulları oluşturmalısınız. Dilerseniz boş teraryum alarak içini gerekli malzemelerle hazırlayabilir, dilerseniz de hazır teraryumlar arasından sürüngeninize en uygun olanı tercih edebilirsiniz. Sürüngenler için hayati bir öneme sahip olan teraryumlar, bu canlıların bakımı için olmazsa olmazdır. Ev gibi bir ortamda onlara doğal yaşam alanı oluşturmak zordur. Bu nedenle de teraryumlardan destek alınır. Cam, plastik gibi materyallerden üretilen bu akvaryumlar, her cins için farklı koşullara sahip olmalıdır. Örneğin; bukelamun besliyorsanız zeminde taşa ve dekor olarak da bitkilere yer vermelisiniz. Bu durum kaplumbağalar için geçerli değildir. Daha kuru alanda yaşama gereksinimi olan kaplumbağalar için teraryumların zeminleri kumdan olmalıdır. Zaten bu nedenle farklı ve özel olarak üretilir. Eğer aynı cins birden fazla sürüngen canlı besliyorsanız, büyük teraryum modellerini tercih etmeye özen göstermelisiniz. Çünkü canlılar, bu teraryumlar içinde daha rahat hareket edebilir. Yaşam alanlarının kısıtlanmaması için sürüngenler için yeterli büyüklükteki teraryumları almalısınız. Böylece daha sağlıklı ve konforlu bir şekilde yaşamalarını sağlayabilirsiniz. Bakımlarını yapabilmek için onları kolayca besleyebilmenize imkan veren teraryumları seçmelisiniz. Ayrıca düzenli olarak bu teraryumların içini temizlemelisiniz. Cam teraryumlar, dayanıklı yapıları ile uzun ömürlüdür. Böylece sürüngenlerin bakımı için ömürlük olarak tercih edebilirsiniz. Hem sürüngenlerin doğal yaşam alanına sahip olmaları hem de insan sağlığının tehdit altına alınmaması için teraryumlar oldukça önemlidir. Sürüngen bir canlı beslemek istiyorsanız, doğru modeli tercih etmeye dikkat etmelisiniz.

Teraryum Aksesuarları

Teraryum Aksesuarları

Sürüngen bakımı için yalnızca teraryum almak yeterli değildir. Çünkü bu teraryumlar boş halde sürüngenlerin yaşayabilmeleri için uygun değildir. İçerde yeterli miktarda nem, ısı, ışık vb. bulunmalıdır. Bunun için de çeşitli malzemeler ve aksesuarlar kullanmanız gerekir. Teraryum seti alarak bu ihtiyacınızı tam anlamıyla karşılayabilirsiniz. Sürüngenler için uygun koşulları elde etmenizi sağlayan aksesuarlar ile içini dekore edebilirsiniz. Özellikle sürüngenlerin vücut ısılarını çevrelerindeki malzemelerden almaları, bunun bir gereklilik olduğunu gösterir. Teraryumun içine tahta, taş gibi materyaller koymanız gerekir. Teraryum içine koyabileceğiniz aksesuarlar ve gerekli malzemelerden bazıları; teraryum kumu, teraryum ısıtıcısı, sürüngen mağarası, nem ölçer, ısı ölçer vb. gibi ürünlerdir. Ayrıca teraryumun düzenli olarak temizlenebilmesi için bir teraryum filtresi almanızda da fayda vardır. Kumların içindeki metalleri temizlerken de bir temizleme küreği kullanabilirsiniz. Bu teraryum malzemelerini seçerken sürüngen hayvanınızın sağlığı ve ihtiyacı olan yaşam koşullarını düşünmelisiniz. Çünkü ısı ve nem oranının sürüngen cinsine göre dengelenmesi çok önemlidir; canlının daha sağlıklı ve konforlu yaşamasını sağlar. Teraryum ve aksesuarlarının sürüngenlerin bakımı ve yaşamı açısından çok önemli bir yeri vardır. Bu konuda seçim yaparken özellikle beslediğiniz canlının doğal yaşam koşullarını araştırmalısınız. Eğer sürüngen canlınız için kendiniz bir teraryum hazırlayacaksanız, teraryum kiti alabilirsiniz. Ancak bu kitin sürüngen teraryumu hazırlamak için uygun olduğundan emin olmalısınız. Çünkü dekoratif amaçlı kullanılan teraryumlar, sürüngenlerin doğal yaşam alanı için uygun değildir. Daha büyük olan sürüngen teraryumları, görüntüden çok canlının sağlıklı bir şekilde hayatını devam ettirebilmesini sağlar. Bu nedenle kullanılan kumlar, bitkiler, malzemeler diğer teraryumlara göre farklıdır. Örneğin; teraryum ısıtıcısı çok önemli bir malzemedir; çünkü canlıların ideal vücut sıcaklığı ve yaşam alanına sahip olabilmelerini sağlar. Bunun yanı sıra teraryumun içindeki nem ve ısıyı ölçmek için dijital termometreler de kullanabilirsiniz. Eğer kaplumbağanız için bir teraryum alacaksanız, bahçeli olan plastik teraryum modellerini tercih edebilirsiniz. Böylece onun için bahçe havası yatarak kuru alan ihtiyacını karşılayabilirsiniz. Teraryum ve malzeme seçiminde mutlaka sürüngen hayvanınızın cinsine dikkat etmelisiniz. Buna uygun boyutta bir teraryum seçmeli ve en az canlıdan 2 kat daha büyük olmasını unutmamalısınız. Teraryumun her zaman temiz olduğundan emin olmak için de bir temizleme filtresi koymalısınız. Böylece sürüngen canlılar için sağlıklı ve doğal bir yaşam alanı oluşturabilirsiniz.

 Teraryum Fiyatları

Teraryum Fiyatları

Sürüngen canlıların bakımı ve yaşamı için çok önemli bir yere sahip olan teraryumlar, çok çeşitlidir. Modeller, canlıların ihtiyaçlarına uygun olarak üretilir ve oldukça fazladır. Bu da fiyatların geniş bir aralığa sahip olduğu anlamına gelir. Teraryum fiyatları belirlenirken şekli, boyutu, üretildiği materyal gibi pek çok özellik göz önünde bulundurulur. Özellikle o teraryumun hangi canlı için uygun olduğu da fiyatların belirlenmesinde etkilidir. Örneğin; kaplumbağalar için kuru alan ihtiyacını karşılayan teraryum çeşitleri, diğer modellerden farklıdır. Bu da fiyat açısından aralarında farklılıklar olduğu anlamına gelir. Tabi ki sürüngenlerin büyüklüğüne göre tercih edilmesi gereken bu teraryumlar, boyut açısından da farklı seçenekler sunar. Yatay, dikey, geniş ve büyük modeller çeşitli sürüngen canlıların yaşayabilmesi için uygundur. Daha büyük olanlar, birkaç canlının bir arada yaşaması için uygun olabilir. Küçük teraryum modelleri ise özellikle kertenkele ve bukalemun gibi hayvanlar için idealdir. Bu konuda dikkat edilmesi gereken tek detay, canlının teraryum içinde rahatlıkla hareket edebilmesi için kendinden 2 kat büyük alanın bulunmasıdır. Teraryumun boyutu, fiyatların değişkenlik göstermesinde en etkili olan faktörlerden biridir. Teraryumlar genellikle cam ve plastik gibi materyallerden üretilir. Bu konuda hayvanın cinsine uygun seçim yapmanız çok önemlidir. Örneğin; kaplumbağalar hem plastik hem de camlarda yaşayabilir. Ancak yılanlar için özellikle cam teraryumları tercih etmeniz gerekir. Cam teraryumlar, plastik olanlara göre daha kaliteli ve dayanıklı olduğu için daha yüksek fiyatlı olabilir. Kullanılan malzemenin kalitesi fiyatlara doğrudan yansır. Bu materyallerin dayanıklılıkları, işlenme zorluğu vb. farklıdır; yani fiyatlar da bu kriterler göz önünde bulundurularak belirlenir. Farklı özelliklere sahip teraryumların fiyatları arasında da değişiklikler söz konusudur. Seçim yaparken öncelikle besleyeceğiniz hayvana uygun bir teraryum olmasına, sonrasında ise bütçenize uygun modelleri tercih etmeye özen gösterebilirsiniz. Farklı modeller ve fiyatlarda pek çok teraryum bulabilir ve bunlar sayesinde sürüngen canlınız için doğal bir yaşam alanı oluşturabilirsiniz. Yaşaması ve bakımı için gerekli koşulları ona sağlayarak sağlıklı ve konforlu bir şekilde hayatını devam ettirmesini sağlayabilirsiniz.

Teraryum Ne Demek?

Genellikle cam ya da plastikten üretilen ve sürüngen canlıların doğal yaşam alanını taklit eden fanuslardır. Akvaryuma benzeyen bu teraryumlar, içinde yaşayacak sürüngene göre farklı ölçülerde ve farklı dekorasyonlarda üretilebilir.

Teraryum Nasıl Temizlenir?

Teraryumları temizlemek için özel olarak üretilen teraryum temizleme filtreleri kullanılabilir. Ayrıca kumdaki materyalleri temizlemek için de küreklerden yardım alınabilir.

Teraryum Nasıl Süslenir?

Kum, bitki, taş, teraryum ısıtıcısı, sürüngen yuvası, su ve yem kabı gibi malzemeler ile teraryumlar süslenebilir. Bu konuda teraryumun büyüklüğü ve sürüngenin doğal yaşam alanı göz önünde bulundurulmalıdır.