Kategoriler

Tarih

Başka bir kelime deneyin

Paket Sayısı

Başka bir kelime deneyin

Marka

Başka bir kelime deneyin

Kargo Seçenekleri

Bu ürünler, 1-2 iş günü içinde kargoya verilir.
1 iş günü içinde gönderim yapan, düzenli satış yapan,
yüksek puana sahip mağaza.

Fiyat Aralığı

TL
-
TL

Ürün Puanı

5 yıldız
4 yıldız ve üzeri
3 yıldız ve üzeri
2 yıldız ve üzeri
1 yıldız ve üzeri

Mağaza Puanı

0 10
Tüm mağazalar

Yarım Altın

için 26 sonuç bulundu.
Akıllı sıralama nasıl çalışır? Arama ile uygunluk, satış miktarı, satıcı ve ürün puanı, teslimat avantajları, popüler kategoriler, ürüne ait reklam gibi kriterler belirleyici olabilmektedir.

Konum Seç

Yarım Altın

Yaşamın pek çok alanında kullanılan çeşitli madenler, geçmişten bu zamana hala önemini ve değerini korumaktadır. Özellikle değerli madenlerin dâhil olduğu sınıf olan mücevherat kategorisi, modern yaşantınızda da geçmişteki gibi sizleri etkilemeyi başaracaktır. Sadece pahasından veya yatırım amaçlı değil, sunduğu şıklıktan dolayı da çok talep görmektedir. Mücevherler genel itibariyle yatırım amaçlı ve takı amaçlı olmak üzere iki şekilde talep edilebilmektedir. En önde gelen popüler madenlerden bir tanesi olan altınlar ise özellikle yatırım kapsamında fazlasıyla tercih görmektedir. Altınlar Türkiye’de başlıca tam altın, Cumhuriyet altını, gram altın, yarım altın ve çeyrek altın olmak üzere sergilenmektedir. Çoğunlukla doğumlarda, sünnetlerde veya düğünlerde; takı niyetinde yatırım yapılması amacıyla kullanılmakta olup, bazen de sadece birikim yapmak maksadıyla bu altın çeşitleri muhafaza edilebilmektedir. Yaşamın her evresinde altınlar çeşitli mali değerlerde kendini gösterebilmektedir. Bu değişkenlikler yer yer aşağı, bazen de yukarı yönde olabilir. Kısa vadede istikrarlı bir ilerleme gözlemlenmesi güç olan altınların uzun vadede daima kazandırdıkları da bir gerçektir. Dolayısıyla altına yatırım yapmanın, yatırımcıyı uzun vadede kara geçirebileceği rahatlıkla ifade edilebilir. Bu düşünceyle birçok insan büyüme fırsatını kaçırmak istemeyerek altın almayı tercih edebilmektedir. Ekonomide önemli olanın yükselişteyken bir değeri satın almak değil, düşükken yükselebileceğini öngörmek gerektiği kuralı, altınlarda pek bir anlam ifade etmeyebilir. Böylelikle altınların, ekonomi konusunda avantaj elde edebilecek bilgilere sahip olmayan kullanıcılara da eşsiz faydalar kazandıracağı söylenebilir. Birikimi mevcut olan hemen her bireyin genellikle satın aldığı altın grubu yarım altınlardır. Çünkü kolaylıkla bozdurulması istenmeyecek bir değerde olduklarından dolayı faydalı bir birikim yöntemi olduğu söylenebilir. Sayfamızda yer alan yarım altınlar ise sizlere daha hesaplı gelecek avantajlar kazandırabilmektedir. Dilerseniz sayfamızda yer alan yarım altınları hemen inceleyebilirsiniz.

Yarım Altın Çeşitleri

Yarım Altın Çeşitleri

Başlıca yarım altınları eski tarihli ve yeni tarihli olmak üzere iki gruba ayırmak mümkündür. Bu ürünleri ister tekli olarak isterseniz de bir set şeklinde elde edebilirsiniz. Set şeklinde olarak söz edilen altınlar, farklı adetlerde grup olarak beğeninize sunulan ürün çeşitleri olmaktadır. Bu set olarak sizlere sunulan ürünleri yeni altın grubu veya eski altın grubu olarak tercihte bulunabilmeniz de mümkündür. Kısaca bahsetmek gerekirse, bu ürünler; tekli eski yarım altın, tekli yeni yarım altın, 2’li eski yarım altın, 2’li yeni yarım altın, 3’lü eski yarım ve 3’lü yeni yarım altın çeşitleri başta olmak üzere, sırasıyla içerisinde yer alan adetler 4’lü, 5’li ve 7’li diye devam etmektedir. Bu altın paketlerine, 10 adede kadar eski ve yeni ürün grubu olarak, sayfamız üzerinden ulaşılabilmektedir. Çoklu olarak elde edebileceğiniz ürünlerin sizlere sunacağı avantajlardan en önemlisi, tekli edinmenize göre daha uygun maliyetlerde olabilmeleridir. Bu durumda tercih edeceğiniz paket içerisinde kaç adet ürün mevcut ise o ölçüde tanesinin daha uygun fiyata gelebileceğini düşünmeniz de yanlış olmaz. Bu ürünler, tarihleri itibariyle eski ve yeni olmak üzere ayrılmalarının yanında ziynet altın ya da darphane baskısı olduğunu ifade eden darphane ibareli yarım altınlar olarak da piyasada yer edinmektedir. Ziynet altınlar, hem yatırımcı aracı olarak hem de düğün ve benzeri etkinliklere takı hediyesi olarak talep gören bir model olmaktadır. Bu ürünleri sayfamızdan tekli, üçlü, beşli, altılı veya onlu gibi farklı miktarlarda ve paketlerde sipariş edebileceğiniz gibi, ayrıca kulplu veya kulpsuz tasarımlarda da tercih edinebilmeniz mümkündür. Başlıca 10’lu ürün çeşitleri eski tarihli T.C. Darphane 10 adet yarım altından oluşan paketler ve 10 adet yeni tarihli 22 ayar 35,08 gr yarım altınlı ürün grubu olmaktadır. 5’li ürün çeşitleri de aynı şekilde eski tarihli T.C. Darphane 5 adet yarım altından oluşan paket olarak ve 5 adet yeni tarihli yarım altınlı ürün grubu olmaktadır. Bunlar haricinde bulabileceğiniz tekli, 2’li ve 3’lü ürün grupları da aynı yarım altın çeşitlerinden oluşan diğer paketler olmaktadır. Tekli yeni tarihli yarım altınlar ve tekli eski tarihli yarım altınlar ile ikili yeni tarihli yarım altınlar ve ikili eski tarihli yarım altınlar arasında fiyatları açısından herhangi bir tutarsızlık oluşmamaktadır. Yeni tarihli ürünler ile eski tarihli ürünler de hemen hemen birbirine denk maliyetlerde olmaktadır.

Yarım Altın Gramı ve Özellikleri

Yarım Altın Gramı ve Özellikleri

Çeyrek, yarım ve tam altınlar, temelde farklı bütçelere hitap etmeleri ile ayrılmaktadır. Cumhuriyet oldukça büyük, çeyrek ise küçük olması bakımından yarım altınlar her zaman ideal bir yatırım aracı olarak görülmektedir. Bu ürünleri geniş ürün yelpazesinde kulplu olarak kolaylıkla bulabilir, zinciriyle beraber kolye olarak kullanabilirsiniz. Ayrıca bu tip modeller için üretilmekte olan düşük ayarlı çerçeveler, şık bir takı olarak yatırımların taşınabilmesinde fayda sunmaktadır. Bu altınların basım tarihleri değerlerine kesinlikle etki etmemektedir. Yarım altın gramı 3,5 gr kadardır. 22 ayar olan bu ürünlerin has altın olarak karşılıkları ise 3,21 gr olmaktadır. Ancak her ne kadar her biri de alın olsa ve gramajları arasında bir fark olmasa da, eski ve yeni altın grupları arasında bir fiyat farkı oluşabilmektedir. Yeni yarım altınlar eski yarım altınlara nazaran daha yüksek fiyatlı olabilmektedir. Bunun nedeni ise kuyumcunun darphaneden veya müşteriden altını temin ederken girmiş olduğu mali fazlalık olmaktadır. Bunun dışında bu altınların kuyruklu veya kuyruksuz olmaları haricinde de bir farklılıkları bulunmamaktadır. Yarım altınlar herkesin belirlemiş olduğu net oranlar üzerinden, gramlar ve dönem içerisinde belirlenmekte olan değerler ile satışları sağlanmaktadır. Uzun vadeli yatırıma da kısa vadeli yatırıma da uygun ürün olan yarım altın, her kesimden insan tarafından benimsenmiştir. İşçilik gerektiren altın ile işçilik gerektirmeyen altınlar arasında hem alım esnasında hem de satış esnasında fiyat farkı olabilir. Bu tarz bir fiyat farkının olmasını istemeyen kullanıcılar, genel itibariyle çeyrek altın , yarım ve tam tarzı altınları tercihte bulunmaktadır. Altınlar konusunda herhangi bir problem yaşanmaması doğrultusunda altınlara mıknatıs testi gibi güvenlik testleri yapılabilmektedir. Bu uygulama oldukça büyük bir önem de arz etmektedir. Başlıca 10 ayarın altında yer alan her ürün sahte altın olarak kabul edilmektedir. Elinizdeki altınların gerçek olup olmadığını anlamanız doğrultusunda bu testi yaptırmak üzere işinin ehli olan kuyumculara göstermeniz yeterli olacaktır. Sizler de ürünlerinizin gerçekliğini çeşitli yollarla test edebilirsiniz. Öncelikle göz ile muayene yapılabilmesi mümkündür. Üzerinde resmi damga arayabilirsiniz. Damgalar altının ya saflığını ya da karat değerini göstermektedir. Büyüteç kullanılması suretiyle bu durum daha kolay bir şekilde anlaşılabilmektedir. Ancak şu bir gerçektir ki eski altınlarda damgaların silinmiş olma ihtimalleri de yüksektir. Sahte altın ürünlerinde de genellikle orijinale yakın damga taklitleri edilebilmektedir. Bu kapsamda yarım altın al sat işlemlerinizi yaparken elinizdeki altın için daima başka testleri de yapmak garantili olacaktır.

Gerçek Yarım Altını Anlamanın Yolları

Gerçek Yarım Altını Anlamanın Yolları

22 ayar altın, alaşım ağırlığı oranının 24'te 22 olduğunu göstermektedir. Yüzde kapsamında ifade etmek gerekirse, içerisinde yaklaşık olarak %93 oranında altın olduğu anlamına gelmektedir. Geriye kalan alaşım bileşeni ise bakır ya da gümüş olabilmektedir. Taşsız takı modellerinde en çok tercih edilmekte olan ayar bu olmaktadır. 24 ayar altın içerisinde karışık başka herhangi bir metal olmadığı anlamına gelmektedir. Yani 24 ayar saf altın olmaktadır. Her bir ayar, yani karat, altının bütünün 24’te 1’i olmaktadır. Sayfamızda yer alan eski ve yeni tarihli 22 ayar 916,0 milyem saflıkta yarım altınlar bulunabilmektedir. Bu yarım altınlar 3.21 gram saf altından oluşturulmuştur. Bu ürünler, herhangi bir yerde bulabileceğinizden daha uyguna elde edebileceğiniz ürün çeşitleri olmaktadır. Ürünleri talep etmeniz üzerine kurdelesi ile beraber kadife kılıfında sizlere teslim edilmektedir. Her bir altın modelinin basımı, Hazine Müsteşarlığı Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü tarafından sağlanmaktadır. Yarım altınlarınızı kuyumculardan, sarraflardan ve döviz bürolarından rahatlıkla bozdurabilmeniz mümkündür. Bu ürünlerde sahte çıkma olasılığı kesinlikle bulunmamaktadır. Bir ürünün gerçekliğinin en büyük kanıtlarından bir tanesi 10 karat ve üzerinde olması olacaktır. Başlıca üretilen altınlar, 10 karattan başlamak üzere sırasıyla 14 karat, 18 karat, 22 karat ve 24 karat olarak üretilmektedir. Bir altının sahte olup olmadığını anlamanızı sağlayan en basit yöntem, kenar kısımlarına dikkat etmeniz olabilmektedir. Kenar kısımları genellikle aşınabilmekte olan bu ürünlerde aşınma altından metal rengi görünmekte ise o ürün muhtemelen sadece altınla kaplanmış bir metaldir. Kenar kısımlarının aşınma ihtimalleri haricinde yarım altın modelleri tarzı ürünlerde uzun süreli beklemelerde ya da kullanım durumlarında herhangi bir yapısal bozulma da söz konusu olmamaktadır. Ancak bu aşınma yöntemi ile de emin olamamanız doğrultusunda başvurabileceğiniz başka gerçeklik kontrol yöntemleri de bulunmaktadır. Isırma testi uygulamanız da oldukça geleneksel bir yöntem olmaktadır. Bu yöntem uygulanırken ortalama bir basınçla ısıtılmaktadır. Ardından ürünün üzerinde iz kalıp kalmadığında dikkat edilmektedir. Sonucunda ise, teoride gerçek altında iz kaldığı söylenmektedir. Diş izleri ne kadar derin ise bu durum altının bir o kadar saf olduğu anlamına gelmektedir. Ancak bu yöntemin faydası biraz tartışılabilir bir konudur. Örneğin, kurşun malzemesi, yarım altın 22 ayar bir modelden çok daha yumuşak bir üründür ve bu durumda sadece altın ile kaplanmış kurşun ısırıldığında aynı şekilde rahatlıkla bir iz kalabilmektedir. Dilerseniz tam altın seçeneklerine sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

24 Ayar Yarım Altın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

24 Ayar Yarım Altın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bir yarım altını edinmeden önce altın konusunda bilinçli olmakta fayda vardır. Ham altınlar 24 ayar kabul edilmektedir. Ham altınlar işlenebilir bir halde de olmamaktadır. Bundan dolayı da bakır veya çinko materyalleri eklenebilmektedir. Altının çeşidinin değişmesiyle, yani beyaz altın veya gül altın gibi formlarda üretildiklerinde içerisine eklenen farklı madenler de çeşitlendirilebilmektedir. Her ne kadar 10 karat altında üretilmiş altınlar büyük olasılıkla gerçek olmasa da en düşük olarak 8 karata kadar indirgenebilen modeller de bulunabilmektedir. Bu kapsamda özellikle de düşük karaltı olan bu modellerin gerçekliği konusunda çok daha detaylı inceleme yapabilecek bir bilgiye sahip olunması oldukça büyük bir önem arz etmektedir. Altın madeninden herhangi bir ürün elde edilirken içerisine eklenmekte olan farklı madenlerin oranları belli bazı hesaplamalar sonucunda içeriğine katılmaktadır. Bu hesaplamalar neticesinde ürünün kaç altın olması arzu ediliyorsa ona göre oranlar belirlenmektedir. Tam küsuratıyla beraber yarım altının gramajı 3,508 ağırlığında olmaktadır. Bu ürünlerdeki altın miktarını belli etmek maksadıyla kullanılan ölçü birimi, milyem olmaktadır. Altın hakkında bu temel bilgileri bilmek ile yanılma veya yanlış, hatalı bir ürünü tercih etme olasılıklarınız da azalmaktadır. Yarım altın ne kadar milyem eder, bunu da bilmenizde fayda vardır. Tam olarak 916 milyemdir. Altın çeşitlerinden edinmeyi arzu ettiğiniz takdirde güvenilir bir yeri tercihte bulunmanız oldukça önemlidir. Aksi halde bu oranlar farklılık göstermekte olabilir. Bilinmesi gereken bir başka ayrıntı da, altın tercihinizi yaparken kulpsuz modelleri tercih etmenin sizler açısından daha doğru olabileceğidir. Çünkü kulplu altınlar gramaj olarak sizleri yanıltabilmekte ve bir dezavantaj getirebilmektedir. Yarım altınların maliyetleri piyasada günden güne farklılık gösterebilmektedir. Ancak uzun süreli bir yatırım fikri açısından altından daha büyük bir faydayı sunan maden bulunmadığı ileri sürülmektedir. Uzun vadede altın daima kazandırmaktadır. Kısa vadede ise kazancınız kesin olmamaktadır. Bu kapsamda ekonomiyi ve borsayı sürekli yakından takip etmeniz ve piyasaya hâkim olmanız gerekmektedir. Bu şekilde altınınızı bir döviz yatırımına dönüştürebilmeniz de kazançlı olabilir. Ancak dövizler oldukça değişken olabilmektedir. Altın yatırımlarınız ise dövizden bir nebze daha öngörülebilir bir gidişat içerisindedir. Yarım altın 24 ayar ürüne sahip olduğunda, aslında daima günün sonunda kazanan siz olacaksınızdır. İleriye yönelik evlilik planlarında, ev alma hususlarında veya araba sahibi olma gibi çeşitli konularda altın birikiminizin bulunması sizlere büyük faydalar kazandıracak bir durumdur. Özellikle hem kolaylıkla bozdurmayacağınız bir miktar olmasından dolayı hem de almakta zorlanmayacağınızı düşünerek, yarım altın biriktirmek, sizleri gelecekte çok mutlu edecek bir karar olacaktır.

Eski ve Yeni Yarım Altın Ürünlerini Muhafaza Etme Yolları

Eski ve Yeni Yarım Altın Ürünlerini Muhafaza Etme Yolları

Altınlarınızı muhafaza edebilmeniz konusunda pek çok güvenilir yol bulunmaktadır. Eğer bireysel olarak siz muhafaza edecekseniz en güvenilir yerleri saptayabilmeniz oldukça büyük bir önem arz etmektedir. Genellikle akla ilk gelen muhafaza etme şekli, oldukça geleneksel bir tabir olan yastık altıdır. Aslında burada asıl kastedilen, bireysel olarak sağladığınız güvenliğin genel tabiridir. Öncelikle kendinize güvenlikli bir kasa edinmeniz her açıdan çok daha mantıklı bir karar olacaktır. Bu kasaları şifreli olarak tercih etmeniz sizler için en iç rahatlatıcı yöntem olacaktır. Yeni yarım altın modellerini edinebilmenizin yanı sıra oldukça şık takılar şeklinde de bu ürünleri elde edebilmeniz mümkündür. Nitelikli örgü bağcıklardan ya da ince tel altın çeşitlerinden bileklik modelleri yapılabilmekte olunduğu gibi altın çerçeve kolye tarzında şık ürünlerin de elde edilebilmesi mümkün olmaktadır.